הקשר בין שוויון לבריאות ואיכות חיים

  • מאת כותב אורח | 11 באוקטובר 2011
  • 7,922 צפיות | 6 תגובות
עודכן לאחרונה: 11 באוקטובר 2011

בשלושים השנים האחרונות חלו בישראל תהליכי פיתוח כלכלי, והמדינה עברה מכלכלה ריכוזית מדשדשת לכלכלת שוק מהירה. רמת החיים עלתה ושינתה את התנהגותם של הישראלים ואת טעמם. אנחנו חיים בדירות גדולות יותר, נוסעים יותר במכונית, טסים יותר לחו"ל ואוכלים יותר.
מעבר לעלייה ברמת החיים, שהתקבלה על ידי רבים בברכה, הביא יצר הפיתוח הכלכלי שטף של בעיות, שהמרכזית שבהן היא העמקת הפערים הכלכליים. מלבד זעקות על אי צדק ועל התפרקות החברה הישראלית, לפערים הכלכליים יש השפעה חריפה על הפוטנציאל האנושי של תושבי המדינה.
בפרויקט מחקר רחב היקף של חוקרים בריטים, "אמון השוויון" ("Equality Trust") שמו, נסקרו 23 מדינות מערביות. לפי הממצאים, שפורסמו ב-2009, ככל שהפערים היו גדולים יותר המדינה דורגה במקום נמוך יותר בשורה של מדדי איכות חיים ובריאות.

יפאן וסקנדינוויה, השוויוניות יותר, בולטות בדירוגן הגבוה במדדי הבריאות ואיכות החיים. לעומתן, בכל המדדים בולט דירוגה הנמוך של ארצות הברית הלא-שוויונית.

הנתונים מראים כי ב-23 המדינות המערביות שנסקרו, אין קשר בין תוחלת החיים לבין עושרה של המדינה (גובה ההכנסה הממוצעת לנפש), וכי במבט עולמי, מעל רמת עושר נמוכה יחסית (הכנסה שנתית של 10,000 דולר), העלייה בתוחלת החיים מזערית. מהכנסה ממוצעת (20-25 אלף דולר לשנה) ומעלה, אין קשר בין ההכנסה לתוחלת החיים.

החוקרים הראו כי שוויון רב יותר בין אזרחי המדינה מביא לשיעורים נמוכים יותר של השמנת יתר – יותר מ-30% מהאמריקאים שמנים, לעומת 10% במדינות שוויוניות יותר. גם התחלואה הנפשית נמוכה יותר במדינות שוויוניות. לפי סקרים של ארגון הבריאות העולמי, כל אדם רביעי בארצות הברית דיווח שסבל מהפרעה נפשית בשנה האחרונה, לעומת כל אדם עשירי במדינות שוויוניות יותר.

שוויון מביא לרמת אמון גבוהה יותר: שיעור האנשים המדווחים כי אפשר לסמוך על אנשים אחרים במדינות שוויוניות, גבוה עד פי שלושה-ארבעה מזה שבמדינות לא שוויוניות. פערים כלכליים מחריפים בעיות של בני נוער, כמו אלימות, שכרות, הישגים נמוכים במבחנים בינלאומיים, הריון לא מתוכנן ופגיעה עצמית. נמצא כי במדינות שוויוניות יותר, שיעור השימוש בסמים בלתי חוקיים נמוך יותר וכך גם מספר האסירים ושיעור הרציחות. בנוסף, המדינות השוויוניות ידידותיות יותר לסביבה, עם מחזור רב יותר ועם פליטה נמוכה יותר של פחמן דו-חמצני.

רווחה נפשית

עם התרחבות הפערים הכלכליים בשנים האחרונות גברו הבעיות החברתיות בישראל. בדומה לארה"ב, ישראל נמצאת במצב ירוד בכל האמור בבעיות של בני נוער, שיעור ההשמנה בארץ נושק לשיעור ההשמנה בארה"ב – גידול של פי שלושה ב-30 השנים האחרונות. בשל כך, ובעקבות השפע הצרכני, ישראל מדורגת במקום השני בעולם בתמותה מסוכרת.

משנת 1997 גדל מספר האסירים הפליליים ב-40%. בנוסף, ישראל ממחזרת רק 15%-20% מהפסולת שלה. במדינות שוויוניות יותר, יותר מ-75% מהזבל ממוחזר או מטופל. כמו כן, ביחס לעושרה, גודלה הגיאוגרפי וגודל אוכלוסייתה, פולטת ישראל כמות גדולה של פחמן דו-חמצני – כ-30% יותר משוודיה, מדינה גדולה פי 20 מישראל, שבה מיליון וחצי תושבים נוספים. אפשר למצוא שלל הסברים לנתונים, אבל המגמה דומה: לאי שוויון כלכלי יש קשר חזק לבעיות חברתיות רבות.

אחת הסברות היא שממשלה שאינה משקיעה בבריאות, בחינוך וברווחה ואינה מגינה על האזרח בחוקי עבודה ושוויון בשכר מביאה בסופו של דבר לעלייה בחוסר הביטחון והחרדה. השילוב עם תרבות של הישגיות, ראוותנות כלכלית והתפרקות הקהילה והסולידריות החברתית מביא לעלייה בתחושות של עליונות ונחיתות, בתחרות על מעמד, בתחושת חוסר ביטחון במעמד המקצועי והחברתי ובחרדה רבה יותר מהדרך שבה אנו נראים ונתפשים. לאורך זמן, המצב הפסיכולוגי הזה עלול להביא להידרדרות בבריאות הנפשית ובשליטה העצמית, לעלייה באימפולסיביות ואולי אף להתנהגויות אלימות, פסיכולוגית ופיסית, ולפגיעה נוספת בבריאות ובאיכות החיים.

הנתיב שבו בחרה ישראל הביא אותה לקדמה כלכלית וטכנולוגית, אך פגע באופן אנוש במרקם החברתי שלה, ואף במצב הנפשי והפיסי של תושביה. לפתחנו רובצת הזדמנות לעשות חשבון נפש ולשאול את עצמנו מה חשוב יותר: נתוני התל"ג והצמיחה, או הרווחה הנפשית והגופנית?

צמצום הפערים ויוזמות חברתיות בגיבוי ממשלתי יוכלו להפוך את הגלגל ולכוון אותנו אל הבריאות הסקנדינווית והרחק מן הפתולוגיה האמריקאית.

נכתב ע"י נדב יעקובוביץ, תלמיד מחקר בפקולטה לניהול ע"ש גילפורד גלייזר באוניברסיטת בן-גוריון בבאר שבע

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=8752
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

6 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית