- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

תשכחו מדמוקרטיה ובירוקרטיה, אנו חיים ב'הגמוניה'

גבולות העולם והמחשבה הם גבולות השפה, ואחד הקשיים המרכזיים בהם נתקלת כבשה שהתעוררה, הוא המחסור במילים ובמושגים המבטאים את המציאות המוכחשת שבה אנו חיים. בעודי מתפתלת בניסיון להגדיר את התופעות בחברה, שקלתי להשתמש במילה הגמוניה, בהקשר לתופעה המוזרה של דיווחי חדשות זהים לחלוטין בכל ערוצי התקשורת. חיפוש בויקיפדיה (שהיא כנראה גם מקור מידע מרכזי של 'עיתונאים' כיום), לימד אותי שהפירוש של המילה הגמוניה הרבה יותר רחב ומתאר בדיוק את מה שכל כך התאמצתי להגדיר:

מהי הגמוניה

"הגמוניה – שלטון מוחלט בחברה המצוי בידיה של קבוצה חברתית מסוימת, שהשיגה אותו תוך שיתופי פעולה בין השליטים החומריים של החברה, לבין השליטים הרעיוניים. הגמוניה היא היכולת להכתיב את החוקים ואת ההסדרים שלפיהם מתקיימים יחסים פוליטיים וכלכליים, או לפחות לשלוט בהם.על פי ההוגה האיטלקי הנאו-מרקסיסטי אנטוניו גראמשי, עוצמתה של הבורגנות השלטת אינה נשענת על בסיסה הכלכלי (התשתית) בלבד, אלא בעיקר על בניין העל שלה (האינטלקטואלים, בכירי עולם התרבות, המשפט, הדת והפוליטיקה) – היסודות הערכיים והרעיוניים הרצויים לה. משעלה בידי הבורגנות להטמיע את ערכיה ולהפכם מודל חיקוי והערצה בקרב המעמדות הנמוכים, שוב אין היא צריכה לכפות את שלטונה בכוח הזרוע דווקא.

הגמוניה היא מצב של שלטון מוחלט (או כמעט מוחלט) בחברה, המרוכז בידיה של קבוצה חברתית מוגדרת, ובא לידי ביטוי בשיתוף השליטים במשאבים החומריים אותה חברה עם שליטיה הרעיוניים והאידאולוגיים. ההגמוניה מתארת מצב של שליטה בהסדרים חברתיים, נורמות וכללים, והיא מעצבת את פני החברה לפי ערכים הגמונים המשרתים אינטרסים וצרכים של הקבוצה השלטת.

[1]

תמונה באדיבות: jscreationzs / FreeDigitalPhotos.net

ההגמוניה חולשת גם על מערכת התרבות בכללותה, והיא מחלחלת לכל ההיבטים האינטלקטואליים של חיי היומיום. זוהי מערכת בלתי-מודעת של שליטה, בה המרכיבים והערכים ההגמוניים כלל אינם נתפסים כחלק מתרבות או אידאולוגיה שולטת, אלא נראים כמו חלק בלתי-נפרד מהחברה ומערכיה, בלי קשר לקבוצת השליטה. בדרך זו, גם מיעוטים מזדהים עם ערכים אלה, המקבלים נופך חוץ-פוליטי, ומתעצמים לכדי עובדות לכאורה, מיתוסים או אמירות מוחלטות הנכונות לאותה החברה."

מערכון מהתוכנית 'מקום לדאגה' בערוץ 10 מציג קבוצת ניצולים מהתרסקות מטוס, אבודים בשלג. לאחר שבוע וחצי של הליכה ללא מזון, פונה הטייס ומודיע שאין בררה ואחד מהם יצטרך להקריב עצמו למאכל הקבוצה. אז הוא מודיע כי על 'אבנר' להקריב עצמו. אבנר שואל למה דווקא הוא? והטייס לא מבין מדוע יש צורך בסיבה, אך עונה שהוא נבחר לפי שמו בסדר הא'-ב'. נראה שאבנר מקבל את הקרבתו בהכנעה (אין ברירה, הא' ב' הוא כלל אובייקטיבי (!)), אך רגע לפני הוצאתו להורג, אבנר נזכר שאבירם נמצא לפניו בסדר הא'-ב', בגלל שהאות י' קודמת לאות נ'. הטייס (נראה שהוא העונה לשם אבירם) דוחה אותו ואומר שהחליטו לפעול לפי כתיב חסר.

הטייס מייצג את השלטון, שקובע את ה"כללים" ה"אובייקטיביים", שהם למעשה רק תירוצים, המשמשים להסביר לקורבן מדוע הוא מובל לשחיטה ומדוע זה הדבר הנכון והצודק. גם אחרי התרסקות, הטייס שעמד בראש המטוס (ואולי בכלל נושא באחריות להתרסקות?) נותר המנהיג, על אף שלא ברור מה יתרונותיו של טייס על פני האחרים בהיעדר מטוס.

הדמויות בעלות העוצמה בחברה הם לאו דווקא העשירים, או התלמידים המוצלחים, או היצורים החזקים פיזית, בעלי היושר והערכים או בעלי כושר מנהיגות. מרכזי הכח לאו דווקא נמצאים בכנסת או בתקשורת, בממשלה או בבתי המשפט. כל אלו חווים מתקפות וביקורת, אך ישנן דמויות שמספיק חשד או התבטאות בכדי לשלול את מעמדם, כבודם וזכויותיהם, וישנן כאלו שגם אחרי הרשעה בדין יעמדו בעמדות מפתח.

אני צופה מן הצד בהפגנות המחאה המתוקשרות (לא הדיונים וכו') ונראה שרק תמיכה של בעלי כח מאורגן (החל באישורים מהמשטרה וקמפיין תקשורתי אגרסיבי, ועד התגייסות של תנועות נוער ששלחו את חניכיהם באוטובוסים) היא שאפשרה את הלגיטימציה ועוצמת המהלך.

ההפגנות ההמוניות לא נראות כמו התעוררות אלא יותר כמו הליכה מתוך שינה, כמעין עכברים מהופנטים, שיעשו קולות של תרנגול אם רק ידרשו מהם, ובהתלהבות. הסיסמא 'צדק חברתי' נשמעת לי מעוותת לחלוטין שהרי 'צדק' הוא מושג סוביקטיבי, והביטוי 'צדק חברתי' נשמע ככפייה על היחיד או על קבוצות שונות בחברה, ולא יכול לייצג את כלל החברה. הקריאה ל'חינוך חינם' מגיל 3, ואף 3 חודשים, וזאת אחרי שהעלו בשנים האחרונות את גיל חוק חינוך חובה ,שחל עד גיל 16, לגיל 18 (ו..כן, זה אותו חוק, להזכירכם מדובר בחובה ולא בזכות 'חינם'..), היא לא למען האזרחים אלא אמצעי כפייה נוסף (בני האדם משועבדים ומפוקחים באיומים ועונשים מלידתם, דרך לידת ילדיהם ועד מותם [על חוק הזקנים כבר שמעתם?]).

התרומה של המחאה לדעתי היא בעיקרה מתן הלגיטימציה לחשיבה ושיח שעד היום היה מוקצה ולא מפותח, אך לדעתי זה הוא המחיר המירבי שהיו מוכנים לשלם כדי לשמור על שליטה ואולי אפילו לחזק אותה.

ללא קשר למחאה, אני רואה תופעה שבה בעלי הכח המאורגנים עוברים ממסכה אחת לשנייה. ורצוי מסכות תמימות למראה, שנלחמות (נותנות ביטוי ליצר הלוחמני ומפלגות) למען ה'צדק'. המעטה ה'צודק' מתעתע, מבטל התנגדויות וגורף תמיכה. במסע שכנוע שהצדק איתך, יש עדיפות לא לקורבנות אמיתיים, אלו המתוזזים ממאבק הישרדות אחד למשנהו, ונאבקים על חייהם, אלא דווקא למתקרבנים בעלי האמצעים להשמיע ולשווק את יבבתם באריזה אטרקטיבית (- זו טענה כללית – לא ביקורת על דפני ליף).

במקום לתקוף באופן גלוי, אנשים וארגונים כופים את עצמם על מטרותיהם בטענות אלטרואיסטיות. נניח – מתנדבים במעון לנוער במצוקה שמתייחסים לאותם בני נוער כאל אובייקטים מיניים (לכאורה). וזה לא עד כדי כך תיאורטי, כן?. בחיי הקצרים הספקתי להיחשף לאוסף תופעות שרוב הציבור לא נחשף אליהם, לא לכולן ביחד בכל אופן, או ייחשף באופן שקרי, מבוקר, מתוזמן ונקודתי בקמפיינים מטעם בטלויזיה ובעיתונות (מה שקרוי בטעות תחקירים וחשיפות).

גם כאשר חושפים בפנינו טפח, מסתירים טפחיים. ישנם מספר גופים שמחזיקים בכח רב מול האזרח. הייתי מחלקת אותם לשניים: *מובילי דעת קהל *סמכויות שלטוניות. הכוח וה'חוק' חל על האזרח אך חוק או פסק דין שלא מקובל על ההגמוניה ניתן לראותו כמבוטל (נניח, באמצעות אי אכיפה או חנינה מהנשיא) ונראה שהסמכויות השלטוניות כמו גם אמצעי התקשורת גם הן כפופות ומשרתות את ההגמוניה.

בדרך כלל אין צורך לבטל חוקים ופסקי דין (פעולה די צורמת לעין). כי מהו החוק בכלל? מין חוק כזה שאי אפשר לדעת מה החוק? על כל עניין ניתן למצוא כמה חוקים שונים ובכל חוק סעיפים סותרים המבטלים אותו או סותרים חוקים אחרים. לפי מה לעזאזל שופטים השופטים?? ואיך בדיוק קורבן אמיתי אמור להגיע לבית המשפט להגן על זכויותיו? (בד"כ הקורבן יגיע על תקן נאשם-אזוק-בניידת, וייוצג ע"י סנגור ציבורי ממשרד המשפטים. מתוך אתר משרד המשפטים: "כיום, יותר ממחצית מהייצוג בתיקים פליליים במדינת ישראל ניתן על ידי סניגורים ציבוריים").

מי עומד מאחורי ההגמוניה? אין לי מושג. מבחינתי תיאוריית השוק החופשי או הסוציאליזם, תיאוריית מדינת חוק או דמוקרטיה, כהסבר להתנהלות של המדינה, הן תיאוריות קונספירציה שקרסו. ניתן לזהות טביעות אצבע של הגמוניה בכל מקום.

הסכנות שעומדות בפני האנושות, או יותר נכון – האנושיות, מחופשות, מסתתרות מאחורי תמיכה של אזרחים תמימים וגם מאחורי בעלי אינטרסים משותפים, מאחורי כותרות והצהרות חיוביות והרבה הרבה אלטרואיזם מזוייף. כמעט ואי אפשר להבדיל בין אמת לשקר אחרי שעורבבו כל כך. אחרי חינוך חובה (חינם?) שקיבלנו…קשה בכלל להבין מה ומי, למה ואיך.

לדברי אמת יש נטייה לזהור גם בחושך, אבל הדרך אליהם רצופה מכשולים. אין לי יומרה להבין או להסביר, רק לשתף במחשבות של כבשה.