מי הזיז את התגובה שלי? מניפולציה בתגובות גולשים

פראבדה שים לב! עיתון הארץ מאחוריך. עיתון הארץ, שנחשב על-ידי רבים כמעוז אחרון של שפיות בתקשורת הממוסדת, ככל הנראה נפל חלל גם הוא. בכתבה שפורסמה לאחרונה באתר העיתון עולה כי ככל הנראה שונתה הסטאטיסטיקה של התגובות בצורה מגמתית מאוד. דבר שמשאיר אותנו לתהות: "מי הזיז את התגובה שלי?"

  • מאת מנהל הפרויקט | 5 ביוני 2012
  • 9,501 צפיות | 16 תגובות
עודכן לאחרונה: 9 ביוני 2012

זה אולי ברור להרבה מכם, אך במקרה ויש כאלו שעדיין חושבים שמערכת התגובות באתרי החדשות הגדולים היא אמינה, חישבו שנית.

ביום ראשון 23.05.2012 פורסמה בעיתון "הארץ" כתבה שנשאה את הכותרת: "גם אחיות טיפת חלב לא מאמינות בחיסונים"

אחת מקוראות הכתבה, אישה בשם ענת רוזנבאום, עקבה אחרי התגובות במהלך השבוע שלאחר פרסומה ולטענתה גילתה דבר מעניין. מאוד מעניין.

במהלך כל הבוקר שבו פורסמה הכתבה נרשמו תגובות 'בעד' ו-'נגד' בכמות פחות או יותר מאוזנת.
זה הגיוני שכתבה בנושא כה שנוי במחלוקת יעורר הרבה תגובות, עד כאן צפוי.

אלא שמשעות הצהריים החל לקרות משהו מאוד מוזר.
כמות מאוד גדולה של תגובות מגמתיות התפרסמה בזמן מאוד קצר, כאשר בשיא הגיעו כמויות ה"לייקים"/"דיסלייקים" למספרים של לפעמים מאות (!) לתגובה בפרק זמן קצר ביותר, כולם תומכים בצורה גורפת בחיסונים, או סתם משתלחים / מזלזלים במי שמעז לבקר או לשאול שאלות.

יומיים לאחר מכן, ביום שישי בלילה נכנסה הגולשת שוב כדי לבדוק אם יש תגובות חדשות, והופתעה לגלות שמספרי ה"לייקים" ירדו בצורה דרמטית בכמות.
יכול להיות שמישהו במערכת החליט לתקן הקלקות כפולות שבוצעו מאותו כתובת IP (הכתובת שמקבל כל מחשב שמתחבר לאינטרנט).

אבל הנה מה שבאמת הדהים אותה ואותנו, לפי צילומי המסך עולה השערה שמישהו במערכת אתר הארץ מחק ושינה את מספרי ה"לייקים"  בתגובות שהציגו דעה שמתנגדת לחיסונים או שהציגו דעה שונה מהמקובל או ביקורתית ומצד שני מחק את  ה-"דיסלייקים" לתגובות שמביעות דעה תומכת בחיסונים או בממסד הרפואי. להלן צילומי מסך עם 3 דוגמאות, אבל המגמתיות חוזרת לכל אורך 197 התגובות!

רק תגובה אחת היתה גם קודם ונותרה גם עכשיו ללא התייחסות או סימוני "לייק" או "דיסלייק", זו התגובה שהגולשת עצמה העלתה (תגובה 53):

"תשאל הורים לילדים נפגעי חיסונים האם המערכת לקחה אחריות במקרה שלהם, אני חוששת שיהיה לך קשה למצוא אפילו הורה אחד כזה.אני לא ליצן ולא קטן, אני אמא בישראל, ובמשבר אמון רציני במערכת. אני לא "בעד" ולא "נגד" חיסונים, אני בסה"כ בעד שקיפות מידע, הכרה באפשרות של תופעות לוואי רציניות או חלילה נזקים מחיסונים, ולקיחת אחריות של המערכת במקרה שכזה. זה הכל."

הדוגמה הזו שבה משנים לכאורה סטאטיסטיקה של תגובות בצורה כה מגמתית איננה נדירה.
בכל אתרי החדשות הגדולים מצנזרים תגובות ללא כל הצדקה רק בגלל שהן מטילות ספק בכתבה, בכותבה או בנתונים שבה, כפי שקורה לי ולהרבה אחרים באופן תדיר.

שלחנו בקשת תגובה למערכת אתר הארץ.
הם אמרו שיבדקו זאת ויחזרו אלינו.
אנחנו עדיין מחכים…

אז בפעם הבאה שמישהו הזיז את התגובה שלכם, אל תתפלאו.
זה קורה, וזה קורה הרבה.

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=9889
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

16 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית