תיאוריית החידושים – איך שהזמן רץ…

  • מאת מנהל הפרויקט | 26 ביוני 2010
  • 11,422 צפיות | 15 תגובות
עודכן לאחרונה: 19 באוקטובר 2010

סרט של 20 דקות המסביר את "תיאוריית החידושים" (Novelty Theory) של טרנס מקנה. על פי תיאוריה זו האמרה הקלישאית "איך שהזמן רץ" מקבלת משמעות מאד ממשית. כלומר, בתחילה, תזוזת הזמן הייתה מאד איטית, כך גם השינוי בעולם ולכן הוא היה הרבה יותר פשוט (ככל הנראה אנרגיה בלבד). ככל שהזמן התקדם, כך רמת השינוי בעולם תפסה תאוצה עד לרמה כי השינויים שחווה העולם בחמישים השנים האחרונות מתעלה על השינויים שנעשו בכמה אלפי שנים שקדמו להן.

מה שמקנה עשה, הוא לקח את הקוד המתואר בספר האי-צ'ינג (בעברית: ספר התמורות; ספר סיני עתיק בן 4000 שנה לערך), הלביש אותו באמצעות תוכנת מחשב על תולדות הזמן (על פי המדע) והגיע לממצאים מאד מעניינים, בעיקר לגבי ההיסטוריה האנושית. מה שנוצר זה מעין גרף המראה על שינוי (novelty) בעולם, כאשר בכל פעם בו הגרף קופץ הדבר מצביע על אירוע "מחדש" שקרה (בניית הפירמידות, לידת ישו, מוחמד, מלחמות עולם וכו'). הגרף הוא מעין מחזור של דפוס הבא לידי ביטוי כל פעם מחדש במהירות גבוהה יותר ויותר, כך שיש גם חזרה על אירועים דומים. לדוגמא: גרמניה הנאצית מקבילה לבניית הפירמידות, אותו יום בו סדאם חוסיין פלש לכווית מקביל ללידת מוחמד, סיום מלחמת המפרץ מקביל למות מוחמד ועוד צירופי מקרים (או…) רבים ואחרים.

עוד דבר מעניין בתיאוריה, כרגע אנחנו במחזור האחרון המורכב מ-67 שנים (1945-2012). כלומר, באופן מקרי ודי מדהים, גם בה (כמו בלוח שנה של המאיה) הזמן נגמר בדיוק ב-21 בדצמבר 2012. אחרי אותו תאריך אין אפשרות לעוד מחזורים.

טרנס מקנה (לפי הויקיפדיה) היה סופר אמריקני, מרצה, מטפיזיקאי, פילוסוף, אתנובוטניסט, היסטוריון של האומנות ואנרכיסט לפי הגדרתו, אנטי-חומרני, פעיל סביבתי, פמיניסטי, וסקפטי.

הוא נודע בשל הידע שלו במטאפיזיקה, מחקר גנים בצמחים, שמאניזם, מיסטיקה, ביולוגיה, גיאולוגיה, פיזיקה, ותיאוריית החידושים שלו…

http://video.google.com/videoplay?docid=8701042459684666916#

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=4008
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

קראו פוסטים נוספים שקשורים לנושא


אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

15 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית