- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

בא לי לבכות בשבילו ובא לי לצרוח

לפני כמה ימים התפרסם סיפורה של אם לילד בן 6 שחטפה את בנה מבית החולים שניידר כדי שלא יעבור כימותרפיה והקרנות לאחר ניתוח להוצאת גידול מראשו.

מתברר שהילד הוחזר בכוח לבית החולים כדי לעבור את הטיפול, למרות התנגדותה הנחרצת של האם.

כן, כזו המדינה שבה אנו חיים, מדינה שבה אין לכם ההורים שום זכות על ההחלטה כיצד לטפל בילדכם. הרי אנחנו לא יודעים מה טוב להם, נכון? אנחנו סתם נודניקים שלא מבינים כלום.

הסיפור שלפניכם נכתב ע"י אב נודניק שכזה. אחד שלא נכנע ולא התכופף אלא עשה את המעשה היחיד שנותר לו – הוא הבריח את בתו הקטנה מבית החולים.
לפני 10 שנים התפרסם סיפורם.

10 שנים אחרי, בתם הקטנה סמוקת לחיים ובריאה, ללא שום טיפול כימותרפיה שבוצע עליה לאחר הניתוח.

היום, כשהוא חי מחדש את הסיפור דרך עיניה של האם ובנה שעוברים סיפור דומה, הוא כתב את הדברים הבאים:

היום יום הולדת עשר לילדה שלי. בדיוק לפני עשר שנים היא נולדה למציאות של אורות נאון מאבקים וניכור. הרופאים חשבו שהיא לא תשרוד את הלידה. אח"כ אמרו שאם לא יכניסו חומרים כימיים לגוף שלה היא תמות תוך כמה ימים. כשניסינו לשאול אם יש משהו אחר שאפשר לעשות הרופאים בבי"ח שניידר, שם היא הייתה מאושפזת היו תמימי דעים עם הרופאים בהדסה וברמב"ם: "רק כימותרפיה זה הסיכוי היחידי שלה".

הרופא שלה אמר שיתנו לה טיפול קל שאולי היא בכלל לא תרגיש אותו. אבל לא רק שהיא הרגישה אותו, היא הייתה זקוקה לכל הכוח שהיה לה כדי לצאת ממנו בחיים. כשהרופאים שלה שהיום הם כבר נושאים בתואר פרופסור הודיעו לנו שעכשיו זה הזמן להתחיל בשנה של טיפולים "חטפנו" את התינוקת שהייתה בת חודש מביה"ח.

רגע תעצרו רגע. איך הורים יכולים לחטוף את התינוקת מבי"ח. מה התינוקת היא רכוש של בי"ח? היא שייכת לרופאים וההורים הם פיראטים סתומי עין שבאים לחטוף אותה מרשותם?

אז יותר נכון ברחנו איתה מביה"ח למקום שאותו אף אחד מהמשפחות והמלווים אותנו שהיו בטוחים שהרופאים יודעים תמיד הכי טוב לא הכיר. ואז, אחרי שהגיעה פקידת הסעד כדי לפגוש אותנו, ואחרי שהגענו לבית-משפט, גילינו שהדרישה שלנו לעמוד על זכותנו לקבוע איך לטפל בתינוקת שלנו היא לא כ"כ מופרעת. למעשה היה ניתן להבין מהפסיקה של השופט שהאחריות לקבוע לגבי דרך הטיפול בבת שלנו ולא להשאיר את ההחלטה הזו בידיי זרים היא לא רק זכותנו אלא אולי אפילו גם חובתנו.

לבית-המשפט הגענו עם הזמנה לניתוח בבי"ח ידוע בארה"ב. ממש ברגע האחרון גילינו את ההזמנה הזו ש"איכשהו" נשלחה למחלקת הפגייה של שניידר, ששם התינוקת הייתה מאושפזת בזמן שהעברנו לרב פירר את החומר הרפואי. במשך שבועות חיפשנו מישהו שיסכים לנתח את התינוקת שלנו, וכל הזמן הזה חיכתה לנו ההזמנה, שבשניידר החליטו משום מה להתעלם מקיומה. אבל זה כבר לא היה משנה. העיקר להגיע כבר לארה"ב ולהציל את החיים של התינוקת שלנו.

אחרי שניתחנו את התינוקת שלנו אצל אותו מנתח שהרופאים בארץ אמרו עליו ש"רק פושע ינתח את התינוקת הזו", היא יצאה תוך יומיים ממחלקת טיפול נמרץ ועברה להמשך התאוששות של עוד כמה ימים במחלקה הרגילה.

לחרדתנו הרופאים בארה"ב ניסו להתעקש ש"ליתר ביטחון" ניתן לתינוקת שלנו כימותרפיה "קלה". שהסיכוי לשרוד אחריה הוא תשעים אחוזים. (זאת אומרת שהסיכון למות כתוצאה ממנה הוא עשרה אחוזים- זה ברור נכון?) אבל אנחנו פשוט חזרנו לארץ ישראל כדי להחלים מהטראומה. ספק חוגגים את רגעי החופש ספק מתחבאים מפני הרופאים שעלולים לצוץ בכל רגע מעבר לפינה ולדרוש שנציית לנהלים שלהם כמו כולם.

אז כאמור עברו כבר עשר שנים. לתינוקת שלנו שהפכה לנסיכה סמוקת לחיים ואסרטיבית נולדו עוד שלושה אחים, ובין לבין מדי פעם היו פונים אלינו הורים לילדים חולים שהגיעו אלינו דרך האתר שלנו או דרך הספר שפרסמנו. דרכם גילינו שהרופאים בשניידר לא שמעו עלינו או על האפשרות שגילינו להירפא ללא כימותרפיה.

מדי פעם הם כן היו זוכרים להכניס את התינוקת שלנו לסטטיסטיקות של המקרים שנרפאו בזכות הכימותרפיה שלהם. כאשר הורים לילדים עם אותה המחלה ברחו מהארץ אל אותו המנתח שאליו אנחנו פנינו, והוא ניתח את הילדה שלהם שהבריאה גם היא מהמחלה, הרופאים בשניידר שכחו גם מקיומם והמשיכו לספר שאפשר רק כימותרפיה……

ועכשיו אני מתפנק לי במיטה קצת תשוש, לא מרגיש כ"כ טוב. מתגעגע לילדים שיבואו עוד מעט ויחבקו אותי חיבוק גדול. ובאותו הזמן הילד מ' שוכב במחלקה בשניידר לאחר ששוטרים באו ולקחו אותו בכוח בגלל שההורים שלו החליטו שהם לא רוצים הקרנות למוח וכימותרפיה של שנה "ליתר ביטחון" למרות שלא מצאו שום שאריות של תאים סרטניים בגידול שהוצא לו מהראש ובבדיקת ה MRI.

בא לי לבכות בשבילו ובא לי לצרוח לברוח לעשות מה שצריך כדי שאותם אלים מודרניים חורצי גורלות יעזבו אותו ואת ההורים שלו בשקט ויתנו להם להחליט בלי אקדח שמכוון לרקותיהם. כי אתמול זה הייתי אני היום זה הם אבל די ברור שאם זה יימשך ככה מחר אלה יהיו אתם.

אז בואו תשתפו תשתתפו. תעשו מה שאתם יכולים כדי להראות לילד מ' ולהורים שלו שהם לא לבד. בואו נחזיר את הכוח לידינו. נאפשר לרופאים לחזור לעסוק בריפוי במקום בפוליטיקה ורדיפות. ואז אולי גם חברות התרופות ייזכרו שתפקידם הוא לעזור בריפוי ולא להנפיק את עצמם בבורסה, כשבדרך הם רומסים גופות של מי שהיו פעם בני אדם חיים ושמחים.

מידע נוסף: אתר בריאה [1]

בריאה הוא סיפורה האמיתי של תינוקת שנולדת עם גידול בכבד ושל שני ההורים שלה, שמחליטים להקשיב ללב שלהם ולא לרופאים.

זה הקישור [2] לקבוצה של ההורים של מ' בבקשה תצטרפו ותצרפו את כל מי שצריך.