- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

משפט מקלייבל Mclibel – סרט מתורגם לעברית

בשנת 1986 חילקה קבוצת פעילים קטנה מבריטניה, "לונדון גרינפיס", (אין קשר בין עמותת גרינפיס העולמית), עלון עם הכותרת "מה רע במקדונלד'ס: כל מה שהם לא רוצים שתדע".
בעלון נכתבו האשמות רציניות ביותר שהאשימו את חברת מקדונלד בהרעבת אנשים בעולם השלישי, באחריות לכריתת עצים ביערות העד, בגרימת הרעלת מזון ללקוחות החברה, בהעסקת עובדים בשכר נמוך במתכוון ובמניעת התאגדות של העובדים, באחריות לגידול חיות בתנאים קשים, ובכך שהמזון שנמכר במזללות שלהם, אשר מוצג כמזון בריאותי תורם למעשה לעלייה במחלות כמו:התקפי לב, סרטן ומחלות אחרות.

בשנת 1990 שלחו עורכי הדין של מקדונלד'ס מכתבי איום לפעילים והתרתה בהם להפסיק לחלק את החוברת ולהתנצל בצורה פומבית. עורכי הדין של מקדונלד'ס טענו שהמידע בחוברת שחילקו מכיל חומר שקרי ומשמיץ נגד החברה וכי אם לא יתנצלו תוגש כנגדם תביעת דיבה.
שלושה מהפעילים התנצלו, אולם שנים מהם, סטיל ומוריס, סרבו להתנצל.

הם גייסו תרומות מהציבור בסך 40 אלף ליש"ט והחליטו להגן על עצמם בבית המשפט.

במהלך המשפט העלו סטיל ומוריס טענות רבות כנגד חברת מקדונלד'ס ובקשו לבסס שהטענות בחוברת היו אמת.

בפסק הדין שניתן ביוני 1997 בית המשפט קבע שחלק מהטענות בעלון, כמו שמקדונלד'ס אחראית לרעב בעולם השלישי או שהיא השתמשה ברעלים כדי להשמיד יערות במרכז אמריקה בנוסף לטענה שמוצריה רעילים ומסרטנים הן טענות שקריות ומהוות עילה הוצאת דיבה, ועל כן פסק בית המשפט שמקדונלד'ס זכאית לפיצויים בסך 60,000 לירות שטרלינג משני הפעילים.

עם זאת, קבע בית המשפט שחלק מהטענות בעלון, לדוגמא הטענות על ניצול ילדים בפרסומות, תשלום שכר נמוך במתכוון או הטענות לערכים תזונתיים שאין באוכל שהיא מוכרת בנוסף לטענות על אחריות לגידול חיות למאכל בתנאים קשים הוכחו כנכונות.

שני הפעילים הגישו ערעור על פסק הדין שנדחה בתחילת 1999, אולם סכום הפיצויים הופחת ל-40 אלף ליש"ט לאחר שהוכח כי לקוח קבוע של מקדונלד'ס הוא בעל סבירות גבוהה יותר לבעיות לב ושאכן תנאי העובדים בחברה אינם מספקים.

למרות הנצחון החלקי במשפט, נזק תדמיתי ושיווקי רב נגרם למקדונלד'ס והמשפט היה למבוכה עצומה לחברה.
כדי למזער את הנזק התדמיתי הודיעה החברה שהיא לא תפעל לגבות את הפיצויים שפסק לה בית המשפט.

אם לא די בכך, ביולי 2000 התברר שהסקוטלנד יארד, המשטרה הבריטית, הדליפה מידע על הפעילים לחברת מקדונלד'ס.
בהסדר שהושג עם הסקוטלנד יארד, פיצתה המשטרה את שני הפעילים בעשרת אלפים ליש"ט.

לאחר מספר שנים, בית המשפט האירופאי לזכויות אדם הכריז כי היבטים שונים של המשפט היו הפרה של האמנה האירופאית לזכויות אדם, בגלל שממשלת בריטניה לא העמידה בידי מוריס וסטיל את האמצעים הדרושים לצורך מאבק משפטי הוגן.

הסרט מקלייבל שתורגם לעברית על-ידי קבוצת משנים, הוא סרט מקיף על תהליך המשפט ועל הכרעת בית המשפט האירופאי לזכויות אדם.