ראשי » בריאות » אתם כאן

וויינט מעודדת שימוש בריטלין בעת נהיגה בניגוד לעלון לצרכן

  • מאת יעל י. | 7 ביולי 2011
  • 11,880 צפיות | 17 תגובות
עודכן לאחרונה: 12 ביוני 2013

כאילו שוויינט לא עשתה כבר מספיק בקידום כדורים פסיכיאטרים מסוכנים, אתמול (6.7.11) פורסמה כתבה של מיטל יסעור בת-אור הטוענת, תוך סתירה של העלון לצרכן של ריטלין, שמחקר ישראלי מראה שללוקים בהפרעת קשב וריכוז מומלץ ליטול ריטלין לפני הנהיגה.

מעבר לכך שהטענה שאכן קיימת הפרעה נוירולוגית כזו מעולם לא הוכחה, מקורות הטענה הזו מוטלים בספק: אחד מאבות ההפרעה, הפסיכיאטר השוודי קריסטופר גילברג הורשע בביזיון בית המשפט כשגרס את מחקריו, עליהם התבססה טענתו לקיומה של הפרעה זו, לאחר שבית המשפט השוודי ביקש ממנו לספק לו אותם כדי לבדוק אם אכן קיימת הפרעה כזו או לא.

ריטלין זה סם מסוכן – מספיק לקרוא את העלון לצרכן של ריטלין כדי להבין שעדיף קשיים בלמידה מאשר פסיכוזות, הפסקת הגדילה, כאבי בטן, כאבי ראש, חשש לדום לב ואפילו מוות.

אך כל הנתונים האלה לא מספיקים למערכת וויינט, שכנראה מנסה לייבא לישראל בכוח את הנתונים הסטטיסטיים של ארה"ב, על פיהן כל ילד חמישי מאובחן כיום כלוקה בהפרעת קשב וריכוז ונמצא תחת השפעת כדורים פסיכיאטרים בגלל אבחון זה.

וכעת הגיעו בוויינט לשפל חדש, שלדעתי עלול להביא עליהם תביעה משפטית – הם מעודדים בגלוי נהיגה תחת השפעת סמים, בניגוד לעלון לצרכן של ריטלין.

על מה מתבססת טענתם?

"בימים אלו החל מחקר ישראלי חדש בו נבדקת בסימולטור איכות הנהיגה של בני 15-18 הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, לפני ואחרי נטילת תרופה לטיפול בהן, לצד קבוצת ביקורת של נערים שאינם סובלים מההפרעה. מתוצאות ראשונות, של כ-15% מהמשתתפים במחקר הישראלי, שהגיעו לידי ynet עולה כי אכן יש השפעה להפרעת הקשב על נהיגת בני הנוער."

… או במילים אחרות, שום ביסוס. הם לא מראים את המחקר, שאפילו לא הגיע לסיומו משום שהחוקרים עדיין מחפשים משתתפים לניסוי.

מי הם החוקרים, דרך אגב?

"המחקר נעשה בשיתוף עם ד"ר נאוה רצון ואפרת כדורי מהחוג לריפוי בעיסוק באוניברסיטת תל אביב."

ד"ר רצון וגברת כדורי, נשמע כמו התחלה של בדיחה לא מצחיקה על איך מוכרים סמים מסוכנים במסווה של תקשורת אובייקטיבית.

מהתגובה של המגיבה מיכל, שמצטטת מהעלון לצרכן של ריטלין 10 מ"ג, עולה כי:

"…השימוש בתרופה זו עלול לגרום לסחרחורת ולערפול בראיה ולפגוע בעירנות ועל כן מחייב זהירות בנהיגה ברכב, בהפעלת מכונות מסוכנות ובכל פעילות המחייבת עירנות…"

התגובות עצמן הם תאווה לעיניים, משום שרובן יוצאות נגד הכתבה ונגד קידום השימוש בריטלין.

מספר דוגמאות:

32. אמיר (07.07.11):

מה שאומרים כאן בעצם שצריך לנהוג תחת השפעת סמים.
ולא סתם סמים – סמים מסוכנים.
אין לי ספק שהכתבה הזאת הינה בסה"כ כתבה ממומנת של חב' התרופות לקידום הריטלין (…)

20. מדהים מה חב' תרופות מוכנות לעשות כדי למכור עוד ריטלין, רועיאני מבקש מהמשטרה שתחקור את המדענים האלה!! שחאדה (06.07.11):

(…) יש לי הרגשה שיצרני התרופות האלו יצאו משליטה! אני בן אדם שסובל מהפרעות קשב וריכוז ואובחנתי אצל רופא ובכל זאת עדיין לא קניתי את התרופה ואינני מתכוון לקנות.. (…) איך הגענו למצב שבו המורות של בית הספר מכריחות את התלמידים לקחת כדור ולבלוע אותו בכוח איך?! (…) למי שלא יודע ואני מדבר מניסיון, אני ניסיתי את התרופה במשך שבוע: היא גורמת לדיכאון ומחשבות התאבדות, היא עושה סחרחורות (…), הייתי נוהג את הקטנוע כמו שיכור בגללה וכמעט עשיתי תאונות, לא הרגשתי בידיים שלי ולא ברגליים (…) כסף זה מה שמעניין את העולם!! הם עושים טרליונים והממשלות עוד עוזרות להם..הכל מתחת לשולחן חבר'ה!! (…) תרופה זו מוגדרת כסם ואין לקחת אותה בלי השגחה..

5. מהההה? מה זה השטויות האלו? ריטלין עושה השפעה הפוכה! בנהיגה צריכים להתרכז בהרבה דברים במקביל (06.07.11):

(…) אתם באמת רוצים נהגים שמרוכזים מאוד בלנהוג למשל? אבל לא שמים לב שמישהו חוצה את הכביש מולם? שאין להם חלוקת קשב? שלא יוכלו להגיב מהר לכל תרחיש אפשרי כי הם פשוט מרוכזים מידי במשהו אחר…. למשל במהירות נהיגה

נהיגה זה עולם שלם של הפרעות שצריך לדעת להתמודד איתם כל הזמן!
ריטלין בדיוק מנתק אותך מההפרעות האלה!

אתם מוזמנים לאמת את זה אצל כל פסיכיאטר, נוירולוג או מקור אחר

שיהיה בהצלחה לכולנו…. אוי וואי זמיר!

1. מה רע בריטלין אתה שואל חבוב… דניס, רחובות (06.07.11):

(…) ריטלין זאת שטות כימית כמו עוד המון המוני תרופות או "תרופות" ריטלין לא באמת כל כך עוזר כמו שאתה חושב.

שהייתי בן 5 גילו אצלי הפרעות קשב וריכוז והציאו לאמא שלי שתדחוף לי ריטלין אבל היא לא עשתה את זה. אני יכול להגיד לך שההפרעות האלה כבר לא קיימות אצלי כי הכל בראש חביבי.. הכל בראש, מה שהרופאים עושים לפציינט זה שני דברים בוחנים אם אתה אפשרי להיות לקוח של חברות התרופות ,לאחר מכן הם מכניסים לך לראש שזה מה שאתה צריך ואתה מאמין לזה, הוא הרי רופא הוא בא לעזור לך ואתה תקשיב לו. מה שאתה לא יודע.. אתה לא צריך את התרופות האלה באמת.. אתה נהיה תלוי בהם.. כמו סמים קשים. ריטלין הוא סם.

21. לא מאמין למשמע אוזניי , לנהוג תחת השפעת סם? קובי אברהם – לבלוב, גדרה (06.07.11):

אני לא מאמין לשורות שקוראות עייני! ראשית לקחת ממצע של 15% ולקיש על הכלל , טעות חמורה בעליל , ואם עוד נחשוב שסטייה במדגם יכולה להיות כ 5 אחוז. וואו ממש מדויק. (…)

הריטלין מוגדר על פי הספרות המקצועית כסם מרץ , הדעות לגבי השימוש בו חלוקות ומאוד לא ברורות , אז להמליץ לבלוע סם מרץ כדי למנוע תאונות, אני ממש לא מאמין לדברים שאני קורא!

מיעוט נוסעים ברכב יכולה בהחלט להפחית את הבלבול והלחץ החברתי, היא אינה קשורה לריטלין.
אם רוצים להשיג תקציבים למחקר זו לא הדרך, בעצם פרסום הכתבה יש הרבה מאוד בני נוער שיתחילו ליטול ריטלין לפני נהיגה גם כאלה שלא כשורים להפרעות קשב ואז מה?
לטעמי יש להסיר מיד את הכתבה חסרת האחריות הזו.

___

עד כאן התגובות מוויינט, ותודה למגיבים החושבים.

לפעמים התקשורת עושה תפקידה נאמנה, כמו בתחקיר הבא שעשה ערוץ 10 על ריטלין. מתחקיר זה למשל עולה כי תעשיית התרופות (או סמים, תלוי את מי תשאל) הן העסק הרווחי ביותר בעולם, יותר מתעשיית הנפט, הנשק, המכוניות, ההייטק וכו'.

כדי לסכם את הכתבה הייתי רוצה לשאול לדעתכם. דעתכם על נושא הכתבה, וכן דעתכם לגבי עתידנו:

אם אתם מסכימים אתי שכדורים פסיכיאטרים דוגמת ריטלין נרשמים יתר על המידה וגורמים לתופעות לוואי מסוכנות, ואם אתם מסכימים אתי שסמים אכן מסממים ומביאים לחברה מסוממת שכושר החשיבה שלה נפגם, איך אתם רואים את עתידנו? ואם לחדד, האם אתם חושבים שהניסיון של חברות התרופות לאבחן אותנו ולעשות מאיתנו לקוחות קבועים יצליח, או שמא הרוח האנושית תנצח ואף תנציח את השוני, האינדיבידואליות והאופי של כל אדם ואדם, ותקיא מקרבה את רצון חברות התרופות לעשות מכולנו עדר דומה-זהה של צרכנים?

אשמח לדעתכם.

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=7956
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

17 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית