- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

בורות היא אושר

המאמר הבא יכול להסביר את העובדה שמרבית האנשים מעדיפים לסמוך על הממשל או התקשורת
במקום לחקור בעצמם ולגלות את האמת.

כשזה מגיע להתמודדות עם סוגיות חברתיות בוערות, בורות היא אושר.

ככל שאנשים פחות מעורים בסוגיות מורכבות וחשובות כמו הכלכלה, צריכת חשמל ואיכות הסביבה כך הם מעדיפים להמנע מחקירה עצמאית ולהמנע מגיבוש תפיסה עצמאית והחלטית של הנושא.
לפי מחקר חדש שפורסם ע”י האיגוד האמריקני לפסיכולוגיה, ככל שהנושא קריטי, כך גוברת נטייתם של אנשים להיוותר חסרי ידע.
כך עפ”י מסמך אשר פורסם ברשת האינטרנט במגזין הפסיכולוגיה האישיותית והחברתית של איגוד לפסיכולוגיה אישיותית וחברתית האמריקני.

בורות היא אושר [1]

עזבו אותי מקונספירציות באמ'שכם, אני מאושר!

“מחקרים אלו עוצבו במטרה להיטיב את הבנת התפיסה הנפוצה לפיה 'הבורות היא אושר' בנוגע לסוגיות חברתיות”, כך אומר מחבר המסמך סטיבן שפרד, סטודנט באוניברסיטת ווטרלו באונטריו. “הממצאים יכולים לעזור ולהדריך למחנכים לאיתור חסמים משמעותיים בדרך להנעת אנשים למעורבות ופעילות בסוגיות חברתיות”.

בסדרה של חמישה מחקרים שנערכו בשנים 2010-2011 בקרב 511 מבוגרים בארה”ב ובקנדה, החוקרים תיארו “תגובת שרשרת שנעה החל מהתעלמות מוחלטת מהסוגייה ועד לתלות בממשלה ואמון מוחלט בה שתטפל בעניין ותתמודד איתו.”

במחקר אחד המשתתפים שהרגישו הכי מושפעים מהמיתון הכלכלי נמנעו מאינפורמציה שקראה תיגר על יכולתה של הממשלה לנהל את השוק והכלכלה. בכל אופן הם לא התעלמו מאינפורמציה חיובית, כך לפי המחקר.
מחקר זה השווה 197 אמריקאים בגיל 35 בממוצע (111 נשים ו-89 גברים), אשר קיבלו אינפורמציה מורכבת על הכלכלה ונדרשו לאחר מכן לענות על שאלות כיצד הכלכלה משפיעה עליהם ישירות.

כדי לבחון את יחסי הגומלין שבין הסתמכות, אמון והמנעות, החוקרים סיפקו לחילופין תיאור פשוט או מורכב אודות הכלכלה לקבוצה של 58 קנדים בגיל ממוצע של 42 (20 גברים ו-38 נשים). המשתתפים שקיבלו את התיאור המורכב הביעו חוסר אונים רב יותר בנוגע להתמודדות עם ההאטה הכלכלית, הביעו יותר תלות ואמון בממשלה שתנהל את הכלכלה וחשו פחות מוטיבציה ללמוד יותר על הנושא.

“זאת למרות העובדה, שבכל מצב אחר, אדם פחות ייטה לסמוך על אחר שינהל במקומו עניין אותו הוא רואה כמורכב”, אמר מחבר-עמית אהרון ס. קאי, פרופסור באוניברסיטת דיוק. “במקום זה, אנשים נוטים להגיב באמצעות 'אאוטסורסינג פסיכולוגי' של הנושא אל ידי הממשל שבתורו גורם להם לחוש יותר אמון ותלות בו.
בסופו של דבר, הם נמנעים מלמידה או התעסקות בנושא בשל הפחד כי למידה עצמאית תמוטט את אמונם בממשלה.

משתתפים שהרגישו בלתי מעורים בנושא מוצרי נפט לא רק שהתעלמו ממידע שלילי על הנושא הם נהיו חסרי מוטיבציה לדעת על הנושא כשהיה דחוף בשל מחסור נפט ממשמש ובא בארה”ב, כך לפי המחברים.

במחקר זה, 163 אמריקאים בגיל ממוצע של 32 (70 גברים ו-93 נשים) נדרשו להביע דעתם על המורכבות של ניהול צריכת משאבים טבעיים מתכלים ואח”כ קראו הצהרה המכריזה כי לארה”ב נותרו עתודות מוצרי נפט בכמות של פחות מ-40 שנות צריכת מוצרי נפט.
אח”כ נדרשו המשתתפים לענות לשאלות שנועדו להעריך את רמת המוטיבציה שלהם ללמוד יותר על הנושא.

מעבר לנסיון פשוט להמעיט את הקטסטרופה ואת היבטי יום הדין אשר נגזרים מהמסרים שלהם, מחנכים אולי ירצו לשקול “להסביר את הנושאים בדרכים יותר מובנות וקלות לעיכול, עם דגש ברור על סיבות מקומיות מוכרות והשפעתם ברמת הפרט”, כך המחברים.

עוד שני מחקרים מצאו כי המשתתפים שקיבלו מידע מורכב על מקורות אנרגיה נתנו אמון בממשלה יותר מאשר אלה שקיבלו מידע פשוט.
למחקרים אלה, החוקרים חקרו 93 סטודנטים (49 גברים ו-44 נשים) לתואר ראשון בקנדה בשתי קבוצות נפרדות.

החוקרים המליצו על ביצוע מחקר נוסף כדי לקבוע כיצד אנשים יגיבו בהתמודדות עם נושאים חשובים אחרים כגון בטיחות מזון, ביטחון לאומי, בריאות, אי-שוויון חברתי, עוני, עימות מוסרי וערכי וקונפליקטים אתיים, כמו גם באילו תנאים אנשים נוטים לפתיחות גבוהה יותר לקבלת מסרים.

האיגוד הפסיכולוגי האמריקאי, בוושינגטון הבירה, הוא הארגון המדעי המקצועי הגדול ביותר לנושאי פסיכולוגיה בארצות הברית והוא האיגוד הגדול ביותר בעולם של פסיכולוגים. החברים באגודה הפסיכולוגית האמריקאית כוללת יותר מ 154,000 חוקרים, מחנכים,בעלי קליניקות, יועצים וסטודנטים. דרך החטיבות שלה ב-54 תת-תחומים של הפסיכולוגיה וקשריה עם 60 מדינות לרבות איגודים קנדיים מחוזיים, איגוד הפסיכולוגיה האמריקאי פועל לקידום הפסיכולוגיה כמדע, כמקצוע וכאמצעי לקידום בריאות, חינוך ורווחה אנושית.

מקור: www.sciencedaily.com [2]
תמונה באדיבות: Alejandro Dagnino J. [3]
המאמר "בורות היא אושר" תורגם ע"י moshik מצוות ויקי אמת אחרת [4]