- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

הסכנה בנורות החסכוניות – 2

נורות חסכוניות? האומנם? [1]

נורות חסכוניות? האומנם?

למרות שפרסמתי כבר לפני יותר משנה [2] על הסכנה שבנורות החסכוניות (חסכוניות לפי קנה המידה של הממשלה, קרי, עד סוף הקדנציה של השר…) הנה מייל שקיבלתי לאחרונה עם קצת יותר מידע.

למרות שנורות חסכוניות משמעותן פחות פליטת מזהמים מתחנות הכוח (בעיקר הפחמיות) צריך להביא בחשבון את התועלת / סכנה לטווח הארוך. ואני לא בטוח שמי שקיבל את ההחלטה להפסיק את ייצור הנורות הרגילות ולדחוף בצורה מאסיבית לציבור את הרעיון שעליהם להחליף את הנורות הרגילות בחסכוניות, חשב לטווח ארוך.

מעבר לסכנה בכספית שבנורות הללו, יש סכנה אחרת והיא הקרינה והריצוד שלהן.
אני באופן אישי לא יכול לסבול אור מנורות חסכוניות, אני ממש מרגיש חולה כשאני לידן.

אז הנה המכתב, אני מפרסם אותו כלשונו.

שלום לכל העוסקים בצרכי ציבור,

ברצוני להביא לתשומת ליבכם את הטירוף המוחלט שסובב את החלטת האיחוד האירופי ואת מדינת ישראל לאסור לשימוש את נורות הליבון הרגילות והטובות.

אותה המצאה מופלאה ששינתה את פני ההיסטוריה והאירה את העולם כולו הולכת להיזרק לפח בשביל תחליף רעיל ומסוכן מאד לבריאות הציבור. אני כמובן מדבר על הנורות "הירוקות והחסכוניות" שאנו רואים בכל פינה.

הנורות הללו מכילות בתוכם 5 מיליגרם כספית, כן זו אותה כספית שמוגדרת מדעית כאחת המתכות הרעילות ביותר לבני אדם!!!

יש עם זה כמה סכנות:

ראשית במקרה של שבירה כתוב באזהרה שלהם כתוב שצריך לפנות מיידית את האזור כי הכספית היא גם בצורת גז ואם נחשפים לכספית בנשימה או מגע הדבר גורם לנזק בלתי הפיך בגוף עד סכנת מוות.

שנית רמות הקרינה שהנורות הללו פולטות הינו מסוכן ביותר לכל אדם ובפרט לאנשים בעלי רגישויות על בסיס אלרגי, חולים במחלות עור, בעלי רגישות למיגרנות ועוד.

שלישית הנורות הללו מובאות כחלק מאג'נדה ירוקה של ידידות עם הסביבה. את הנורות הללו יש לזרוק עם תום שימושן לפח האשפה כאשר הם עטופות בתוך הקופסא וסגורות בתוך שקית כדי למנוע מהכספית להגיע לאדמה ומשם הישר לתוך מי השתייה שלנו. אינני יודע מי אוסף את הזבל בסביבת ביתכם אך היכן שאני גר המשאית זבל שופכת את הכול בצורה די גסה כך שהסיכוי של הנורה הרעילה להישבר הוא די גדול.

הנה קישור [3] להנחיות של משרד להגנת הסביבה האמריקאי, איך לפעול כאשר נשברת נורה המכילה כספית ואיך בכלל נפטרים מנורות שלא נשברו. ההנחיות הינן מסובכות מאד לביצוע בבית או עסק רגיל, וניתן להניח שרוב הציבור לא יודע בכלל על הסכנות וודאי לא ינהג על פי הוראות אלה.

ישנו עוד עניין עם הנורות הללו וזה הכמות קרינה המזיקה שהן פולטות.

הנה קישור [4] להמלצת משרד הבריאות שמבוסס על ההמלצות של בריטניה.

יש לציין במיוחד את סעיף 2.1 2.2 ו- 2.3 שמדגיש שיש אנשים בציבור בעלי רגישות שאסור להם להיות ליד הנורות הללו. סעיף 1.5 הוכח ללא כל ספק שהנורות הללו פולטות קרינה מסוכנת לבריאות.

כמו כן בסעיף 2.5 הוכח שהנורות מהבהבות בתדירות 100 הרץ, שגורם לחלק מהאוכלוסייה רגישות בעיניים, ובמיוחד לאנשים בעלי נטייה למיגרנות וכאבי ראש. כל רופא מתחיל יודע שאם אדם לא רואה טוב הסימפטום הראשון הוא כאבי ראש. במקרה הזה הנורות עצמן גורמות לאדם לא לראות טוב ולכאבי ראש עזים.

יש המון מידע היום שיוצא לאור בזכות האינטרנט, אנשים בציבור מכל קצוות תבל מתרעמים על החלטות הממשלות להחרים את השימוש בנורות ליבון הטובות שלנו.

אני יודע שזה לא מידע רשמי אך בכל זאת אצרף כמה סרטונים קצרים שנעשו על הסכנות שבנורות הללו, אציין שכיוון שהממשלות לא עושות את עבודתם הציבור צריך משנה זהירות ולבדוק בעצמו כפי שמופיע בכתבות הבאות:

הכתבה הראשונה לקוחה מתוך דברים שנאמרו בקונגרס האמריקאי, חובה לראות!!!

http://www.youtube.com/watch?v=cVt97fvEWUk

וכאן כתבה עם סרטון על הסכנה בנורות חסכוניות [5]

ישנן עוד כתבות רבות שנעשו בנושא וניתן למצוא אותם באינטרנט, פשוט לרשום CFL באתרים כמו יוטיוב גוגל ועוד.

בישראל כמו גם באירופה, ארה"ב, אוסטרליה, קנדה ועוד מדינות רבות עברה חקיקה שמסדירה את איסור המכירה של נורות הליבון הרגילות. בשלב ראשון כבר השנה, 2010, אוסרים לשיווק את הנורה של 100W, ועד 2012 יוציאו מהחוק גם את ה- 75w וה- 60w .

מדוע הכריזו מלחמה על אותה נורה חביבה? מדוע לא בחרו לאסור מכשירים אחרים זוללי חשמל? למה לא משאירים בידי הציבור את הבחירה עם איזה מנורה הם יקראו ספר בערב? אם כבר רוצים לחסוך אז למה לא מחליפים טכנולוגיה לנורות LED? הרי הם חסכוניות, לא מכילות כספית רעילה, ולא פולטות קרינה מסוכנת?

על שאלות אלו אנו חייבים לדרוש ממשרד הבריאות שלנו והממשלה לתת תשובות!!!

אנחנו עם הספר, אותו עם שלאורך אלפי שנים קרא ספרים לאור נרות בלילות, מאז המצאתו הנהדרת של אדיסון שידרגנו את עצמנו יחד עם כל העולם, אך כאן במקום ללכת עם החוקים של מדינות העולם עלינו לעצור ולחוקק בעצמנו את החוקים שמתאימים לנו ונכונים לנו, ולא ללכת פתי אחרי טעויות העולם.

עלינו במקרה זה באמת להיות "אור לגויים"!!!

אני קורא בשם כל הציבור שישראל לכם, שרי ממשלה, חברי כנסת, רופאים לנקוט עמדה ולהלחם קצת חזרה, לא יתכן שנסכים לשיגעון הזה!!!

בעזרת השם נצליח במאבק, הרי כולם יודעים שבסוף האור מנצח!!!