- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

מוצרי חברת אסם מכילים רכיבים מהונדסים גנטית

חברת אסם משתמשת בחומרים מהונדסים גנטית בחלק מהמוצרים שלה והיא איננה מציינת זאת ברשימת המרכיבים של המוצרים הנמכרים בישראל (לא עבירה על החוק אבל טעם לפגם).

חבר בקבוצת "פרויקט אמת אחרת" בשם Ben Lee המתגורר באנגליה יצר כדור שלג שהולך ותופס תאוצה שלילית לכיוונה של חברת אסם.

לפני מספר ימים הופיע בקבוצה של הפרויקט [1] בפייסבוק צילום של ביסקוויט "פתי בר" מתוצרת חברת אסם, אחד המוצרים הפופולריים ביותר של החברה, כאשר ברשימת המרכיבים על האריזה מצויין בבירור כי חלק מהרכיבים (לציטין סויה) הם ממקור מהונדס גנטית.

המוצר הזהה בישראל אינו מכיל שום אזכור לכך שיש בו רכיבים מהונדסים גנטית.

[2]

פתי בר" של חברת אסם - מכיל רכיבים מהונדסים גנטית"

באלבום תמונות [3] שפורסם בקבוצה שנפתחה במיוחד לאחר שהתגלה הסיפור (ישראלים נגד מזון מהונדס גנטית בישראל [4]) העלה הגולש תמונות של מוצרים נוספים מתוצרת החברה שבכולם רכיבים מהונדסים גנטית.

על-פי הצילומים שפורסמו, אבקת מרק בצל מתוצרת החברה מכיל עמילן תירס ותפוחי אדמה מירקות מהונדסים גנטית וכן צבע מאכל מהונדס גנטית.

[5]

אבקת מרק בצל של חברת אסם - מכיל רכיבים מהונדסים גנטית

הוופלים של חברת אסם, עוד מוצר פופלרי מאוד, מכילים שמנים צמחיים (שמן דקלים או שמן סויה) שגם הם ממקור מהונדס גנטית, לציטין סויה מהונדס גנטית וחומרי טעם וריח מהונדסים גנטית.

[6]

וופלים של חברת אסם - מכילים רכיבים מהונדסים גנטית

ניתן לשער שכל מוצרי החברה שיש בהם תפוחי אדמה, סויה, או תירס מכילים רכיבים מהונדסים גנטית.

חברת אסם היא וודאי לא חברת המזון היחידה בישראל שמשתמשת ברכיבים מהונדסים גנטית ולצערנו הרב מאחר ואין חובת סימון של רכיבים מהונדסים גנטית על מוצרי מזון, הצרכן הישראלי ישאר שרוי באפילה (בדומה לאחיו מאמריקה) ולא יידע האם הרכיבים אכן מהונדסים או לא.

אחרי שהתמונות פורסמו ביקשתי לברר עם חברת אסם עצמה האם הדברים נכונים ולבקש הבהרות בנוגע לשימוש ברכיבים מהונדסים גנטית במוצריהם.

הגעתי לענבל אורן, אחראית על יחסי הציבור של חברת אסם מטעם חברת הפרסום גיתם.

אחרי דין ודברים ארוך בטלפון ותוך שהיא רומזת שייתכן והתמונות מזוייפות ולאחר שהסברתי לה את הסכנה הבריאותית האפשרית בצריכת מוצרי מזון מהונדסים גנטית, אפשרות שנתמכת ממחקרים מדעיים עדכניים, היא הבטיחה לחזור אליי עם תגובה רצינית בנושא.

אחרי 3 ימים של המתנה לתגובה קיבלתי למייל את הדברים הבאים:

"אסם משתמשת במרכיבים איכותיים ,בטוחים ומאושרים לשימוש ע"י רשויות הבריאות ומקפידה על הסימון הנדרש בישראל ובארצות הייצוא."

באמת תודה רבה. עכשיו אני רגוע.
שום התייחסות לאפשרות שאכן יש רכיבים מהונדסים גנטית במוצרי החברה, שום התייחסות לשאלות ששאלתי אותם.
תגובה לאקונית שמוכיחה בדיוק מה חושבות חברות המזון הגדולות עלינו הצרכנים.

ברור לי שבלי קשר לעובדה שיש במוצרי חברת אסם רכיבים מהונדסים גנטית, המוצרים
הללו אינם סמל לבריאות תזונתית.
כל מוצר מעובד עד מוות הוא רעל אפשרי לגוף ובמוקדם או במאוחר הגוף יאמר לנו את זה בדמות מחלות מודרניות שלא היו קיימות לפני מאה שנה, אך אם נוסיף למשוואה הזו גם את המרכיבים המהונדסים גנטית מתקבל משהו שלא הייתי נוגע בו אפילו עם מקל.

התגובה הזו מטעם חברת אסם כל-כך הכעיסה אותי שאני יוצא בקריאה לכל אזרח מודע לשקול חרם על מוצרי חברת אסם ולכתוב מכתבים ומיילים נזעמים לחברת יחסי הציבור שכנראה חושבת שכולנו מטומטמים.

שום דבר לא ישתנה בעולם שסביבנו אם לא נתחיל להראות שאנחנו יותר מפרות גועות שלועסות כל דבר שנותנים להם.
השינוי קורה מסביבנו ויותר אנשים מבינים את הקשר ההדוק בין מה שאנחנו מכניסים לפה לבין התוצאה הסופית בדמות בריאות קורנת או נבילה מוקדמת וכדי שחברות המזון הגדולות יבינו את זה גם ולא רק יצבעו את המוצרים שלהם בירוק מזוייף, אנחנו חייבים לצעוק את זה, כי כנראה דיבורים לא ממש משאירים עליהם רושם.

אז אם אתם רוצים לומר "תודה" לחברת יחסי הציבור של חברת אסם, חברת הפרסום "גיטם", על ההשקעה בבריאותנו, אל תהססו להתקשר, לשלוח SMS או לכתוב מייל לענבל אורן, מנהלת יחסי הציבור בחברה ששלחה לי את התגובה…

| ישיר 03-5765799 | inbal-o@gitam.co.il
משרד 03-5765748 | פקס 03-5751948 | רח' ראול ולנברג 8, רמת החייל, תל אביב 69719

מי שרוצה ללמוד עוד על נושא ההנדסה הגנטית במזון ועל הבעיות האתיות / חברתיות / בריאותיות שהוא יוצר מוזמן לחפש מידע גם באתר "אמת אחרת" וגם במקורות אחרים.

קחו בחשבון שהרבה מהמידע הרשמי באינטרנט מגיע ישירות מחברות יחסי הציבור של חברות המזון וההנדסה הגנטית או ממאמרים ממומנים.
וכפי שראיתם בדוגמה של חברת אסם, תגובות של חברות יחסי ציבור נועדו רק לטאטא מתחת לשטיח בעיות אפשריות וכמו פוליטיקאי טוב לחשוף טפח ולהסתיר טפחיים.

אנחנו מתכוונים להעלות בקרוב כתבה נרחבת על נושא ההנדסה הגנטית במוצרי מזון בישראל, אז הישארו מעודכנים.

תמונה באדיבות: FreeDigitalPhotos.net [7]