- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

מי הזיז את התגובה שלי? מניפולציה בתגובות גולשים

זה אולי ברור להרבה מכם, אך במקרה ויש כאלו שעדיין חושבים שמערכת התגובות באתרי החדשות הגדולים היא אמינה, חישבו שנית.

ביום ראשון 23.05.2012 פורסמה בעיתון "הארץ" כתבה שנשאה את הכותרת: "גם אחיות טיפת חלב לא מאמינות בחיסונים [1]"

אחת מקוראות הכתבה, אישה בשם ענת רוזנבאום [2], עקבה אחרי התגובות במהלך השבוע שלאחר פרסומה ולטענתה גילתה דבר מעניין. מאוד מעניין.

במהלך כל הבוקר שבו פורסמה הכתבה נרשמו תגובות 'בעד' ו-'נגד' בכמות פחות או יותר מאוזנת.
זה הגיוני שכתבה בנושא כה שנוי במחלוקת יעורר הרבה תגובות, עד כאן צפוי.

אלא שמשעות הצהריים החל לקרות משהו מאוד מוזר.
כמות מאוד גדולה של תגובות מגמתיות התפרסמה בזמן מאוד קצר, כאשר בשיא הגיעו כמויות ה"לייקים"/"דיסלייקים" למספרים של לפעמים מאות (!) לתגובה בפרק זמן קצר ביותר, כולם תומכים בצורה גורפת בחיסונים, או סתם משתלחים / מזלזלים במי שמעז לבקר או לשאול שאלות.

יומיים לאחר מכן, ביום שישי בלילה נכנסה הגולשת שוב כדי לבדוק אם יש תגובות חדשות, והופתעה לגלות שמספרי ה"לייקים" ירדו בצורה דרמטית בכמות.
יכול להיות שמישהו במערכת החליט לתקן הקלקות כפולות שבוצעו מאותו כתובת IP (הכתובת שמקבל כל מחשב שמתחבר לאינטרנט).

אבל הנה מה שבאמת הדהים אותה ואותנו, לפי צילומי המסך עולה השערה שמישהו במערכת אתר הארץ מחק ושינה את מספרי ה"לייקים"  בתגובות שהציגו דעה שמתנגדת לחיסונים או שהציגו דעה שונה מהמקובל או ביקורתית ומצד שני מחק את  ה-"דיסלייקים" לתגובות שמביעות דעה תומכת בחיסונים או בממסד הרפואי. להלן צילומי מסך עם 3 דוגמאות, אבל המגמתיות חוזרת לכל אורך 197 התגובות!

[3]

[4] [5]

רק תגובה אחת היתה גם קודם ונותרה גם עכשיו ללא התייחסות או סימוני "לייק" או "דיסלייק", זו התגובה שהגולשת עצמה העלתה (תגובה 53):

"תשאל הורים לילדים נפגעי חיסונים האם המערכת לקחה אחריות במקרה שלהם, אני חוששת שיהיה לך קשה למצוא אפילו הורה אחד כזה.אני לא ליצן ולא קטן, אני אמא בישראל, ובמשבר אמון רציני במערכת. אני לא "בעד" ולא "נגד" חיסונים, אני בסה"כ בעד שקיפות מידע, הכרה באפשרות של תופעות לוואי רציניות או חלילה נזקים מחיסונים, ולקיחת אחריות של המערכת במקרה שכזה. זה הכל."

הדוגמה הזו שבה משנים לכאורה סטאטיסטיקה של תגובות בצורה כה מגמתית איננה נדירה.
בכל אתרי החדשות הגדולים מצנזרים תגובות ללא כל הצדקה רק בגלל שהן מטילות ספק בכתבה, בכותבה או בנתונים שבה, כפי שקורה לי ולהרבה אחרים באופן תדיר.

שלחנו בקשת תגובה למערכת אתר הארץ.
הם אמרו שיבדקו זאת ויחזרו אלינו.
אנחנו עדיין מחכים…

אז בפעם הבאה שמישהו הזיז את התגובה שלכם, אל תתפלאו.
זה קורה, וזה קורה הרבה.