ראשי » מיסטיקה » אתם כאן

הצד השני של המפתח – גבולות תיאוריות העידן החדש

  • מאת כותב אורח | 20 במאי 2010
  • 14,507 צפיות | 99 תגובות
עודכן לאחרונה: 21 באוקטובר 2010

העידן החדש, בפתחו אנו נמצאים כיום, הוא עוצמתי, תקדימי ומהפכני ולוקח את העולם והתודעה האנושית למקום בו האנושות עדיין לא התנסתה בו. העידן החדש מציע גילויים חדשים-ישנים על עצמנו, על התודעה המקיימת אותנו, על היכולות והפוטנציאל הטמונים בנו ובעולם בו אנו חיים.

עם הגילויים מגיעות תיאוריות ומגיעים רעיונות או עקרונות מפתח עוצמתיים, מגוונים, רבי כוח ורבי השפעה שהשלכותיהם נוגעות בכל תחומי החיים, החל מאפשרויות ריפוי אנרגטי של הגוף, דרך שליטה במחשבות ושינוי דפוסי התנהגות ועד חיבור למקורות השראה ובריאה באופן פוטנציאלי לכל אדם ואדם בעולם.

יחד עם זאת, גם בתיאוריות ובמפתחות העוצמתיים ביותר יש לדעת איך ומתי להשתמש. דווקא בשל עוצמתם. כמו בכל כלי, אם לא יודעים את אופן השימוש בו ואת העיתוי המתאים לו הוא יכול לשרת, אפילו בלי שנתכוון, אפילו בלי שנרצה, בדיוק את הפעולה ההפוכה. כאש, היכולה לחמם אך גם לשרוף, כמים, היכולים להרוות ולטהר אך גם להטביע או לגרום לחנק, כך גם התיאוריות, העקרונות, החוקים והמפתחות העוצמתיים, יכולים לתת לגיטימציה למעשים שלא רצינו לתת להם זאת ולהעצים דפוסים במקום לרפאם!

בריאת מציאות

העקרון, אולי המרכזי ביותר, שהעידן החדש הביא איתו לעולמנו הוא התפיסה ש"אני הוא הבורא של מציאות חיי". לא עוד תפיסת עצמי כ"בובה של אלוהים", כתלוי/ת ההורים, הילדים, החיים, הנסיבות, הקארמה, אלא כל מה שקורה ואף כל מה שקרה לי בחיים הוא בריאה או הגשמה שלי. עפ"י תפיסה זו, המציאות המתגשמת בחיי היא באחריותי (המלאה או המוחלטת? תלוי עד כמה רחוק לוקחים את הטענה) ולמעשה, תלויה בי ואך ורק בי (בקצה המוחלט שלה). יותר מכך, באיזושהי רמה משהו בי רצה או "זימן" את המציאות הזו (ולכן בראנו או הגשמנו אותה) גם אם זו מציאות קשה וטראגית ביותר.

הטענה היא כי בריאת המציאות נעשית (רובה ככולה? שוב, תלוי עד כמה רחוק לוקחים את הטענה) ע"י המחשבות והאמונות שלנו – "המחשבות והאמונות/התפיסות שלנו יוצרות את מציאות חיינו". האופן שבו אנו תופסים דברים והדרך בה אנו חושבים עליהם, כך הם יתממשו במציאות, במוקדם או במאוחר.

עפ"י תפיסה זו נאנסת, לדוגמא, היא האחראית על האונס שחוותה. הנאנסת, בתפיסתה את עצמה כקורבן (תפיסה ששוכנת בה מימי ילדותה, עוד מגלגולים קודמים, או שאולי אימצה דפוס של אימה) זימנה או משכה לחייה את סיטואצית האונס וכך יצרה מציאות זו.

יתרה מכך, עפ"י עקרון זה אפשר לטעון שהדפוס הקורבני של הנאנסת, שהיה אולי עד לאונס חבוי או מודחק והתבטא בחייה באופן מוחלש, עלה בעקבות האונס לתודעתה באופן כה ברור שכעת היא לא תוכל להתעלם ממנו עוד. למעשה, אם לוקחים תפיסה זו באופן מוחלט עפ"י ההנחה ש"לכל דבר יש סיבה" וכי "דבר אינו קורה סתם" ומסתמכים על ההמלצה "לראות כל מצב כהזדמנות", אפשר להציג את המציאות של הנאנסת באופן כזה שזוהי בעצם הזדמנות עבורה לעשות "תיקון" אמיתי של הדפוס המושרש בה כ"כ חזק (העלאת דפוס למודעות והכרה בו הוא השלב הראשון בתהליך השינוי שלו).

אם נלך עם תפיסה זו צעד אחד קדימה (וכן, יש כל מיני כיוונים אליהם אפשר להתקדם ומה שאני מציגה הוא אמנם רק כיוון אחד מהם, אבל חשוב ביותר לתת עליו את הדעת בשל השלכותיו), אולי, בעצם האנס עשה לנאנסת "טובה" כשסייע לדפוס שהיה קיים בה רוב או כל שנות חייה ואולי גם בגלגולים קודמים לעלות לתודעתה? אולי נטען כי במעשה המחריד גרם לה האנס לזעזוע ולטראומה כה עמוקים, שהנאנסת לא תוכל יותר להתעלם מהתפיסה הקורבנית שלה את עצמה ובאמצעות תהליך ריפוי משמעותי ועמוק תוכל סופסוף, אחרי שנים או גלגולים, לשנותו באמת (בתנאי כמובן שהיא תמצא מטפל טוב שיודע לרפא טראומה כזו)?!

ואם נמשיך להתקדם בכיוון הזה אולי נטען כי אפילו אולי צריך להודות לאנס על שהעלה דפוס מושרש על פני השטח ואיפשר במעשהו הנפשע הזדמנות לתיקון נשמתי עמוק?!

ברור שאנחנו לא רוצים לטעון זאת ולא רוצים להאמין בכך!

ברור שאנחנו לא רוצים לתת לגיטימציה למעשי פשע אכזריים על מנת להצדיק תיקונים נשמתיים!

וברור שבכל ליבנו אנחנו רוצים להפסיק להאמין ש"מהחוויות הקשות ביותר לומדים את השיעורים המשמעותיים ביותר בחיים" ולהתחיל להאמין לתקווה המובטחת ש"אפשר ללמוד שיעורים משמעותיים גם בפשטות ובקלות!".

אולם, בלי לשים לב אנחנו עשויים, מתוך התפיסה ש"אנחנו בוראים את מציאות חיינו", למצוא את עצמנו מסבירים לעצמנו או לאחרים את המעשה הנפשע של האונס בכך ש"הנאנסת זימנה אותו, גם אם היא לא יכולה עדיין להכיר בכך, כדי להביא לתיקון נשמתי". הסבר זה עושה במידה מסויימת "סדר" במציאות הבלתי נסבלת הזו ומנסה "להכניס היגיון בשיגעון", להרגיע את הכיווץ שבלב ואת הבטן המתהפכת ולהשקיט את חוסר האונים מול השאלה הכ"כ אנושית "למען השם, למה קורים דברים כאלו בעולמנו?"

כי גם אם זה נכון והנאנסת ברמה הנשמתית זימנה את הסיטואציה הקשה והטראומטית – האם ידיעה זו עוזרת לה להירפא מהטראומה?
האם הידיעה כי אתם (או לפחות, חלקים בכם) אחראיים על בריאת הטראומות והחוויות הקשות בחייכם עזרה לכם להירפא מהן?

השתקפויות:

תיאוריה מרכזית משמעותית נוספת בעידן החדש היא ש"כל מה שאני רואה או חווה במציאות הוא השתקפות שלי". מתוך התפיסה שהאדם הוא מיקרוקוסמוס של העולם, מה שאני רואה בעולם מתקיים בי: המלחמה והשלום, האכזריות והרוע, הטוב, היופי והפלאי. יותר מכך, הדרך שבה אני תופס/ת את המציאות סביבי והפרשנות שאני נותן/ת לדברים זהו האופן בו אני תופס/ת את עצמי: אם אני רואה באחר קמצנות, אלימות, טיפשות, כיעור, נדיבות, איפשור וכיוב' – אלו השתקפויות של מה שמתקיים גם בי, במיוחד אם מה שאני רואה באחר גורם לי לרגש עז. לדוגמא, אם יש בי התנגדות למה שאני חווה ככיעור/כטיפשות של אחר, זוהי ההתנגדות שלי לכיעור/לטיפשות בתוכי.

אולם, בואו ניקח דוגמא של אדם שכולם מנצלים אותו וזוהי גם התחושה המכננת בו (זהו סוג נוסף של קורבנות, כשלמעשה, בכל מקום בו אדם לא לוקח אחריות מלאה על מצבו או על חייו הוא מתייחס אל עצמו כקורבן של מישהו או של משהו). אם אדם זה יתבונן על המציאות וינתח את תחושותיו על סמך עיקרון ההשתקפויות הוא יאמר לעצמו: "אם תחושתי היא שכולם מנצלים אותי ואם הדרך שבה אני תופס את המציאות משקפת אותי סימן שגם אני מנצל אחרים. לפיכך, עלי כנראה להפסיק לקחת או לבקש מאחרים (ולנצל אותם) ולהיות יותר בנתינה". בדרך זו האדם יעצים את הדפוס הקורבני שלו וימשיך למשוך לחייו אנשים שינצלו אותו!

זאת מכיוון שיש מצבים בהם ההשתקפות היא הפוכה – בדיוק כמו במראה (הדמות שבמראה מראה את ההיפך שלנו – הימין שלנו הוא השמאל שלה ולהיפך)! במצב כזה המציאות מראה לאדם את ה"משלים" שלו ולא את הזהה שלו (למרות שאפשר לומר שבמציאות הדפוסים מתגלמים בצורה הפוכה אך יש ביניהם זהות ברמת העומק). למעשה, מסקנתו של אדם זה צריכה להיות הפוכה: "אם כ"כ הרבה אנשים מנצלים אותי סימן שאני מאפשר זאת ועלי להתחיל ללמוד לומר "לא". זו אחריותי לא לאפשר לאחרים להמשיך לנצל אותי"!

אבל, מנגד, אם על כל דפוס התנהגות אדם יגיד "זה המשלים שלי, זה לא אני" זה עשוי להוביל לחוסר לקיחת אחריות, לניתוק רגשי ואף לניתוק מהמציאות.

איך אפשר לדעת מתי ההשתקפות היא ישירה ומתי היא הפוכה? איך אפשר לדעת מתי אני מעצים/ה את דפוס ההתנהגות שלי ומתי אני בדרך הנכונה לשינוי? מתי הדרך בה אני בוחר/ת היא בריחה מהתמודדות ומתי הוא בחירה "לא עוד!"?

והעיקר: לא לפחד כלל ולהיות בשמחה תמיד!

איך יודעים אם הרגשות ה"חיוביים", כמו שמחה או אהבה, שמקבלים חשיבות עליונה בתהליכי ריפוי ומודעות, באים ממקום אמיתי, אותנטי וכנה?

איך יודעים שתחושות של קבלה, סליחה או חמלה אינן אלא מסווה "מואר" למנגנון הדחקה (שהפך להיות עם השנים משומן היטב) של רגשות כמו כעס, שינאה, פחד, שאינם מקבלים לגיטימציה?

לעיתים, במצבים מסויימים, רגשות של שמחה ואהבה ותחושות של קבלה (גם אם הם נחווים באופן אותנטי) לא באים ממקום אמיתי ושלם אלא ממקום שמפחד להכיר בעוצמת הקושי, לא כל שכן להתמודד איתו. במצב כזה הרגשות והתחושות החיוביים משמשים מפלט הגנה בכסות של נאורות או מוארות מפני עוצמת הכאב.

יש להיזהר מתרמית אישית זו. היא מתעתעת ביותר, גם בחכמים ובטובים ביותר!

כאמור, גם למפתחות העוצמתיים ביותר יש שני צדדים!

הרחבה והעמקה בתכנים אלו יתקיימו בהרצאה והתבוננות מודעת ביום שלישי הקרוב, ה25.5 ב"טל הדר" בכפר מונש בין השעות 19:00-21:30. לפרטים נוספים ולהרשמה אתם מוזמנים להכנס לאתר הבית של רבקה.

רבקה גוטסמן היא מפתחת "דרך הלוטוס" – דרך רחבה להתבוננות מודעת על הנפש והתודעה. רבקה היתה מורה בכירה של שיטת הריפוי והתקשור "תטא הילינג" ולה ניסיון של הוראת עשרות קורסים למאות אנשים וטיפול בעשרות אנשים. רבקה היא גם בעלת תואר שני בפסיכולוגיה קוגניטיבית, התמחתה ביוגה, בטכניקות נשימה ובמדיטציות שונות והיא אמא לנצח זהר אינסוף וללוטוס אור.

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=3595
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

99 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית