תרופות מרשם הרגו השנה יותר אנשים מתאונות דרכים בארה"ב

  • מאת מנהל הפרויקט | 9 בנובמבר 2011
  • 11,900 צפיות | 2 תגובות
עודכן לאחרונה: 15 בנובמבר 2011

ניתוח של נתונים ממשלתיים על ידי עיתון הטיימס מצא שמוות ממנת יתר של סמים חוקיים (תרופות מרשם) עבר עכשיו את מספר ההרוגים בתאונות דרכים בארצות הברית.

בעוד רוב הגורמים העיקריים למוות שניתן למניעה הולכים ופוחתים, מוות מתרופות מרשם הוא החריג.
מניין ההרוגים הוכפל בעשור האחרון, כאשר עכשיו בכל 14 דקות מת אדם בארה"ב מתרופת מרשם.

מומחי בריאות הציבור השתמשו בנתונים הללו כדי למשוך תשומת לב לבעיית הגוברת באומה האמריקנית בשימוש בתרופות מרשם, שאותה הם מגדירים כמגיפה.

זו הפעם הראשונה שתרופות אחראיות ליותר הרוגים יותר מאשר תאונות דרכים מאז החלה הממשלה האמריקנית לעקוב אחר מקרי מוות מסמים בשנת 1979.

התרופות המובילות בגרימת מוות הן תרופות לכאב וחרדה, תרופות חזקות במיוחד, ממכרות מאוד ומסוכנות במיוחד בשילוב אחד עם השני, עם תרופות אחרות או עם אלכוהול.

שחקן חדש יחסית שנכנס לשוק האמריקני הרווי בתרופות הוא פנטניל, משכך כאבים שמגיע בצורה של מדבקות וסוכריות על מקל ואשר
חזק פי 100 מאשר מורפיום.

שימוש מוגזם בתרופות מרשם כגון אלו גורם כעת ליותר מוות מאשר הרואין וקוקאין גם יחד.

"הבעיה נמצאת ממש כאן מתחת לאף שלנו, בארונות התרופות שלנו," אמר לאז סלינס, השריף בסנטה ברברה, אשר ראתה עלייה דרמטית במספר מקרי המוות מתרופות מרשם בשנים האחרונות.

מגוון קורבנות מנת יתר משתנה בגיל ובנסיבות. מנוער שלוקח גלולות כדי לקבל תחושת דמויית הרואין ועד לגברים ונשים בגיל העמידה הנוטלים תרופות מרשם עבור כאבי גב וברכיים ואז מתמכרים אליהן.

ישנם מקרים המוכיחים שמספיק ליטול כמות כפולה מהמרשם המקורי כדי לגרום למוות.

רבים מתו לאחר ניסיונות כושלים על גמילה – או לאחר נטילת גלולה אחת יותר מדי פעמים תוך נסיון להפסיק. זה כנראה מה שקרה לאישה בסן דייגו שנמצאה מתה עם מדבקת פנטניל על גופה, אחת מחמש מדבקות שהיא שמה ב-24 שעות לפני מותה. לידה על הספה היה פנקס עם מידע על גמילה.

זרעי הבעיה נזרעו לפני יותר מעשור על ידי כוונות טובות של רופאים במאמץ להקל על סבל, כמו גם שיווק אגרסיבי ולא אחראי של חברות התרופות.

ארה"ב היא אחת המדינות היחידות בעולם שבהם מותר לפרסם בטלוויזיה פרסומות לתרופות מרשם.

"במובנים מסוימים, תרופות מרשם מסוכנות יותר מאשר סמים לא חוקיים כי המשתמשים מרגישים שהם לא צריכים לשמור על עצמם ולשים לב למינון", כך אמר השריף של מחוז לוס אנג'לס סטיב אופרמן, ראש כוח המשימה המחוזי לפשעים הקשורים בסמי מרשם.

"אנשים מרגישים בטוחים יותר עם תרופות מרשם כי אתה מקבל אותם מבית המרקחת והם נקבעו על ידי רופא", אמר אופרמן.

"אנשים צעירים מאמינים שהם בטוחים כי הם רואים את ההורים שלהם לוקחים אותם. זה לא מגיע עם הסטיגמה כמו שימוש בסמים ברחוב."

הניצחון של מדיניות בריאות הציבור, ששיפרו את בטיחות התנועה לאורך השנים באמצעות חגורות בטיחות, כריות אוויר ואמצעים אחרים עומדת בניגוד מוחלט לשיא השלילי של האומה ממות מתרופות מרשם.

אף על פי שיותר אנשים נוהגים יותר קילומטרים, מספר ההרוגים בתאונות דרכים ירד ביותר ממשליש מאז 1970 ועמד על 36,284 מקרי מוות בשנת 2009.

מספר מקרי המוות מתרופות מרשם עם זאת היה במגמת עלייה במדינות רבות בארה"ב עוד לפני 2009 והיום הוא עקף את מספר מקרי המוות מתאונות דרכים בכל האומה האמריקנית, כך על-פי ניתוח הנתונים על-ידי עיתון הטיימס.

מרבית מקרי המוות קורים כתוצאה מנטילת מנת יתר של תרופות מרשם,
אך ישנם מקרי מוות כתוצאה מהתאבדות או מחלות קשות שנגרמים עקב שימוש בתרופות אלו.

מקור: לוס אנג'לס טיימס

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=8829
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

2 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית