ראשי » בריאות » אתם כאן

פלואוריד והפלרה – המסמך המסכם

  • מאת כותב אורח | 2 בנובמבר 2010
  • 27,779 צפיות | 24 תגובות

דפים: 1 2 3 4 5 6 7 8

עודכן לאחרונה: 8 באפריל 2012

בשנת 2009 פורסם באותו אתר הלשכה המרכזית לסטטיסיטיקה
Feingold, G.; Setcos, J.:
Oral Health in Israel: A Review of Surveys Over Several Decades
"The Journal of the Israel Dental Association", 21: 3 (July 2004), pp. 15-21.

אוכלוסיית ישראל מורכבת מקבוצות מוצא שונות, ועקב כך קיימות בקרב האוכלוסייה בעיות שיניים מגוונות. במהלך השנים נערכו בישראל סקרים בתחום בריאות הפה. במאמר נסקרים ממצאי סקרים אלה. נמצא, *כי חלה עלייה בשיעורי עששת עד שנות ה- 80' ואילו בשני העשוריים האחרונים ניכרת מגמה של ירידה, במיוחד במקומות שבהם הוסף פלואוריד למים או שהיה בהם פלואוריד טבעי. המגמה הכללית ב-50 השנים האחרונות היא של עלייה בשיעורי הימצאות העששת, במיוחד במקומות שבהם הוסף פלואוריד למים או שהיה בהם פלואוריד טבעי. בקרב כמה קבוצות עולים גדולות נמצא צורך בטיפול דנטלי מקיף. כמו כן, נמצא כי בקרב קבוצות אלו ישנה רמה נמוכה של מודעות וחינוך לבריאות הפה. המסקנה היא, כי יש לקדם צעדים לחיזוק מערך בריאות הפה ובמיוחד בתחום המניעתי.

בשנת 2010 באם ניכנס לאתר נגלה כי הלשכה המרכזית לסטטיסיטיקה, "חזרה" למקור מה שנכתב לראשונה!

Feingold, G.; Setcos, J.:
Oral Health in Israel: A Review of Surveys Over Several Decades
"The Journal of the Israel Dental Association", 21: 3 (July 2004), pp. 15-21.

אוכלוסיית ישראל מורכבת מקבוצות מוצא שונות, ועקב כך קיימות בקרב האוכלוסייה בעיות שיניים מגוונות. במהלך השנים נערכו בישראל סקרים בתחום בריאות הפה. במאמר נסקרים ממצאי סקרים אלה. נמצא, כי המגמה הכללית ב-50 השנים האחרונות היא של עלייה בשיעורי הימצאות העששת, במיוחד במקומות שבהם הוסף פלואוריד למים או שהיה בהם פלואוריד טבעי. בקרב כמה קבוצות עולים גדולות נמצא צורך בטיפול דנטלי מקיף. כמו כן, נמצא כי בקרב קבוצות אלו ישנה רמה נמוכה של מודעות וחינוך לבריאות הפה. המסקנה היא, כי יש לקדם צעדים לחיזוק מערך בריאות הפה ובמיוחד בתחום המניעתי.

עיון במאמר מגלה כי הוא מסכם מעל 20 מחקרים שנעשו בארץ אשר דנו בין השאר בנושא עששת. המוטו המרכזי של מרבית המחקרים היא כי נפוצות העששת קשורה מארצות המוצא, הרגלי אכילה, היגיינת הפה ועוד. יש לציין כי באזור אשקלון (היכן שהיה פרויקט התנדבותי של רופאי שיניים מחו"ל), בטיפול שיניים חינוך להיגיינת הפה הוריד את מספר מקרי העששת. לגבי הפסקה של השפעת הוספת הפלואוריד במי השתייה נכון עשתה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה אשר פרסמה את הדו"ח הראשון והחזירה את הניסוח המקורי לאחר השינוי שעשתה בשנת 2009.
נציגי משרד הבריאות מתעלמים מההמלצות החד משמעיות לשפר את היגיינת השן לקבוצת גיל מסוימת במקום לתת עודף פלואוריד לכל האוכלוסייה לכל החיים ולגרום בכך נזקים קשים בגיל המבוגר.

30. אור בקצה המנהרה
30.1 בזכות סגן השר ליצמן, יחלו קופות החולים (עבר קריאה שנייה ושלישית (22.7.2010) לתת טיפולי שיניים משמרים לילדים עד גיל 8. זו פעולה נכונה, נפלאה ומבורכת אשר בביצוע נכון אמורה להפחית פלאים את העששת ונזקיה בשיני הילדים והמבוגרים אחריהם. זה גם הפיתרון האמיתי לבעיית בריאות השן בילדים ללא הרעלת המבוגרים (ראו סעיף 29 תוצאות מחקר בעיר אשקלון) הטיפולים כוללים:
בדיקת רופא, טיפול שיניים משמר, ניקוי שיניים והורדת אבנית, אפליקציה של תכשירים למניעת עששת, אטום חריצים, עזרה ראשונה לשיכוך כאב , שחזורים, טיפול מוך השן, כתרים טרומיים, עקירות, יישור שיניים, הדרכה לתזונה ולהתנהגות מונעת עששת, ביצוע סקרים אפדימיולוגיים לאומים או סקר דנטאלי לאומי, 50 אחוז הנחה על מברשת שיניים, מוקד מידע לציבור בנושא בריאות הפה.
30.2 כעת לאור סל הטיפולים לקהל היעד האמיתי ילדים אין כלל צורך בהפלרה.
30.3 בזה ניתן לומר נסתם על הגולל על הצורך בהפלרת מי השתייה במדינת ישראל.
30.4 באם היו מתאמצים אנשי בריאות הסביבה ויקראו את הדוחות של WHO מילה במילה. יחברו נא את בעיית נזקי הפלואור לעובדה שרפואת שיניים נכנסה לסל הבריאות בזכות סגן השר ליצמן ואין יותר סיבה להרעיל את האזרחים ולהיות אחת מ-2 מדינות יחידות בעולם בהן יש עדיין חובת הפלרה.
31. יש לחזור ולציין ולהודות לסגן השר הבריאות הרב ליצמן ולציין כי בזמן שהוא היה "במשמרת" אכן הוא ביצע את תפקידו נאמנה ובמעשה אמיץ אחד:
31.1 דאג לבריאות השן של ילדים
31.2 פטר אותנו מהצורך המיותר להפליר כל מה שזז.

דפים: 1 2 3 4 5 6 7 8

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=5370
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

24 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית