ראשי » בריאות » אתם כאן

פסיכיאטרים בשירות האח הגדול, לא רק בטלוויזיה

פרשת הכדורים הפסיכיאטריים בתוכנית "האח הגדול" מספקת לנו דוגמא מצוינת לתפקידם הקלאסי של פסיכיאטרים. עבודה בשירות "אח גדול" מאפיינת את פעולתם לאורך כל ההסטוריה של הפסיכיאטריה.

  • מאת כותב אורח | 31 במרץ 2012
  • 13,098 צפיות | 21 תגובות
עודכן לאחרונה: 12 ביוני 2013


מאת: אדם פורת
על פי עדויות יוצאי "האח הגדול" סער שיינפיין, בנצי שני וארז דה דרזנר, בעת שהותם בבית האח הגדול, הפסיכיאטר אילן רבינוביץ' שיכנע אותם בעורמה לצרוך כדורים פסיכיאטריים מבלי שידעו מה הם מכניסים לגופם. מעבר לכך, הד"ר אף ייעץ לסער שיינפיין לגעת בדיירת אחרת באופן מיני. למעשה, הפסיכיאטר פעל כחלק מהפקת "האח הגדול", למען אינטרסים של ההפקה, תוך מתן טיפול בוגדני למטופליו ורמיסת זכויותיהם כחולים.

לא יכולנו לבקש דוגמא טובה יותר לתפקידם של פסיכיאטרים לאורך ההיסטוריה.

בתקופת רוסיה הקומוניסטית, פסיכיאטרים עבדו בשירות השלטון. מתנגדי משטר נחשבו לבעלי הפרעה נפשית, נכלאו בבתי חולים פסיכיאטריים, וקיבלו "טיפולים" כגון הלם חשמלי ולובוטומיה.

פסיכיאטרים עבדו בשירות גרמניה הנאצית. הם אלו שסיפקו הסברים "מדעיים" לתאוריות הגזע ההרסניות. לדוגמא, הפסיכיאטר אלפרד הוץ' כתב את הספר "הרשות להשמיד חיים של אלה שאינם ראויים לחיים". הפסיכיאטר ארנסט רודין ניסח את החוק להגיינה גזעית בגרמניה בשנת 1933. הניסוי הראשון בהרג באמצעות תאי גזים בוצע בקרב פגועי נפש שנחשבו לבלתי ראויים לחיים. הניסוי הזה נערך בבית חולים פסיכיאטרי בשם ברנדנבורג, בשנת 1940. מאוחר יותר טוהרו מגרמניה גם היהודים והצבעוניים. (למידע מלא וסימוכין הורד חוברת מידע בנושא או צפה בסרטון).

בתקופת האפרטהייד בדרום אפריקה, עשרות אלפי דרום אפריקנים שחורים נאסרו במתקנים פסיכיאטריים, שימשו לעבודות כפייה ומתו מבעיות רפואיות שלא טופלו.

האם המצב כיום טוב יותר?

כיום אשפוז בכפייה עדיין משמש ככלי מאסר של אנשים לא רצויים הנכלאים בבתי חולים פסיכיאטרים לתקופות משתנות ללא משפט. בעמותת מגן לזכויות אנוש הצטברו עדויות רבות על אשפוזים כפויים לא מוצדקים. בישראל נערכים מעל 5000 אשפוזים כפויים כל שנה. אדם המאושפז בכפייה בישראל עלול אף לקבל טיפולי הלם חשמלי כנגד רצונו.

בישראל אחוז המשתמשים בתרופות פסיכיאטריות מוערך בכ- 10 אחוזים מהאוכלוסיה. בארה"ב האחוז כפול.

במערכת החינוך, ילדים לא ממושמעים מופנים לפסיכיאטר. כך "הפרעת קשב וריכוז" הפכה ל"מגפה", וכך ריטלין, סם מרץ פסיכיאטרי המופיע בפקודת הסמים המסוכנים בישראל, הפך לתרופה הנפוצה בקרב ילדי ישראל.

ביטוח לאומי מתנה שימוש בתרופות פסיכיאטריות כתנאי להכרה בנכות נפשית.

פסיכיאטרים חדרו למערכת המשפט (עיין ערך פסיכיאטריה משפטית), וחוות דעת שלהם מאפשרות לפושעים ולרוצחים להימלט מעונש ראוי בתואנת "אי שפיות זמנית".

פסיכיאטרים פלשו לתחום הטיפול בקשישים (עיין ערך פסיכוגריאטריה), וכעת קשישים צורכים תרופות פסיכיאטריות באחוזים גבוהים ביותר.

פסיכיאטרים, יחד עם חברות התרופות, פועלים לסווג מגוון רגשות והתנהגויות אנושיות כהפרעות נפשיות. לדוגמא: ביישנות הפכה ל-"הפרעת חרדה חברתית". מרדנות הפכה ל-"הפרעת התרסה התנגדות". חוסר עניין הפך ל "הפרעת קשב וריכוז". הרגשת דכדוך אחרי לידה הפכה ל-"דיכאון אחרי לידה", והרשימה עוד ארוכה. ולכל אחת מההפרעות האלו מותאמות תרופות פסיכיאטריות.

על מנת לשווק את ההפרעות ואת התרופות, פסיכיאטרים יוצרים קמפיינים ל "העלאת המודעות" להפרעות הללו. וודאי נתקלת בקמפיינים כאלו לגבי הפרעת קשב וריכוז, דיכאון (לדוגמא "יום הדיכאון"), דיכאון אחרי לידה וכו'. פסיכיאטרים וחברות התרופות רוצים שתהיה מודע ל"הפרעה הנפשית" שלך, ושתרגיש בנוח לקחת תרופה פסיכיאטרית. כך הם מרחיבים את השימוש בסמים שלהם, ויוצרים קליינטים לכל החיים.

פסיכיאטרים והקמפיינים שלהם חדרו לעיתונות, לרדיו, לטלוויזיה, והם למעשה משפיעים על כל תחום בחיינו.

כיום פסיכיאטרים הם עצמם האח הגדול.

הכותב הינו מתנדב ב"עמותת מגן לזכויות אנוש", החוקרת וחושפת הפרות זכויות אדם בידי פסיכיאטרים .

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=9437
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

21 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית