- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

מחקר: קלקר גורם לסרטן

מחקר אמריקני חדש קובע: מוצרי קלקר עלולים לגרום לסרטן אצל מי שבא איתם במגע תכוף.
תודו שלא נפלתם מהכסא…
כמו בהרבה מקרים, גופי המחקר הרשמיים מפגרים בכמה שנים (שנות אור) מאחורי ההגיון הבריא של כל אדם שעיניו בראשו.
קלקר גורם לסרטן? לא יכול להיות שתערובת כימיקלים רעילים שנדחסו יחד בתהליך מכני והפכו לכוס יגרמו לסרטן אם ישתו מהם נוזל חם!
מזל שיש מחקרים, אחרים לא היינו יודעים מה בריא לנו ומה לא.

וזה חלק ניכר מהבעיה. במקום לסמוך על האינטואיציה הבריאה שלנו אנחנו מתעלמים ממנה לחלוטין ומחכים למחקר או להנחיית משרד הבריאות או לכל דבר חיצוני לנו שיעשה עבורנו את הבחירה.

בואו נראה מה עוד אמרו לנו השבוע:
קבוצת חוקרים של ארגון הבריאות העולמי אומרים ששימוש בטלפון סלולרי עלול לסרטן… דא!!!
תגובת פורום החברות הסלולריות (מונופול במילה יפה?): צריך עוד אנטנות סלולריות… דא בריבוע!!!
תגובת האנשים ברחוב: דממה… שקט… צלצול טלפון נייד… דא!!! דא!!! דא!

נחזור לקלקר ולסרטן.

מוצרי קלקר עלולים לגרום לסוגים שונים של מחלת הסרטן, לרבות לוקמיה. כך הזהירה בסוף השבוע רשות הבריאות האמריקנית.

באזהרה שפורסמה הומלץ לציבור, ובעיקר לילדים ולנשים הרות, להימנע כליל משימוש במוצרי קלקר כמו צלחות וכוסות חד-פעמיות. האזהרה באה לאחר שמחקר שנערך לאחרונה העלה כי החומר סטיירין, המצוי בקלקר, גורם לסרטן. בימים אלה מתבצעים מחקרים נוספים בנושא, ואם הממצאים הסופיים יאוששו את התגלית, צפוי משרד הבריאות האמריקני להודיע רשמית על צירוף הקלקר לרשימת החומרים המסרטנים.

משהו מעניין שתפס את עיניי בעיתון ישראל היום שבו קראתי את הידיעה [1].
החוקרים אומרים שאחד המרכיבים המסרטנים בכלי הקלקר הוא: פורמלדהיד [2] שהוא חומר רעיל ומסוכן ביותר לבריאות האדם.

מהכתבה בישראל היום:

עוד הזהירה רשות הבריאות האמריקנית כי החומר פורמלדהיד, המצוי במוצרי נייר ופלסטיק, מסרטן גם הוא. הפורמלדהיד הוא חומר בעל שימושים תעשייתיים ומעבדתיים רבים המיוצר במקרים רבים מאתנול. החוקרים ציינו כי החומר נמצא גם בסיגריות ולכן עלול לגרום למעשנים לסרטן בחלל הפה. כמו כן, הוזכר כי בקרוב ייערכו מחקרים נוספים בנושא.

עכשיו חידה:
איפה עוד יש פורמלדהיד?בחיסונים.

פורמלדהיד בחיסונים (מתוך אתר חסון [3])

פורמלדהיד הוא מרכיב נפוץ בחיסונים ומצוין במפורש כמרכיב המונע רעילות בחיסון. נטען שהכמות קטנה מכדי להוות כל סיכון משמעותי למקבל החיסון. הוא משמש בתעשיות שונות כקוטל פטריות, קוטל חיידקים, חומר מחטא וחומר משמר. פורמלדהיד נמצא בשימוש נפוץ בחומרי בנייה ומתאדה לאורך הזמן – מה שהופך אותו לאחד מהמזהמים הפנים-ביתיים הנפוצים.
ע"פ ה NCI מכון הסרטן הלאומי האמריקאי החומר מסווג כמסרטן ע"י הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן ואילו המועצה להגנת הסביבה האמריקאית רואה בו חומר שקרוב לוודאי מסרטן.
מחקרים על עובדים שנחשפו לפורמלדהיד מצביעים על קשר בין חשיפה לחומר ובין סרטן הסינוסים, סרטן בלוע העליון, סרטן המוח וייתכן גם סרטן הדם (לוקימיה) .
ה NCI גם מציין את ההשפעה של חשיפה ברמה נמוכה : עיניים דומעות, צריבה בעיניים, באף ובגרון, שיעול, צפצוף בנשימה, בחילה וגירוי בעור. יש אנשים רגישים מאוד לפורמלדהיד בעוד אחרים לא מגיבים כלל לאותה רמה של חשיפה.

חשוב לציין שכמויות הפורמלדהיד בחיסונים אכן נמוכות מאוד, אבל כמו בהרבה מקרים, בעוד שמרכיב אחד (מסוכן ורעיל ככל שיהיה) בכמות זעירה אינו יכול אולי להוות סיכון מיידי (מי מוכן לקחת את הצ'אנס לסיכון ארוך טווח?) השילוב שלו ביחד עם מרכיבים רעילים אחרים יכול להיות כבר מסוכן בהרבה.