- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

זיהום האי קולי – מקורו מהחי ולא מהצומח

http://commons.wikimedia.org/התפרצות מגיפת האי קולי בגרמניה מעוררת דאגה ברחבי העולם. מדענים מתארים את זן האי קולי הנוכחי כ-"רעיל ואלים במיוחד". באשר למקור הזיהום, התקשורת משנה את גרסתה כל יומיים – פעם זה המלפפונים, אח"כ זה הנבטים ומי יודע מה זה יהיה מחר.

הדבר שהתקשורת לא מספרת הוא שהאי קולי לא מגיע ממלפפונים או מנבטים – הוא נוצר במעיים של חיות או בני אדם.

אי קולי הוא חיידק שקיים בצורה טבעית במעיים. ישנם זנים רבים של אי קולי, ורק אחדים מהם עלולים לגרום למחלות. זיהום מזון באי קולי עלול לקרות ממספר סיבות, למשל השקיית ירקות במי קולחין או בביוב או שימוש בדשן שעשוי מצואה המזוהמת באי קולי. בכל אחד מהמקרים האלה, מקורו של האי קולי הוא מצואה. ברוב המקרים האלה, יש דרך קלה למנוע את זיהום האי קולי והיא באמצעות שטיפת הירקות כהלכה. (מקור [1])

מלבד שטיפת הירקות, דבר נוסף שניתן לעשות הוא להימנע מאנטיביוטיקה עד כמה שניתן. השימוש באנטיביוטיקה מחליש את מערכת החיסון, ומערכת חיסון כזו פגיעה יותר לזיהומים שונים (לקריאה נוספת [2]). רצוי לעזור לגוף להתגבר על מחלה באמצעים טבעיים במידת האפשר – ובראש ובראשונה, באמצעות צריכת ויטמינים ומינרלים שהגוף יכול להפיק מהמזון ומהשמש. ויטמין C מסייע לגוף להתגבר על מחלות, וויטמין D, שהגוף מפיק מהשמש, ידוע כויטמין שמחזק את מערכת החיסון.

נשאר רק לתהות בינינו ובין עצמנו למה התקשורת לא משדרת את הנתונים הפשוטים האלו.