אנדריאה רוסי האם מהפיכת האנרגיה של היתוך קר מתקרבת? [עודכן]

אנרגיה חופשית - האם ההמצאה של המהנדס / ממציא אנדריאה רוסי תזעזע את העולם?

  • מאת מנהל הפרויקט | 4 באוקטובר 2011
  • 12,473 צפיות | 47 תגובות
עודכן לאחרונה: 26 ביולי 2013

ממציא איטלקי בשם אנדריאה רוסי גרם לתדהמה באוניברסיטת בולוניה באיטליה בינואר השנה. רוסי הציג מכשיר שהמציא שלטענתו ממיר אנרגיה בצורה יעילה יותר מכל חומר המוכר כיום למדע – במילים אחרות, חשמל זול ונקי. בנוכחות מספר עיתונאים ומספר מרשים של פרופסורים ומדענים, הראו רוסי ופרופסור פיקארדי מול פניהם הנדהמות של הנוכחים, מתקן קטנטן המיצר 12 קילוואט אנרגיה תרמית (אנרגיית חום) מ-200 וואט אנרגיה חשמלית.

האנרגיה התרמית מיוצרת על ידי חימום מים לקיטור בתוך קופסה קטנה בנפח 100 סמ"ק. רוסי עדיין אינו מגלה את הפרטים המלאים אך מדענים ופיזיקאים שבדקו את המכשיר מעריכים שמדובר ב"גביע הקדוש" של עולם הפיזיקה – היתוך גרעיני קר או או באנגלית Low Energy Nuclear Fusion.

עדכון 24/5/2013
ניסוי חשוב ביותר נערך על-ידי מדענים משתי אוניברסיטאות שונות והראה אנומליות רציניות של אנרגיה. במילים אחרות, ההמצאה של רוסי מקבלת חיזוק חיובי נוסף מעולם המדע…
קראו על הניסוי החדש של האי-קאט, המצאתו של אנדריאה רוסי

עדכון 31/10/11
אנדריאה רוסי דיווח באתר שלו שמתקן שני נמכר לקונה לא ידוע.
עוד הוא אמר שהצווות שלו מתכונן להתחיל ייצור סדרתי בארה"ב.
קראו כאן לדיווח

עדכון 29/10/11
הניסוי השני עבר בהצלחה ולפי מקורות שונים המתקן מייצר הרבה יותר אנרגיה מזו שמוכנסת אליו.
קראו את הדיווח החשוב בכתבה השניה על האי-קאט

עדכון 20/10/11
אחרי שהתגלו בעיות בהכנסת המתקן לארה"ב, הוחלט שהבדיקה והניסוי יערכו
באיטליה בתאריך 28/10/11 בנוכחות משקיפים עצמאיים וכלי תקשורת.
עקבו אחר הדיווחים באתר.

עדכון 8/10/2011
קונטיינר ובו 52 מכשירי E-CAT נשלח לארה"ב לבדיקה מעמיקה.
מדובר במתקן שלפי רוסי מסוגל לייצר 1 מגה-וואט של חשמל נקי, לא מזהם וזול.
אם יימצא שההמצאה אכן אותנטית, מדובר בגילוי המדעי הגדול ביותר מאז גילוי האנרגיה האטומית.

עדכון 8/10/2011
מגזין הטכנולוגיה הנחשב WIRED מפרסם כתבה זהירה אך אופטימית בנוגע להמצאתו של אנדריאה רוסי ה-E-CAT.
מדובר בפרסום הראשון של כלי תקשורת גדול, אך כלי התקשורת התאגידיים עדיין שומרים על שתיקה.

למרבה הפליאה (או שלא), התקשורת המרכזית כמעט ולא מסקרת את המצאתו של רוסי, ולמעט כתבה אחת במגזין מקוון ישראלי בשם: "חדשות האנרגיה", ההמצאה הזו לא דווחה על-ידי אף כלי תקשורת ישראלי מרכזי.

המונופול על החשמל

שוק החשמל מגלגל מאות מיליארדים של דולרים בכל שנה. המונופול הממשלתי או הפרטי על ייצור החשמל מאפשר למעשה לקבוצה קטנה יחסית של גורמים לשלוט על כמויות של כסף כמעט בלתי נתפסות. כמעט כל דבר בחיים המודרניים זקוק לחשמל כדי לפעול, וברגע שמוצר בסיסי והכרחי כמו חשמל יהפוך להיות מוצר זול ונגיש לכל אחד, ללא צורך להישען על ספק אחד (ממשלתי או פרטי), תתחולל מהפיכה אמיתית. מהפכה כזו תעביר באחת נתחים עצומים של הון מידיהם של מעטים ותחלק אותו באופן שווה בין כולם. ברגע שכל אחד יוכל לייצר בביתו חשמל בצורה זולה, בלי להיות תלוי בגורם חיצוני כמו חברת החשמל או תאגידים פרטיים, הדבר יהווה סכנה רבתי על שוק כלכלי רחב ידיים. אין זה מפליא אם כן, שהמצאות רבות שנועדו לפתור את התלות שלנו בחשמל מזהם ויקר הודחקו ונדחקו על-ידי גורמים פוליטיים וכלכליים רבי עוצמה. שימו לב לדברים הבאים שאמר בריאן אולירי, אסטרונאוט ומדען:

כשרוב האנשים חושבים על חלופה לאורניום, נפט, גרעין וגז טבעי הם חושבים על ה"מתחדשים" המסורתיים, כמו ביו-דלקים, אנרגיה הידרואלקטרית, אנרגיה סולרית ואנרגיית רוח. למרות שכל אלה עדיפים בהרבה על פחמימנים וגרעין בהשפעתם על הסביבה, חשוב לציין שכולם משתמשים בהרבה יותר מדי קרקע וחומרים כדי להיחשב באמת כנקיים ומתחדשים. אם אלו היו החלופות היחידות שלנו, היה עלינו לגרום להם לעבוד איכשהו, אך זה היה דורש שינויים עצומים בסגנון החיים ובכלכלה במונחים של צמצום צרכי האנרגיה ושיפור היעילות. מה שלא ידוע ברבים, לעומת זאת, זה שישנם מספר מקורות פוטנציאליים של אנרגיה נקייה שלא דורשים קרקע וחומרים מופרזים, ואשר ישבשו פחות את סגנון החיים והכלכלה יחסית למקורות המתחדשים המסורתיים.

לאורך 25 השנים שחלפו ביקרתי במעבדות של עשרות חוקרים שמביאים מגוון של הוכחות ישימות רעיון של טכנולוגיות אנרגיה נקייה פורצות דרך שנראה כי הן נקיות, זולות, מבוזרות, מדרגיות, בטוחות ובעלות פוטנציאל שקיפות/ קוד-פתוח. רעיונות הכוללים אנרגיה מן הואקום (לעיתים נקרא "נקודת האפס"), היתוך קר וכימיה מתקדמת של מים ומימן. עד היום, האפשרויות היוצאות דופן הללו, שדורשות מחקר נוסף כדי להגיע להבשלה מלאה, דוכאו באלימות עד כה ע"י בעלי-אינטרס שעושים רווחים עצומים משימור הסטאטוס-קוו. החוקרים עצמם סבלו מפגיעות עצומות בשל חוסר התמיכה ולעיתים הטלת-מורא ישירה. ישנו כסף מועט, אם בכלל, בטווח רתיים והמסורים הללו נאלצו לעסוק בעבודתם בתקציבים זעומים, בלחץ מתמיד להשגת מימון, ועל-אף הפחד הממשי מפעולות-תגמול מבעלי-אינטרס בתעשיית האנרגיה .

על-מנת להגן על המחקר החיוני הזה מאיומים מצד תעשיית האנרגיה הממוסדת, עלינו להקים מעבדות מחקר ופיתוח מוגנות המפוזרות ברחבי העולם שיבצעו את השכלול הנדרש לחלק מן הטכנולוגיות הללו, כך שניתן יהיה להציגן לאנושות בהקדם האפשרי. עלינו לכונן דיונים ציבוריים מדעיים עצמאיים על-מנת לאמוד את יעילות הטכנולוגיות, אשר מונחים לא ע"י מניע הרווח, אלא ע"י הדאגה למין האנושי ולטבע. עד כה, סוג כזה פילוסופיית עיצוב מונחים סוכלה בעזרת אי-האמון של מדעני הזרם המרכזי והפעילים הסביבתיים שיש להם אינטרסים משלהם ואשר ממאנים אפילו לבחון את הראיות לאנרגיה נקייה פורצת דרך, בכך יוצרים ברית שלא במודע עם בעלי-הכוח, שפשוט רוצים להמשיך במצב של עסקים כרגיל לשם רווחים בטווח הקצר. עם זאת, כמדען בעצמי, אני משוכנע שכל אחד (או לפחות כמה) מהרעיונות על אנרגיה חדשה, אם יחקרו בקפידה ע"י קבוצות מתאימות, יוכלו להמיר ביעילות את תלותנו בפחמימנים ובגרעין למקור אנרגיה שיהיה זמין באופן נרחב ובעלות אפסית לסביבה. דוגמא אחת כמעט-מסחרית היא קטליזטור האנרגיה בהיתוך קר של אנדראה רוסי.

חתן פרס נובל לפיזיקה בריאן ג'וזפסון מגלה "אפקט ג'וזפסון"אף הוציא בעצמו קליפ תמיכה בממציאן אנדריאה רוסי – כהתרסה על התעלמות המימסד המדעי והמדיה התאגידית מהתגלית המהפכנית

 

המלחמה כנגד היתוך קר החלה בשנות ה-80

הדרך שעובר כל מדען עם תגלית מהפכנית באמת

מאמרם של רוסי ופוקארדי על הכור הגרעיני נדחה ע"י כתבי-עת מקצועיים (מגזיני ביקורת-עמיתים), אך המדענים לא התייאשו. הם פרסמו את המאמר שלהם בכתב-העת לפיזיקה גרעינית, מגזין מקוון שנוסד ומנוהל על-ידם, Journal of Nuclear Physics. הם טוענים שהמאמר שלהם נדחה בשל היעדר התיאוריה שתסביר כיצד התגובה מתרחשת. לפי ההודעה לעיתונות ששיחררו המדענים אומרים שהם אינם יכולים להסביר איך מופעל ההיתוך הקר, "אבל נוכחות של נחושת ושחרור של אנרגיה הם העדות". אנדראה רוסי מתכתב עם מאות קוראים, בלוגרים ומדענים ועונה על שאלותיהם בכתב העת.

המצאתו של רוסי – האי-קאט

לאחר מספר בדיקות מוצלחות של האי-קאט ע"י גורמים מצד שלישי, וכעת הוכחה לגבי תגובות גרעיניות, זה מתסכל (אך צפוי) שתקשורת הזרם-המרכזי לא מסבה כמעט בכלל תשומת-לב לטכנולוגיה זו. האי-קאט מציג דרך לחסל את הצורך שלנו בדלקים מאובנים וחלופה לאנרגיה הגרעינית המוכרת. למרות זאת, Fox News, CNN, MSNBC ורשתות חדשות רבות אחרות מתנהגות כאילו דבר לא קורה. זוהי הוכחה נוספת שקבלת מידע אך ורק דרך ערוצי התקשורת המרכזיים היא סכנה רצינית לחופש המידע והמחשבה של האזרחים. אם אתם רוצים חדשות ומידע עדכניים, התקשורת האלטרנטיבית היא כרגע המקור הטוב ביותר. בשלב מסוים, המודעות לטכנולוגיה הזאת תגיע למסה קריטית, וכמו שקרה בהרבה מקרים (שערוריית שפעת החזירים היא רק דוגמה אחת) תקשורת הזרם המרכזי תיאלץ לסקר אותה.

איך זה ישווק?

המכשירים המבוססים על המצאתו של ד"ר רוסי מייצרים חום . החום הזה יכול לשמש עבור התקני חו"ם (חום וחשמל משולבים) או מיקרו-חו"ם שיפיקו חשמל וחום נצרך לשימושים שונים קן ההיתוך הקר שמייצר חום מתחבר למכשיר שכבר קיים בשוק שנקרא "מיקרו חשמל וחום משולבים"

המכשיר הזה הופך חום לאנרגיה חשמלית:

תוספת להמחשה איך זה עובד בבית:
 במקום הגנראטור שעובד על סולר או גז – שמים את מיתקן ההיתוך הקר

מה הוא מתקן ההיתוך הקר של רוסי ?

הסבר מפורט בפורמט שאלה ותשובה:

מהו מחולל האנרגיה?

זהו מתקן "היתוך קר" שפותח ע"י מהנדס איטלקי וממציא בשם אנדראה רוסי. הוא מפיק חום מהנחת אבקת ניקל עם גודל חלקיקים קטן מאוד (ננומטר עד למיקרומטר) בסביבה של מימן בלחץ עם זרזים שזהותם נשמרת בסוד (מסיבות קנייניות) שמגבירים את התרחשות התגובה. כשסביבה זו מחוממת לטמפרטורה של כ-, מתחילה להתרחש תגובה גרעינית. תגובה זו משחררת כמות גדולה של אנרגיה בזמן שהיא צורכת מעט מאוד מימן ואבקת ניקל.

מיהו אנדראה רוסי?

הוא מהנדס וממציא איטלקי שעבד על פרויקטים הקשורים לאנרגיה במשך עשרות שנים. נכון לעכשיו, הוא הנשיא והמייסד של Leonardo Technologies Incorporated of Bedford.

מהו היתוך קר?

זהו מונח שמתאר טווח רחב של תגובות גרעיניות – כולל היתוך גרעיני – בטמפרטורות נמוכות יחסית. לדוגמא, טמפרטורה של מאות מעלות במקום מיליוני מעלות כמו בתוך כוכב כמו השמש שלנו.

כמה אנרגיה המערכת הזו מפיקה?

יש כרגע רק דגם אחד של כור שנחשף. הוא נועד לייצור של 10 קילוואט של אנרגיה תרמית מתמשכת בצורה של מים מחוממים או קיטור. עם זאת, זהו אינו הגבול העליון של האנרגיה שהמערכת יכולה לייצר. ניתן לדחוק אותה עד ל-130 קילוואט או יותר, אבל נמנעים מלעשות זאת למעט במהלך ניסויים מטעמי בטיחות.

מהו גודל המערכת?

כלי הכור עצמו הוא קטן מאוד עם נפח של רק ליטר אחד. ציוד העזר, כגון מנגנוני בקרה, מיגון עופרת, מיכל מימן ומרכיבים אחרים, יכול להתאים בקלות על-גבי שולחן בגדול בינוני.

כמה דלק צורך מחולל האנרגיה?

מעט מאוד. מאה גרם של אבקת ניקל תפעיל את המכשיר למשך שישה חודשים. עם זאת, מכיוון שרק כמות קטנה מהניקל הזה תגיב עם המימן 90% מהניקל יישאר. ניתן למצות אותו, לעבדו מחדש, ולהשתמש בו שוב כדלק.

אילו איזוטופים של ניקל מגיבים?

אבקת הניקל שמוכנסת למכשיר היא אינה מאיזוטופ מסוים כלשהו. זהו פשוט ניקל רגיל נפוץ בעל גודל חלקיקים קטן מאוד. עם זאת, הסברה היא שרק שני איזוטופים של ניקל (62Ni ו-64Ni) מגיבים.

איזה סוג של מימן מגיב?

רק מימן קל מגיב. מימן כבד (דאוטריום) אינו מגיב.

האם מתקבלים תוצרי-לוואי?

שני האיזוטופים 62Ni ו-64Ni, כפי שנראה, הופכים לאיזוטופים לא רדיואקטיביים של נחושת ולכמויות זעירות של יסודות יציבים ולא רדיואקטיביים אחרים כמו אבץ.

מהו הזרז ומדוע הוא לא נחשף?

רק אנדראה רוסי וכמה שותפים עסקיים קרובים יודעים את זהות הזרז השמור קניינית. הזרז הוא קניין רוחני קריטי, שכן הוא המפתח לייצור כמויות משמעותיות של אנרגיה. בקשה לפטנט הוגשה, מסתירה את הזרז(ים) שמעורב(ים). צוין כי כאשר הבקשה לפטנט תאושר ותוענק חסות מלאה של פטנט, המידע על הזרז או הזרזים יחשף.

מתי יוענק הפטנט?

התקווה היא כי הפטנט יוענק עד לפתיחת תחנת-הכוח בגודל 1 מגה-ואט באוקטובר הקרוב. עם זאת, קיימת מדיניות במשרד הפטנטים האמריקני לא להעניק פטנטים למכשירי "היתוך קר". אם משרד הפטנטים לא יאשר זאת עד אז, המידע על הזרז יאלץ להישאר חסוי. בבקשה אל תטרידו או תיצרו קשר עם משרד הפטנטים לגבי זה. הדרך הטובה ביותר להתקדם היא לגרום לאנשים רבים ככל האפשר להתעניין בטכנולוגיה הזו. מיליוני אנשי המדברים בגלוי על מדוע משרד הפטנטים לא מעניק פטנט לטכנולוגיה תקפה בשלבי הגעה לשימוש תעשייתי יכול להקשות עליהם להצדיק את פעולותיהם.

האם אנו יודעים משהו על הזרז בכלל?

כל מה שאנחנו יודעים מהערותיו של אנדראה רוסי זה שהוא לא מתכת יקרה, לא רדיואקטיבי, ונטען שהוא נפוץ ומאוד לא יקר.

האם המערכת הזו מייצרת איזושהי רדיואקטיביות?

כן, אבל הכל מוכל בתוך כלי הכור שמסוכך ע"י שני סנטימטרים של עופרת. עם זאת, הקרינה משרתת מטרה מאוד חשובה. היא מגיבה עם החומרים שמרכיבים את הכור (פלדה, עופרת ובור) ליצירת חום שמחמם מים, מרתיח מים והופך מים לקיטור.

האם המערכת הזו מייצרת פסולת רדיואקטיבית כלשהי?

לא מוכנסים חומרים רדיואקטיביים כלשהם לכלי הכור. בנוסף, שעות ספורות בלבד אחרי כיבוי המערכת אפשר לפתוח את הכור ולא ניתן לאתר שום קרינה. שלא כמו אנרגיה גרעינית מסורתית, שום אורניום, פלוטוניום, או יסודות רדיואקטיביים אחרים לא מוכנסים אף-פעם למערכת; ושום פסולת רדיואקטיבית לא מיוצרת.

איך המכשיר מופעל?

כדי להפעיל את המכשיר, זרם עובר דרך סדרה של נגדים שמייצרים חום בתוך הכור. ההספק הנכנס באמצעות הנגדים הוא בערך 1000 ואט. לאחר שהגיע לטמפרטורה של בערך, התגובה מתחילה להתרחש. מרגע שהתגובה מתחילה הזרם המוכנס מוקטן ל-80 ואט בערך.

מה יקרה במצב של אסון?

אם אסון מתרחש, הכור עלול להישבר, והתכולה עלולה להישפך, אבל מאחר והירידה בלחץ המימן תפסיק באופן מיידי את התגובה, המכשיר יכבה באופן מידי. בנוסף, מאחר ואין יסודות רדיואקטיביים שמוכנסים למכשיר ולא נוצרת פסולת גרעינית במכשיר, לא יצאו לסביבה חומרים רדיואקטיביים.

האם המכשיר יכול להפעיל את עצמו בלי זרם נכנס?

כן. מצב זה פעולה הושג פעמים רבות לפרקי זמן של מספר שעות בזמן הניסויים. עם זאת, על-מנת להשיג מצב פעולה של הפעלה עצמית מתמשכת, יש לאפשר לתגובות הגרעיניות להיות אנרגטיות מאוד, והאנרגיה היוצאת הופכת לגבוהה כל כך שהתרחשות פיצוצים היא אפשרית. במהלך השימוש הרגיל המערכת תנצל רק חלק מהאנרגיה היוצאת האפשרית במצב פעולה של הפעלה עצמית.

איך מכבים את מחולל האנרגיה?

פעולת המכשיר ניתנת להפסקה ע"י כיבוי הנגדים והורדת לחץ המימן או הזרמתו החוצה מן המערכת. אם זה לא מדכא לגמרי את התגובה, זרימת המים מסביב לכור ניתנת להגברה. זה יקרר את כל החלקים מתחת לטמפרטורה הנדרשת עבור התגובות על-מנת שתתרחשנה.

האם המכשיר הזה יכול לייצר חשמל?

המכשיר הזה לא מייצר חשמל באופן ישיר. עם זאת, הוא יכול לייצר קיטור בטמפרטורה גבוהה שיכולה להפעיל טורבינות או סוגים אחרים של גנראטורים שפועלים על קיטור על-מנת ליצור חשמל. עקב עלויות הדלק הנמוכות של מחולל האנרגיה, חשמל המופק דרך שימוש בשיטה כזו אמור להיות מאוד זול.

מה ששמעתי, על תחנת-כוח של 1 מגה-ואט שנמצאת בשלבי הקמה נכון?

כן, תחנת-כוח של 1 מגה-ואט תפתח במהלך המחצית הראשונה של חודש אוקטובר בקסנתי, יוון. התחנה הזו תשתמש במאה עשרים וחמש יחידות של 10 קילוואט שמחוברות ביחד להפקת של 1 מגה-ואט של אנרגיית פלט.

למה תשמש האנרגיה של תחנת-הכוח של 1 מגה-ואט?

ה-1 מגה-ואט של אנרגיה מופקת ישמש להפעלת מפעל שייצר 300,000 מחוללי אנרגיה של 10 קילוואט לשנה. טרם ידוע לנו אם אנרגיית הפלט תשמש רק להפקת חום למפעל, או שהם מתכננים לחבר אותה לגנראטור כדי לספק חשמל למפעל.

אלו חברות מעורבות בטכנולוגיה הזו?

אנחנו יודעים על שני שחקניות ראשיות בשלב זה. הראשונה היא Leonardo Technologies Incorporated מבדפורד, ניו-המפשייר ו- Defkalion Green Technologies שממוקמת באתונה, יוון. דפקליון היא החברה שתנהל את תחנת- הכוח של 1 מגה-ואט ויש לה זכויות על הטכנולוגיה בכל העולם מלבד ארה"ב.

כמה מכשירי אי-קאט נמצאים בפעילות קבועה כיום?

97 [נכון ל-28 באפריל, 2011] .

בכמה אתרים גיאוגרפיים נמצאים מכשירי האי-קאט שפועלים כיום?

4 [נכון ל-28 באפריל, 2011] .

האם יש משהו חסוי בדרך שבה אתם משתמשים באלקטרוליזה בכור או שזו טכנולוגיה בתקן תעשייתי?

אין שום שימוש באלקטרוליזה .

מי בשלב זה מבצע בדיקות לטכנולוגיה הזו?

מחקר בן שנה אחת באוניברסיטת בולוניה שבאיטליה החל זה מכבר. תוכנית המחקר הזו תבחן ותחקור את הטכנולוגיה הזו על-מנת ללמוד יותר על התופעה המדויקת המתרחשת בכור. הם יבצעו בדיקות רבות על המכשיר כולל הרצות ארוכות של מספר חודשים שהן המכשיר יפעל באופן רציף.

איזו הוכחה יש לנו שהטכנולוגיה הזו פועלת כפי שנטען?

אנדראה רוסי השתמש באחד המכשירים הללו כדי לחמם באופן רציף את אחד מהמפעלים שלו באופן רציף במשך שנתיים. בנוסף, בדיקות פומביות שבוצעו לאחרונה ע"י מדענים מצד-שלישי באוניברסיטת בולוניה מאמתות שהפלט האנרגטי המתקבל הוא מעבר לכל תגובה כימית אפשרית, שאין כל מקורות אנרגיה חיצוניים נסתרים המזינים את הכור, ושהפלט האנרגטי עבר בהרבה את הפלט האנרגטי. בבדיקה אחת, המכשיר שימר את פעולתו העצמית בלי שום קלט אנרגטי למשך פרק זמן לפני שהניסוי הקטן הסתיים. ניסוי נוסף אפשר לכור לפעול במשך 18 שעות ולהפיק ממוצע קבוע של פלט אנרגטי של 15 קילוואט תוך שימוש בממוצע של 80 ואט של קלט אנרגטי. בדיקות מוצלחות כמו אלו הרשימו את המדענים והיוו השראה לתכנית מחקר בת השנה באוניברסיטת בולוניה.

כמה "ירוקה" או ידידותית לסביבה הטכנולוגיה הזו?

הטכנולוגיה הזו היא לגמרי ידידותית לסביבה או "ירוקה" בכך שהיא אינה משתמשת ביסודות רדיואקטיביים, לא מייצרת פסולת רדיואקטיבית, ואינה פולטת גזי-חממה או חומר חלקיקי שעלול לגרום לבעיות נשימה. השימוש באי-קאט כדי להפיק אנרגיה יהיה ירוק יותר מאשר שריפת דלקי-מאובנים לשם הפקת אנרגיה (נפט, גז, או פחם) ויהיה הרבה יותר ירוק מאשר אנרגיה גרעינית שנויה במחלוקת, שהיא מזיקה מאוד מבחינה אקולוגית. בנוסף, מאחר וכה מעט ניקל נצרך הוא כה נפוץ בקליפת כדור-הארץ, לא יהיה צורך בפרויקטים של קידוח (כמו בנפט ובגז) שיכולים לפגוע בסביבה; ולא יהיה כל צורך בפעולות כרייה מאסיביות (כמו בפחם).

מהי ניצולת הדלק של האי-קאט?

ניצולת הדלק שלו היא גבוהה מאוד. מאה גרם של ניקל ומעט מימן יכולים להפעיל כור של 10 קילוואט במשך שישה חודשים. אחרי שישה חודשים, הדלק שנוצר יכול לעבור מיצוי ו-90% מהניקל יכולים לעבור מיחזור, עיבוד מחדש, ולשמש שוב כדלק. גרם אחד של ניקל יכול להפיק כמות אנרגיה השווה ל-500 חביות של נפט!

איך האנרגיה הזו בהשוואה לסולרית, רוח, הידרואלקטרית, גיאותרמית וטכנולוגיות ירוקות אחרות?

הטכנולוגיה הזאת עשויה להיות כדאית יותר מכל מקורות האנרגיה החלופית הנ"ל. קודם כל, שלא כמו אנרגיה הידרואלקטרית וגיאותרמית, גרסאות עתידיות של האי-קאט תוכלנה להיות ניידות ולשמש בהנעה של כלי-רכב כמו מכוניות, סירות ומטוסים. בנוסף, למרות שאנרגיית רוח וסולרית יכולות לשמש להנעה של כלי-רכב מסוימים מותאמים, הן אינן יכולות לספק מקור אנרגיה המסוגל להניע כלי-רכב רגיל בגודל מלא. שנית, צפיפות האנרגיה של טכנולוגית האי-קאט גדולה בהרבה ממקורות האנרגיה החלופית הנ"ל. כור עם נפח של ליטר אחד יכול לעבוד בהספק מינימאלי של 10 קילוואט של אנרגיה תרמית. זהו ערך נמוך מאוד, ושיפורים עתידיים של המערכת יאפשרו מימוש מלא של פוטנציאל הפלט האנרגטי של המערכת (130 קילוואט ומעלה) ללא סיכוני בטיחות. שלישית, האי-קאט הוא קל לייצור. הוא עשוי ממרכיבים וחומרים נפוצים. כך, למשל, תאים סולריים יכולים להיות מסובכים לייצור ויכולים לדרוש חומרים אקזוטיים. כלי הכור של האי-קאט מורכב מפלדה, עופרת ובור.

מדוע הטכנולוגיה הזו לא פותחה כבר לפני עשרות שנים?

אלפי ניסויי היתוך קר מוצלחים בוצעו ברחבי העולם ע"י מאות מדענים לאורך כעשרים שנה. עם זאת, הקהילה המדעית מן הזרם-המרכזי בכללותה דחתה את הניסויים ושללה את האפשרות שתגובות גרעיניות בטמפרטורות נמוכות מתרחשות. בשל כך, רוב המדענים שעובדים על היתוך קר נאלצו לקיים את המחקר שלהם בתקציבים זעומים. זה האט את תהליך התקדמותו של המחקר. בינתיים, המשיכו בעלי-הכוח לתת לכורי ה"היתוך החם" מיליארדי דולרים של מימון למרות כל הממצאים החיוביים שהתקבלו ממחקר בהיתוך קר (שיכול להתקיים באלפית מהתקציב הזה או פחות). זו עשויה להתברר כשטות הגדולה ביותר בהיסטוריה של העולם. השינוי עם טכנולוגיית מחולל האנרגיה הוא שכל-כך הרבה אנרגיה שאין שום ספק לשום אדם שפוי לגבי מציאותה. במקום להפיק עשרות או מאות של ואטים כמו בניסיונות קודמים על מערכות אחרות של היתוך קר, מחולל האנרגיה מפיק עשרות או מאות של קילוואטים. בנוסף, במקום להשתמש ביסודות יקרים יותר כמו פלדיום, פלטינה, או טונגסטן כחומר דלק משתמשים ביסוד הזול ניקל. זה הופך את הטכנולוגיה אפילו לכדאית יותר.

איזה פוטנציאל כלכלי יוצרת הטכנולוגיה הזו?

האי-קאט מהווה הזדמנות עבור העולם לחסל את הצורך בדלקי מאובנים ובאנרגיה גרעינית מסורתית. במקום כרייה של כמויות עצומות של פחם, קידוח אחר נפט, או בנייה של תחנות-כוח של היתוך גרעיני מסורתי מסוכן (תוך שימוש באורניום או בפלוטוניום כדלק), מכשירי אי-קאט קטנים יכולים להפיק כמויות גדולות של אנרגיה בכל מקום שהיא נדרשת תוך שימוש בכמויות מזעריות של מימן וניקל כדלק. זו יכולה להיות דחיפה גדולה לכלכלות שנאבקות עם מחירי אנרגיה שעולים. במציאות שבה נפט מתקרב ל-100$ לחבית, מקור זול של אנרגיה שיכול להחליף את הנפט יכול להוביל לצמיחה כלכלית נרחבת. פשוטו כמשמעו, בעבור דלק בשווי דולרים בודדים, האי-קאט יכול להפיק כמות אנרגיה שלהפיקה עם נפט היה עולה אלפי דולרים. בעולם שבו תעסוקה קשה למציאה, טכנולוגיה שמציתה מהפכה תעשייתית חדשה יכולה להקטין את מספר המובטלים. הטכנולוגיה הזאת צריכה לעבור הטמעה ברחבי העולם בקצב מהיר וזה ידרוש מספר בתי-חרושת שיוקמו שיצטרכו עובדים. כמו-כן, יהיה צורך בטכנאים מיומנים שיתדלקו ויתחזקו את המכשירים הללו.

מתי אוכל לקנות יחידה כזו הביתה, וכמה היא תעלה?

דפקליון – טכנולוגיות ירוקות מתכננת פתיחה של בית-חרושת באוקטובר שייצר 300,00 יחידות לשנה שתימכרנה בשוק היווני והבלטי. בתי-חרושת אחרים קרוב לוודאי יפתחו באזורים אחרים בעולם. דפקליון מעריכה שכור ביתי יעלה בערך 3500 אירו וגנראטור להמרת החום לחשמל יעלה כ-1500 אירו נוספים. זהו מחיר נוח מאוד בהתחשב באנרגיה העצומה והחיסכון בדלק שכל פרט יקצור אחרי רכישת יחידה שכזו. לדוגמא, בית ממוצע משתמש בחשמל בשווי של כמה מאות דולרים לחודש וייתכן שהוא גם משלם כמויות משמעותיות של כסף על גז טבעי או נפט. בשנה אחת היחידה יכולה לשלם את שוויה. חוץ מזה, עם כל טכנולוגיה המחיר יורד באופן דרמטי עם הזמן.

האם אוכל להשתמש בכמות מסוימת של חשמל ולמכור את השאר לחברת החשמל?

בהחלט כן. בהתאם לצריכת האנרגיה שלך. ע"י מכירת החשמל שאינך צורך בחזרה לחברת החשמל, תוכל לשלם את שווי המערכת בקצב מהיר יותר. אחר-כך תוכל להפיק רווחים מן הבעלות על מכשיר האי-קאט. תרחיש זה דורש שהאי-קאט יקבל את אישורי ה-UL/CE הנדרשים, דבר שיכול לקחת בין 12 ל-24 חודשים.

האם בטכנולוגיה הזו יש מקום לשיפור?

כן! הטכנולוגיה הזו כבר מדהימה והיא טכנולוגיה מוכנה מבחינה מסחרית. עם זאת, האי-קאט היום היא כמו מכונית במודל T. תוך שנים ספורות היא תהיה כמו פורשה.

מה אני יכול לעשות כדי לעזור לתמוך בטכנולוגיה הזו?

הפיצו את הבשורה! ספרו לאחרים על אנדראה רוסי והאי-קאט. שלחו דוא"ל לחבריכם עם קישור לכתבה הזו או למידע אחר ברשת על האי-קאט. הדפיסו את הכתבה והציגו אותה לבני משפחה, שותפים עסקיים, חברים לעבודה, מכרים וכו'.

סיכום

שבע סיבות מדוע ללכת על הטכנולוגיה של רוסי (כתבה מ07 במאי 2011) :

http://pesn.com/2011/05/07/….Seven_Reasons_To_Embrace_Rossis_E-Cat/

מידע נוסף http://pesn.com/2011/03/17/…Welcome_Worry-Free_Nuclear…/

תודה למתנדבים של "אמת אחרת" על הכנת הכתבה ותרגום הסרטונים… רוצים להודות להם גם? לחצו "המלץ" למעלה כדי לשתף את הכתבה החשובה הזו בפייסבוק או שלחו במייל לחברים.

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=7923
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

47 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית