ראשי » בריאות » אתם כאן

פלואוריד והפלרה – המסמך המסכם

  • מאת כותב אורח | 2 בנובמבר 2010
  • 27,775 צפיות | 24 תגובות

דפים: 1 2 3 4 5 6 7 8

עודכן לאחרונה: 8 באפריל 2012

10. שימוש בפסולת ממפעלי דשנים8 בתור חומר גלם
תמיסת הפלואור המוחדרת למי השתייה במדינת ישראל, אינה חומר כימי נקי, חומצה פלואורוסליצית המוספת למי השתייה בישראל היא בעצם הפסולת הכימית של מפעלי דשנים ופוספאטים. חומצה זו מכילה שאריות של כימיקלים ומתכות כבדות שחלקם מסוכנים לאדם ואסורים לשימוש. פסולות רעילות אלו נחשבות עפ"י חוק כחומרים מסוכנים (חומ"ס) ואמורות עפ"י חוקי הטיפול בחומ"ס להיות מטופלות ומנוטרלות ומושמדות, באתר הפסולת הרעילה ברמת חובב.
בחודש ספטמבר 2009, כאשר הופסקה אספקת בחומצה הפלואורוסליצית, ממפעל דשנים אמורה חומצה זו להיות מטופלת באתר רמת חובב.

11. ה"תקן הישראלי" אינו מתייחס לזיהומים הקיימים בחומר המשמש בפועל להפלרה רקע: התקן האירופאי נוסח עבור חומר גלם אחר שכנראה אינו מכיל מזהמים שונים כמו הפסולת ממפעלי הדשנים, המשמשת בישראל להפלרה ולכן אין בתקן האירופאי (שהועתק לתקן ישראלי) דרישה לבדוק נוכחות ורמות זיהום של עוד עשרות כימיקלים מסוכנים אשר אינם נמצאים בחומר הגלם (ולכן לא ציינו בתקן) אך נמצאים בחומר הגלם הישראלי. מכוון שאינם מופיעים בתקן- לא בודקים אם המזהמים הללו קיימים בחומצה הפלואורוסליצית. זה לא אומר שהיא "נקייה" אלא ש"אם לא מחפשים אז לא מוצאים….."
11.1 בשנת 2003, יצר מכון התקנים תו תקן ישראלי (5438, חלק 4), שקובע את הרכב תמיסת חומצה פלואורוסיליצית (חומצה הקסא- פלואורוסיליצית), ככימיקל לטיפול במים המיועדים לשתייה. התקן זהה לחלוטין לתקן האירופאי August 2001 : EN 12175 .
11. 2 חשוב לציין כי התקן האירופאי אינו מתייחס לחומצה פלואורוסליצית הנוצרת כפסולת בתהליכי ייצור של דשנים כימיים אלא לפלואור אחר.
11.3 התקן הישראלי נקבע בלי התייעצות עם ועדת מומחים ממקצועות הרפואה, כימאים, טוקסיקולוגים, מומחים של איכות הסביבה, אנשי בטיחות, עורכי דין, כלכלנים. והפרוטוקולים של קביעת התקן חסויים. מה יש כאן להסתיר?
11.4 קיימת טבלת ערכי מכסימום המותרים לחומרים נוספים שמופיעים בתמיסה "הקסה-פלואורוסליצילית" שבה עוסק התקן המוספת למי השתייה. כל מה שלא מופיע ברשימה אסור שייכלל בתמיסה. הערה שצורפה לטבלה: "שאר הפרמטרים הכימיים השונים שמופיעים בדירקטיבה האירופאית מס' 98/83/EEC אינם רלוונטיים לתמיסת הקסא- פלואורוסיליצית מאחר ואינם אמורים כלל להיות נוכחים בחומר הגלם לייצור התמיסה הנ"ל.
11.5 עמוד 2 בהגדרות בסעיף 4.3 של הדירקטיבה 98/83/EEC: אינן חלות ובמקומם יחול "תקנות בריאות העם (איכותם התברואית של מי שתיה התשל"ד – 1974), על עדכוניהן".
11.6 המפרט הטכני כביכול של ה"אנליזה האופיינית" של מפעל דשנים לגבי החומצה זהה לחלוטין לעמוד 8 בטבלה של התקן הישראלי (5438, חלק 4). תו התקן הוא רק ל- 10 חומרים רעילים היות והוא לקוח מתקן אירופאי, ושם חומר הגלם לא מכיל חומרים אחרים, לכן אינו נדרש לבדיקה.
11.7 הרכבה הכימי של תמיסת החומצה הפלואורוסיליצית (כפי שמציינת ספקית הפלואור – חברת דשנים), כולל גם רעלים מסוכנים כמו ארסן, קדמיום, כרום, כספית, ניקל, עופרת, אנטימון, סלניום וחומצה הידרופלואורית. האלמנטים הכימיים הללו מוצגים בגלל תו התקן. אך יש מזהמים נוספים שהתקן לא דורש נתונים עליהם ולכן אין מציינים אותם.

12. איך קורה שאף אחד לא בודק את המזהמים המוחדרים למי השתייה יחד עם החומצה הפלואורוסליצית?
לפני התשובה, מספר מושגי יסוד בבדיקות כימיה של מים:
12.1 בדיקת "כימיה מלאה" – נבדקים כ- 90 חומרים כימיים המהווים מזהמים פוטנציאליים. בדיקה לכימיה מלאה נעשית על פי התקנות16 למקור המים. התדירות נמוכה (אחת לשש שנים כאשר האיכות תקינה).
12.2 בדיקת "כימיה מצומצמת" – נערכת מספר פעמים בשנה וכוללת פחמן אורגאני, בליעת קרניים סגוליות, כלוריד וחנקה. ס"ה נבדקים 5 חומרים כימיים
12.3 בדיקות מים במערכת אספקת המים לצרכן –נעשות ברשת המים לאחר השאיבה מהבאר. הבדיקות הנערכות: עכירות, טריהלומתנים (הכוונה למים עיליים – מי כינרת), ברזל, אבץ, עופרת, כרום, פתאלאטים (במערכות פלסטיק בלבד).
12.4 ברשת הובלת המים- נדגמים המים לבדיקות בקטריולוגיות וכן לבדיקת "כימיה מצומצמת", אחת לכמה חודשים. כאמור "רשת המים" לא נדגמת ל"כימיה מלאה".
12.5 התוצאה: הבדיקות שעשויות לגלות זיהומים עקב הליך ההפלרה נערכות בזמן ובמקום שלפני הוספת הפלואור (בתדירות של אחת ל-6 שנים)!. לכן אין שום סיכוי לראות את המזהמים שבפועל מוחדרים למים יום יום שעה שעה.
12.6 גם הרכב החומצה הפלואורוסליצית לא נבדק בפועל: חברת מקורות לא בודקת את הרכב החומצה פלואורוסליצית, בטענה כי לחומצה הפלואורוסליצית יש תו תקן ומקורות "סומכת על היצרן/משווק", אשר מצידו אינו בודק ומציין בדפי הבטיחות רק את מה שנדרש בתקן. חד גדיא!

דפים: 1 2 3 4 5 6 7 8

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=5370
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

24 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית