ראשי » בריאות » אתם כאן

הדו"ח שמוכיח סכנות קרינה אלחוטית וסלולרית

  • מאת כותב אורח | 11 בפברואר 2013
  • 9,064 צפיות | 17 תגובות
עודכן לאחרונה: 11 ביולי 2013

דו"ח ביואנשיאטיב פורסם לראשונה בשנת 2007 ולפני מספר ימים (ינואר 2013) פורסם עדכון לדו"ח המכונה "דו"ח ביואינישיאטיב 2012". הן הדו"ח מ-2007 והן עדכונו משנת 2012 מביאים אלפי מחקרים המראים כי לקרינה בלתי מייננת, בעיקר קרינת רדיו-סלולרי-אלחוטי (קרינה אלקטרומגנטית בתדרים גבוהים, RF וקרינה ממערכות החשמל; שדות מגנטיים בתדרים נמוכים מאוד) יש השפעות ביולוגיות רבות המתקיימות ברמות חשיפה נמוכות מאוד שלא גורמות לחימום, רמות נמוכות פי 1000-10000 מהתקנים הלא מגנים הנמצאים בשימוש היום בארץ ובעולם.

הדו"ח המקורי

מדובר בדו"ח מדעי מקיף ביותר, שהוא הדו"ח הבלתי תלוי היחיד בנושא תקני חשיפה לקרינה בלתי מייננת.

הדו"ח מוכיח כי קרינה בלתי מייננת (הן קרינת רדיו-סלולר-אלחוטי והן קרינה ממערכת החשמל) מסוכנת גם ברמות חשיפה שלא גורמות לעלייה בטמפרטורה, בניגוד לעמדה הרשמית במרבית המדינות בעולם כולל ישראל הגורסת שהנזק היחיד הידוע הוא חימום. כלומר, מה שלא מטגן אנשים (או לא מחמם את הגוף) לא פוגע בהם. אך על בסיס אלפי מחקרים, הכותבים, מדענים בלתי תלויים, מראים שקיימת פגיעה גם ללא חימום, כלומר ברמות חשיפה נמוכות יותר ממה שהתקן הקיים מאפשר.

הדו"ח משנת 2007 הוא סיכום של כ- 2000 מחקרים שעברו ביקורת עמיתים ופורסמו בעיתונות המדעית, כולל מחקרים מטעם התעשייה, על השפעות ביולוגיות של קרינה בלתי מייננת הן בתחום הרדיו-סלולרי-אלחוטי והן בתחום התדר הנמוך של שדות מגנטיים ממערכות חשמל.

אימוץ ודחייה

הדו"ח המקורי אומץ על ידי מדענים בלתי תלויים רבים ועם השנים הפך למקור מידע ורפרנס שרוב פעילי המודעות לנזקי לקרינה בארץ ובעולם מדברים עליו ומפנים אליו.

מי שדחה אותו מכל וכל היו בעיקר אנשי התעשייה (תקשורת, סלולר, אלקטרוניקה), גופים מוסדיים, ועדות תקינה של מדינות, ומדענים שקשורים ועובדים עבור התעשייה.

גם בישראל היו מי שדחו את הדו"ח ומי שלא מכירים בו כלל: בעיקר גורמים רשמיים במשרד הבריאות ובמשרד להגנת הסביבה. המשותף לכל הגורמים שלא מכירים בדו"ח, בארץ ובעולם, הוא העובדה כי אנשים וגופים אלה לא מכירים בהשפעות הביולוגיות של קרינה בלתי מייננת בתדרי רדיו-סלולר-אלחוטי, השפעות אשר מערערות את הבסיס לתקן הרשמי הקיים, עומדות בניגוד לדעתם ולהחלטות עבר שלהם. מבחינתם הודעה בנכונותו או בחשיבותו של הדו"ח היא הודעה בטעותם.

בארץ אותם גורמים של משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה מדברים מצד אחד על חשיבות עיקרון הזהירות, ובאותו זמן מאשרים פריסה של טכנולוגיות אלחוטיות וסלולריות חדשות, ומחייבים את הציבור להמתין לממצאים עתידיים.

טענת המבקרים היא שהדו"ח קיצוני מידי ומוטה לטובת מחקרים שמראים סיכון. מאחר ורוב הגופים הללו אינם מכירים בהשפעה הביולוגית של קרינה בלתי מייננת מלבד חימום (גישה זו מכונה "הקונצפט החומני"), היה להם קשה לעכל דו"ח כזה שמדבר על השפעות ביולוגיות ברמות קרינה יחסית מאוד נמוכות ושלא גורמות לחימום. גופים אלו היו כל כך עסוקים במגננה על הקונצפט החומני שלהם שהם לא טרחו אפילו ללמוד את הדו"ח ומיהרו לבקר אותו ולהכפיש את האנשים שכתבו אותו. הקונצפט החומני שלט בעולם המדע בשנת 2007 ללא עוררין, הצגת דעה שונה ממנו הייתה בגדר התגרות והתרסה בבעלי הדעה השלטת ובבעלי המאה. עד כדי כך עבודתם (של המכחישים) הייתה יעילה שכנראה שבמאמר זה זו הפעם הראשונה שאתם שומעים על דו"ח הביואנישיאטיב משנת 2007 אבל כל הטוקבקיסטים שמגיבים לכתבות על קרינה יודעים לדקלם כי "לקרינה בלתי מייננת אין מספיק אנרגיה כדי לשחרר אלקטרון וכי הנזק היחיד שהיא יכולה לגרום הוא בחימום".

דרוש תקן ביולוגי

הדו"ח הראשוני משנת 2007 טען כי התקנים גבוהים מידי ויש צורך לשאוף לתקן מגן ביולוגית של 0.1 מיקרו וואט לסנטימטר רבוע. להשוואה, התקן של ICNIRP המקובל בישראל (תקן חומני ולא מגן ביולוגית) עומד על בין 400 ל 1000 מיקרו וואט לסנטימטר רבוע (בהתאם לתדר). התקן הזה נקבע על ידי מועדון חברים פרטי שבו חברים מומחים מקורבים לתעשייה. חשוב לציין – אין לגוף הזה תוקף משפטי. למרות זאת הוא מקבל הכרה פוליטית.
לפי משרד הגנת הסביבה, הרמה המותרת בארץ לחשיפה ממושכת היא 10% מתקן לא מגן זה. עם זאת, זו לא עמדה חד משמעית של המדינה: במסמך של משרד הבריאות, שעליו חתומים פרופסור סיגל סדצקי ואיתמר גרוטו ובו הם מאשרים מטעם משרד הבריאות את פריסת הדור הרביעי הסלולרי , וכן את העלאת רמת הקרינה ברחבי המדינה, הם כתבו:

"יצוין כי רוב האוכלוסייה צפויה להיות חשופה לקרינה ממוצעת של כ 5- מיקרו – וואט לסנטימטר מרובע הנמוכה מהסף המומלץ על ידי ארגון הבריאות העולמי (הנמוך פי 50מהמנה הידועה כגורמת לנזק( הינו בין 400 – 1000 מיקרו – וואט לסנטימטר מרובע. עם זאת יש לזכור כי סף זה נקבע בהתאם להשפעות תרמיות וכי עד היום לא קיים סף אחר הנוגע להתפתחות מחלות כרוניות כדוגמת להתפתחות סרטן."

שברים ראשוניים ב"קונצפט החומני"

למרות שקיימים מחקרים על נזק מרמות קרינה א-תרמיות (ללא חימום) כבר עשרות שנים, רק בשנת 2010 הקונצפט החומני החל להיסדק מבפנים (אולי בגלל החום), כלומר על ידי גופים שצידדו קודם בקונצפט החומני ושללו כל סכנה בשימוש בסלולרי ובחשיפה לקרינה בלתי מייננת (בדגש על קרינת רדיו) וגם על ידי מחקרים שממומנים על ידי התעשיה.

באותה שנה פורסמו תוצאות מחקר האינטרפון, אותו מחקר גדול ובינלאומי שבחן את הקשר בין שימוש בסלולרי לסיכון לגידולי מוח ואשר מומן בחלקו על ידי התעשיה. תוצאות המחקר התחלקו לשתיים: לפי סיכון למשתמשים "רגילים" אשר ההגדרה שלהם היתה תת הערכה למידת השימוש האמיתי בסלולרי ולכן הטיה לכיוון של חוסר סיכון (לפחות שיחה של פעם בשבוע, לאורך חצי שנה או יותר בממוצע), לעומת תוצאות לגבי משתמשים לטווח ארוך. תוצאות המחקר לגבי משתמשים כבדים בסלולרי הראו סיכון ולכן לא שירתו את האג'נדה של חברות הסלולר אשר מימנו את חציו.

יש לציין שנראתה עלייה בסיכון בשימוש ארוך טווח למרות שמספר המשתמשים לטווח ארוך במחקר היה נמוך מאוד. אולי בגלל תוצאות אלה עוכב פרסום המחקר בחמש שנים מ 2005. עבור התעשייה זה אומר רווחים נוספים כל עוד הציבור בחשיכה לגבי סיכון מסלולרי. למרות הטיות במחקר לכיוון של חוסר סיכון נמצאה עליה של 40% בסיכון לגידולי מוח מסוג גליומה בקבוצת המשתמשים המכונים במחקר "משתמשים כבדים" אשר דיברו יותר מ- 27 דקות ביום למשך 10 שנים.

בנספח מספר 2 של המחקר (שלא פורסם בתקשורת והוצנע ככל שניתן) נעשה ניסיון לתקן את ההטיה והסיכון גדל ל 82%.

מחקר זה שאמור היה להרגיע את הציבור לגבי סיכוני הסלולר עשה את ההיפך. אך עדיין טוענים המומחים מטעם, שהמחקר לא מצא סיכון ואינם מתייחסים לתוצאות "המשתמשים הכבדים" אלא לתוצאות במשתמשים "רגילים".

רגע פרסום המחקר סימן את תחילת השבר בקונצפט החומני השגוי.

המשך השבירה של ה"קונצפט החומני"

שנה לאחר מכן, במאי 2011 הכריזו המכון הבין לאומי לחקר הסרטן וארגון הבריאות העולמי על קרינת רדיו (בלתי מייננת) כמסרטן אפשרי בבני אדם (רבים מבין המחליטים היו בעלי ניגוד עניינים עם התעשייה שאותה אמורים היו לבקר, על פי רשימת ניגוד עניינים שפירסם המוסד. ולכן יכול להיות שזו תת הערכה למצב האמיתי, כפי שסבורים חלק מן המדענים).

מועצת אירופה הכירה באותו חודש ברגישות לקרינה ובהשפעות הביולוגיות של קרינה וקראה למדינות אירופה לאשר תקני חשיפה נמוכים ברמה של 0.1 מיקרו וואט לסנטימטר רבוע (אותה רמה שהובאה בדו"ח ביואנישיאטיב משנת 2007).

מדינות רבות שיחררו אזהרות לציבור בדבר שימוש בציוד סלולרי ואלחוטי.

הוכח אם כן כי הדו"ח משנת 2007 צדק וכי יש בסיס לגישה ביולוגית ולא לגישה חומנית.

עדכון הדו"ח – 2012

עדכון של הדו"ח פורסם השבוע (הדו"ח נערך בשנת 2012 ופורסם בינואר 2013) והוא כולל כ-1800 מחקרים חדשים שנערכו בשנים 2006-2011.

כל המחקרים עברו ביקורת עמיתים ופורסמו בספרות המדעית.

כמו בעבר, פרסום העדכון של הדו"ח נתון למתקפה חסרת תקדים של התעשייה ומומחים מטעמם בכל העולם.

עיקרי הדו"ח המעודכן

בעדכון מודגש כי היום יותר מתמיד ידועות השפעות שליליות רבות של קרינה בלתי מייננת, בעיקר קרינת רדיו-מיקרו-סלולר וקרינה בתדרים נמוכים מאוד (מרשת החשמל).

בין השנים 2006 ל 2011 נוספו ראיות חדשות הקושרות בין חשיפה לקרינה בלתי מייננת בעוצמות נמוכות לתחלואה, לבעיות בריאותיות ולנזקים קשים למערכות ביולוגיות.

היום הראיות המדעיות מוצקות עוד יותר ודורשות שינוי גישה תהומי ביחס לשימוש בטכנולוגיות, ציוד ואביזרים פולטי קרינה. זאת כאשר בשטח המצב הפוך, רמות ומשך החשיפה של הציבור הולכים וגדלים, הציבור הלא מודע לסכנה מסתמך באופן גורף על תקשורת אלחוטית וסלולרית, לפעמים כתקשורת יחידה. זאת כאשר חברות התקשורת והטכנולוגיה עושות רבות כדי למנוע, למסמס ולעכב את תהליך ההסברה וידוע הציבור בדבר הסכנות האפשריות.

רמות חשיפה הגורמות נזקים

בדו"ח הראשוני מ-2007 נקבע כי הנזקים הראשוניים של חשיפה לקרינה נגרמים ברמות בין 0.1-0.05 מיקרו וואט לסנטימטר רבוע. להזכירכם הרמות בתקן הלא ביולוגי והלא מגן של ICNIRP הן בין 400 ל 1000 מיקרו וואט לסנטימטר רבוע בהתאם לתדר.

בדו"ח 2012 קובעים כותבי הדו"ח כי לפחות חמישה מחקרים חדשים על חשיפה לקרינה מאנטנות סלולריות מראים על השפעות ביולוגיות (כאבי ראש, בעיות ריכוז, בעיות התנהגות בילדים ומתבגרים, הפרעות שינה) כבר מרמת חשיפה שבין 0.003 ל 0.05 מיקרו וואט לסנטימטר רבוע.

מחקרים חדשים רבים מדווחים נזקים לזרע בבני אדם וחיות (נזק ל DNA, חיות ותנועה נמוכה של הזרע) המביאים לבעיות פוריות רבות, וכן לדאגות לבריאות הצאצאים.

נזקים אלה לזרע ולפוריות נגרמים מחשיפה כרוניות לקרינה מטלפונים סלולריים בתפס החגורה ומחשבים ניידים אלחוטיים, ברמות בין 0.00034-0.07 מיקרו וואט לסנטימטר רבוע.

זאת בהשוואה כאמור לתקנים המבוססים על אפקט חום בלבד הנהוגים עדיין בארץ ובכל העולם (התקן של ICNIRP, שהוא תקן חומני ולא מגן ביולוגית, עומד על בין 400 ל 1000 מיקרו וואט לסנטימטר רבוע, בהתאם לתדר, והרמה המותרת בארץ לחשיפה ממושכת היא 10% מתקן לא מגן זה .)

עורכי הדו"ח

עורכי הדו"ח הם כ- 29 מדענים עצמאיים מ 10 ארצות המחזיקים ביחד ב-10 תארים של דוקטור רפואי, 21 דוקטורים (לא רפואיים), שלושה MSc, MA , או MPHs. העורכים הראשיים הם סינדי סיג M.A (פעילה מרכזית בנושא המודעות לסכנות הקרינה הבלתי מייננת בעולם) וד"ר M.D דויד קרפנטר שעמד בראש מכתב ה"ארבעים מדענים" לפני כחצי שנה (מכתב הקורא לתיקון הדיסאינפורמציה בכל הקשור לקרינה בלתי מייננת והשפעותיה הבריאותיות).

הבולטים בין כותבי הדו"ח הם פרופסור יורגי גריגורייב – ראש הסוכנות הרוסית לבטיחות קרינה בלתי מייננת ויועץ בכיר לסוכנות הסביבתית האירופאית, פרופסור לנרט הרדל אשר ידוע במחקריו פורצי הדרך בנושא הקשר בין שימוש בסלולרי/באלחוטי וסרטן, פרופסור הנרי לאי אשר מצא במחקרו משנת 1996 כי קרינת רדיו גורמת לשברים ב- DNA בדומה לקרינת רנטגן, ופרופסור לאיף סלפורד אשר בשנת 2003 פרסם את מחקרו בו מצא כי קרינת רדיו גורמת לשבירת מחסום דם-מוח ולנזק עצבי.

לפי הדו"ח – המצב מתדרדר

לפי עורכי הדו"ח, המחקרים שהתפרסמו בחמש השנים האחרונות אומרים לנו כי המצב הרבה יותר גרוע ממה שנחשב בשנת 2007 עת נחתם הדו"ח הקודם.

למרות זאת אנשים ברחבי העולם נחשפים לקרינה הרבה יותר ממה שנחשפו בעבר.

החשיפה הכרונית לרמות נמוכות של קרינה בלתי מייננת (בעיקר מאנטנות סלולריות ותקשורת מחשבים אלחוטית / WI-FI) קשורה להשפעות בריאותיות מרובות על האוכלוסייה.

לא ניתן יותר לעמוד בחיבוק ידיים ולא לעשות דבר.

לפי הדו"ח – החשיפה גדלה

רמות החשיפה לקרינה בלתי מייננת בשנת 2012 הן גבוהות יותר מבעבר והזדחלו לחיי כולם, כולל ילדים.

הרמות הגורמות לתופעות בריאותיות שליליות הן נמוכות יותר מהרמות להן אנחנו נחשפים בדרך קבע.

חשיפה בכפייה, חשיפה לקרינה יד שנייה, היא גדולה בהרבה מבעבר אפילו אצל אנשים שלא משתמשים בסלולרי או אלחוטי.

השימוש בטלפוניה קווית הולך ונדחק לפינה כאשר בתי אב רבים מוותרים עליו לחלוטין ומסתמכים על תקשורת אלחוטית וסלולרית בלבד וזאת ללא ידוע הציבור על ההשלכות הבריאותיות של החלטתם להסתמך על תקשורת אלחוטית וסלולרית בלבד.

חסרה הסברה לציבור, אשר בחלק מהמקרים מטורפדת על ידי חברות התקשורת והסלולר (הערת הכותב: או שהיא חלקית וחסרה).

ראיות מדעיות למנגנוני נזק

בשנת 2012 יש יותר הוכחות מדעיות כי חשיפה לקרינה בלתי מייננת ברמות נמוכות גורמת לשברים ב DNA, מפריעה לתיקון DNA, רעילה לגנום האנושי ומשפיעה לרעה על המערכת הנוירולוגית.

מחקרים חדשים וטובים יותר על השפעות הקרינה מאנטנות סלולריות מצביעים על השפעות בריאותיות רחבות וקשות.

מחקרים רבים חדשים בדקו את השפעת נשיאת הסלולרי בכיס המכנס או בתפס החגורה ושל שימוש במחשבים אלחוטיים על איכות הזרע, חיות של זרע, והשפעות שונות על פוריות האדם.

ההשפעות הבריאותיות גדלות ומחמירות

טווח ההשפעות הידוע הורחב.
הגורמים המרכזיים נמצאו כקרינה בלתי מייננת בתדר נמוך מאוד (ELF) וקרינה בלתי מייננת בתדרי רדיו-סלולר (RF).

הטווח המורחב כולל לוקמיה בילדים ומבוגרים, גידולי מוח בילדים ומבוגרים, מחלות ניוון נוירולוגיות כגון אלצהיימר, מחלת העצבים המוטוריים (ALS).

המחקרים האחרונים מחזקים את הסברה לסיכון מחשיפה לקרינה ומעוררים חוסר ביטחון לגבי המשך השימוש והחשיפה בלי חשבון.

במקביל ישנם דיווחים על גידול בתחלואת סרטן השד בנשים וגברים כאחד, השפעה שלילית על הגנים (שברים ב DNA, chromatin condensation, micro-nucleation, תיקון שגוי של DNA בתאי גזע אנושיים) ממצאים פתולוגיים של דליפת מחסום דם-מוח, שיבוש של מערכות החיסון כולל אלרגיה מוגברת ותגובות דלקתיות, הפלות והשפעות על מערכת הלב וכלי הדם. הפרעות שינה מדווחות אצל אנשים החיים בסביבות עם קרינת רדיו נמוכה יחסית, בדרך כלל מאנטנות סלולריות או מערכות WIFI אלחוטיות. השפעות קוגניטיביות קצרות טווח, בעיות זיכרון, לקויי למידה, בעיות התנהגות, זמן תגובה, ריכוז ותשומת לב, ופעילות מוחית לא סדירה (שינוי בבדיקות EEG ), כולם מדווחים בספרות המדעית. מנגנונים ביולוגיים שיכולים להסביר הישנות התופעות השליליות הללו נמצאים גם הם בספרות מדעית.

לסיכום

דו"ח ביואנישיאטיב משנת 2007 קבע רף חדש של התייחסות לחשיפה לקרינה בלתי מייננת, והביא את הראיות להשפעות ביולוגיות של קרינת רדיו לקדמת הבמה ולדיון הציבורי.

המחזיקים בקונצנזוס החומני כמובן לא הכירו בחשיבותו או במסקנותיו אבל הדו"ח השפיע גם השפיע.

עדכון הדו"ח שפורסם החודש (ינואר 2013) יהווה מוקד ידע מדעי בו יעשו שימוש פעילים, מדענים ומובילי מדיניות בכל העולם.

השפעתו תהיה בעיקר בסימון אלטרנטיבה לקונצפט החומני והוא יהווה שלב נוסף בהתמוטטות הגישה החומנית השגויה.

אז מה עושים – צמצום החשיפה לקרינה

להלן מספר עצות חשובות לצמצום החשיפה לקרינה:

1. צמצמו שימוש בסלולרי למינימום האפשרי (חירום והודעות קוליות קצרות).

2. שימוש בטלפון חכם ובאפליקציות בו גורר שידור קרינה גם לא בזמן שיחה. לכן כבו את תקשורת הנתונים במכשיר הסלולרי והדליקו אותה רק כאשר יש צורך קונקרטי.

3. השתמשו בציוד אלחוטי (מחשבים אלחוטיים, נתב אלחוטי, טאבלטים, סלולריים וכו) רק כאשר אין ברירה, בסיום השימוש כבו את האופציה האלחוטית בציוד.

4. בעת שימוש בסלולרי לביצוע שיחות, מומלץ להשתמש באוזניה חוטית או ברמקול ולהרחיק את הסלולרי מהגוף.

5. חברו בכל חדר בבית ובכל עמדת עבודה במשרד טלפון חוטי קווי. עשו בהם שימוש במקום בסלולרי או בטלפון האלחוטי (אשר, ברוב המיקרים, תחנת הבסיס שלו מקרינה כל הזמן).

6. התקינו רשת מחשבים חוטית בבית וחברו אליה את כל המחשבים, קונסולת המשחק והסטרימר.

7. מדדו קרינה בבית באופן עצמאי, התחילו במדידה בסביבת המיטות, שולחנות העבודה ופינות הישיבה.

8. מצאו את מקורות קרינה והרחיקו אותם ככל הניתן או הפסיקו את השימוש בהם.

9. סדרו את הבית כך שתחשפו לכמה שפחות קרינה (למשל מקמו מיטה באזור עם הכי פחות קרינה).

10. בחלק מהמקרים, כאשר אין מוצא אחר ולאחר צמצום השימוש במקורות קרינה בתוך הבית, ניתן למגן את הבית ולמנוע חדירת קרינה מבחוץ.

דו"ח ביואנישיאטיב 2012
The bioinitiative report
מאת: עמיר בורנשטיין, מפעיל וכותב האתר "ללא קרינה בשבילך" www.norad4u.co.il

קישורים רלוונטיים:
1. דף המחקרים באתר "ללא קרינה בשבילך"
2. צמצום חשיפה לקרינה באתר "ללא קרינה בשבילך"
3. אתר הדו"ח
4. מסקנות הדו"ח
5. סיכום המחקרים המצבעים על שינויים, פגיעות ונזקים, כולל רמות החשיפה נמצאים בטבלאות (PDF)

6. תקצירי המחקרים המופעים בדו"ח
7. הדו"ח המלא ניתן לקריאה בקישור הבא (PDF)
8. מחברי הדו"ח
9. החלטת מועצת אירופה משנת 2011 (PDF)
10. החלטת ארגון הבריאות העולמי – "קרינת רדיו מסרטן אפשרי בבני אדם" (PDF)

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=10863
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

17 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית