ראשי » סביבה ואקלים » אתם כאן

האם ישראל מתייבשת ולמה? רמז: זה לא קשור לכמויות הגשמים…

  • מאת חושב חופשי | 13 בפברואר 2011
  • 15,965 צפיות | 44 תגובות
עודכן לאחרונה: 14 בפברואר 2011

בוא ננסה לחפש כמה עדויות לכך שבישראל יש מספיק מים:

כבר יותר מ-20 שנה לא היה דבר כזה. גם ותיקי החרמון – ה"עיניים של המדינה" – התעוררו הבוקר (יום ב') ושפשפו את עיניהם כלא מאמינים. כ-1.2 מטרים של שלג נערמו בתוך 24 שעות באזור הרכבל התחתון של אתר החרמון וכשני מטרים נערמו בחלק העליון של האתר.

צריך לזכור שהשלג שנערם בחרמון מגיע בסופו של דבר לכנרת, זו לא כמות קטנה בכלל של משקעים שמגיעים לכנרת לא בצורת גשם. כמו כן כדאי להסתכל על האחוזים בטבלה, האחוזים מציינים את כמות המשקעים שירדו עד כה העונה ביחס לכמות הממוצעת הרב שנתית לתקופה זו, חלק גדול מהאחוזים הוא מעל ל100%. כמו כן אין אתר מדידה למשקעים בחרמון ולכן כמות השלג שנערם לא מתורגם לכמות משקעים ולא נכנס לסטטיסטיקה, על אף שהמים מהשלג שנערם מגיעים בסופו של יום למקורות המים שלנו.

מקור: YNET

בישראל פועלים שלושה מתקני התפלה ועוד שלושה בבניה, הם אמורים לספק עד שנת 2013 (עוד שנתיים) כ700 מליון מטרים מעוקבים של מי שתייה בשנה, כשליש מכמות המים שבה משתמשים בישראל. אמנם מתקני ההתפלה הם לא דבר נחוץ כלל והם נועדו אך ורק כדי להעשיר כמה בעלי הון אך הם דוגמא טובה לכך שלא באמת חסרים מים בישראל, אנחנו מדינה שיש לה חוף ים, לעולם לא יחסרו מים, כל טענה של חוסר מים היא אינטרסנטית ובאה כדי להכניס יד לכיס שלנו.

מקור: ויקיפדיה

מי שיטפונות – בישראל יש כמות רבה של מי שיטפונות ובהתאם יש מאגרים ומפעלים לתפיסת מי השיטפונות, הם ממוקמים לאורך כל ישראל, מרמת הגולן ועד הערבה. למרות כל מפעלי תפיסת השיטפונות (שחלקם הוקמו עוד בשנות ה-60) עדיין יש כמות גדולה של מים שאינם נתפסים ואפשר להמשיך ולשפר את התחום ולאגור (או למלא מי תהום) עוד מים רבים שמתבזבזים סתם בכך שהם מגיעים לים או מתאדים.

על אף הצמצום בתדירותם ובמשכם של השטפונות בארץ, הם מתאפיינים בנפח מים גדול יחסית, המגיע לקרקע בזמן קצר יחסית. מאפיין זה של השטפונות מציב אתגר מרכזי בפני מפעל תפיסת מי השטפונות וניהול משאבי המים. שכן בגינו תפיסתם מצריכה זמינות של שטחי אגירה גדולים לתקופות זמן קצרות.
בכדי להתגבר על אתגר זה, מתעלת מקורות את מי השטפונות לאקוויפרים המתאימים להכלת מים לתקופות זמן קצרות, ושנפחם כמעט שאינו מוגבל. אתגר נוסף במפעל תפיסת מי השטפונות, הוא הצורך לנצל את מי השטפונות בכדי לספק מים באופן רצוף לאורך כל השנה. לשם כך, משולבים מי השטפונות עם מקורות מים אחרים, כמו מי קולחים ומי מעיינות, המשמשים בעיקר לצרכים חקלאיים.

מקור: מקורות

עוד נושא שאנחנו מעדיפים להתעלם ממנו הוא נושא מפעלים פרטיים שמקבלים אישורים לשאוב מים טובים לשתייה בכדי לשים אותם בבקבוקים ולמכור לנו אותם כאילו מלכתחילה היו אלו מים פרטיים של חברה מסוימת. תחשבו מה היה קורה אם כל החברות הבוקקות את המים היו משחררות את המים ישירות לברזים שלנו, היו מחברות את הבקבוקים שלהם לצנרת שלנו, כמה מים טובים לשתיה היינו יכולים לחסוך מהכנרת שלנו? או אפילו פשוט יותר, בכמה היה עולה מפלס הכנרת (או מפלס האקוויפרים) אם כל המים מכל המעיינות "הפרטיים" היו מגיעים אליה? אלו הם מקורות מים מעולים שמגיעים (שוב!!) לכיסיהם התפוחים של בעלי הון במקום לפיותיהם של אזרחי המדינה.

הגברת המטר – הורדת גשם באמצעים מלאכותיים, הגברת המשקעים שירדו מענני הגשם

רשות המים עוסקת בפעילות להגברת המטר משנת 1961. במהלך השנים התקיימו 3 ניסויים להגברת הגשם ומאז שנת 1975 ועד היום מתקיימת בצפון הארץ מדי שנה פעילות שוטפת של "זריעת עננים" להגברת הגשם. עונת הזריעה נמשכת מנובמבר ועד אפריל.
זריעת העננים נעשית על ידי פיזור נבטי גיבוש בתוך העננים המזרזים את תהליך ההתעבות ואת יצירת טיפות הגשם. ללא נבטי גיבוש האדים לא ישנו את מצב צבירתם ולא יהפכו לטיפות מים. נבטי הגיבוש שנהוג להשתמש בהם עשויים מיודיד הכסף (Agl) המומס באצטון ומפוזר באמצעות מבערים. הגברת משקעים אם כן נעשית באמצעות זריעת עננים ממטוסים הטסים במסלולים קבועים ומפזרים את יודיד הכסף אל תוך בסיסי העננים. כמו כן ישנם תנורים המוצבים בקרבת ראשי הרים ומפזרים את יודיד כסף לעננים העוברים מעליהם.
חברת הבת של חברת "מקורות", חברת שח"מ – שירותים חשמליים מכאניים, מבצעת את זריעת העננים בארץ.

אני לא אכנס לעובי הקורה בעניין הגברת המטר, אבל חשוב לדעת כי פיזור עננים לשם הורדת גשם נעשה בישראל כבר עשורים רבים, גם ע"י פיזור חומרים ממטוסים וגם ע"י תנורים על הרים גבוהים.

בוא נוסיף גם איזה פן טכנולוגי-מדעי: יש בידי האנושות היום טכנולוגיה ליצור גשם יש מאין, כמובן שאפשר ליצור גם איתני טבע אחרים אבל נתרכז רק בנושא שלנו, המים.

50 סופות גשמים בקיץ של אבו דאבי הן אירוע מטאורולוגי בלתי מתקבל על הדעת. אלא אם כן, כפי שטוענים מדענים, הגשם הוא מעשה ידי אדם. חברת "מטאו סיסטמס" השווייצרית טוענת שהצליחה לעשות זאת בעבור השייח ח'ליפה בן זיאד אל נהיאן, נשיא איחוד האמירויות, ששכר את שירותיה.

מקור: NRG

ואם רוצים לצרף איזה פן קונספירטיבי מעניין בנושא אז הנה (נא לזכור שהמאמר הוא מ-2003, הרבה לפני הניסוי השוויצרי על אדמת אבו-דאבי):

הסופה האימתנית שהיתה ראשונה מסוגה במזרח התיכון ובקפריסין אשר כמעט הרסה את עיר הנמל הקפריסאית "לימסול" והותירה לאחריה נזק אדיר ותושבים מופתעים. באותן שעות ישבו "במרכז החלל ביוסטון" במטה חיל האוויר אי שם בתל אביב, ובחללית קולומביה – 107, מאות אנשי חיל אוויר ומטראולוגיה וחגגו את הצלחת הניסוי של חיל האוויר הישראלי ומרכז החלל בנאס"א שנושאו היה: "יצירת טורנדו מלאכותי בעזרת סופות אבק" .

מקור: ROTTER

אבל… יכול להיות שאני תמים, יכול להיות שאני לא יודע את כל הנתונים, יכול להיות שאלו שאחראים על המים במדינה יודעים יותר ממני, אז בוא נקשיב למה שיש להם להגיד ואולי נלמד משהו על "משבר המים בישראל". אני מניח שרובנו ראינו את הפרסומת של רשות המים, בכיכובה של רננה רז, בה היא אומרת: "2003 הייתה השנה האחרונה בה ירדה כמות משקעים גדולה מהממוצע, מאז ישראל עוברת 7 שנות יובש רצופות"

גם ראינו את הפרסומת של רשות המים בנוגע לכמות המשקעים השנה, או כמו שרננה רז אומרת: "נדמה שירד הרבה גשם, אבל עד היום ירדו רק 40% מכמות הגשם הממוצעת"

עד כאן הפמפום הממשלתי עובד יפה, שטיפת המוח בשיאה, כולנו מאמינים שאין מים, שהשנה היא כבר שנת הבצורת השביעית ברצף, שמאז 2003 לא ירדו בישראל מספיק משקעים כדי לקרוא לשנים גשומות אפילו, שהמדבר כבר הגיע לפאתי גדרה ואוטוטו ישתלט על כל ישראל אם לא נעשה משהו בדחיפות. אבל מה קורה כשמאמתים את הנתונים עם הנתונים של אותה ממשלה מאותם צינורות ממש (תרתי משמע)?

נתחיל בכך שבסרטון השני (זה עם ה40%) מדברים איתנו על 40% מכמות הגשם הממוצעת רק שוכחים להגיד לנו שזה 40% מהכמות השנתית הממוצעת (והרי החורף לא נגמר, פברואר בד"כ הוא החודש הגשום ביותר), אם נשווה את הכמות שירדה בתקופה עד ה2.2.2011 לכמות הממוצעת שירדה באותה תקופה (ההשוואה היא לממוצע הרב שנתי והוא מבוסס על המשקעים שירדו מ1961 ועד 1990) נראה שהמספרים מתקרבים ל75% ולא ל40% (בערד למשל ירדה 94% מכמות הגשם לתקופה זו, ברמת הגולן 77%, באר שבע 78% וחיפה 67%).

כנסו ל: אתר רשות המים , בחרו את התאריך 2.2.2011 ולחצו על "אחוז מהממוצע לתקופה המקבילה".
אם בא לכם אל תשנו את התאריך, ככה יכנס אוטומטית התאריך של היום (שכולל את הגשמים הרבים שירדו בסופ"ש) ואז תראו את האחוזים אפילו גבוהים בהרבה (למשל רמת הגולן "עולה" מ77% ל86%). אני אוהב סטטיסטיקה, אפשר לשחק בה איך שרוצים, רק תנו את התוצאה הרצויה לכם ואפשר יהיה להראות את הנתונים כך שיתאימו לתוצאה, כך עושה רשות המים, כך עושה גם אני.

בקשר לסרטון הראשון בו מדברים על שנות יובש (יובש!! לא פחות מכך) מאז שנת 2003, לפניכם סיכום משנת 1998 ועד 2008 של המשרד לאיכות הסביבה, תראו למה רשות המים קוראת יובש, האם גם אתם הייתם קוראים לירידה של 95% מכמות המים יובש? ותסתכלו על חורף שנת 2004-2005 וחורף שנת 2006-2007 ותראו שיש מקומות בהם ירדו יותר מ100% מכמות הגשמים לעונה, זה ממש יובש רציני, תהליך המידבור בעיצומו, יאללה להעלות את מחיר המים זה בטח יוריד יותר גשם.

קישור: סיכום עונות הגשמים מאתר המשרד להגנת הסביבה

עכשיו תסתכלו על הטבלה הבאה, הלקוחה מאתר הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה), הגוף בו משתמשת הממשלה להראות לנו את הנתונים שהיא רוצה שנראה, לפעמים היא גם מראה לנו דברים שהיא לא כל כך רוצה שנראה 🙂 תסתכלו על שנת 2005-2006 (שלפי רשות המים הייתה שנת יובש) ותראו את כמות המשקעים לשנה זו ביחס לממוצע הרב-שנתי, יש מקומות בהם ירדו יותר משקעים מהממוצע (בערך ב20%).

כמות המשקעים השנתית הממוצעת

מכל הכתוב לעיל אפשר ללמוד כמה דברים:

1. ישנה תעמולה שקרית נגדנו בנושא משק המים בישראל.

2. התעמולה נועדה אך ורק כדי לתרץ את העלאת מחיר המים.

3. יש נתונים מגורמים ממשלתיים שאי אפשר להתעלם מהם.

4. אותם גורמים שכחו להשוות נתונים לפני שהם מפרסמים אותם לציבור!!!

5. כדי להבין על מה דיברתי בסעיף 4 תסתכלו על שני הלינקים האחרונים, חפשו את חורף שנת 2005-2006, חפשו את איזור ת"א והשוו. האם באזור ירדו 20% יותר משקעים מהממוצע הרב-שנתי או 20% פחות?

6. אי אפשר לסמוך על המדינה שתראה לנו נתונים נכונים, לכן אני אביא דוגמא לנתונים לא משוחדים מהקיבוץ שלי (שמודד את המים עצמאית), שימו לב לשנים המדוברות ב"פרסומת היובש", השנים 2003-2010 (2011 עוד לא הסתיימה), אתם תגלו דבר מדהים, מתוך 7 השנים הללו רק 2 היו מתחת לממוצע המשקעים הרב שנתי (וגם לא בהרבה) ו-5 שנים היו גשומות מהממוצע…

7. ישנם אנשים טובים שמודעים לפרופוגנדה ומוציאים את המידע החוצה ומגלים לנו את השקרים הממסדיים שמאכילים אותנו, אחד מהם זהו צור שיזף, אחד אחר הוא שחף מזין…

8. יש מי שמרוויח מקמפיין "ישראל מתייבשת" ואלו בטח לא האזרחים שרק משלמים כעת יותר על כל קוב מים. חפשו מי מרוויח מהעלאת תעריפי המים (תאגידי המים בעיקר) ומהקמת מפעלי התפלה (בעלי הון כגון תשובה

9. בראש רשות המים עומד הפרופ' אורי שני, אני לא אכביר עליו במילים (הוא ראוי לכתבה נפרדת) ורק אזכיר שב-2008 הוא ניהל את קבוצת האחזקות של המיליארדר ארקדי גאידמק (בארץ ובעיקר בחו"ל), לפני כן הוא היה מנכ"ל שיכון ובינוי (חברה מהכוחניות במשק ומשרה נחשקת ביותר), הוא היה גם ראש לשכתו של אריאל שרון והיה אחד ממקורביו של שרון אין ספק שהוא התחכך עם כל בעלי ההון בישראל (ורבים מחו"ל) ויצר קשרים רבים עמם, כעת הוא מנהל לישראל את משק המים ומנסה בכל כוחו לגרום לנו להאמין שהתפלת מים היא כורח המציאות (כי פשוט אין מים) ושחבריו האוליגרכים יעשו את העבודה טוב מאד עבורנו, זו אחת הסיבות מדוע קמפיין "ישראל מתייבשת" מפומפם לנו במינון לא פרופורציונאלי בכלל ובכל אמצעי המדיה ) הסעיף הזה אינו מדויק ולכן החלטנו למחוק אותו מהפוסט.

10. ישראל לא מתייבשת!! מייבשים לנו את המוח!! היו קצת יותר ביקורתיים כלפי מה שאתם שומעים, גם אם דוגמנית יפה מעבירה לכם את המסר. הקמפיין הרי אומר שעלינו לחסוך מים, לכן מה יעזור אם מחיר המים יעלה, האם בגלל העלות הגבוהה יותר לא נשתה מים, לא נתקלח? האם העלאת המס הנוספת נועדה לטיוב בארות מים מזוהמות ולהקמת מאגרים לתפיסת מי השיטפונות או שהמצב הוא בדיוק כמו שמיסי הדלק המאמירים עוזרים לממן את בניית הרכבת התחתית בגוש דן?

שיהיה לכולנו חורף גשום ושמח 🙂

מי שרוצה להמשיך את הדיון על מצב המים והמשקעים בישראל, מוזמן להיכנס לדיון: "ישראל מתייבשת או שמשקרים לנו בפנים" בפורום הפרויקט.

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=6520
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

44 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית