ראשי » בריאות » אתם כאן

פלואוריד והפלרה – המסמך המסכם

  • מאת כותב אורח | 2 בנובמבר 2010
  • 27,778 צפיות | 24 תגובות

דפים: 1 2 3 4 5 6 7 8

עודכן לאחרונה: 8 באפריל 2012

26. הצהרה כי הפלואור הוא הדבר "הכי טוב" שיש, עדין העובדה נשארה שרק 2 מדינות יש בהם חובת הפלרה בעולם המונה 243 מדינות.
27. לאור 30,000 המחקרים המוכיחים את יתרונו של הפלואור, בחודש יולי 2010 ביקשתי מהאחראי על הפלרת המים בישראל במשרד הבריאות כי יספק לי את המסמכים עליהם נשען משרד הבריאות כי ההפלרה זה "הדבר הכי טוב במאה האחרונה". ואכן קיבלתי 5 מסמכים שהועברו דרך דר' זוסמן מנהל האגף לבריאות השן במשרד הבריאות.
27.1 המסמך שעליו מסתמך משרד הבריאות הינו דו"ח טכני של ארגון הבריאות עולמי משנת 1994. כל הפרסומים עליו התבסס הנם משנות ה-80 למאה הקודמת ועד 1993. מאז נעשו מחקרים רבים שהראו את תופעות הלוואי המזיקות של ההפלרה, תופעות המתרחשות לאחר זמן חשיפה ממושך לעודפי פלואוריד, ואותן לא הכירו לפני 20 שנה !!
27.2 חלק נכבד מהמאמרים שהם מצטטים, אינם המלצה על הפלרה אלא הם פרסומים ומידעונים (ברושורים) של WHO ואחרים, המציינים כי בעיית העששת היא בעיה שניתנת להפחתה באמצעות שיפור היגיינת השן. ומוזכר כי במדינות עולם שלישי ובשכבות אוכלוסיה במצב סוציו אקונומי נמוך היגיינת השן ירודה. בעיקר עקב חוסר מודעות וחוסר אמצעים לצחצוח שיניים יעיל
27.3 המסמך מציין כי תוספת מתונה וזהירה של פלואוריד לילדים, במים, מלח או משחת שיניים מסייעת למניעת עששת בגיל צעיר. פלואוריד לא מועיל לבני נוער ולבוגרים.
27.4 אף מסמך לא ממליץ על הפלרה של מי שתייה. הם מביאים הפלרת מי שתייה כאחת מאופציות מגוונות לשמירה על בריאות השן.
27.5 בחלק מן הפרסומים ציינו המומחים בפירוש כי משחת שיניים עם פלואוריד זמינה לכל ילד, במחיר נמוך, היא אופציה מועדפת אך קשה יותר לביצוע.
27.6 כל המסמכים של WHO מספיק ישרים כדי להעיר כי אין להוסיף פלואור למים בלי אבחנה. ויש להוסיפו רק לאחר סקר מקורות המים והערכת סיכונים לגבי היווצרות עודף פלואור.
27.7 במסמך הטכני של WHO מ-2006 בנושא פלואוריד ופלואורידוזיס הוא מסמך עדכני המתייחס לנזקי הפלואור במי שתייה. באזורים נרחבים בעולם בהם יש עודף פלואור טבעי במים נגרמים נזקי שלד קשים לאוכלוסיות גדולות.
27.8 כל מדען בר דעת היה חייב להתייחס למסמך נזקי הפלואור של ארגון הבריאות העולמי ולהתייחס למסקנותיו ברצינות ולהשליך מהן על הסיכונים שבהוספת פלואור למי שתייה לאורך כל החיים. רק אצלנו לא עשו 1+1=2
27.9 משרד הבריאות בחר להתעלם מן המידע שפורסם במסמך טכני חשוב זה (2006) למרות שהמידע ששימש במסמך זה עדכני ומצביע על נזקים קשים עקב חשיפה לעודפי פלואוריד במים מסיבות אלו ואחרות.
27.10 שאר הפרסומים כלל אינם המלצות להפלרה והם מתחלקים ל-2 סוגים:
27.11 מסמכים ומאמרים הסוקרים את תרומת הפלואור למניעת עששת, וכלל אינם עוסקים בנזקי הבריאות לטווח ארוך ופורסמו רק בעיתונים נידחים על רפואת שיניים
27.12 מסמכים העוסקים בנושאים של איכות מי שתייה, כולל החזרת נוטרינטים ומוזכר בהם גם הפלואוריד
28. אף אחד מהמסמכים שהעביר משרד הבריאות אינו עוסק בנזקי ההפלרה. הם בוחנים רק את הפחתת מספר החורים בשיני ילדים (שגם מספרם אינו משמעותי). ומתעלמים לחלוטין מנזקי שלד ארוכי טווח אצל מבוגרים.
29. בפרסום של הלשכה המרכזית לסטטיסיטיקה "פעולות ופרסומים סטטיסטיים חדשים בישראל רבעון 4/2004 חוברת מס' 136", פורסם:
Feingold, G.; Setcos, J.:
Oral Health in Israel: A Review of Surveys Over Several Decades
"The Journal of the Israel Dental Association", 21: 3 (July 2004), pp. 15-21.
אוכלוסיית ישראל מורכבת מקבוצות מוצא שונות, ועקב כך קיימות בקרב האוכלוסייה בעיות שיניים מגוונות. במהלך השנים נערכו בישראל סקרים בתחום בריאות הפה. במאמר נסקרים ממצאי סקרים אלה. נמצא, כי המגמה הכללית ב-50 השנים האחרונות היא של עלייה בשיעורי הימצאות העששת, במיוחד במקומות שבהם הוסף פלואוריד למים או שהיה בהם פלואוריד טבעי. בקרב כמה קבוצות עולים גדולות נמצא צורך בטיפול דנטלי מקיף. כמו כן, נמצא כי בקרב קבוצות אלו ישנה רמה נמוכה של מודעות וחינוך לבריאות הפה. המסקנה היא, כי יש לקדם צעדים לחיזוק מערך בריאות הפה ובמיוחד בתחום המניעתי.

דפים: 1 2 3 4 5 6 7 8

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=5370
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

24 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית