ראשי » חדשות טובות » אתם כאן

העיר חלוצה: חלום או מציאות בהתהוות?

האם העיר החכמה הראשונה של ישראל, כפי שקורא לה היזם שמואל דריילינגר, תהיה הסנונית הראשונה שתבשר מעבר לחיי קהילה כפי שהיינו רוצים לחיות אותם?

  • מאת מנהל הפרויקט | 15 בנובמבר 2012
  • 10,916 צפיות | 30 תגובות
עודכן לאחרונה: 15 בנובמבר 2012

"הקוראים של "אמת אחרת" או "כלכלה אמיתית" לדוגמא, הם קהל יעד מצויין לבוא לגור בחלוצה", קובע שמואל דריילינגר, יזם בן 65 העומד מאחורי חזון העיר החכמה הראשונה בישראל.

"הם אפילו הראשונים שהייתי מצפה מהם להבין את הכוונה שעומדת מאחורי העיר הזו, שהיא פלטפורמה לחברה חדשה. כשאתה משוחח עם האדם הממוצע ברחוב, הוא לא מודע לכוחות האמיתיים ששולטים בחברה מזה עשרות אם לא מאות שנים. מילים כמו האילומינאטי, קבוצת בילדרברג, כלכלת-חוב, צייטגייסט, או אפילו השם "אמת אחרת" לא אומרים להם כלום. בשלב זה.
אבל כל מי שקורא אותנו כרגע כן מודע לכוחות האלו, לתמונה הגדולה, מודע לשטיפת המוח שכולנו היינו נתונים לה שנים כה רבות, וזקוק נואשות לתקווה שאפשר לשנות את המצב ושזה באמת תלוי רק בנו, "הציבור שהתעורר". שנדע לדרוש את מה שמגיע לנו מלכתחילה".

אז מהי החלוצה הזו שגורמת לדריילינגר להיות כל כך בטוח שהוא מחזיק בידו את הפתרון לכל הבעיות והתחלואים של החברה הישראלית, מודל מיוזע וחבוט 2012?

על פי האתר, "העיר החכמה והירוקה "חלוצה" הינה תוכנית לחברה מתוקנת ובת-קיימא המבוססת על דאגה לאדם ולסביבה, תוך רתימת המיטב בתחום המדע והטכנולוגיה." במה המשפט הזה יבוא לידי ביטוי? לטענתו של דריילינגר:

בדיור חכם ובר-השגה לכל התושבים, במערכת חינוך חדשה שפועלת מתוך דאגה לילד במקום רדיפה אחר ציונים, במערכת בריאות אינטגרטיבית המשלבת רפואה מונעת ורפואה משלימה לצד טכנולוגיות חדשניות של הרפואה הקונבנציונלית, ובתחבורה ציבורית חכמה- ללא פקקים, זיהום אוויר או תאונות דרכים.
חלוצה תהיה עיר בת-קיימא המייצרת את צרכיה באופן מקומי כולל אנרגיה מתחדשת ומזון אורגני, וכמו-כן תהווה מוקד מחקר, פיתוח וייצור לתעשיות ירוקות שונות, ולכן אמורה לספק עשרות אלפי מקומות עבודה לתושבים שיגורו בה. וכמובן, כמתבקש מעיר ירוקה, היא תפעל לצמצום בזבוז ופסולת, ומיחזור מלא של מים ופסולת אורגנית.

נשמע אוטופי מדי על גבול הפנטזיה…

"ממתי אוטופיה זו מילה גסה?" עונה דריילינגר בחיוך. "אבל ברצינות- המילה אוטופיה מתארת מצב סטטי וקבוע. אנחנו מדברים כאן על קהילה חיה, נושמת, המקיימת את עצמה מבלי להיות תלויה בתשתיות הממסדיות ונמצאת בהתפתחות מתמדת. אפשר להסתכל על זה כעל כוורת אנושית ששואפת להגיע למיקסום בכל התחומים".

כיצד מקיימים חיי קהילה כשמדובר בעיר שאמורה להכיל 286,000 תושבים?

"העיר מיועדת להיבנות בשלבים והיא תכיל 13 יחידות שוות, כאשר כרגע אנחנו מרכזים מאמצים בגיוס 22,000 התושבים שיגורו ביחידה הראשונה המיועדת לאכלוס בסוף 2016. כל התשתיות הפיזיות, החינוכיות והארגוניות של העיר הזאת יפעלו יחדיו למען צמצום הפערים בחברה והעצמת הפרט, מתוך ההכרה שטיפוח היחיד תורם לחברה כולה. זה בסיס נכון בעינינו למהות של חיי קהילה – הזכות להתפתח ולמצות את הפוטנציאל האישי הטמון בכל אחד ואחת מאיתנו".

נחזור טיפה אחורה לשנת 1982 אז נולד במוחו של דריילינגר החזון להקמת עיר טכנולוגית בנגב, לקידום השלום ורווחת האזור.

במשך כ-30 שנה, פנה למאות גורמים מוסדיים, ממשלתיים ופרטיים בארץ ובעולם בנסיון לקדם את הרעיון, אך מלבד הסכמה גורפת בצורך בפיתוח הנגב, לא קודם דבר בפועל.

את מכתבי התודה מהמכובדים הוא שומר עד היום.

בסוף חודש יולי השנה השיק צוות חלוצה, הכולל בין היתר את העיתונאית מירב הראל ואת השחקנית סמדר קלצ'ינסקי, אתר אינטרנט ייעודי ודף פייסבוק, מתוך מטרה לידע את הציבור בדבר העיר החדשה, לתקשר עם המתעניינים וכמו כן לגייס את המומחים והכספים הדרושים לבנייתה של עיר כזו. נכון לארבעה חודשי פעילות הם גייסו כאלף איש, "חלוצים" שמילאו טופס בו הם מבקשים להירשם כתושבים בעיר וקיבלו מספר תושב.

מה עומד מאחורי גיוס התושבים עוד לפני שגייסתם את המשאבים לבניית העיר או קיבלתם אישור מהמדינה לבנות את העיר?

"אלברט איינשטין אמר ברוב חוכמתו שלא ניתן לפתור בעיות באותה צורת חשיבה בה השתמשנו כאשר יצרנו את הבעיות עצמן. מאחר ואנחנו מבינים איך "העולם הישן" עובד, ומי הכוחות שפועלים בו, הבנו בשלבים מאוד מוקדמים שאת האדמה עצמה רק הציבור עצמו יכול לדרוש ולקבל. השינוי שכולנו מייחלים לו לא יוגש לנו על מגש של כסף מהממסד, אלא יצמח מההמונים. יותר ויותר יוזמות בעולם קמות כתוצאה מהתארגנות אזרחית שמבוססות על שיתוף פעולה ורצון טוב, ומשם צומחים הפתרונות, בניגוד לאינטרסים המניעים את העולם הישן ששם דגש רק על רווחיות כתוצאה מהשיטה המוניטרית המעוותת.
אנחנו ב"חלוצי השלום" (Pioneers of Peace), כעמותה רשומה שאושרה על ידי משרד המשפטים מתוך מטרה לבנות עיר חכמה בנגב, מקדישים את כל מרצנו לקדם את העיר, פונים לגורמים שונים בארץ ובחו"ל, מגייסים את המומחים שיבנו את העיר, מגייסים את ההון הנדרש לבנייתה וכבר נמצאים במגעים עם החברות הטכנולוגיות שבנו את הערים החכמות הנוספות שכבר קיימות בעולם. אולם את האדמה עצמה, את השטח עצמו וכפועל יוצא של זה את אישור הממשלה לבניית העיר, צריכים לדרוש התושבים העתידיים של העיר. זה המפתח לשינוי. פה טמון השינוי התודעתי הנדרש על מנת לבצע את זה בפועל".

אתם מבקשים מהאנשים לדרוש שטח אדמה שהוא גם שמורת טבע וגם שטח אש. לא יותר פשוט למצוא שטח אחר?

"משיחות לא מעטות שערכנו עם מספר גורמים הגענו למסקנה עגומה שהיתה גורמת לבן גוריון להתהפך בקברו – לא ניתן להפריח את השממה כי צהל השתלט על השממה. מסתבר שאנחנו לא מדינה עם צבא, אלא צבא עם מדינה. אנשים תוקפים אותנו בעמוד הפייסבוק שלנו שאנחנו משתלטים ומחריבים שמורת טבע, אולם המונח "שמורת טבע" הוא מס שפתיים בלבד. שמורת טבע מוכרזת ככזו על מנת למנוע פגיעה בשטחי בעלי החיים והצמחים המוגנים הגדלים באזור. בפועל הטנקים מפגיזים והמוזות שותקות.
אז נכון, בגדול העיר הזו יכולה לקום על כל שטח שהוא, אבל למה לא להפריח את השממה? חצי משטחה של המדינה זו שממה, ומצוקת הדיור רק מחריפה. אסכם את הענין בכך שאומר שהאדם הוא חלק מהטבע והטבע הוא חלק מהאדם. כשנוהגים בחוכמה ומגיעים ממקום של אהבה זה כלפי זה, נוצרת הרמוניה חדשה".

מה הקושי הכי גדול שלכם?

"במילה אחת – אמונה. אנשים רוצים לחיות בחברה מתוקנת, אנשים רוצים איכות חיים, הם רוצים להיות בריאים, הם רוצים לשלוח את הילדים שלהם למקום שיפתח את הכישרון האישי שטמון בכל אחד ואחד מהם, הם רוצים – אבל הם לא מאמינים. אנחנו נתקלים כל הזמן בפרדוקס בקרב האנשים – הם לא מוכנים להירשם או להתגייס למען המטרה שהם רוצים רק בגלל שהם לא מאמינים שהמדינה "תסכים". לכן היעד שלנו הוא גיוס 22,000 התושבים שרוצים לחיות בעיר עוד 4 שנים מאחר והכמות הזו של האנשים, כשכולם חדורי מטרה אחת, יכולה לייצר את השינוי בשטח, במיוחד כשאנחנו לפני בחירות. תקופה מעולה להקשיב לעם. אנחנו מאמינים שכשנהיה 22,000 איש, יהיו חייבים להקשיב לנו. זה כוח. זה מנדט."

מאז המהפכה החברתית אשתקד יש הרבה "מאמינים" וזה עדיין לא מקדם הרבה בשטח. במה חלוצה שונה?

"כל השינוי התודעתי האדיר שהחל שנה שעברה לאחר שנערה אמיצה ומיואשת יצאה לרחוב בקריאה 'עד כאן', הוא בעצם תחילתו של שינוי מבורך. אנחנו רואים את המשכו של השינוי התודעתי הזה במעבר מהאמירה 'עד כאן' לאמירה 'מכאן והלאה'. אנחנו יכולים לפתח חברה מתוקנת שחיה לפי כל הערכים שזועקים עליהם בתקשורת בשנה וחצי האחרונות וליישם אותה באופן מיידי, אם 22,000 יאמינו שאפשר. בזכותם. הם החלוצים החדשים. חלוצי המעבר לחברה חדשה."

מידע נוסף:
אתר העיר חלוצה

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=10611
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

30 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית