- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

כך עובדת הדלת המסתובבת הכלכלית בישראל

"דלת מסתובבת" הוא מונח שמציין בכירים מהמערכת הפוליטית שלאחר פרישתם עובדים בחברות או אצל הטייקונים שהם אמורים לפקח ולרסן אותם. ככה בונים קליקה אליטיסטית וככה ממשיכה המערכת הקלקלית לקלקל לכולנו את המדינה.

שר האוצר לפיד פנה למפקח על הבנקים לבדוק את הסדר החוב בין לאומי לדנקנר. מי שעדיין לא הבין את הבדיחה פה מוזמן לעיין בטבלה הבאה של רשימת מפקחי הבנקים ותפקידם לאחר שסיימו את התפקיד הציבורי.

דלת מסתובבת [1]
חדי העין בוודאי שמו לב שיואב להמן מי שהיה המפקח על הבנקים עד 2006 היה היחידי שלא סיים את הקדנציה שלו וגם לא הלך לכהן באף תפקיד בכיר בשום בנק .להמן היה למפקח הראשון על הבנקים שהודח לפני סוף כהונתו. הנה מה שנכתב ב TheMarker על ככל הנראה הסיבה האמיתית להדחתו:

"ככל הידוע, בחודשים האחרונים היתה מחלוקת עקרונית בין להמן לבין פישר. להמן ראה את תפקידו של המפקח לא רק כאחראי על יציבות המערכת הבנקאית, אלא גם כמי שאמור להגן על הצרכן. זאת הסיבה לכך שלהמן התערב בנושאים רבים ובהם גביית העמלות של הבנקים, הסדרת מסגרות האשראי ועוד. פישר הוא חסיד של השיטה האמריקאית בה הפיקוח על הבנקים אחראי על היציבות של הבנקים ולא צריך להתערב בקשר שבין הבנק לבין הלקוח."

אל תצפו לפיכך שהמפקח יתנדב מרצונו להרוס לעצמו את העתיד. אל תצפו מבנק ישראל ששם לעצמו להגן בראש ובראשונה על הבנקים לבוא לעזרת הציבור נגד הבנק. רק לחץ ציבורי אמיתי שיבהיר לבנק לאומי שבו הנזק שיספוג מהסדר החוב יעלה על התועלת שיפיק ממנו יוכל להביא לביטול ההסכם הזה.

פורסם לראשונה באתר "הכלכלה האמיתית" [2] אחד מאתרי הכלכלה הטובים בישראל