- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

האם חיסון הגרדסיל גורם לסרטן?

חברת התרופות "מרק" יצרנית החיסון הפופולרי והשנוי במחלוקת "גרדסיל" שנועד לחסן נגד נגיף הפפילומה שעלול לגרום לסרטן צוואר הרחם בנשים ועל הדרך גם לטפל ביבלות באברי המין אצל ילדים וגברים (כי חייבים ליצור עוד שווקים, לא?) מעולם לא ערכה מחקרי בטיחות לחיסון כדי לבדוק אם הוא עלול לגרום בעצמו לסרטן.

הסיפור הזה מתברר אחרי שילד בן שלוש נפטר ביוני האחרון מסרטן לוקמיה נדיר.

הילד חוסן בטעות בגיל 6 שבועות בחיסון הגרדסיל אחרי שאחות התבלבלה והזריקה לו את חיסון הגרדסיל במקום חיסון אחר.

אחרי פחות משנתיים אובחן הילד בסרטן נדיר ואגרסיבי במיוחד, וכאמור לאחר שנה נפטר ממנו.

בנוסף לחוסר במחקרי בטיחות הבודקים האם חיסון הגרדסיל עלול לגרום לסרטן, מתברר שמחקרי הבטיחות שחברת מרק כן ערכה אינם עומדים בסטנדרטים מדעיים או במילים פשוטות יותר – מוטים לטובת החיסון (והתועלת הכלכלית לחברה) כי במחקרי הבטיחות לא נערכו השוואות בין מקבלי החיסון ומקבלי פלאסיבו נקי.

אולי זה יראה לכם הגיוני שכשעורכים מחקרי בטיחות לתרופה או לחיסון משווים בין שתי קבוצות – האחת מקבלת את החיסון או התרופה והשניה מקבלת פלאסיבו נקי, או במילים אחרות – מים מליחים.

ובכן, לפי מידע שהחברה עצמה שחררה (מסמך PDF עמוד 3 סעיף 6.1 [1]), חברת מרק החליטה בצעד תמוה שלא להשתמש בפלאסיבו נקי אלא בקוקטייל המכיל אלומיניום [2] שהוא רעלן עצבי ידוע [3], וכך מתוך 7 מחקרי בטיחות ב-5 מחקרים שנערכו לחיסון הגרדסיל הושוו שתי קבוצות בקרה – האחת קיבלה את החיסון (שמכיל אלומיניום) והשניה קיבלה קוקטייל (המכיל אלומיניום) – וכך בתוצאות המחקרים נקבע שהחיסון אינו רעיל יותר ממים המכילים רעל.

נחמד, לא?

אגב, לפי הפרסומים, מתוך שני המחקרים הנותרים, באחד היתה קבוצת בקרה עם פלאסיבו ללא אלומיניום (אבל עם תוספים אחרים) ובמחקר השני לא היתה כלל קבוצת בקרה שקיבלה פלאסיבו.

מומלץ שתקראו את הכתבה המקורית [4] כדי ללמוד עוד על הנושא ולגלות מידע חשוב שחברת מרק לא תספר לכם עליו בתשדירי הפרסומת שלה.