משתיק קול – משפטי דיבה כאמצעי לפגיעה בחופש הביטוי

דוח חדש של האגודה לזכויות האזרח: כך מנוצלת מערכת המשפט כדי להרתיע ולהשתיק ביקורת

עודכן לאחרונה: 27 בפברואר 2013

הדוח "משתיק קול – משפטי דיבה כאמצעי לפגיעה בחופש הביטוי" של האגודה לזכויות האזרח מציג תופעה, שהולכת ומתפשטת בישראל בעשור האחרון: תביעות דיבה מופרכות, קנטרניות ומנופחות, או איומי סרק בהגשת תביעות כאלה, שמגישים גורמים רבי עוצמה נגד פעילים שנאבקים בהם. עבור חברות ענק או בעלי הון, העלות היא מינורית; עבור האזרח הקטן שנאבק או כותב עליהם בפייסבוק, עצם ההתמודדות עם התביעה והמשפט היא בלתי נסבלת. עבור הציבור כולו, ביקורת חשובה מושתקת ומידע חיוני מוסתר.

דו"ח משתיק קול הינו המיפוי השיטתי הראשון של תופעה שהולכת וצוברת תאוצה בעשור האחרון: גורמים בעלי עוצמה – תאגידים, אנשי-עסקים, פוליטיקאים, טייקונים וגם הסלבריטאי או המעסיק הקטן– לא מהססים לאיים תביעות דיבה, או איומי סרק בהגשת תביעות כאלה, נגד פעילים שנאבקים בהם או מבקרים אותם.

עבור חברות או בעלי הון, העלות היא מינורית; עבור האזרח מן השורה שנאבק או כותב עליהם בפייסבוק, עצם ההתמודדות עם התביעה והמשפט היא בלתי נסבלת.

עבור הציבור בכללותו, התפשטות התופעה היא גורם מאיים המרתיע מפני השתתפות בדיון הציבורי. התוצאה: ביקורת חיונית בנושאים שיש בהם עניין לציבור מושתקת.

הדו"ח סוקר אינספור מקרים של תביעות דיבה ואיומים בתביעות חסרות בסיס נגד פעילים חברתיים וסביבתיים, בלוגרים, עיתונאים, עובדים ואחרים – חלקם פורסמו בתקשורת וחלקם מתוך תחקיר האגודה לזכויות האזרח. הדוח מביא ניתוח מעמיק של הסיבות לכך שבמשפט הישראלי, תביעות דיבה, או איום בהן, הפכו לכלי כל כך אפקטיבי להשתקת ביקורת, ומונה שורה של צעדים שבהם ניתן לנקוט, בשדה המשפטי כמו גם בשדה הציבורי, כדי להקטין את האפקט המצנן של תביעות דיבה על חופש הביטוי.

פעילים חברתיים וסביבתיים, עובדים, צרכנים, בלוגרים ופעילים בפייסבוק כבר מכירים את התופעה: גורמים רבי עוצמה –תאגידים, קבלנים, פוליטיקאים וטייקונים – לא מהססים לאיים בתביעות דיבה וגם לתבוע את מי שנאבק בהם, גם ללא כל הוצאת דיבה. התפשטות התופעה מאיימת להשתיק דיון ציבורי בנושאים חיוניים.

לדברי עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח, מחבר הדוח, "אנחנו נתקלים יותר ויותר בתביעות דיבה שהבסיס המשפטי שלהן חלש ולעיתים אף מופרך, ושהופכות לאמצעי השתקה יעיל נגד פעילים חברתיים וסביבתיים, עובדים ובלוגרים שמתבטאים בעניינים בעלי חשיבות ציבורית. בתי המשפט אמנם משתדלים לאזן בין חופש הביטוי והזכות לשם טוב תוך כדי ניהול המשפט, אבל מתקשים לראות את התמונה הרחבה ואת הכוח המשתיק שטמון בעצם גרירתו של הנתבע להתדיינות משפטית."

עו"ד ישי שנידור, המייצג נתבעים ומאוימים, שלקח חלק בכתיבת הדוח, מוסיף "באמצעות השימוש בהליך זול של תביעת לשון הרע או מכתב איום שעלותו אפסית, מצליחים בעלי העוצמה להרתיע השתתפות אזרחית, להכניס את מבקריהם לעמדות מגננה, ולמנוע או לצנן דיון בנושאים בעלי חשיבות ציבורית. אם לא נכיר בתופעה ונפתח כלים להתמודד עמה, נפקיר את הזירה הציבורית לאלה שיש בידיהם הכוח להשתיק את יריביהם."

לדוח המלא באתר האגודה:

http://www.acri.org.il/he/?p=25633

לתקציר (2 עמודים):

http://www.haaretz.co.il/news/education/1.1935804

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=10954
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.
הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית