ראשי » סביבה ואקלים » אתם כאן

בריטניה מכירה בכך שהיא ריססה את אזרחיה ללא ידיעתם

  • מאת Danton | 11 באוקטובר 2010
  • 10,462 צפיות | 14 תגובות
עודכן לאחרונה: 8 באפריל 2012

במסגרת הוויכוח סביב טענת "שובלי העיבוי הכימיים", להלן אחת מהראיות, המצביעה לכאורה על האפשרות שממשל מסויים של אחת המדינות באירופה המערבית והמתקדמת השתמש באזרחים כשפני ניסיון ללא ידיעתם, וריסס אותם במני כימיקלים וחיידקים שונים, במשך כ-40 שנה.

זהו המאמר שאותי שכנע בנושא שובלי העיבוי/ריסוס הכימיים – כמטריילס, ושבאמצעותו גם הצלחתי לרסק בן-שיח מכחיש בפורום איכות סביבה של "תפוז", כך שמאמר זה הינו מאוד חביב עלי, מספיק כדי שאקח על עצמי את תרגומו ע"מ לחשוף ציבור רחב יותר לתכניו, ויבין איזו אסמכתא אדירה הוא מהווה.

לוחמה ביולוגית נוסתה על מיליוני אזרחים

רוב שטח בריטניה נחשף לחיידקים שרוססו בניסויים סודיים.

Antony Barnett, public affairs editor
The Observer, Sunday 21 April 2002 10.23 BST

משרד ההגנה הפך חלקים גדולים של המדינה למעבדה ענקית לניסויים סודיים של לוחמה ביולוגית על הציבור. דו"ח ממשלתי שאך פורסם מספק בפעם הראשונה סקירה היסטורית רשמית מקיפה של ניסויים בנשק ביולוגי בבריטניה בין השנים 1940 ל- 1979.

ברבים מהניסויים הללו, רוססו כימיקלים שעשויים להיות רעילים ומיקרו-אורגניזמים על אזורי אוכלוסיה נרחבים, מבלי לידע אותה.
אמנם הפרטים של כמה ניסויים סודיים דלפו בשנים האחרונות, אך הדו"ח בן 60 העמודים חושף פרטים חדשים על יותר מ-100 ניסויים סמויים.

הדו"ח חושף כי אנשי צבא תודרכו לענות למיני "שואלים חקרניים" שניסויים אלו מהווים חלק מתוכניות מחקר של מזג האוויר וזיהום אוויר.

הבדיקות, שבוצעו על ידי מדענים של הממשלה בפורטון דאון, נועדו לסייע למשרד ההגנה להעריך את הפגיעות של בריטניה באם הרוסים יפזרו עננים של חיידקים קטלניים מעל בריטניה.

ברוב המקרים, בניסויים אלו לא השתמשו בנשק ביולוגי אלא בחלופות אשר המדענים האמינו שיחקו לוחמה ביולוגית ואשר במשרד ההגנה טענו שלא היו מזיקים. אבל משפחות באזורים מסוימים של המדינה, שנולדו להם ילדים עם מומים, דורשות חקירה ציבורית.

פרק אחד של הדו"ח, "הניסויים בחלקיק הפלואורוסנטי", מגלה איך בין 1955 ל-1963 מטוסים טסו מאנגליה צפונית מזרחית עד קצה קורנוול לאורך החופים מדרום וממערב, ופזרו כמויות עצומות של zinc cadmium sulphide על האוכלוסייה. החומר הכימי נסחף קילומטרים אל תוך היבשת, כאשר הזוהר שלו מאפשר לעקוב אחר התפשטות שלו. בניסוי אחר, אותו החומר פוזר לאורך הכביש ליד העיר פרום (Frome) בסומרסט במשך שעה.

בעוד הממשלה מתעקשת שהחומר בטוח, קדמיום מוכר כגורם לסרטן הריאות, ובמהלך מלחמת העולם השנייה נחשב על ידי בעלות הברית כנשק כימי.

בפרק אחר, "ניסויים באזורי כיסוי נרחבים", משרד ההגנה מתאר כיצד בין 1961 ל-1968 יותר ממיליון בני אדם לאורך החוף הדרומי של אנגליה, מטוֹרקִי (Torquay) עד לניו פורסט, נחשפו לחיידקים הכולל E.coli ו-bacillus globigii, אשר מחקה אנתרקס. ריסוסים אלו בוצעו מספינה צבאית, Icewhale, שעגנה לאורך חופי דורסט, שריססה את המיקרואורגניזמים ברדיוס של 8 עד 16 ק"מ.

הדו"ח חושף גם פרטים של ניסויי ה-DICE בדרום דורסט בין השנים 1971 ל-1975. באלו היו מעורבים מדענים צבאיים בריטיים ואמריקאים שריססו כמויות גדולות של חיידקים marcescens serratia, עם מדמה אנתרקס ופנול.

חיידקים דומים פוזרו ב 'ניסויי חבלה' בין השנים 1952 ו 1964. אלה היו ניסויים כדי לקבוע את הפגיעות של בנייני ממשלה גדולים והתחבורה הציבורית בעת תקיפה ביולוגית. בשנת 1956 החיידקים שוחררו ברכבת התחתית של לונדון בצהריים לאורך הקו הצפוני בין קוליירס ווד לטוטינג ברודווי. התוצאות מראות כי האורגניזם התפזרו על פני 16 ק"מ. ניסויים דומים נערכו במנהרות שתחת בנייני ממשלה בווייטהול.

ניסויים שנערכו בין 1964 ל 1973 הודבקו חיידקים לקורי עכבישים בקופסאות כדי לבדוק כיצד החיידקים ישרדו בסביבות שונות. בדיקות אלו בוצעו בעשרות מקומות ברחבי בריטניה, כולל בווסט אנד של לונדון, סאות'המפטון וסווינדון. הדו"ח גם מפרט לגבי יותר מתריסר ניסויי שדה קטנים יותר שנערכו בין 1968 ל-1977.

בשנים האחרונות, משרד הביטחון מינה שני מדענים כדי לבדוק את בטיחותן של בדיקות אלה. שניהם דיווחו כי אין סכנה לבריאות הציבור, אך אחד מהם העלה את האפשרות שקשישים או אנשים הסובלים ממחלות נשימה עלולים להפגע קשות אם הם ישאפו מספיק מאותם מיקרואורגניזמים.

עם זאת, כמה משפחות באזורים שספגו את אותם ריסוסים סודיים משוכנעות שהניסויים הללו גרמו למומי לידה, נכויות פיזיות וקשיי למידה בילדיהם.

דוד אורמן, קצין צבא מבורנמות', דורש חקירה ציבורית. אשתו, ג'נט, נולדה במזרח לולוורת' (Lulworth) בדורסט, קרוב למקום שבו התקיימו רבים מאותם ניסויים. היא הפילה, ולאחר מכן ילדה בן עם שיתוק מוחין. לשלוש האחיות של ג'נט, שגם נולדו באותו הכפר בזמן אותם הניסויים, נולדו ילדים עם בעיות בלתי מוסברות, כמו למספר שכניהם.

רשות הבריאות המקומית הכחישה שיש קשר, אבל אורמן סבור אחרת. הוא אמר: "אני משוכנע שמשהו נורא קרה. הכפר הוא קהילה מלוכדת, זה לא צירוף מקרים שהיו מומים מולדים רבים כל כך על שטח כה קטן ותוך זמן כה קצר."

לאורך השנים, ממשלות שונות ניסו לשמור על הפרטים של ניסויי הלוחמה הביולוגית בסוד. בעוד דיווחים על מספר ניסויים יצאו לאורך השנים מהארכיון הלאומי, מסמך זה מאת משרד ההגנה שפורסם לאחרונה – אשר שוחרר לבקשתו של חבר הפרלמנט הליברל דמוקרט מ.פ. נורמן בייקר – מציג את הגרסה הרשמית המקיפה ביותר של הניסויים בלוחמה ביולוגית.

בייקר אמר: "אני מקדם בברכה את העובדה כי הממשלה פרסמה סוף סוף את המידע הזה, אבל השאלה היא למה זה לקח כל כך הרבה זמן. זה בלתי מתקבל על הדעת כי התייחסו אל הציבור כשפני ניסוי ללא ידיעתו, ואני רוצה להיות בטוח כי הטענות של משרד הביטחון כי הכימיקלים והחיידקים ששימשו היו בטוחים, נכונות. "

הדו"ח של משרד ההגנה משחזר את ההיסטוריה של המחקר של בריטניה בתחום המלחמה הביולוגית מאז מלחמת העולם השנייה כאשר פורטון דאון הפיק חמישה מיליון יחידות של מזון לבקר ממולאות בנבגי אנתרקס קטלני שנועד להיות מוצנח בגרמניה במטרה להרוג את הבקר שלהם. הוא גם חושף פרטים של ניסויי האנתרקס הידועים לשמצה על Gruinard בחוף הסקוטי אשר הותירו את האי כה מזוהם כך שזה לא יכול היה להיות מאוכלס עד סוף שנות 1980.

הדו"ח גם אישר את השימוש של אנתרקס וחיידקים קטלניים אחרים בניסויים על סיפון ספינות בים הקריבי ומול חופי סקוטלנד במהלך שנות החמישים. במסמך נאמר: "ההסכמה שבשתיקה לניסויים המדמים התקפה ביולוגית בהם הציבור עלול להיחשף לחומרים מסוכנים, הושפעה במידה ניכרת ע"י שיקולי בטחון, שנועדו ללא שום ספק למנוע את המידע מהציבור. תוצר לוואי חשוב לזה היה הצורך להימנע מלעורר אי שקט ציבורי על הפגיעות של האוכלוסייה האזרחית במקרה התקפה של לוחמה ביולוגית. "

סו אליסון, דוברת פורטון דאון, אמרה: "הדיווחים עצמאיים על ידי מדענים מובילים, הראו שאין כל סכנה לבריאות הציבור מפני ריסוסים אלו אשר בוצעו כדי להגן על הציבור. התוצאות של ניסויים אלו יצילו חיי אדם, במידה ונותקף באמצעות נשק כימי וביולוגי."

בתשובה לשאלה האם בדיקות אלה עדיין מתבצעות, אמרה: "זו לא המדיניות שלנו לדון במחקר שמתנהלים."

המסקנה שלי מכל זה היא, שגם אם ניתן למצוא הצדקה בטחונית הן לניסויים והן להשתקה, עדיין כל המערכת הזו מספקת את הראיה לכך שכן יתכנו מקרים בהם הרשויות יבצעו באוכלוסיה מני מעשים שעל פניו נראים מופרכים ובלתי אפשריים… כמו לרסס כימיקלים וחיידקים אלימים על הציבור ללא ידיעתו.

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=5022
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

14 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית