ראשי » בריאות » אתם כאן

עורכת בכירה לשעבר: שחיתות ושטיפות מוח במערכת הרפואית

חברות התרופות ואנשי הרפואה: סיפור מושחת. מרסיה אנגל.

  • מאת לימור וולף | 22 בנובמבר 2010
  • 11,669 צפיות | 16 תגובות
עודכן לאחרונה: 8 באפריל 2012

לימור וולף / פרויקט אמת אחרת
שחיתות במערכת הרפואית? על זה מסכימים עורכת לשעבר של כתב עת רפואי חשוב בארה"ב ורופא ישראלי

מרסיה אנגל, העורכת לשעבר של כתב העת המדעי החשוב New England journal of medicine שמפרסם מחקרים בתחום הרפואה, חושפת את הקשרים הבלתי הולמים בין תעשיית התרופות ואנשי הרפואה במאמר שכותרתו: "חברות התרופות ואנשי הרפואה: סיפור מושחת".
במאמר היא כותבת על נסיון של עשרות שנים בענף הרפואה, והקשר הלא קדוש בין חברות התרופות, הלוביסטים שהם מפעילים ושטיפות המוח והלחץ על הרופאים כדי שימכרו את התרופות שלהם לציבור הרחב.
מרסיה עצמה היא בעלת תואר MD וכן בעלת תארים בכימיה, מתמטיקה ומיקרוביולוגיה והתמחות בפתולוגיה ונחשבה בעבר כאחת הנשים המשפיעות ביותר בארה"ב.

הנה דבריה מתוך המאמר (הדגשות שלי):

"מאחר ולתעשיית התרופות אין גישה ישירה לבני אדם, אנשי הרפואה מהווים את החוליה המקשרת ועליהם מופעלות שטיפות מוח. מדובר בתעשייה שמגלגלת סכומי כסף אדירים על גבם של החולים. חברות התרופות מתעקשות כתנאי למתן מימון שהם יהיו מעורבים בצורה אינטימית בכל ההיבטים של המחקר, הם נותני החסות והם יכולים בקלות להטות את העניינים לטובתם, כדי שהתרופות שלהם ייראו אמינות ובטוחות יותר ממה שהן בפועל. ולכן, זה לא מפתיע כי מחקרים ממומנים בתעשייה שפורסמו בכתבי עת רפואיים, מוטים בעקביות לטובת התרופות המקבלות תוצאות חיוביות.
על תוצאות שליליות כמעט ולא שומעים."

וזה מגיע מפיה של מי שעבדה עבור המערכת הרפואית במשך שנים רבות!

אנגל נותנת דוגמאות:

ד"ר אלן שצברג, ראש המחלקה לפסיכיאטריה של סטנפורד והנשיא הנבחר של איגוד-הפסיכיאטרים-האמריקאי היה גם בעליהן של מניות ששווין למעלה מ-6 מיליון דולר בחברת corcept therapeutics, החברה שעורכת את הבדיקות לתרופה הגורמת להפלות יזומות אצל נשים הידועה בשם mifepristone.

הרעיון היה לאפשר שימוש באותה תרופה גם כטיפול בדיכאון פסיכוטי.

האם לא ברור עד כמה ההסדר הזה חריג?

אולם אחד המקרים הכי בולטים שנחשף עד כה הוא זה של ד"ר צ'ארלס נמרוף, ראש החוג של המחלקה לפסיכיאטריה באוניברסיטת אמורי. אותו אחד שימש כחוקר הראשי של המכון הלאומי לבריאות הנפש ועבור מחקריו קיבל מענקים של מליונים רבים, מתוכם סכום של 1.35 מיליון דולר הועבר לאוניברסיטת אמורי עבור מחקר ע"י חברת התרופות 'גלקסו סמית' קליין'. חשוב לציין כי סכומים מעל 10,000 דולר בשנה נדרשים לדיווח ובאם מתגלה כי קיים ניגוד עניינים, המחקר יושעה או יבוטל. אולם פרופ' נמרוף נכשל ולא חשף את קבלת הסכומים מ'גלקסו סמית' קליין' בנוסף קיבל כספים רבים עבור עשרות הרצאות שנתן בעודו מקדם את תרופות החברה."

"אמנם חשיפתן של שחיתויות מסוג זה קיבלו תשומת לב רבה מצד העיתונות", אומרת מרסיה אנגל, "ואולם חשוב שנדע כי מתרחשים קונפליקטים רבים דומים בעולם הרפואה."

"ואכן, רוב הרופאים לוקחים כסף או מתנות מחברות תרופות בדרך כזו או אחרת. לרבים משלמים עבור ייעוץ או עבור מתן הרצאות בחסות החברה, כמו גם עבור כתיבת מאמרים לחברות התרופות ולעריכת מחקר 'לכאורה' שתרומתו היא בעיקר נתינת אותן תרופות למטופלים שלהם והפצת המידע הלאה. מה זה אם לא ניגוד גמור של אינטרסים?
וכך פועל עולם הרפואה. אף אחד בארה"ב לא יודע מהו הסכום הכולל המסופק ע"י חברות התרופות לרופאים, אבל ההערכה אומרת כי מדובר בעשרות מיליארדי דולרים בשנה!"

אנגל מוסיפה כי רופאים עשויים לרשום תרופות שאושרו לשימוש מסויים ללא התחשבות באותה מטרה ספציפית שהתרופה קיבלה עליה אישור,
וטוענת כי ייתכן ועד חצי מהמרשמים הם כאלה.
גם כשתרופות כבר נמצאות בשוק ממשיכות חברות התרופות לתת חסות לעוד ועוד ניסויים קליניים, לפעמים כדי לקבל אישור מה-FDA לשימושים נוספים באותה התרופה, לפעמים כדי להפגין יתרון על פני מתחרים ולעיתים קרובות רק כתירוץ לשכנע רופאים לתת תרופות כאלה לחולים.

עורכת כתב העת לשעבר נוגעת בעוד נקודה חשובה:

"בשנים האחרונות החלו חברות התרופות לשכלל שיטה חדשה ויעילה מאוד להרחבת השווקים שלהם.
במקום לקדם טיפול במחלות, הם החלו לקדם מחלות שיתאימו לתרופות שלהם. האסטרטגיה היא לשכנע אנשים רבים ככל האפשר (יחד עם הרופאים שלהם, כמובן) כי יש להם בעיות רפואיות המצריכות טיפול רפואי ארוך טווח. ועל זה נאמר: "כיצד התנהגות רגילה הופכת למחלה…".
כדי לקדם את התנאים החדשים המוגזמים, נותנות להם חברות התרופות שמות שנשמעים יותר רציניים.
לפיכך צרבת היא עכשיו "מחלת רפלוקס גסטרו הוושט", מתח קדם ווסתי הוא "הפרעה ווסתית" וביישנות היא "הפרעת חרדה חברתית".
יש גם הפרעת דחק פוסט טראומתית.

"…כאשר חברה מקבלת את אישור ה- FDA לשווק תרופה היא משיקה קמפיין תקשורתי נרחב, כולל כרזות בתחנות האוטובוס ברחבי הארץ המראות אנשים עצובים ומתחתם המילים: "דמיינו שאתם אלרגים לאנשים…" והמכירות מזנקות.
או כמו שאמר בארי ברנד, מנהל המוצר של פקסט: "חלומו של כל משווק הוא למצוא בשוק פלח לקוחות לא מזוהים ולפתח אותו.
זה מה שאנחנו יכולים לעשות עם הפרעת חרדה חברתית."

מעניין. זוכרים את הראיון שנעשה בפרוייקט "אמת אחרת" על חיסונים ואוטיזם עם ד"ר דייויד איוב?
באותה שיחה בנושאי הקשר בין חיסונים ואוטיזם אמר הרופא האמריקאי את הדברים הבאים:

"אני חושב שאין ספק שגרמו לנו להאמין בעיוורון בכך שיש לנו מערכת בריאות מצויינת.. יש לנו בדיקות מתוחכמות, בתי חולים יפהפיים… אבל אם באמת רוצים לרדת לשורש העניין, מה שצריך לחפש הוא עד כמה בריאה האוכלוסיה… אירגון הבריאות שלנו הוא לא יותר מאירגון חזית לחברות התרופות."

"…שמו של רופא יצויין בתור מי שעשה את המחקר, ולמעשה חברת הפרסום או מחלקת השיווק ביצעה וחיברה את המחקר של אירגוני פיקוח התרופות והמחלות הממשלתיים בארה"ב. באותן ועידות יושבים כאלה שמצביעים על בטיחות החיסונים והתרופות שהם בעצמם מייצרים… זה נחשב "עסקים כרגיל" וזו הסיבה שאנחנו משלמים את המחיר עם מחלות שכמותן לא ראינו אף פעם…"

האם יש צורך להוסיף?
ובחזרה לד"ר מרסיה אנגל, שימו לב לדוגמא שהביאה על איך מטים מחקר:

"סביר כי תרופות רבות שמניחים שהן יעילות, הן טובות אך במעט מאשר פלצבו. אך אין דרך לדעת, כי המידע הזה הוא בעצם מוסתר. סימן לכך סופק לפני כשש שנים ע"י ארבעה חוקרים שהתעקשו לקבל, באמצעות חוק חופש המידע, חוות דעת של ה-FDA להשוואה בין שש תרופות נוגדות דיכאון ביניהן פרוזאק,זולופט ורסיטל לעומת הפלצבו.

הם מצאו כי הפלצבו היה ב-80% יעיל ככל התרופות, כלומר ההבדל היה כל כך קטן שסביר שאין לו יותר מדי משמעות קלינית. לציבור ולאנשי הרפואה לעומת זאת גורמים להאמין כי תרופות אלה הן תרופות נוגדות דיכאון חזקות.

את מסקנותיה מסכמת ד"ר אנגל בסוף המאמר בכמה מילים:

"העניין הזה של ניגוד אינטרסים והטיית המחקרים לטובת החברות המשווקות קיים כמעט בכל תחום של הרפואה, ובמיוחד באלה המסתמכים על תרופות או מכשירים. פשוט לא ניתן יותר להאמין לתוצאות המחקרים הקליניים שמתפרסמים, או לסמוך על שיקול דעתם של הרופאים או על הנחיות רפואיות. אני לא מוצאת שום הנאה במסקנה הזו אשר אליה הגעתי לאט ובחוסר רצון לאורך עשרים שנות עבודתי כעורכת כתב העת המדעי-רפואי The New England journal of medicine.

ומה בישראל?
בשבוע שעבר התפרסם ראיון במגזין 'מנטה' עם פרופסור מיכאל וינגרטן שבכותרתו מופיע המסר: "התרחקו מרופאים".

פרופ 'וינגרטן, רופא בכיר, שימש בעבר כמנהל מרפאה וכרופא משפחה בשירותי בריאות כללית, פרופסור מן המניין באוניברסיטת תל אביב בין השאר כראש החוג לרפואת משפחה וראש החוג למדעי ההתנהגות והיה מנהל מחלקה לבריאות המשפחה בבלינסון ,סגן נשיא מועצה מדעית ויו"ר ועדת החינוך של ההסתדרות הרפואית, יו"ר איגוד רופאי המשפחה, עורך העיתון לרפואת המשפחה ופרופ' אורח באוניברסיטת אוקספורד.
וינגרטן מחזיק בראיה כוללת התומכת בעירוב של החולה בבריאותו שלו על ידי הקשבה לגוף, בהורדת בדיקות מיותרות, למשל,הוא מוכן לוותר על חלק גדול מהבדיקות לגילוי מוקדם של מחלות, שכן לטענתו אין בהן יתרון מבחינת ריפוי המחלה.
הוא מעריך כי עלינו לתת לגוף זמן סביר להתאזן ולהתארגן והוא מבקש צניעות אינטלקטואלית מהרופאים.

שיטוט ב'גוגל' מעלה פרוטוקול מישיבת ועדת העבודה,הרווחה והבריאות שנערכה ב-2006, ובה מביע אותו פרופ' וינגרטן את הסתיגותו מהקשר ההדוק בין חברות התרופות ובין הרופאים.
בין השאר הוא אומר:

"חברות התרופות הן היום התעשייה הגלובלית הגדולה ביותר בעולם, יותר מתעשיית הרכב."

הוא מעלה את הבעיתיות של הענקת מתנות ותקציבי מחקרים מצד חברות התרופות וכיצד זה משפיע על ענף הרפואה ומגיע עד החולה:

"המסר הבסיסי הוא שכל תרופה עדיפה על שום תרופה. זה מאוד רלוונטי בתרבות הרפואה. בדיכאון-אתה לא צריך לדבר עם החולה, אתה צריך לרשום לו תרופה. רפואה מונעת-אתה לא צריך אורח חיים בריא, אתה צריך לקחת תרופה. המסר הגדול שעובר מהחברות הוא שהדרך לעשות רפואה זה לרשום תרופה. זה אולי חמור יותר מאשר כל תרופה בודדת."

לסיכום:

מה כל זה אומר? הדברים ששמענו כאן נאמרים ע"י רופאים בכירים ששימשו שנים רבות בתפקידים בתוך מערכת הבריאות. אם ככה, האם אנחנו יכולים לסמוך על הרופאים שלנו בעיניים עצומות כפי שרבים מאיתנו עושים? מהן ההשלכות כשאנחנו יודעים במפורש שיש עירבוב בין האינטרסים של תעשיית התרופות לבין נתינת מרשמים לחולים. נכון,ישנם אנשי רפואה רבים שטובת החולה באמת ובתמים לנגד עיניהם, ובכל זאת, כל עוד הקו הדק בין הרצון לרפא בני אדם ובין תועלת כלכלית מיטשטש עד כדי חוסר הבחנה, הרי שיש כאן בעיה אמיתית.
ומי משלם את המחיר?

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=5834
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

16 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית