- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

פייסבוק המשיכה לעקוב אחרי משתמשים שהתנתקו

נציגי פייסבוק, הרשת החברתית הגדולה ביותר בעולם, הודו שהחברה עקבה ושמרה נתוני גלישה של חברים ברשת באתרי אינטרנט שונים, גם לאחר שהם התנתקו מהשירות.

בסקנדל הפרטיות האחרון, הרשת החברתית הפופולרית נאלצה לאשר כי התבצע מעקב אחרי 750 מיליון המשתמשים שלה, גם כאשר הם גלשו באתרים אחרים.

ההסבר להפרת הפרטיות על-פי טענת נציגי פייסבוק: באג בתוכנה האוטומטית שאמורה להפסיק את המעקב אחר המשתמש כאשר הוא מתנתק מהרשת.

"הטעות" הזו המשיכה לספק לחברה נתונים גם כאשר המשתמש כבר לא היה מחובר לרשת, נתונים ששוים מיליארדים כשאתה רוצה לספק למשתמשים פרסומות ממוקדות.

מי שגילה את השערוריה האחרונה לבית פייסבוק היה הבלוגר האוסטרלי ניק קוברילוביק, והגילוי עורר כצפוי תגובות זועמות בכל העולם.

חברת פייסבוק התנצלה בפני משתמשיה והודתה לבלוגר על גילוי "הטעות" כאשר היא בו בזמן המעיטה בחשיבות המקרה והציגה אותו כ: "לא משהו רציני".

כאשר אתם גולשים בפייסבוק (ובהרבה אתרים אחרים למעשה) נשמרים על מחשבכם קבצים הנקראים "עוגיות". קבצים אלו יכולים לאסוף מידע אישי על הרגלי הגלישה שלכם ולשלוח אותם בחזרה לשרתי האתר שהתקין אותם.

הדרך היחידה למנוע מה"עוגיות" לשלוח מידע הוא להסיר אותם בצורה ידנית או להתקין תוספים שונים שימנעו את איסוף המידע.

פייסבוק מתקינה "עוגיות" על מחשבי המשתמשים שלה, והם אמורים לשלוח מידע לשרתי החברה רק כאשר אתם מחוברים לשירות.
כאמור, בעקבות "טעות" הקבצים המשיכו לשלוח מידע אישי גם לאחר הניתוק מהאתר.

נציגי פייסבוק הודו ששלוש קבצי "עוגיות" המשיכו לשלוח מידע אישי כגון כתובת ה-IP (כתובת ייחודית המזהה את המחשב שלכם ברשת) ונתוני גלישה באתרים, גם כאשר המשתמש התנתק מהשירות, אך לטענתם הנתונים הללו לא נשמרו בשרתים שלהם.

"הטעות" הזו היא עוד אחת בסדרת "טעויות" החדירה לפרטיות שהתגלו בשנים האחרונות, והחברה ידועה בכך שה"טעויות" מתוקנות רק אחרי שהם מתגלות על-ידי גולשים או מומחי אבטחה בעולם.

כדי להימנע מחדירה לפרטיותכם ומעקב אחרי הרגלי הגלישה שלכם כאשר אתם מתנתקים, מומלץ למחוק ידנית את קבצי "העוגיות" של פייסבוק, להתקין תוספי פרטיות בדפדפן, או לגלוש בדפדפן שונה בפייסבוק ולסגור אותו כאשר אתם מתנתקים.

מקור: DailyMail [1]