- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

השפעת הבורות על המדיניות הכלכלית/חברתית בישראל

עומר מואב, פרופסור לכלכלה (בין השאר עם פוסט דוקטורט מאוניברסיטת MIT), הוא עוד איש מתחום הכלכלה אשר נחשף לבעיות השלטון מבפנים בתקופה שבה מונה ליועץ הכלכלי של שטייניץ לתקופה קצרה עד עזיבתו. הוא הוזמן לדבר כמה פעמים במחאת האוהלים של הקיץ שעבר, כאשר אמר באחד הפעמים "בשנה האחת שהייתי במשרד האוצר, שבאתי מראש עם דעה שלילית על המערכת הפוליטית ועל מי שמכהן בה, הדעה הזאת נהייתה עוד הרבה יותר שלילית אחרי שנה. כי באמת זה פשוט מדהים האינטרסנטיות הצרה, הפופוליזם, החוסר אחריות, הצורך 'לקנות' כל חבר בנפרד בועדת הכספים… היכולת של חברי הכנסת בבריונות להוריד נושאים מסדר היום…". (1)

ההרצאה של פרופ' מואב התקיימה החודש, והיא אקטואלית כיום יותר מתמיד, הכותרת שלה היא "השפעת הבורות על המדיניות הכלכלית/חברתית בישראל". בהרצאה תוכלו לשמוע את פרופסור עומר מואב מנתץ מיתוסים רבים ומציג את הוויכוח הכלכלי/חברתי בזוית מקורית ומעוררת מחשבה, תוך ביסוס טיעוניו על המחקר הכלכלי, נתונים אמפירים שמוצגים במהלך ההרצאה, ועל ניסיונו במערכת הפוליטית. פרופ' מואב מסביר את האיוולת שבנסיון להגיע לשוויון בנטל בסוגיית הגיוס, את הדעות הקדומות וחוסר ההבנה ביחס לתעסוקה ייבוא ויצוא, ומציין את תפקידה הבעייתי של האקדמיה בישראל בהפצת הבורות הכלכלית:

"באקדמיה בארץ, לצד מחקר מהשורה הראשונה בעולם, יש תעשיית זבל שנקרא מחקר ושטיפת מוח אידאולוגית חסרת בסיס מדעי…."

ההרצאה עניינית ומאירת עיניים, מונגשת בשפה ודרך הנגישה לכולם, ממישהו שמגיע מתוך המערכת ומסביר באופן מפורט את שורש הסיבה למצב הקשה של יוקר מחייה בו מעמד הבינוני שכן עובד ואשר נסחט מכל כיוון, נושא בנטל הבלתי נסבל.

ההרצאה:

קטע קצר מתוך ההרצאה בנוגע לסוגיית מודל השירות הצבאי:

(1)
דקה 30:18