ראשי » בריאות » אתם כאן

מאמר תגובה מנומק למאמר המביש של עיתון הארץ

  • מאת מנהל הפרויקט | 25 במרץ 2010
  • 12,760 צפיות | 28 תגובות
עודכן לאחרונה: 10 באוקטובר 2012

ב-19 למרץ 2010 פרסם עיתון הארץ כתבה בשם:
מה גילה דיוויד ארונוביץ' בחקירתו אחר תיאוריות הקונספירציה הבולטות של המאה ה-20?
תת הכותרת במאמר היתה:
מי רצח את הנסיכה דיאנה? מי זייף את הנחיתה על הירח? למה ישראל יזמה את פיגועי 11 בספטמבר?
העיתונאי הבריטי דיוויד ארונוביץ' חקר את תיאוריות הקונספירציה הבולטות של המאה העשרים וגילה שהתשובות לא באמת חשובות

בשנה האחרונה, ובעיקר מאז פארסת שפעת החזירים, נדמה שהציבור בהמוניו מתחיל להתעורר מעולם האשליות שרקחו עבורו כוהני התקשורת והפרסומאים. האמון במוסדות הממשל ירד בצורה דראסטית.
מדד אמון הציבור חשף תחושת בגידה קשה אצל העם ואמונה שרוב, אם לא כל הפוליטיקאים מושחתים ברמה כזו או אחרת.

משרד הבריאות הוכה בתדהמה שאחוז כל-כך קטן מהציבור האמין לו בנסיונותיו לשכנע בנחיצות החיסון נגד שפעת החזירים.
בכל זאת, כשאותו משרד צועק בראש חוצות שהמגיפה הקרבה ובאה עלולה להרוג 40,000 ישראלים אלא אם נתחסן כולנו בחיסונים המצויינים מבית תאגידי התרופות, ואז מתברר שכל החורף מתו פחות ממאה אנשים מהמגיפה "הקטלנית" וש-500 מילוני שקלים בוזבזו לריק,
משהו מהאמון שלנו במשרד ושלוחותיו מתחיל להתערער.

המצב הזה דומה בגלובוס כולו.
בכל העולם, מאות אלפי בני אדם מתחילים לשאול את עצמם האם האמון שממנו נהנו עד כה הממשלות, מוצדק.
מאות אלפי בני אדם רואים לאן מנסים לנווט אותם, ובעזרת האינטרנט מתחילה להיווצר תנועת התנגדות אמיתית שחושפת בכל יום עוד ועוד מהשקרים, המניפולציות והקונספירציות הממשיות לחלוטין שקורות סביבנו.

זה לא פלא, אם כן, שבדיוק בעיתוי הזה מתפרסם ספר בנושא הקונספירציות.
ושהספר הזה מציג באופן מגוחך את כולם.

בפוסט הזה, אני אנסה לבחון בצורה ביקורתית את המאמר שהתפרסם בעיתון הארץ.
אני אראה שהמאמר אינו מדויק, מגמתי, קובע עובדות ללא הבאת ראיות ובעיקר חוטא (שוב) למה שקרוי עיתונות מאוזנת.
בקריאה תחושתית, המאמר נקרא כדמגוגיית "אמרנו לכם" יהירה.
וניכרת בו אנחת רווחה דמיונית אחרי שבזמן האחרון היתה סכנה של ערעור יסודות המציאות כפי שרואים אותה כה רבים.

ואכן, המציאות שסביבנו מתמוטטת.
פרדיגמות ישנות מפנות את מקומן למשהו חדש.
אנשים רבים מאי פעם ממצמצים בעיניהם כמו לאחר שינה עמוקה ומביטים בפעם הראשונה באור השמש.

בחיבור הפוסט נעזרתי רבות בפורום אמת אחרת ובדיון המרתק שנוצר סביב המאמר מהארץ.

ביקורת על המאמר:

פסקה שניה:

זה טבען של התיאוריות האלו: אי אפשר לנצח אותן. לא משנה עד כמה מגוחכות, הזויות וחסרות בסיס הן, תמיד יימצא מישהו שימצא הסבר נוסף שיפרש מה מטרתן.

שאול אדר, כותב המאמר ושליח הארץ ללונדון, מכליל בצורה גסה ועיוורת את כל תיאוריות הקונספירציה לכלל "גיחוך, הזייה וחוסר בבסיס עובדתי."
הטענה הזו שוללת את הבסיס העובדתי-קוהרנטי שעומד בבסיסן, ובין היתר את ההוכחה הנסיבתית, שיש לה גם תוקף בבית המשפט. המעניין הוא שכאשר הממסד תוקף איזשהו נושא או דמות, הוא עצמו לא עומד בסטנדרטים של הוכחה, וקובע עמדה ומיישם מדיניות המבוססים על הרבה פחות ראיות מאשר המתנגדים נדרשים לספק. זה מה שמכונה "סטנדרט כפול".

המשך פסקה שניה:

ולא מעטות מהן מכוונות את האצבע לעבר ישראל, המוסד או יהודים, העומדים מאחורי המזימה.

תרגיל מניפולטיבי נוסף: מגייסים את יצר הקורבנות שלנו, העם היהודי המסכן והנרדף על לא עוול בכפו. כך שברור שכל טענה נגדנו היהודים הצדיקים, הינה בהכרח אנטי-שמית מרושעת ומופרכת ביסודה, כי הרי דבר ידוע הוא שהיהודי הוא צדיק מעצם היותו, בזכות מעמדו הרם כ-"עם הנבחר", לכן לא תיתכן שום ביקורת שתהה מוצדקת. הכל זה רק אנטישמיות. שכאמור, לא מבוססת על כלום, ומכאן, תיאוריית קונספירציה הזויה.

פסקה שלישית:

בעידן שבו תיאוריות על קשר של חברות תרופות ליצירת מחלות זוכה לסיקור בכלי תקשורת חשובים, סרט החושף לכאורה גילויים מעוררי תמיהה בפיגועי 11 בספטמבר הופך ללהיט בינלאומי וחברי פרלמנט בריטים טוענים ששירותי הביטחון רצחו מדען, תיאוריות קונספירציה הן יותר משעשוע. הן כבר משפיעות על השיח הציבורי ודעת הקהל, ומכרסמות באמון בגופים הרשמיים.

כאן אנחנו כבר מתקרבים לליבת הטענה האנטי-קונספירטיבית: אותן תיאוריות לא עוסקות בביקורת לגיטימית ושאף מתבקשת לאור המציאות הנושכת, אלא מדובר במני רחשים מזיקים שעלולים לכרסם ביציבות השלטון. וכמובן, אין התייחסות לכך שהכרסום באמון בגופים הרשמיים נובע מעצם פועלם של אותם גופים. אין שום קשר, הגופים הרשמיים לא טועים מעולם, וכמובן שלא מקדמים אינטרסים של מיעוט בעל עוצמה על חשבון שאר הציבור, ולכן כל הטענות הן הזויות, מופרכות ומצוצות מהאצבע, במקרה הטוב.

בנוסף, וזו נקודה חשובה מאין כמוה, כותב המאמר ומחבר הספר מודים שמדובר בעדויות של אנשי ממשל עצמם – "חברי פרלמנט" שחושפים את שחיתות הממשלה ואת המעורבות שלה בפשעים כנגד האזרחים.
נשאלת השאלה, אם זה נראה כמו מטוס, מתנהג כמו מטוס ורבים מעידים שזהו מטוס, מדוע לנסות לקרוא לזה ברווז?
אם היה מדובר רק בקומץ הזויים, מילא.
אבל כשהעדויות וחשיפת הדברים מגיעים מבפנים, מעובדי המערכת, מעדים רבים ומגוונים, האם אין לזה משקל ראייתי?

פסקה חמישית:

הייחוס של ארגון מסוים לביצוע פעולה, שהגיוני יותר שהיא לא מכוונת או שהיתה תאונה", כך ארונוביץ' מגדיר באופן קולע את תיאוריות הקונספירציה…

כאן אנו נכנסים לזירה מעט יותר פילוסופית, תער אוקהם".
הטענה הבסיסית היא "אל תאשימו מישהו בזדון ותכנון מזימות מתוחכמות, אם מספיק מעט טמטום, חוסר תשומת לב או סתם הזנחה כדי להביא לאותה תוצאה". ואם ניישם את עיקרון זה לפרשת קריסת מגדלי התאומים, היה כאן פשוט צירוף אומלל של נסיבות טראגיות, מתחום אבטחה תעופתית ועד הנדסת בניין שלא נועדה לעמוד בכזה סוג של עומסים פיזיקליים.

יש רק דרך אחת לסתור את ההכחשה הזו: עובדות מוצקות שעומדות בתקן שמציב הממסד. כך למשל, מסמכים רשמיים של הממשל שחושפים באופן ברור איך ה-CIA תמך בהפיכות אלימות בכל רחבי העולם השלישי.
עד לרגע חשיפת המסמך, הטענה הזו היא "תיאוריית קונספירציה". לאחר החשיפה, זה כבר מוגדר כהיסטוריה מוכחת. מחבר המאמר בהארץ כנראה שכח שיש דוגמות רבות "לתיאוריות קונספירציה" ללא המילה "תיאוריות". למשל "פרשת ווטרגייט". או הפרשה שבה נחשף שה-CIA שילם לעיתונאים בארה"ב כדי שיפרסמו תעמולה של הסוכנות בכלי התקשורת, פרשה שזכתה לכינוי: Operation MockingBird.

או עדות מצולמת של לא אחר מאשר סוכן בכיר לשעבר ב-FBI שאומר שה-CIA וה-FBI היו מעורבים בתכנון חלק מהפיגועים בארה"ב, ביניהם הפיגוע במגדלי התאומים ב-1993:
http://www.youtube.com/watch?v=DhMcii8smxk&feature=player_embedded

יש איזה אירוע אזוטרי שמעט זוכרים היום: בשנות השמונים, ספינת מחאה של "גרינפיס", בשם Rainbow Warrior, הוטבעה בנמל בניו-זילנד. החקירה של האירוע הובילה לא פחות ל… נשיא צרפת, מר Francois Miterrand, שהוא זה שנתן את האישור לבצע את הפיגוע. כי בכך אין ספק, זהו פיגוע טרור לכל דבר. ומה עשה צוות אותה ספינה שככה משך את האש, תרתי משמע? הביע התנגדות לניסויים האטומיים של צרפת באוקיינוס. יש לציין אגב, שבאותו פיגוע נהרג אחד מאנשי הצוות של הספינה.

מיותר לציין, שעד הרגע שנחשפו הממצאים, כל מי שטען שזהו פיגוע שהוזמן ע"י הדרגים הגבוהים ביותר ובוצע ע"י השירות החשאי הוגדר כקונספירטור הזוי שיש לאשפזו בכפיה, ולהעניק לו טיפול נוסח MK-ULTRA, עוד "קונספירציה" שהוכחה, ושכמה מקורבנותיה אף זכו לפיצוי כספי מהממשל:

יש עוד הרבה דוגמאות לקונספירציות ללא המילה תיאוריה לפניהן.
הנה כאן, יש עוד כמה.

פסקה שישית:

תיאוריות הקשר מייחסות לארגונים הממשלתיים, שבדרך כלל נתפסים כמסורבלים וכושלים, כוח עצום, יכולת ארגון מרשימה ולא פעם – גם ראייה מתוחכמת אל העתיד.

זו ראייה מאוד מצומצמת ומטעה של מה שעומד מאחורי תיאוריות הקונספירציה והאנשים שעובדים כדי לחשוף אותן.

א. הממשלות הן לא כל-יכולות. זו לא הטענה, ושלא ינסו לבלבל אתכם עם טיעוני סרק. אך למרות זאת, ואולי דווקא בגלל זה, הן גורמות מספיק נזק. ואת זה יש לחשוף, בלי שום קשר לסוגיית כל-יכולותן (אומניפוטנטיות).

ב. הבוחשים הקשים ביותר בקדרה הם האירגונים העסקיים, התאגידים חובקי עולם.
להם יש אינטרסים גדולים יותר מאשר "הפוליטיקאים", שבעצם משמשים כבובות על חוט ולעתים קרובות כחותמות גומי בידי אותם עסקים: למשל להעביר חוקים ולאשר מני תקנות אשר מזרימים סכומי כספים אסטרונומיים אל כיסי אותם ארגונים (אל בעלי השליטה ומנהליהם הבכירים), כגון הפרטת נכסי הציבור ואישור חומרים מזיקים לבריאות עד לכדי רעילים וקטלניים.

פסקה שישית – המשך:

…הסיבה היא פשוט אנטישמיות, המשנה את פניה בהתאם לרוח התקופה. לא במקרה פותח ארונוביץ' את ספרו בתיאור הפרוטוקולים של זקני ציון, הזיוף הרוסי מסוף המאה ה-19, על קשר יהודי להשתלט על העולם. זוהי אולי תיאוריית הקשר האפקטיבית ביותר שנוצרה אי פעם, והיא עדיין שבה ומופיעה.

שוב גישה ללב הקורבני הפועם בכל יהודי באשר הוא.
מה לעשות שפעם אחר פעם באמת נחשפת תביעת רגל יהודית בכל מני פרשות מלוכלכות? על קריסת בנק "ליהמן ברדרס", מישהו שמע?
את פרשת מיידוף, מישהו עוד זוכר? היא גם עוררה גל של אנטישמיות.
ועוד לא הזכרתי את פועלו של ארגון אייפק היהודי ובחישותיו במסדרונות השלטון בארה"ב, והגיבוי הגלוי (והמזויין, הכוונה לנשק 😉 ) שנותנת ארה"ב לישראל בכל מיני מפעלים מפוקפקים שלה. כך שאנו במו ידינו מספקים את הראיות נגד עצמנו, או בביטוי חביב אחר – מושיטים את חבל התלייה שלנו לתליין.

בואו נצלול לעוד רובד של עובדות היסטוריות: היהודים הקדימו את הנוצרים במלאכת "הענקת אשראי" (הלוואה בריבית), כי חכמיהם הצליחו להנדס התחמקות מהאיסור התנ"כי לספסר בריבית: היתר עיסקא. וכך יצא שהיהודים הקימו באירופה של ימי הביניים בנקים שהעניקו אשראי לממשלות המלכים, עד לכדי קריסת אותן ממשלות עקב עומס האשראי האינסופי. וגם עכשיו מסתבר שקריסת יוון קיבלה עזרה מכמה בנקים שעזרו לה "לסדר" את החשבונאות שלה.

פסקה מס' 12:

הסרט על פיגועי 11 בספטמבר מונה התרחשויות בלתי הגיוניות לכאורה באותו יום. כך למשל, נטען שאף מצלמה במעגל סגור לא תיעדה את המטוס שפגע בבניין הפנטגון. ארונוביץ', אדם שאוהב להתעמק בפרטים, בחן את הסוגיה, ואומר "למעשה יש צילומים שמראים את הפגיעה, אבל לא באופן מלא. ישנם פריימים שניתן לראות בהם את זנב המטוס ואז פיצוץ. לא רואים את כל שלבי החדירה כי האירוע מתרחש במהירות גבוהה, ומצלמות האבטחה אינן פועלות במהירות כזאת". טענה אחרת היא שהחור בקיר הפנטגון שנוצר בעקבות הפיצוץ, לא היה גדול מספיק. "החור היה גדול, גדול בהרבה ממה שמצוין בסרט", אומר ארונוביץ'. "קשה לדעת מה גודל החור שאמור להיפער, כי היו מעט מאוד מקרים שבהם מטוס נוסעים גדול נכנס בבניין כמו הפנטגון.

בניין הפנטגון, מתוקף תפקידו כמטה משרד ההגנה האמריקאי, מוקף מצלמות אבטחה רבות, יש האומרים שהוא הבניין עם הכי הרבה מצלמות למטר מרובע בעולם. איך יתכן כי רק מצלמה אחת צילמה את ההתפוצצות ושאת צילומיה אישרו לשידור? הרי אם אכן מטוס מסחרי גדול היה טס לתוך הפנטגון הייתה יותר ממצלמה אחת (בעלת פריימים איטיים) שהייתה מצלמת את המאורע. בשום צילום ובשום פריים לא רואים זנב מטוס ויש לתהות האם לארונוביץ' יש צילומים שלא אושרו לשידור וטרם נראו?!

לעניין החור במבנה הפנטגון, איך מטוס נוסעים שמכיל דלק מטוסים שחם מספיק (לפי התאוריה) כדי להמיס פלדה ולמוטט שני גורדי שחקים, נכנס בבניין הפנטגון ויוצר חור שדרכו ניתן לראות ספרים שנותרו לא שרופים וכונניות עץ בלי סימני שריפה?? כמו כן איך מטוס בואינג 757 בעל מוטת כנפיים של 124 רגל לא משאיר אפילו שריטה ברוחב זה שלא לדבר על שני מנועי טיטניום (שהיו אמורים לשרוד שריפה של דלק מנועים) שלא נמצאו ולא נמצא להם זכר על גבי בניין הפנטגון??

כל נושא פיגועי ה11 בספטמבר הוא כל כך ברור למי שמפעיל קצת את המוח ובוחן את העובדות אחת לאחת ומנסה לענות על חלק מהשאלות לגבי אותו יום יגיע למסקנה כי העמדה הרשמית של ממשלת ארה"ב בנוגע לאירועי אותו יום לא אמינה ולוקה בחוסר דיוק ובהסתרה מכוונת של האמת.

חלק מהשאלות הנוגעות למגדלי התאומים עצמם ולמהירות בה קרסו לאדמה, איך תתכן קריסה במהירות של נפילה חופשית של בניין כאשר הסברה הרשמית היא שהוא קרס כתוצאה מאש שהמסה את הפלדה והקומות העליונות קרסו על התחתונות (תאוריית הפנקייק), הרי היו אמורים להיות קומות על גבי קומות (110 קומות) מסודרות במערום האחת על השנייה, מה שלא קרה במציאות. מדוע לא מוזכר בגרסה הרשמית לאירועים בניין מס' 7 שקרס גם הוא אך לא נפגע על ידי אף אחד מהמטוסים, ליתר דיוק הוא לא נפגע כלל, וגם דווח על קריסתו כ-20 דקות לפני שבאמת קרס?!?!

וכמובן, שום מילה על הטרוריסטים המתאבדים שעדיין בחיים…

וקטע מתוך: Loose change שמראה שלפחות 9 מהטרוריסטים שהואשמו בפיגועים עדיין חיים…

אין ספק שנעשתה פה עבודת טיוח גדולה ביותר אך לא מושלמת כלל משום שקשה לטייח לאורך זמן שקר בקנה מידה כה גדול.

את השקר לגבי פרל הרבור גילו בסופו של דבר וכך יעשה גם לגבי מאורעות ה11 בספטמבר.

למי שרוצה באמת לצלול לרוחב היריעה ולהבין עד כמה העובדות מדברות בעד עצמם בנוגע ל-911, יש את המאמר המקיף ביותר בנושא שפרסמנו.

פסקה 12 – המשך:

אין אף תיאוריית קונספירציה שהתגלתה כנכונה בבית משפט

חוץ מהעובדה שהמשפט הזה פשוט לא נכון, זו בדיוק המלכודת של המינוח "תיאוריית קונספירציה".
המחבר כושל כאן בטיעון מעגלי: מכיוון שהטענה לא הוכחה, הרי היא תיאוריית קונספירציה. או בניסוח אחר, תיאוריית קונספירציה היא האשמה שלא הוכחה בית המשפט.

לכן אני קורא לכם להתנער מהמינוח המכשיל הזה, תיאוריית קונספירציה, ולשדרג אותו למינוח עדיף בהרבה:חושפי שחיתות.
וכאן אני שוב מזכיר לכם את פרשת ווטרגייט, שהיא אחת הדוגמאות המשובחות לתיאוריית קונספירציה עסיסית שהוכחה וגם הוכחה בבית המשפט, וגרמה למושאה להתפטר בבושת פנים. והיא אכן חשפה עד כמה הממשל חזק בדרכו המושחתת, אך גם את כשליו.

אנחנו לא חובבי תיאורית קונספירציה, אלא חוקרי ההיסטוריה המוכחשת (בשיטתיות ע"י הממסד).

מיהו דיוויד ארונוביץ'?
למרות שאני חוטא כאן אולי בטיעון אד הומינם,
תפסה את עיניי תגובה של אחד הגולשים למאמר בהארץ.
כותרת התגובה: ?You Sir, are an anti-Semite?–דיוויד ארונוביץ` עיתונאי דמיקולו:

כל הקריירה של דיוויד ארונוביץ` הקונספירטור בגארדייאן התחילה ב- 5.1.2003 והסתיימה ביוני 2005. הם עמדו על מהותו בשירות ההסברה הציונית והימין הקיצוני הבריטי והאמריקאי. מי שקורא את הרקורד שלו באתר של הגארדיין ימצא:

5.6.2005 "גרון עמוק" – מגלה הסוד של ניקסון בווטרגייט אינו גיבור
1.5.2005 "אל תאמינו לשקרים על `שקרים` " – כתב הגנה על השקרים של בלייר
24.4.2005 "מדוע ישראל תמיד תותקף" – כתב הגנה על הכיבוש
15.1.2003 על "תאוריית הקשר היהודי" – כתב הגנה על הלובי הציוני.
נראה שב"טיימס" הלונדוני ארונוביץ` יכל להאשים יותר.
כך הוא תוקף את דו"ח השופט גולדסטון והגן על "הצבא המוסרי בעולם"… לגולדסטון הוא קורא: UN expert? No, a conspiracy crank

אתם מבינים, מחבר המאמר טוען "שגרון עמוק", חושף הבזיון שנקרא: "פרשת ווטרגייט" אינו גיבור, כי הוא מבין שפרשת ווטרגייט מניחה את היסודות הראייתיים והלוגיים לכל שאר חשיפת שחיתויות, סליחה, "תיאוריות קונספירציה"

אז למרות שאין בהיסטוריה העיתונאית של מר דיוויד ארונוביץ כדי להשליך על האופי העובדתי שבספרו, יש כאן משום ראייה שלמה יותר של הדברים שהוא מציג בלהט כה רב כאשר שופטים אותם לאור עברו.

לסיום, מחבר המאמר חוטא לעבודתו העיתונאית בכך שהוא אינו מציג את שני הצדדים.
הוא מראה לציבור ספר שנכתב על-ידי עיתונאי מכובד שטוען טענות, אך אינו מציג אנשים אחרים, מכובדים לא פחות שחושבים אחרת
ובידיהם הוכחות וראיות מספיקות.

כלל וכלל לא "חוסר בבסיס עובדתי" כפי שמנסים להראות ולשכנע.

לבסוף, אחד הטיעונים החביבים על כל מי שמנסה להציג את שואלי השאלות ומחפשי האמת, הוא הצגתם כחבורת נערים משועממים שזקוקים למרידה אינסופית במוסדות הממשל ולכן ממציאים תיאוריות הזויות.

יש הרבה מאוד דוגמאות לאנשים משכילים, מבוגרים כצעירים, בעלי רזומה מרשים ובעלי שכל על הכתפיים, שמדברים בדיוק באותה השפה ה"קונספירטיבית" ההזויה.

בחרתי להציג בפניכם אחד כזה.
מיכאל צו'דובסקי הוא מנהל המכון לחקר גלובליזציה – CRG, פרופסור אורח במספר אוניברסיטאות ברחבי העולם, שימש כיועץ כלכלי למספר ממשלות במדינות מתפתחות, והוא סופר שספריו תורגמו ליותר מ-20 שפות.
אולי הוא יראה לכם יותר משכנע:

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=3122
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

28 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית