חברת הפקות מובילה מוכרת תוכניות כפרסומות

  • מאת יעל י. | 13 ביוני 2011
  • 7,215 צפיות | 2 תגובות
עודכן לאחרונה: 14 ביוני 2011

רוצים לשכנע את עם ישראל לקנות את מוצרכם? חברת הפקות מובילה מציעה לכם תוכנית שלמה ב-40,000 ש"ח – וללא כל גילוי נאות לצופה על כך שהוא צופה בפרסומת.

עד עכשיו יכולנו כצופים רק לחשוד שכתבות טלוויזיה שונות מציגות רק צד אחד של הסיפור – הצד של בעל הממון. בזכות סקופ של אתר "העין השביעית", יש לנו הוכחה ניצחת.

אתר "העין השביעית" חשף אתמול (12.6.11) שחברת ההפקות ענני-תקשורת, אשר מפיקה בישראל, בין היתר, את ערוץ הבריאות, ערוץ החיים הטובים, ערוץ אגו וערוץ ניקולודיאון לילדים, מציעה לבעלי חברות לפרסם את האג'נדה של החברה שלהם בתוכנית טלוויזיה פרסומית, שבה לא ייעשה כל גילוי נאות בפני הצופה על כך שהוא צופה בפרסומת.

על תוכנית כזאת דורשת חברת ענני-תקשורת 40,000 שקל, אבל זו עסקה טובה לבעל העסק: בתמורה לכספו יקבל תוכנית טלוויזיה פרסומית שתשודר בעשרה שידורים חוזרים לפחות במשך שנה, וכן כתבות קטנות שיגזרו מהתוכנית וישודרו בערוץ הבריאות 165 פעמים. לטובת אלה שלא צופים בטלוויזיה, התוכנית תגיע גם לאתרי האינטרנט וואלה ו-ynet.

כתבי אתר "העין השביעית", בצעד לא שגרתי, יצרו קשר עם חברת ענני-תקשורת. הם העמידו פנים שהם יבואני בשר שהיו רוצים לעשות תוכנית טלוויזיה שתעסוק בבשר טחון, כדי לטפל בחששות הבריאותיים של הציבור מפני צריכת בשר בקר. ההיענות של ענני-תקשורת היתה מיידית. תוכנית כזו, הם אומרים, תעלה 40 אלף שקל, ותיחשב כ-”תוכן שיווקי". אך בניגוד לכל תוכן שיווקי אחר, הם לא יודיעו לצופה שהוא למעשה צופה בפרסומת שאורכה חצי שעה.

במייל ששלחה חברת ענני-תקשורת אל כתבי "העין השביעית", היא מציעה להם לקנות פרק בתוכנית "דוקטור אריק" של ערוץ הבריאות, “על מנת לקדם ולהציג באופן מקסימלי את אג'נדת החברה". מישהו הזכיר ערכי המוסר, או לפחות את החוק? כל אלה לא בשבילם – אצלם רק הכסף מדבר.

כתבי אתר "העין השביעית" החליטו לקחת את זה צעד אחד קדימה והתחזו למשווקי תרופות פסיכיאטריות. חברת ענני-תקשורת הודתה בפניהם שכבר עשתה בעבר תוכנית פרסומת על סכיזופרניה יחד עם יצרנית תרופות סכיזופרניה, אך אל חשש: "יש אפשרות לעשות תוכנית על הנושא של מחלות דיכאון, אפשר לתקוף את הדברים בצורה אחרת. על מחלות דיכאון לא עשינו… זה משהו שבהחלט אפשר לעשות.”

בפרק העוסק בסכיזופרניה לא נעשה כל גילוי נאות לגבי האופי הפרסומי של התוכנית. בנוסף, הוכיחו כתבי אתר "העין השביעית" שהפרק העוסק בהפרכת המיתוסים השליליים על החלב בתוכנית "דוקטור אריק", היה קנוי אף הוא.

הרשות השניה לטלוויזיה ולרדיו מוסרת בתגובה ש-”מימון של תוכנית על-ידי גורם מסחרי הוא אסור", אך באותה נשימה אומרת ש-”לצערנו, במקרה הזה, בשל העובדה שאין הפניה לתוכנית מסוימת שבה לטענתכם בוצעה הפרה, לא ניתן לבחון ולקבוע זאת.” משמע, הרשות השניה לטלוויזיה ולרדיו לא הצליחה למצוא תוכנית של ערוץ הבריאות. אלה הרגולטורים שאמורים להגן על זכותנו לקבל גילוי נאות על אופי פרסומי בתוכניות טלוויזיה שאנו צופים בהם.

ניתן להזכיר שוב שחברת ענני-תקשורת מפיקה תוכניות גם עבור ערוץ הילדים "ניקולודיאון". חברת ענני-תקשורת הוכיחה שהם ראויים לקיטונות של בוז (ואולי אפילו תביעה ייצוגית קטנה או שתיים) על כך שהם שמים את האינטרסים הכלכליים שלהם מעל החוק. המחשבה באיזה תוכן שיווקי סמוי צופים הילדים שלנו בשעה שהם מול ערוץ ניקולדיאון, מחרידה אותי.

תודה רבה לאתר "העין השביעית" על הכתבה האמיצה ועל העיתונאות האמיצה. כן ירבו כאלה.

לכתבה המקורית.

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=7798
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

2 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית