ראשי » בריאות » אתם כאן

נורות חסכוניות מגבירות הסיכוי לעיוורון

  • מאת כותב אורח | 31 במרץ 2012
  • 9,788 צפיות | 5 תגובות
עודכן לאחרונה: 4 באפריל 2012

נורות חסכוניות ונורות פלורסנט באופן כללי מפיקות אור שמכיל פרופורציה גבוהה מדי של אורכי גל קצרים של אור כחול. הדבר לא רק משבש את המערכת ההורמונלית שלנו, אלא גם שורף את עיננו.

"במספר ניסויים בתאים נמצא שאור כחול הורס את תאי הקולטנים של הרשתית חימצונית, ויכול לעורר את ההתפתחות של ניוון מקולרי הקשור להזדקנות (AMD)", מסביר ביולוג האור Alexander Wunsch. מחלת העיניים הזאת, עד היום חשוכות מרפא, מערבת השמדה מתמשכת של הכתם של הראייה החדה ביותר (הקרוי מקולה לוטאה, ונקרא גם ה"כתם הצהוב") שלרוב נגמרת בעיוורון.
AMD היא הגורם הנפוץ ביותר לעיוורון נרכש בגרמניה (50 אחוז מהמקרים).
אחד מתוך שלוש אנשים שגילם היום הוא מעל 65 כבר מראים סימנים ראשונים של ניוון מקולרי.

במקולה לוטאה יש רק מעט מאוד רצפטורים לאור עם אורכי גל קצרים. אור זה מסונן החוצה על ידי הפיגמנט הצהוב לוטאין, שכך מגונן על הכתם הצהוב של הראייה החדה ביותר. כאשר אור מלאכותי רווי יתר על מידה בכחול האגרסיבי הזה, הפיגמנט המסנן בעין מאומץ במידה מוגזמת ותאיים סנסוריים מתחילים למות. עיוורון הדרגתי אז מתחיל להתרחש.

הדבר קורה במהירות רבה בעכברים. בניסויים בבעלי חיים, המכרסמים הקטנים נחשפו לאור פלורסנט רגיל, ונזק לרשתית התגלה כעבור ארבעה ימים בלבד. אחרי שלושים יום, הרשתיות של הבעלי חיים ניזוקו באופן בלתי הפיך.

"עבור הרשתית, אור כחול הוא יותר מסוכן מקרינה אולטרה סגולה, שכן המרכיבים של האל סגול כבר מסוננים החוצה על ידי החלקים הקידמים של העין, כמו למשל הקרנית והעדשות," ממשיך Alexander Wunsch. "לעומת זאת אור עם אורכי גל קצרים הנראה לעין חודר עד לרשתית ללא הפרעה, ויוצר שם לחץ חימצוני."

בגלל שהמקולה לוטאה, בתור הכתם של הראייה החדה ביותר, בעיקר מכיל רצפטורים לאור ירוק ואדום, האור הכחול קצר הגל מונע ראייה חדה. כחול אינטנסיבי מופיע בטבע לעיתים נדירות כצבע, שמים ומים כמעט תמיד מציגים אינטנסיביות צבע מאוד מתונה. בנוסף, העין לא צריכה להתמקד אם אנחנו מסתכלים על שני פני השטח הרחבים האלה.

נורות ליבון הן טובות לעיניים

לאור הסיבה הזאת, אור מנורות ליבון מסורתיות תומך בראייה חדה בעלת ניגוד גבוה ומגן על העין דרך פרופורציה נמוכה של קרינה בעלת אורך גל קצר. פרופסור Karl Albert Fischer, המנהל של המכון האוסטרי לאור וצבע, אף מאמין ש: "אור חם מנורות ליבון, שהוא דומה לאור השמש במובנים רבים, יכול לגונן על הרשתית על פי מחקרים שנעשו לאחרונה." מספר גדול של מחקרים מדעיים למעשה מאמתים את הרעיון שאור אינפרא אדום קרוב בעל אורכי גל ארוכים, שמופק במידה רבה על ידי נורות ליבון, די בבירור מגונן על תאים ומחזק את היכולת בהם לריפוי עצמי.

השמש מרפאת גם את העיניים

אור אינפרא אדום קרוב בעל השפעה מרפאה:
התבוננות בשמש בעיניים סגורות היא משקמת עבור העיניים.

הערות מהמתרגם:

הכתבה תורגמה מהירחון "עובדות הן עובדות". (בלינק, הכתבה היא תחת הכותרת– Blue light makes you blind)

לגבי הקרינה מנורות ליבון…

להלן לינק למחקר, משנת 2008, שמביא תימוכין שקרינה אינפרא אדומה קרובה, היא בעלת השפעה מגוננת על הרשתית.

vקרינה הזאת היא גם טובה לעור.

חשוב לציין, שאם מביטים ישירות על השמש או הסליל של נורות ליבון, בעיניים פתוחות, הקרינה שהיא טובה לעיניים עלולה להזיק להן, בשל אינטנסיביות גדולה מדי. מומלץ להימנע מלעשות כך.

למי שרוצה לנסות חשיפה ישירה של עיניים סגורות לאור השמש, מומלץ להתייעץ עם מומחה בתרפייה.

לגבי הקרינה מנורות חסכוניות…

לנורות חסכוניות, ולנורות פלורסנט באופן כללי, יש אורך גל של 436 ננומטר באינטנסיביות גבוהה מאוד. זאת מאחר שהן משתמשות באדי כספית, כדי להפיק אור.

זהו אורך גל קצר יחסית של אור כחול. אם רוצים ממש לדייק, ניתן לקרוא לו אורך גל של אור אינדיגו/סגול, אור כחול כהה שמתקרב לאזור של קרינה אולטרה סגולה.

תמונה באדיבות: domdeen / FreeDigitalPhotos.net

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=9428
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

5 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית