ראשי » בריאות » אתם כאן

משפט מקלייבל Mclibel – סרט מתורגם לעברית

משפט מקלייבל הוא משפט דיבה מפורסם שהדגיש את כוחם של התאגידים הגדולים לסתום פיות פשוט בכך שמאיימים בתביעת דיבה. חברת מקדונלד'ס תבעה את הלן סטיל ודייב מוריס, שנהגו לחלק עלונים ובהם עובדות המאשימות את החברה בניצול עובדים, הרג חיות חפות מפשע ובעיקר גרימת נזק לבריאות של מיליוני אנשים בעולם.

  • מאת מנהל הפרויקט | 22 באפריל 2012
  • 8,827 צפיות | 3 תגובות
עודכן לאחרונה: 22 באפריל 2012

בשנת 1986 חילקה קבוצת פעילים קטנה מבריטניה, "לונדון גרינפיס", (אין קשר בין עמותת גרינפיס העולמית), עלון עם הכותרת "מה רע במקדונלד'ס: כל מה שהם לא רוצים שתדע".
בעלון נכתבו האשמות רציניות ביותר שהאשימו את חברת מקדונלד בהרעבת אנשים בעולם השלישי, באחריות לכריתת עצים ביערות העד, בגרימת הרעלת מזון ללקוחות החברה, בהעסקת עובדים בשכר נמוך במתכוון ובמניעת התאגדות של העובדים, באחריות לגידול חיות בתנאים קשים, ובכך שהמזון שנמכר במזללות שלהם, אשר מוצג כמזון בריאותי תורם למעשה לעלייה במחלות כמו:התקפי לב, סרטן ומחלות אחרות.

בשנת 1990 שלחו עורכי הדין של מקדונלד'ס מכתבי איום לפעילים והתרתה בהם להפסיק לחלק את החוברת ולהתנצל בצורה פומבית. עורכי הדין של מקדונלד'ס טענו שהמידע בחוברת שחילקו מכיל חומר שקרי ומשמיץ נגד החברה וכי אם לא יתנצלו תוגש כנגדם תביעת דיבה.
שלושה מהפעילים התנצלו, אולם שנים מהם, סטיל ומוריס, סרבו להתנצל.

הם גייסו תרומות מהציבור בסך 40 אלף ליש"ט והחליטו להגן על עצמם בבית המשפט.

במהלך המשפט העלו סטיל ומוריס טענות רבות כנגד חברת מקדונלד'ס ובקשו לבסס שהטענות בחוברת היו אמת.

בפסק הדין שניתן ביוני 1997 בית המשפט קבע שחלק מהטענות בעלון, כמו שמקדונלד'ס אחראית לרעב בעולם השלישי או שהיא השתמשה ברעלים כדי להשמיד יערות במרכז אמריקה בנוסף לטענה שמוצריה רעילים ומסרטנים הן טענות שקריות ומהוות עילה הוצאת דיבה, ועל כן פסק בית המשפט שמקדונלד'ס זכאית לפיצויים בסך 60,000 לירות שטרלינג משני הפעילים.

עם זאת, קבע בית המשפט שחלק מהטענות בעלון, לדוגמא הטענות על ניצול ילדים בפרסומות, תשלום שכר נמוך במתכוון או הטענות לערכים תזונתיים שאין באוכל שהיא מוכרת בנוסף לטענות על אחריות לגידול חיות למאכל בתנאים קשים הוכחו כנכונות.

שני הפעילים הגישו ערעור על פסק הדין שנדחה בתחילת 1999, אולם סכום הפיצויים הופחת ל-40 אלף ליש"ט לאחר שהוכח כי לקוח קבוע של מקדונלד'ס הוא בעל סבירות גבוהה יותר לבעיות לב ושאכן תנאי העובדים בחברה אינם מספקים.

למרות הנצחון החלקי במשפט, נזק תדמיתי ושיווקי רב נגרם למקדונלד'ס והמשפט היה למבוכה עצומה לחברה.
כדי למזער את הנזק התדמיתי הודיעה החברה שהיא לא תפעל לגבות את הפיצויים שפסק לה בית המשפט.

אם לא די בכך, ביולי 2000 התברר שהסקוטלנד יארד, המשטרה הבריטית, הדליפה מידע על הפעילים לחברת מקדונלד'ס.
בהסדר שהושג עם הסקוטלנד יארד, פיצתה המשטרה את שני הפעילים בעשרת אלפים ליש"ט.

לאחר מספר שנים, בית המשפט האירופאי לזכויות אדם הכריז כי היבטים שונים של המשפט היו הפרה של האמנה האירופאית לזכויות אדם, בגלל שממשלת בריטניה לא העמידה בידי מוריס וסטיל את האמצעים הדרושים לצורך מאבק משפטי הוגן.

הסרט מקלייבל שתורגם לעברית על-ידי קבוצת משנים, הוא סרט מקיף על תהליך המשפט ועל הכרעת בית המשפט האירופאי לזכויות אדם.

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=9676
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

3 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית