מדוע מחאת האוהלים זה הדבר הכי טוב שקרה כאן בשנים האחרונות

 • מאת חושב חופשי | 1 באוגוסט 2011
 • 9,943 צפיות | 35 תגובות
עודכן לאחרונה: 3 באוגוסט 2011

בסוף הפוסט הכנו עבורכם גלריה של תמונות ממחאת האוהלים בת"א…

בוא ננסה להבין מה קורה בימים אלו ברחובות הערים בישראל, על מה מדברים שם בכיכרות, מהן סוגי המחאות ומדוע זהו הדבר הטוב ביותר שקרה כאן בעשורים האחרונים, בעצם מאז קום המדינה.

נתחיל מתובנה חשובה להמשך ההתעסקות במחאות – יש הבדל תהומי בין מה שהציבור מפגין עליו לבין מה שהתשקורת מספרת לנו על המחאות, לכן יש הבדל גדול בין מה שמבין ישראלי שמקבל את המידע שלו מהתשקורת לבין מי שנמצא ברחובות ומדבר עם האנשים ללא התיווך השקרי של שופר התעמולה של הממשל והאליטה.
אצל יונית לוי\רזי ברקאי\גאולה אבן\גיא פינס תשמעו שהמאבקים הם מגזרים, שבהם כל מגזר דואג לתחת שלו, שמי שמנהיג את המאבקים כעת זה יו"ר ההסתדרות, שהפתרון לבעיות יושג במשא ומתן פוליטי ושהפתרון נעוץ בהפיכת הממשלה לחברתית יותר.
מה אפשר לצפות מהתשקורת המגויסת והמנוהלת ע"י אותם אנשים שאחראים, בין היתר, למצב הנוכחי ממנו אנו רוצים לצאת, הרי ממנה לא תבוא הישועה, היא רק עוד חלק מהבעיה.

לאחר שהבנו שכדי לדעת מה הולך באמת ברחובות צריך להיות שם (ולא לקבל את המידע מצונזר ומסולף) בוא ננסה להבין מה שבר את גב הגמל וגרם לאנשים לעזוב את איזור הנוחות שלהם (הספה והטמבלוויזיה) ולצאת לרחובות ולקחת חלק פעיל במאבק חברתי.

במשך שנים רבות הורגלנו (הורדמנו) שיש מישהו שדואג לדברים להתנהל וכל מה שהוא רוצה מאיתנו זה שפעם ב-4 שנים לערך נבחר מי יהיו אלו שידאגו לנו וינהלו עבורנו את הדברים, בשנה האחרונה התחילה לקנן בקרב רבים התחושה שמישהו שכח את תפקידו לדאוג לנו והוא אפילו עושה את ההיפך ודואג לחבריו על חשבון הציבור.

מחירי המים, מחירי הדלק, מחירי המזון, מחירי הדיור ומחירי המחייה באופן כללי הם בלתי הגיוניים במדינה בה יש תעשיות ביטחוניות מכניסות ותעשיות הייטק משגשגות ושבה כל שנה נשברים עוד שיאים של גביית מיסים, אז לאן כל ההון הזה הולך?
אנחנו יודעים לאן הוא לא הולך, הוא לא הולך לחינוך, הוא לא הולך לבריאות, הוא לא הולך לרווחה, בקיצור, הוא לא חוזר לציבור ולציבור נמאס ובצדק.

הקש ששבר את גב הגמל, הקש שהצליח להוציא המונים לרחוב היה כאשר המאבק על מחיר הקוטג' נשא פרי ומחירו ירד ואיתו ירד מחירם של עוד כמה מוצרי מזון, אז הבין הציבור הישן כי זהו לא חלום ואפשרי לנצח במאבק גם אם בצד השני עומדים שועי עולם בעלי כוח אדיר.

הצלחת "מחאת הפייסבוק" נתנה אור ירוק לעוד הרבה מחאות ברשת החברתית והן הלכו והתעצמו מיום ליום, חרמות מסוגים שונים קמו וטייקוני השוק כבר נעו על כיסאם בחוסר נוחות, הם דאגו שהרווח שלהם מהעבדים כבר לא יהיה מקסימלי ועשו שמיניות באוויר כדי לשטות בציבור (להוריד למשל את מחיר הקוטג' ובו בזמן להעלות את מחיר הגבינה הצהובה) ולגרום למצג שווא כאילו יש מי ששומע את המצוקה ופועל בנושא. המהלך השקוף הזה גרם לזעם רב בקרב חלק מהציבור שהבין ש'מסבנים' אותו ושכל העניין ה"חברתי" שלפתע מגלים הטייקונים הוא בעצם מהלך כלכלי נטו שנועד, שוב, לעשוק את הציבור בצורה מקסימלית. את הזעם הפנו חלק מהאזרחים לטובת פתיחת מאבקים ציבוריים אחרים והפעם לא רק ברשת האינטרנט אלא ממש במרחב הפיסי, ברחוב.

מחאת האוהלים התחילה גל של מחאות נוספות שחברו אליה בין אם בכוונה תחילה (למשל מחאת העגלות), לא בכוונה תחילה (למשל מחאת הדלק) או כאלו שלא חברו אליה (עדיין) אבל נלחמים באותה מפלצת (למשל מחאת הרופאים), המשותף לכולן הוא המגף על הצוואר שמביא להרגשה של חוסר אונים ומאבק יומיומי לשרוד.

בין אם ההישרדות היא של סטודנט שצריך גם לעבוד, של הורים שרוצים לגדל תינוק, של רופאים שרוצים גם לחיות ולא רק לעבוד, של אזרחים שרוצים להאכיל את משפחתם בלי לקחת משכנתא לטובת קניית מזון או כאלו שעונים לקריטריונים של כמה מאבקים במקביל, כולם הם הפנים של המדינה, הפנים המאוכזבות של אזרחי מדינה שיודעת רק לקחת אך לעולם לא לתת.

הגיע הזמן לתת.

הסבירו לנו בכל מיני צורות ועל כל מיני גרפים מדוע צריך לתמוך בטייקונים וב"שוק חופשי" (רק שכחו לספר לנו ששוק שממשלה מנווטת איננו חופשי לעולם) ושעם הזמן הרווחה תחלחל לכולם, לכל המגזרים. שיקרו לנו בפנים וכעת הגיע הזמן לדרוש את הבטחות ה"חילחול" מהעבר, הגיע הזמן לעזור לרווחה לחלחל לעשירונים האחרים, הגיע הזמן לקחת ממי שיש לו לטובת מי שאין לו ולא, כפי שהיה נהוג עד היום, לקחת ממי שאין לו לטובת זה שיש לו המון. עד שלא יראה תחילתו של שינוי בכיוון הזה אני מאמין שהמחאות רק יחריפו ויגדלו ויקיפו עוד ועוד מגזרים שהיו רגילים לסמוך על אחרים שיעשו עבורם את העבודה.

בקהל המוחים אני מוצא אנשים רבים (הרבה יותר מששיערתי) שמודעים לאורך הרוח הדרוש כדי ליצור השפעה חיובית על המציאות בישראל, אנשים שמבינים שהממשלה לא משרתת את הציבור אלא רק משתמשת בכל מיני תארים פרלמנטריים כדי שהציבור יחשוב שיש מי שדואג לו (שר הביטחון אחראי על הביטחון שלנו ושר החינוך אחראי על החינוך שלנו וכך הלאה) וימשיך לתת לה את יפוי הכוח לפעול בשמו.

זה לא חדש שאנשים לא חושבים שהממשלה פועלת עבור הציבור, זה כן חדש שההמונים מוכנים גם לעשות משהו בנידון ולצאת מאיזור הנוחות שלהם ולמחות על העוולות שנגרמות להם, זהו שינוי תפיסתי באשר למקומו של האדם הפרטי במשטר דמוקרטי (פרלמנטרי) וזהו שינוי לטובה.

שינוי תפיסתי שכזה הוא הדבר שהכי מפחיד את השלטון והוא יעשה הכל כדי להרוג את השינוי באיבו, הדרך שלו לעשות זאת היא ע"י שיטת "הפרד ומשול", הסטת האינרציה המשותפת של המוחים לטובת מלחמות פנימיות בין מגזרים. בקרוב יתחילו להישמע כל מיני קולות שיגידו לנו ש"מגזר A נהנה מיותר הטבות בדיור ממגזר B" וש"מגזר C נהנה ממיסים מופחתים יותר ממגזר D" וכן הלאה, הכל כדי למסמס את ניצני המהפכה ולעקר את ההתנגדות ברחוב לשיטה הקיימת.

אנחנו צריכים להיות חכמים יותר ולהבדיל בין המוחים בכיכרות לבין אלו שלקחו על עצמם להיות "מנהיגי מאבק X", בין אלו שפועלים מכאבם וזעמם הפרטי לבין אלו שלקחו טרמפ על רכבת המהפכה, בין אלו שמדברים על שינוי השיטה לבין אלו שמדברים על שינוי ממשל\ראשים.

זו לא עבודה קלה לברור את המוץ מהתבן אך עם כל יום שעובר יותר אנשים מבינים שישנה דרך אחרת (שונה ממה שהכירו עד היום) לקחת חלק במשחק הדמוקרטי ולהשמיע את קול זעקתם, זוהי תחילתה של מהפכה מחשבתית וזו המהפכה שהכי מפחידה את אלו שהשתדלו לשמור את העדר רדום, הרחק ממחשבות עצמאיות, הרחק מההבנה שהכוח נמצא אצלו. ינסו בכל דרך אפשרית לרתום את המוסדות הפוליטיים למאבקים החברתיים כדי לקחת את המושכות של המהפכה ולסיימה בקול ענות חלושה. לטובת המלחמה בציבור יגייסו את עופר עייני, יגייסו את טייקוני המשק, יגייסו את "הקרן החדשה לישראל", יגייסו את התשקורת, יגייסו את אחמדינג'אד ונסראללה, הכל כדי להסיט את האש מהמרי האזרחי אל עבר מחוזות פופוליסטיים מוכרים, בהם קברניטינו שוחים בשלווה כבר שנים רבות.

אני אופטימי לגבי גל המחאות המהפכני ששוטף את ישראל, אני מאמין ששינוי חברתי כלכלי הוא כורח המציאות וגם אם הוא ידחה הקיץ הוא בוא יבוא וכל מה שקורה היום ברחובות זוהי ההתחלה של שינוי זה.

הדבר היחיד שאני רואה בתור סכנה ממשית לסיכויי המהפכה זוהי הכרזת מלחמה (או שאנחנו נכריז או שיכריזו עלינו, ביוזמתינו), האס בשרוול של השלטון, אין כמו מלחמה מאחדת כדי לשכך את כל המכאובים ולגרום לצמיחה רבה עוד יותר במשק הישראלי (צמיחה שתיטיב, כרגיל, רק עם שכבה מאד מצומצמת של אזרחים).

אני מקווה שהאס לא ישלף והמחאה שחסרה לי כדי שיהיה קשה לשלוף את האס זוהי מחאת החיילים. הציבור הישראלי לוקח כמובן מאליו שכל אדם בגיל 18 צריך לשעבד עצמו (לעיתים עד מוות) למכונת מלחמה והכל תמורת 400-700 ₪ לחודש, שכר רעב בכל רפובליקת בננות שמכבדת את עצמה ולא את אזרחיה.

לא אכנס עכשיו לסיבות מדוע חלק נכבד מהבעיות שלנו נובע משיקול דעת מוטעה לגבי הביטחון שלנו כמדינה אלא רק לאנקדוטה הספציפית של שכר הרובוטים הצבאיים, שכר מבזה ועדיף שלא היה ניתן כלל, כך היה קל להבין שאין זו עבודה אלא עבדות. על אף שהיום יש חובה על כל אחד לשרת (ואני לא נכנס לאפשרות להשתמט) אין חובה לקבל על שירות זה שכר בושה, אם יש חובת שירות צריכה להיות גם חובת שיפוי.
לא יתכן שחייל יקבל משכורת של פחות משקל לשעה, בטח לא כשמכריחים אותו להיות חייל, משהו בתפיסה מעוות לחלוטין ובגלל שהעם היה מורדם כל כך הרבה זמן לא היה מי שידאג לחיילים ולפרנסתם (הרדימו אותנו ששר הביטחון אחראי לחיילים, שהם תחת סמכותו) וכיום אין כמעט חייל שמשתחרר מסדיר ויכול לכלכל את עצמו ללא עזרה. החיילים לא יכולים להפגין (מין חוק שכזה) ודבר זה מנוצל ע"י השלטון כדי להשיג שקט בגזרה הכי רגישה שלו, בבטן הרכה, ב"ביטחון הלאומי", מישהו צריך לזעוק את זעקתם, הרי יש לכל חייל הורים, אחים וחברים שיכולים להיות לו לפה.

זה לא שאני בעד צבא גדול יותר ובזבזני יותר (הרי משכורות נחשבות בזבוז, שלא כמו רכישת F15), להיפך, אני בעד צימצומו ככל האפשר כדי שהמדינה שלנו תוכל להתקיים לא רק על חרבה ושהיצוא שלנו לעולם לא יהיה מלחמות וכלי משחית, אך כדי להגיע לזה צריך שהרובוטים במדים יבינו שהם חלק חשוב מאד בפאזל המהפכה ושהצד בו יתמכו ישנה בעצם את כיוון המהפכה כולה. לא צריך הרבה כיום כדי להתחיל מחאה חברתית כלכלית צודקת, מספיקים שני אנשים עם אוהל ומצלמה, ולענייננו מספיקים שני חיילים (או אזרחים על מדים) שיתראיינו בתשקורת על תנאי העבדות בו הם נתונים ואיך זה גורם לעול כלכלי על משפחתם, מה שמדרדר את המשפחה כולה לעשירונים התחתונים. אם מוצדק למחות על מחיר הקוטג' זה יותר ממוצדק למחות על משכורות הרובוטים בסדיר.

אזרחי המדינה נשדדים בכל יום ויום, בין עם ע"י טייקוני המשק שנהנו מהפרטת השירותים של המדינה או ע"י המדינה עצמה במוסדות שעדיין לא הופרטו, הרבה פעמים השוד נעשה על ידי שניהם במקביל (למשל מחירי הדלק ומס הבלו עליהם או מחירי המים והמע"מ עליהם). לכן, הפתרון לא יכול להיות רק טיפול בטייקונים ובקרטלים במשק, הוא חייב להיות גם טיפול שורש בממשל, יותר נכון בשיטת הממשל, ה"דמוקרטיה הפרלמנטרית" מתגלה כשיטה שמרכזת את הכוח בידי מעטים ומאפשרת לאליטה קטנה לנהל מדיניות עבור מדינה שלמה, מעין דמוקטטורה – דיקטטורה במסווה של דמוקרטיה. יותר ויותר קולות מבינים את הבעיתיות של "משחק הכיסאות" בפרלמנט שלנו, מבינים שהבעיה היא שהסכמים שיחתמו היום ע"י ראש ממשלה לא בטוח שיכובדו ע"י ראש ממשלה אחר ושהשיטה בה מתחלפים ראשים בינם לבין עצמם נועדה כדי שלא תהיה כתובת אמיתית לתלונות ושתמיד אפשר יהיה לחזור מהבנות שהושגו. נשמעים יותר ויותר קולות שמבינים שללא שינוי השיטה אסור להפסיק במאבק, שהמהפכה צריכה ללכת לכיוון של שינוי מהותי בשיטת הממשל ושיפה שעה אחת קודם.

המאבקים החברתיים עוברים גם לרחובות, הם לא רק בפייסבוק ובאתרים כמו 'אמת אחרת', ולכן:

 • צריך לשמוע את הקולות שבוקעים לאחר שבועיים (בלבד!!!) מאוהלי המחאה.
 • צריך לשים לב שהזמן שעובר מאז קם אוהל מחאה יחיד ועד שהוא הופך לשכונת אוהלים בת יותר מ50 אוהלים הוא יממה בלבד.
 • צריך להפנים שאין דרך חזרה שתשכיח מהציבור שיש לו כוח לשנות (ולא בקלפי) ולכפות את רצונו על משרתי הציבור שבחר לו.
 • צריך לקחת חלק במחאות, המחאות לא נועדו לשואו אלא לשינוי, שינוי שכולנו נהנה ממנו ולכן על כולנו לקחת חלק בו.
 • צריך להבין שהפתרון לעולם לא יבוא מהמקום שיצר בכוונה את הבעיות, הבעיה תיפתר רק אם נשנה את ההתייחסות שלנו אליה, לא אם נמשיך להילחם בה כפי שעשינו (ללא הצלחה) עד כה.
 • צריך להשכיל להבדיל בין המחאות הלגיטימיות בהחלט לבין כל מיני גופים שמנסים לגנוב את מושכות המאבק.
 • צריך להאמין שיש בכל אחד ואחד מאיתנו את הכוח לשנות, בלי האמונה הזו נחזור שוב לשים מבטחינו בכל מיני "נבחרינו".
 • צריך לשמור על הגחלת ובשום אופן לא לתת למאבק לגווע לפני שהבטחנו עתיד טוב יותר לילדינו, לפני שגרמנו לשינוי מהותי בסדר היום במדינה.

נקודת מחשבה לסיום: מה היה קורה אם היה קם ביבי מחר ומודיע על הקפאה של כל סוגי המס הממשלתיים לשנה? (מס הכנסה, מע"מ, ביטוח לאומי, מסי דלק, מסי רכוש, מסי יבוא והרשימה ארוכה כגלות)
מה היו עושים כל אזרחי ישראל עם כל הכסף שהיה נופל לחיקם? מה היית אתה עושה? האם מישהו היה מאפשר לו לאחר שנה להחזיר את כל המיסים?
מדוע אם כן אנחנו מאפשרים לאקדח המס הממשלתי להיות מוצמד לנו לרקה בכל רגע ורגע, מדוע אנחנו מתקשים להבין שמסי המדינה הם חובה בדיוק כמו החוב הלאומי (וגם באותו סדר גודל) ולו באמת רצינו יכולנו לוותר על שניהם, ובכל זאת, מזוכיסטים שכמונו, אנחנו מעדיפים את השטן המוכר על גן העדן הלא מוכר…

קחו אוהל והרבה תקווה, צאו לרחוב לספוג את האווירה ושתהיה לכולנו מהפכה נעימה.

(כל התמונות בפוסט צולמו ע"י ניב דור-כהן. אין להשתמש בהם ללא אישור מראש.)

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=8224
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

35 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
 • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית