ביל גייטס תומך בהנדסת אקלים – מממן מדענים בנושא

  • מאת מנהל הפרויקט | 21 בפברואר 2012
  • 7,611 צפיות | 5 תגובות
עודכן לאחרונה: 8 באפריל 2012

ביל גייטס תומך בלובי מדעני האקלים עבור "הנדסת אקלים" (גאו הנדסה).

בעלי הון נוספים מימנו סדרת דוחות על שימוש עתידי בטכנולוגיות לשליטה באקלים.

קבוצה קטנה של מדעני אקלים מובילים הנתמכים כלכלית ע"י מיליארדרים כמו ביל גייטס, מנסה לשדל ממשלות וגופים בין לאומיים גדולים לתמיכה בניסויים שמטרתם היא השפעה על האקלים ברמה הגלובלית, כדי למנוע שינוי אקלים קטסטרופי (לטענתם).

המדענים, חסידי שיטות הנדסת אקלים כגון ריסוס מילוני טונות של חלקיקי גופרית דו חומצתית 45 קילומטר מעל האדמה, טוענים ש"תכנית ב'" כנגד שינוי האקלים תהיה נחוצה אם האו"ם והפוליטיקאים לא יצליחו לעשות את השינויים ההכרחיים בהפחתת פליטת גזי החממה, כמו כן הם אומרים שארה"ב ואחרים צריכים לממן תכניות גדולות של מחקר בינלאומי בעניין.

טכניקות הנדסת אקלים סולריות הן מאוד שנויות במחלוקת – בזמן שחלק מהמדענים מאמינים שהם יכולים להביא הוכחות לדרך קלה וזולה יחסית בשביל להאט את ה"התחממות הגלובלית", אחרים מפחדים שכאשר הניסויים יבוצעו באטמוספירה העליונה הם יגרמו לשינויים בלתי הפיכים בדפוסי ירידת הגשמים וגם להפרעות באקלים של כדור הארץ.

הרבה פעילים סביבתיים מתנגדים ל"הנדסת אקלים", הם טוענים שהטכנולגיה תפחית מערך המאמצים שנעשים להפחתת פליטה.
מתנגדות לה גם ארצות מתפתחות שמפחדות שהטכנולוגיה תנוצל ככלי נשק בידי ארצות עשירות לטובתן.
ב-2010, ועידת האו"ם על "גיוון ביולוגי" הכריזה על השעיה/ דחייה של ניסויים בשמיים ובחלל חוץ מקבוצה קטנה של מחקרים מדעיים.
גוברת הדאגה שלקבוצה קטנה אך בעלת השפעה של מדענים ותומכיהם היה אפקט חסר פרופורציות על הדיונים שהתקיימו בנוגע למחקר בהנדסת אקלים.

"נצטרך להגן על עצמינו מפני גורמים אינטרסנטים ולהיות בטוחים שהבחירות אינן מושפעות מקבוצות שעלולות להרוויח סכומי כסף גדולים משינויי אקלים עפ"י בחירה"

אמרה ג'יין לונג, מנהלת במעבדה הלאומית ע"ש לורנס ליוורמור בארה"ב, במסמך שהועבר לאחרונה לועידה שעוסקת באתיקה של הנדסת האקלים.

"הסיכונים הם גדולים מאוד ומדענים הם לא האנשים הטובים ביותר בשביל לשפוט בשאלות החברתיות, האתיות והפוליטיות שמעלה הנדסת האקלים" – אמר ד"ר פאר, מדען ראשי בגרינפיס. "הרעיון שלקבוצה שבחרה את עצמה תהיה השפעה כל כך גדולה הוא ביזארי".

הלחץ למצוא פיתרון טכנולוגי מהיר לשינויי האקלים גובר והפוליטיקאים נכשלים בהשגת הסכם להפחתת הפליטה.
ב-2009 – 2010 ממשלת ארה"ב קיבלה בקשות לתקציבי מחקר בהנדסת אקלים בסכום של יותר משני מיליארד דולר אבל הוציאה בערך מאה מיליון.

בנוסף לביל גייטס עוד בעלי ממון פרטיים כמו ריצ'ארד ברנסון, מארי אדוארדס והשותף להקמת סקייפ, ניקלס זנסטורם – מימנו סדרה של דוחות רשמיים על עתיד הטכנולוגיה.
ברנסון, שקרא לעיתים תכופות להלחם בשינויי מזג האוויר ע"י הנדסת אקלים, עזר במימון המחקר של ה"רויאל סוסייטי" על "ניהול קרינה סולרית" – לא ידוע כמה הוא תרם למחקר.

פרופסור דיוויד קיט' מאוניברסיטת הארווארד וקן קלדריה מסטנפורד הם החסידים הגדולים ביותר של מחקר בהנדסת אקלים של האטמוספירה העליונה בשביל לספק לכדה"א מגן מפני קרני האור.
עד עכשיו הם קיבלו מגייטס יותר מ-4.6 מיליון דולר בשביל ניהול ה"קרן למחקר חדשני באקלים ואנרגיה" (FICER).

כמעט מחצי מכספה של הקרן, שבא היישר מחשבונו של גייטס, נוצל בשביל מחקרם הפרטי אבל בשאר הם השתמשו בשביל לתמוך בעבודתם של תומכים אחרים בהתערבויות רחבות היקף במזג האוויר.
עפ"י הצהרות של בעלי עניין כספי, קיט' מקבל כל שנה סכום כסף בלתי ידוע מביל גייטס והוא הנשיא והבעלים העיקרי של חברת הנדסת האקלים "קרבון אנג'נירינג" שבה גם לגייטס וגם לברנסון יש מניות נכבדות ששווין מוערך בכ-10 מיליון דולר.

עוד חברה של אדוארדס (Candian National Resources) מתכננת להוציא 25 מיליון דולר בשביל להפוך חול שמניב אספלט שנמצא באלברטה הצפונית לחביות של נפט גולמי.
קלדריה אומר שהוא קיבל 375,000 דולר בשנה מגייטס, החזיק פטנט על לכידת פחמן ועובד עבור Inrellectual Ventura, חברת פרטית להנדסת אקלים שנמצאת בבעלותו של גייטס ומנוהלת בידי נתן מירבולד, ראש המחלקה הטכנולגית של מייקרוסופט לשעבר.

עפ"י הדוחות האחרונים של FICER שני המדענים קיבלו עד עכשיו 300,000 דולר מכספו של גייטס בשביל לממן באופן חלקי שלוש סקירות חשובות והערכות בתחום הנדסת האקלים – הדו"ח של הUK Royal Society על ניהול קרינה סולרית, כח המשימה האמריקני להנדסת אקלים ודו"ח מ-2009 שנעשה ע"י "נובין", קבוצת מדענים שממוקמת בסנטה ברברה, קליפורניה.

קיט' וקלדריה ישבו בפנלים שניפקו את הדוחות או שתרמו את העדויות. כל שלושת הדוחות ממליצים בחום על מחקר נוסף בניהול קרינה סולרית.

בנוסף נתנה הקרן 600,000 דולר לפיל ראסצ', מדען אקלים בכיר בPacific Northwest national laboratory, אחד מ-10 מכוני מחקר שממומנים ע"י מחלקת האנרגיה של ארה"ב.
ראסצ' סיפק הוכחות בדו"ח הנדסת האקלים הראשון של הRoyal Society מ-2009 והיה חבר בפאנל שהרכיב את הדו"ח של 2011.
הוא העיד בפני הקונגרס האמריקאי על הצורך במימון ממשלתי רחב היקף של מחקר בהנדסת אקלים.
בנוסף, קלנדריה וקית' נתנו 240,000 דולר לתומכי הנדסת האקלים בשביל טיולים והשתתפות בסדנאות ופגישות ו-100,000 דולר לג'יי אפט מאוניברסיטת מלון.
אפט עבד עם קית' ו- וAurora Flight Company, חברה אמריקאית שמפתחת טכנולוגיות למל"טים עבור צבא ארה"ב, על בחינת המחיר של פיזור מיליון טון בשנה של חלקיקי גופרית אל האטמוספירה העליונה.

בדיקה של שמונת המחקרים הבינלאומיים הגדולים בהנדסת אקלים בשנה האחרונה מראה שקית', קלנדריה, ראסצ' ופרופ' גראנגר מורגן – ראש מחלקת הנדסת האקלים ומדיוניות ציבורית באוניברסיטת קראנגי מלון, מקום עבודתו של קית', קבעו מי יהיו חברי הפאנלים, כולל במחקר של האו"ם.
שלושה תומכים חזקים אחרים של הנדסת קרינה סולרית, כולל ראסצ', ניהלו חקירות לאומיות שמומנו חלקית ע"י FICER.
"יש ניגוד אינטרסים ברור אצל הרבה מהאנשים שמעורבים בדיונים" אמרה דיאנה ברונסון, חוקרת שעובדת עם "כלב השמירה" של הנדסת האקלים, ה-ETC שבסיסו במונטריאול.

"מה שבאמת מדאיג הוא שקבוצה קטנה שעובדת על טכנולגיות בעלות סיכון גבוה שיהנדסו מחדש את כדור הארץ מנסה גם להנדס את הדיונים על החוקים והתקנות הבינלאומיות. אי אפשר לתת לחתול לשמור על השמנת".
"הקליקה האקולוגית מבצעת עבודת לובי עבור הזרמת כספים ציבוריים אל מחקר הנדסת האקלים. הוא שולטים בפועל בכל מחקר שקיים בהנדסת האקלים. הם נוכחים בכמעט בכל דיוני המומחים. הם היו היועצים המובילים בחקירות הפרלמנט והקונגרס והשקפת עולמם תשלוט בדיוני הפאנלים של האו"ם על שינויי האקלים (IPCC) כשהם מתמודדים לראשונה עם התסבוכת המדעית והאתית שנקראת- הנדסת אקלים"

כך אמר קלייב המילטון, פרופסור לאתיקה ציבורית באוניברסיטה האוסטרלית הלאומית.

המדענים המעורבים דוחים את הרעיון. "אפילו התפיסה שלקבוצה קטנה של אנשים יש השפעה בלתי לגיטימית היא מאוד לא בריאה עבור הטכנולוגיה בעלת הכוח העצום על העולם. הדאגה שקבוצה קטנה שולטת בדיונים היא לגיטימית אבל דברים הם כבר לא כמו שהיו", אמר קית'. "הדיונים משתנים כאשר ארצות כמו הודו וסין נעשות מעורבות. העידן שבו קולי או קולם של מעטים היה הדומננטי נגמר. אנחנו צריכים דיון מאוד רחב".

"לכל מדען יש איזשהו ניגוד אינטרסים בגלל שאנחנו רוצים לראות עוד משאבים מופנים לתחומים שאנחנו מוצאים מעניינים", אמר קלדריה. "האם יש לי יותר מידי השפעה? אני מרגיש כאילו יש לי מעט. אני קראתי הרבה שנים להפיכה של פליטת CO2 ללא חוקית אבל אף אחד לא מקשיב לי. אנשים שלא מסכימים איתי עלולים להרגיש שיש לי יותר מידי השפעה. הדרך הטובה ביותר להפחית את השפעתי היא להגדיל את המימון הציבורי למחקר כך שהמימון שלנו יעשה פחות רעש. אם הממשל הפדרלי יעשה את עבודתו בתחום הזה אז לא יהיה צורך במימון מביל גייטס".
"בהתייחסות לפטנטים שלי עצמי, הצהרתי שאם איזשהו פטנט שרשום על שמי ישמש למטרה של שינוי האקלים אז כל רווח שיצטבר יתרם לצדקה ולאירגונים ללא מטרות רווח. אין לי ציפיות או עניין ברווחים אישיים שמבוססים על הפטנטים האלו לשינויי האקלים".

ראסצ' הוסיף – "אני לא מרגיש שיש איזה ניגוד אינטרסים. אני לא עושה עבודת לובי, עובד עם פטנטים או קניין איטלקטואלי, לא עושה מחקר מסווג עבור חברות למטרות רווח. המחקר שאני עושה בהנדסת אקלים עוסק בהדמיות מחשב ומחשבה על השלכות אפשריות. קרן FICER שמימנה את מחקרי מנסה להיות שקופה בפעילותה וגם אני".

המאמר תורגם בעזרת צוות המתרגמים של אמת אחרת.
רוצים גם לעזור בתרגום מאמרים חשובים?
צרו עמנו קשר.

מקור: Guardian

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=9288
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

5 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית