אאוגניקה: השבחת הגזע – האם היא מתרחשת גם היום?

  • מאת צוות ויקי אמת אחרת | 22 ביוני 2011
  • 10,505 צפיות | 24 תגובות
עודכן לאחרונה: 22 ביוני 2011

"אֶאוּגֶנִיקָה (Eugenics) היא פילוסופיה חברתית, התומכת בהשבחת הדורות הבאים באמצעות סוגים שונים של התערבות ברבייה ובתורשה. האאוגניקה שואפת להשבחת הגנטיקה של הגזע האנושי ולהפיכת בני אדם בעתיד ל"טובים" יותר מהדור שקדם להם. לפיכך, מחפש החוקר האאוגני את השפעת הגנטיקה על יכולות האדם בסביבתו, וכיצד ניתן להגביר את התכונות החיוביות, לדעתו, באוכלוסייה האנושית."

מאמר מאת דניאל טיילור:

האם אאוגניקה (תורת השבחת הגזע) נמוגה עם הזמן, או שמדע-לכאורה זה שינה צורה והסתווה תחת חזות אחרת? האם חלק מהמייסדים המקוריים של בקרת האוכלוסיה הם אאוגניסטים בעצמם? איך ומתי האאוגניסטים עברו מהאידאלים של עידן גאלטון לבקרת אוכלוסיה מאלטוסיאנית? ההיסטוריה של האאוגניקה מפורטת ונרחבת מאוד, אך ישנם פרטים מסוימים להם לא ניתנה סקירה מרובה כמו לשאר. מאמר זה ינסה לענות על שאלות אלו ולאפשר נקודת מבט רחבה יותר על נושאים חשובים אלו.

מבקרת איכות לבקרת כמות

בעוד שקיימות דוגמאות לאאוגניקה מעשית לפני מלחמת העולם השניה, אאוגניסטים אולצו להפחית בדברים, ולעצב מחדש את רעיונותיהם לאחר המלחמה. מעשיו של היטלר הביכו את האאוגניסטים האמריקה כך, שלפחות בפומבי הם שינו את דעותיהם.

לסין יש כיום חוקי אאוגניקה המבוססים על עידן גאלטון, המאפשרים לזוגות להנשא וללדת ילדים רק אם קיבלו אישור לכך מראש. חוק הבריאות לאם ולילד הסיני קובע שאם יוולדו ילדים נחותים לזוג חוקי, הם יושמדו [1].

תיאורית גאלטון: סר פרנסיס גאלטון, שהיה דודו של צ'ארלס דארוין, פיתח תיאוריה אאוגנית המתבססת על תאורית הברירה הטבעית וספרו של דארוין “מוצא המינים”. לפי הגדרתו, זהו מדע שעוסק בהשפעות המביאות להשבחת התכונות המולדות של הגזע, יחד עם אלו המביאות אותן ליתרון מקסימלי[14]. את המונח 'אאוגניקה' שאל מיוונית, שמובנו: “הטוב שבעדר”, תכונות אציליות המועברות בתורשה. מונח שלדבריו מתאים לחי, לצומח ולאדם[15].

ארה”ב היתה הראשונה לחוקק חוקי עיקור אאוגניים באינדיאנה סטייט ב-1907.
עד אמצע שנות השלושים של המאה הקודמת, 34 מדינות חוקקו חוקי עיקור מנדטוריים.
רבים מהחוקים נותרו עד 1974.
לאחר מכן האאוגניקה בוטלה באופן רשמי, אך כפי שהמאמר מוכיח, היא למעשה נותרה.

ד”ר דיויד רירדון תעד את המעבר לבקרת אוכלוסיה בקרב האאוגניקאים בפרק 5 של הספר אותו הוא כותב, הקשר האאוגני: מעצבי האנושות. הוא כותב על ההתמחויות האאוגניות המוקדמות בארה”ב:

“במהלך ראשית שנות ה-30, האאוגניקה הגיע לשיא הפופולריות שלה בארה”ב של לפני מלחמת העולם ה-2. במהלך תקופה זאת, כשכוחם הפוליטי היה בשיאו, האאוגניקאים והנאו-מאלטוזיאנים הפכו יותר ויותר קיצוניים בדרישותיהם לסלק את 'הלא מתאימים', להם קראו “גזע של אביונים כרוניים, גזע של טפילים על האוכלוסיה”. הנשק של האאוגנים ב'מלחמה בין המינים' היה יותר ויותר הרסני וכפייתי. ב-1932, בקונגרס הבינלאומי השנתי לאאוגניקה התארח בניו יורק, הועלו הצעות להפסיק 'דילול נוסף של מאגר הגנים האמריקני' ע”י אלו בעלי ה'גנים הנחותים' באמצעות הפרדה גזעית, עיקור, בקרת ילודה, הפלות ואפילו הרג ילדים [2]."

רירדון תעד את הערעור באמון באאוגניקה, ובעידון השיח כפי שבא לידי ביטוי מהתומכים בה. אחד הגורמים שצוטטו ע”י רירדון, אשר עמעמו את ההתלהבות מהאאוגניקה, היה סימון המעמדות העליונים כמועמדים לעיקור כתוצאה מירידה במעמדם בעקבות השפל הכלכלי הגדול. רירדון כותב:

”לפתע רבים מבני מעמדות הביניים והעליונים, אשר שפטו בעבר את ה'בלתי מתאימים' תורשתית על בסיס כלכלי, מצאו את עצמם עניים. 'עניים חדשים' אלה פחדו שעקרונות ברירת ה'בלתי מתאימים' יופנו נגדם. כעת האאוגניסטים כינו אותם “האריסטוקרטיה של הבלתי מתאימים”, והם חששו להיות אלה שיסבלו מעיקור כפוי, לא רק “הבלתי מתאימים האמיתיים” [3].

ג'יימס לאבלוק, אקטיביסט סביבתי חשוב, היה לאחרונה בכותרות בנושא אותו הוא מכנה “שואה הממשמשת ובאה”.
באופן מעניין, לאבלוק טען שהעולם עומד בפני משבר סביבתי שמקורו בגדול הוא אכלוס יתר, ושבעקבותיו ישרדו “הטובים מבין בני מיננו” [4].

זה מביא אותנו לתקופת האאוגניקה שלאחר מלחמת העולם השניה. אאוגניקאים שהמשיכו להחזיק בעקרונות אאוגניקה שכבר לא היו מקובלים, הצמידו כעת רעיונות אלו לסביבתיות ובקרת אוכלוסיה בנסיון להמשיך את האאוגניקה בצורתה הממוסכת. כעת הודגשה בקרת האוכלוסיה המאלטוסיאנית.

תומאס ר. מאלטוס, היה מלומד בריטי בתחום הכלכלה והחברה, שהשפיע רבות גם על דארוין ו-וואלאס, ממפתחי תורת האבולוציה הדארויניסטית. מאלטוס חשב שהסכנות שבגידול האוכלוסיה טמונות בעיכוב ההתפתחות לחברה אוטופית: “כוחה של האוכלוסיה רב ללא גבול מכוח הארץ לפרנס את האדם” [16]. מאלטוס כתב באופן דרמטי: “מגפות בקנה מידה עצום יחסלו אלפים ועשרות אלפים, ואם זה לא יספיק גם רעב אדיר יכה באוכלוסית העולם” [17].

משפחות רוקפלר ואוסבורן

נקודה חשובה שיש לציין בבואנו לסקור נושאים אלו היא שאותן משפחות שמימנו בעבר את האאוגניקה, באמריקה לפני מלחמת העולם ה-2, החלו לממן ולקדם את רעיון צמצום ובקרת האוכלוסיה בתקופה שלאחר מלחמת העולם.

מספר משפחות בולטות אחראיות למימון וקידום אאוגניקה באמריקה, במיוחד רוקפלר, קרנגי, הרימן ואוסבורן. משפחות רוקפלר ואוסבורן בולטות במיוחד: ג'ון רוקפלר האב תרם כסף רב לבניית מעבדת “קולד ספרינג הרבור” בראשית המאה שעברה, שהיתה משכנו של משרד רישומי האאוגניקה בין 1910 ל-1944. השפעתו של רוקפלר התפשטה גם לגרמניה, שם שכנו המכון הפסיכיאטרי והמכון האאוגני, האנתרופולוגי והתורשה האנושית ע”ש הקיסר וילהלם. רב הכסף שהיה נחוץ להפעיל את המתקנים האלה הגיע מרוקפלר [5]. מכונים אלה הפכו למרכזי אאוגניקה נאציים במהלך שלטונו של היטלר.

השפעת משפחת רוקפלר המשיכה ב-1945 כשג'ון רוקפלר הצעיר תרם את האדמה עליה נבנה בנין האו”ם בניו יורק. לאו”ם יש תפקיד חשוב בבקרת האוכלוסיה, נושא שיידון בקרוב.
צפו בוידאו מתחת המציג את ראש ערית ניו יורק לשעבר ג'וליאני מציג סרט תעודה קצר על השפעתו של רוקפלר במימון בנין האו”ם.

ב-1952, ג'ון רוקפלר השלישי, הבכור בבניו של רוקפלר הצעיר, ייסד את “מועצת האוכלוסיה”. מטרת הארגון המוצהרת היא ”…לחפש הבנה טובה יותר של בעיות הנוגעות לאוכלוסיה” [6]. נשיא המועצה הראשון היה פרדריק אוסבורן, שמונה ע”י רוקפלר עצמו. אוסבורן היה אאוגניקאי בולט שעזר במימון “החברה האמריקנית לאאוגניקה” (AES) שנקראת כיום “החברה לחקר ביולוגיה חברתית”. אוסבורן היה בראשות AES בין השנים 1946-1952, שם דגש על בקרת אוכלוסיה, ובכך סימן את ההיסט באאוגניקה לאחר מלחמת העולם ה-2 [7]. אוסבורן כתב בספרו מ-1968 'עתיד התורשה האנושית' ש”יש להגשים את מטרות האאוגניקה תחת שם אחר מאשר אאוגניקה”.

האחיין של פרדריק, הנרי אוסבורן, המשיך לשאת את דגל בקרת האוכלוסיה. בספרו משנת 1948 'כוכבנו הבזוז' הוא דן בנושאים רבים שהתנועות הסביבתיות דנות בהם כיום. אוסבורן טוען בספרו שאוכלוסית יתר תהרוס את כדור הארץ, ולכן יש לנקוט בצעדים דרסטיים לצמצום גידול האוכלוסין. הוא מהרהר לרגע בטבעה האכזרי של הצעתו, אך קובע שכך יש לעשות. הוא כותב:

”כמובן, כפי שכולנו יודעים, אלו הם ימים הרי גורל ודברים רבים יכולים להיעשות בכדי לשלוט בגידול האוכלוסין, אפילו להשתמש בנשק אטומי במלחמה החדשה. קשה להאמין, אך קיימת אפשרות שהמשא ומתן בין האומות ייכשל בראיית האכזריות שבמניעת זכות האדם לקיום, ושבעיית גידול האוכלוסין- אולי הבעיה הקשה ביותר שיש למין האנושי כיום- לא ניתנת לפתרון בדרך הומנית” [8].

סטיבן רוקפלר, בן הדור הרביעי למשפחה, נותר נאמן למסורת הנדבנית של המשפחה ולקידום רעיון בקרת האוכלוסיה. היה לו תפקיד מרכזי בכתיבת “כתב זכויות כדור הארץ של האו”ם”, והיה יו”ר הועדה הבינלאומית לרישום כתב הזכויות של כדור הארץ” בין 1997 ל-2000. כיום הוא חבר ב”ועדה לזכויות כדור הארץ” [9]. בראיון שנשא באוניברסיטת טילבורג שבהולנד, הוא חזר על רעיונות שהשמיעו בעבר אוסבורן ואחרים:

” ועדת זכויות כדה”א מכירה בכך שהעליה הדרמתית באוכלוסיה האנושית גורמת ללחץ קשה על גמישות המערכות האקולוגיות, ולנטל כבד על מערכות כלכליות וחברתיות” [10].

בכתב זכויות כדה”א עצמו נטען, “עליה חסרת תקדים באוכלוסיה האנושית גרמה לנטל כבד על מערכות אקולוגיות וחברתיות. יסודות הבטחון העולמי בסכנה. מגמות אלו הן מסוכנות אך לא הכרחיות”.

גורמים אחרים המעורבים בשינוי שלאחר מלחמת העולם ה-2

לפני שנבחן דוגמאות לצימצום אוכלוסיה מהזמן האחרון, ישנם אנשים משפיעים נוספים שהיו בעלי השפעה על המעבר מאאוגניקה לבקרת אוכלוסיה.

פראנק נוטשטיין היה אחד האנשים שהפכו את חקר האוכלוסיה לעיסוק אקדמי. בקורות החיים שלו מוזכרים מספר חברויות, בין היתר ב”חברה האמריקנית לאאוגניקה”.

“הוא היה חבר בעמותה האמריקנית לאאוגניקה, בעמותה האמריקנית לפילוסופיה, במועצה לקשרי חוץ, במכון הבינלאומי לסטטיסטיקה, באיגוד הבינלאומי ללימוד המדעי של האוכלוסייה, בהתאחדות האמריקנית לאוכלוסיות ובהתאחדות Century [11].

נוטשטיין שימש גם כנשיא במועצת האוכלוסיה של ג'ון ד. רוקפלר לאחר שפרדריק אוסבורן פרש. כמו כן היה המנהל הראשון של מחלקת האוכלוסיה באו”ם ב 1946-1948. במאמר משנת 1969 שכתב נוטשטיין בשם “הבעיה בבקרת אוכלוסיה” הוא מתאר אסטרטגיה לדילול אוכלוסיות. נוטשטיין מודה שמודרניזציה של הכלכלה ”…תפחית את קצב הילודה אוטומטית”. הוא ממשיך ואומר שנחוצים אמצעים קיצוניים יותר משום שלדעתו שיטה זאת לא תהיה מהירה דיה. הוא כותב:

“בהתחשב בהעדפות הקיימות לגודל המשפחה, הממשלות צריכות לפעול מעבר לתכנון משפחה וולונטרי. כדי להשיג גידול אוכלוסיה של 0% הממשלות יאלצו לעשות יותר מלשדל; הן יצטרכו להכריח… אילוץ שינויים דרסטיים בקנה מידה גדול יביא סיכונים לא פחותים גם לשלטון שינסה לכפות אותם. המחיר לסוג זה של בקרת אוכלוסיה יכול בהחלט להיות ייסוד של ממשל טוטליטרי”. [12]

לאדם נוסף, גאי אירבינג בורץ', שכתב בכתב העת “בקרת האוכלוסיה של מרגרט סנגר”, היה גם כן תפקיד מפתח. בספרו של בורץ' מ-1947 “רבייה והשרדות אנושית” הוא מחבר יחד את רעיון האאוגניקה ובקרת האוכלוסיה. הוא כותב:

”נראה שמה שהאו”ם צריך לעשות הוא להמליץ לכל האומות לאמץ חוקים שיביאו לעיקור כל האנשים 'הלא מתאימים', באופן ביולוגי או חברתי, ולעודד עיקור מרצון של אנשים נורמליים שכבר נולדה מכסת הילדים שלהם”.

בורץ' תאר תוכניות להשגת “מטרות שלום” ונושאי בטחון לאומי באמצעות בקרת אוכלוסיה. טיעונים והצעות דומות נעשו מאוחר יותר ע”י הנרי קיסינג'ר ב”תזכיר לימוד בטחון לאומי 200” משנת 1974, שהושפע מהועדה המלכותית לאוכלוסיה משנת 1944. בורץ' אומר ש”…אם נרצה להתמקד בהורות לא רצויה… לעיקור יהיה חלק נכבד בהשגת מטרות שלום”…

ריצ'ארד ס. רירדון מצביע בספר על בורץ' “הקשר האאוגני”, על השינוי באאוגניקה מעידן גלטון ועד בקרת האוכלוסיה המלטוסיאנית,

”רעיונותיו של גאלטון הפכו להיות לא פופולאריים, לכן היה צורך בהדגשת רעיונותיו של מאלטוס. אם ניתן היה לשכנע את הציבור בצורך בבקרת גודל האוכלוסיה, הם היו מקבלים את ההמשך הלוגי של הרעיון – בקרת איכות (האוכלוסיה). כך שב-1940, בעודו מכהן כמנהל הלשכה לרישום אוכלוסין ועורך “עלון האוכלוסין”, בורץ' היה שותף בייסוד חזית “אוכלוסין” נוספת לאאוגנים – התאחדות האוכלוסין האמריקנית” [13].

פעילות להקטנת האוכלוסין כיום

ב-1989 נערך מחקר ע”י המכון הלאומי לאימונולוגיה של ניו-דלהי בהודו על השימוש ב'נשאים' כגון רעלני טטנוס ודיפטריה לעקיפת מערכת החיסון והעברת ההורמון הנשי hCG. המאמר פורסם ב- Oxford University Press ב- 1990 בשם “Bypass by an alternate 'carrier' of acquired unresponsiveness to hCG upon repeated immunization with tetanus-conjugated vaccine.” [1].

בעוד שההורמון hCG נחוץ בזמן ההריון, הזרקתו לגוף תוך חיבורו לרעלן טטנוס גורם לתגובה חיסונית-עצמית (אוטו-אימונית), ולפיכך לעקרות. המחקר של המכון הלאומי לאימונולוגיה בארה”ב המוזכר למעלה, השתמש ב-4 נשים – שעוקרו בניתוח טרם הניסוי – ומצאו שמנות רבות של החיסון בהורמון ובטוקסין נדרשו להשיג את התוצאה הרצויה. כמו כן נמצא במחקר, שנשא אלטרנטיבי כגון דיפטריה שימש כמגביר לפעולתו של הטטנוס וייעל את פעולתו.

קרן רוקפלר ומועצת האוכלוסין רשומות כנותנות חסות למחקר.

הנרי קיסינג'ר ב”תזכיר לימוד בטחון לאומי 200” משנת 1974 מציין “הזרקת אמצעי מניעה לנשים” כשיטה אפשרית להפחתת ובקרת אוכלוסיה. הפחתת אוכלוסיה היא מטרה רצויה, לפי המסמך, כיון שהיא משרתת את ”…האינטרסים הכלכליים של ארה”ב”.

” במקום בו קיים לחץ להפחתת אוכלוסיה… אשר תביא לעלייה ביציבות, מדיניות האוכלוסין הופכת לרלוונטית באשר לחלוקת המשאבים ולאינטרסים הכלכליים של ארה”ב”.

בנובמבר 1996 הופיע מאמר בשבועון Vaccine Weekly בשם “מחקר טוען שנשים קיבלו חיסוני טטנוס מזוהמים”. המאמר מתאר חקירה שנוהלה ע”י ההתאחדות הרפואית הפיליפינית בה התגלה הורמון ה- hCGבחיסוני טטנוס. בעוד המאמר טוען שהחיסונים היו מזוהמים, המחקר המוזכר לעיל, אשר מומן ע”י רוקפלר אומר שלא היה שם זיהום. כפי שדווח,

“האם נשים בפיליפינים, וכנראה גם במקומות אחרים, שימשו כחיות ניסוי בחשאי בקמפיין בינלאומי לאי-פוריות? מחקר רפואי בפיליפינים מציע שזהו המקרה. מחקר שנערך ע”י ההתאחדות הרפואית הפיליפינית בשם משרד הבריאות הפיליפיני, מצא שכמעט 20% מחיסוני הטטנוס נמצאו מכילים את ההורמון hCG, לפי Human Life International.

חיסונים המכילים את ההורמון מחסנים לא רק נגד טטנוס אלא גם נגד הריון ע”י גרימה למערכת החיסונית של הגוף לתקוף את ההורמון הדרוש לשמירת ההריון” [2].

בתאילנד נפוצים המקרים של הפלות ועקרות. לפי המדווח על שבט ה”אחה”, נשים בהריון מאולצות לחסן נגד טטנוס כדי לקבל תעודות זהות לילדיהן. לעתים תכופות, לאחר קבלת חיסונים אלה מתרחשת הפלה קשה. בוידאו למטה, מתיו מק'דניאל, אקטיביסט זכויות אדם שעבד עם אנשי האחה בתאילנד, מדבר עם 2 נשות אחה על חיסוני הטטנוס הכפויים וההפלות שבאו בעקבותיהם.

הפוקוס הנוכחי על ההתחממות הגלובלית לוקח אותנו לפעולת בקרת אוכלוסיה נוספת המתרחשת כיום. סין התפארה שמדיניות תכנון המשפחה שלהם צמצמה את פליטת דו-תחמוצת הפחמן בסין ב-1.3 מיליארד טון, ובכך את השפעתם על ההתחממות הגלובלית מעשה ידי אדם [3].

מדיניות בקרת האוכלוסיה הברוטלית של סין נתמכה ע”י רוקפלר. העיתון וושינגטון פוסט דיווח באוקוןבר 2000 שקרן רוקפלר תרמה 2 מליון דולר לשדרוג מפעל תרופות סיני שמייצר את תרופת ההפלה RU-486. הוושינגטון פוסט מדווח:

” RU-486 היה רכיב מפתח במדיניות בקרת האוכלוסין הסינית במשך שנים. מתוך 10 מליון הפלות המבוצעות בסין בכל שנה, חצי בערך נעשות באמצעות RU-486, אומר גאו ארשנג, מנהל מכון שנחאי למחקר תכנון המשפחה.” [4].

טד טרנר הופיע לאחרונה בכותרות כשקבע שיש לאמץ מדיניות גלובלית לעידוד משפחות ש”יתנדבו” להוליד רק ילד אחד, כדי להאט את קצב הריבוי. ”…עלינו לייצב את האוכלוסיה. על כל אחד בעולם להתנדב, להתחייב לעצמו שלא יוליד יותר מילד או שניים, אומר טרנר” [5].

באוסטרליה הוגשו הצעות למסות הורים שיש להם יותר מילד אחד. כפי שדווח בחדשות CNS:

“להוליד תינוקות זה רע לכדור הארץ, ועל הורים ליותר משני ילדים יש להטיל היטל לידה ומס שנתי בכדי לקזז את נזקי “גזי אפקט החממה”. ילדים אלה יהיו אחראים לכך למשך כל חייהם.

באותו זמן, לאלה שישתמשו באמצעי מניעה ופרוצדורות עיקור מגיע זיכוי במס על שירותים ידידותיים לסביבה שכאלה, אשר עוזרים להפחית בגודל האוכלוסיה”. [6]

בפרזנטציה משנת 1994 לפני מועצת העסקים באו”ם, דייויד רוקפלר, בנו של ג'ון ד. רוקפלר הבן, נאם בנושא פיצוץ אוכלוסין כאיום לסביבה. רוקפלר אמר ש”…צמיחה כלכלית בלתי מבוקרת מעמידה איומים נוספים לסביבה”.

צפו בפרזנטציה של רוקפלר:

מה שראיתם שם הוא אסופה של נקודות עיקריות לאורך ההיסטוריה. בקרת אוכלוסיה היום – והתנועות הסביבתיות – צמחו מתוך ההיסט מאאוגניקה לתכניות מאלטוזיאניות, בתקופה שלאחר מלחמת העולם ה-2. הקו המחבר בין אאוגניקאים ובקרת אוכלוסיה ברור לעין. הפחתת אוכלוסיה משמשת את העלית כנשק במלחמה נגד תחרותיות, כביטחון לשלטונם המתמשך.

המאמר תורגם בעזרת חברי צוות ויקי אמת אחרת
רוצים לעזור לתרגם מאמרים חשובים ולפרסם אותם באתר הפרויקט?
הצטרפו היום לויקי אמת אחרת

מקור: Old Thinker News

מובאות:

אאוגניקה: השבחת הגזע – האם היא מתרחשת גם היום?

[1] Law of the People's Republic of China on Maternal and Infant Health Care. http://www.women.org.cn/english/english/laws/09.htm

[2] Reardon, David C. The Eugenics Connection: Shapers of Humanity. Available in PDF here

[3] Ibid.

[4] “We're all doomed! 40 years from global catastrophe – and there's NOTHING we can do about it, says climate change expert” Daily Mail. By Sarah Sands. March 22, 2008. Available here.

[5] “The horrifying roots of Nazi Eugenics” History News Network. By Edwin Black. Nov. 24, 2003. Available here

[6] Population Council FAQ. http://www.popcouncil.org/about/faqs.html

[7] Wikipedia. American Eugenics Society. http://en.wikipedia.org/wiki/American_Eugenics_Society

[8] Osborn, Fairfield. Our Plundered Planet. Little Brown and Company, Boston; 1st edition, 1948. p. 41.

[9] Rockefeller Brothers Fund. Steven C. Rockefeller. http://www.rbf.org/trustees/trustees_show.htm?doc_id=495673

[10] Steven Rockefeller: The Earth Charter. Interview by Patricia Morales. http://www.earthdialogues.org/documents/interview/rockefeller.html

[11] Princeton University Library. Frank W. Notestein. http://diglib.princeton.edu/ead/eadGetDoc.xq?id=/ead/mudd/publicpolicy/MC184.EAD.xml

[12] Ed. Hauser, Philip Morris. The Population Dilemma. Prentice-Hall, Englewood Cliffs, N.J. 1969. pages 145 – 166

[13] Ibid. 2.

[14] Francis Galton, “Eugenics: Its definition, scope, and aims,” The American Journal of Sociology 10:1 (July 1904).

[15] Larson, Edward J. (2004), Evolution, Modern Library. p. 179 “Galton coined the word “eugenics” in his 1883 book, Inquiries into Human Faculty and Its Development.

]16] Malthus T.R. 1798. An essay on the principle of population. Chapter 1, p13 in Oxford World's Classics reprint.

[17] Malthus T.R. 1798. An essay on the principle of population, in Oxford World's Classics reprint. p61, end of Chapter VII

פעילות להקטנת האוכלוסין כיום

[1] A copy of this document can be obtained at the Oxford Journal website here: http://intimm.oxfordjournals.org/cgi/content/abstract/2/2/151

[2] “Study Suggests Women Were Injected with Contaminated Tetanus Vaccine” Vaccine Weekly. Nov. 4, 1996.

[3] ”'One-child' policy aids climate change battle: China” AFP. March 11, 2008. Available here

[4] “Chinese To Make RU-486 For U.S.” Washington Post. By Philip P. Pan. October 11, 2000. Available here

[5] “Ted Turner Pushes One-Child Policy In PBS Interview”. NewsBusters. By Tim Graham. April 5, 2008. Available here

[6] ”'Tax Parents for Children's Carbon Emissions'”. CNSNews.com. By Patrick Goodenough. December 10, 2007.

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=7889
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

24 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית