- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

ביספינול A כימיקל מסוכן – לא רק בבקבוקי תינוקות / סרטון מתורגם לעברית

ביספינול-A, כימיקל רעיל שמשמש בתעשיית הפלסטיק
ונמצא כמעט בכל מוצרי הפלסטיק למזון, כולל בבקבוקים לתינוקות,
פחיות משקה קל, פחיות שימורים וקופסאות לאחסון מזון.

להלן מובאה מתוך מאמר שפורסם באתר mamy.co.il [1] – עריכה ותחקיר: אורנה מלכי לבנה:

הכימיקל חשוד בשיבוש פעילות הורמונלית אצל תינוקות ועלול להאיץ את התפתחותם המינית.

הצעת חוק לאיסור שיווקם של בקבוקים להזנת תינוקות המכילים את החומר ביספינול A נדונה בימים אלה בבית הנבחרים של מדינת קליפורניה בארצות הברית. ההצעה הועלתה על ידי חברת בית הנבחרים ווילמה צ'אן ובניסוחה כלולה הדרישה לאסור הפצת הבקבוקים הללו.

את הצעת החוק ביססה צ'אן על מחקרים שפורסמו באחרונה ולפיהם הכימיקל ביספינול A מעלה באופן משמעותי את הסיכון לשיבוש הפעילות ההורמונאלית בקרב תינוקות ואף עלול להאיץ את התבגרותם המינית. יצוין כי מרבית מוצרי הפלסטיק לרבות סוגים מסוימים של בקבוקי ההזנה לתינוקות מכילים כימיקל זה.

בניסיונות מעבדה שנערכו בחיות הוכח בוודאות, כי ביספינול A מדמה פעילות של ההורמון הנשי אסטרוגן. ביספינול A הינו כימיקל שסונטז בשנות ה- 30 כתרופה לנשים אך כיום הוא משמש כמרכיב מרכזי בתעשיית ייצור הפוליקרבונט ממנו מייצרים את מרבית בקבוקי התינוקות בעולם, בנוסף למוצרי פלסטיק רבים, קופסאות, בקבוקים והדיפון הפנימי בפחיות שימורים.

בעת שימוש בבקבוק וכתוצאה מחימום,שפשוף וניקוי, נוצר בלאי הגורם לשחרור הכימיקל ביספינול A לתוך מזונו של התינוק ולסביבה ומאיץ את השפעתו על הפעילות האסטרוגנית בגוף האדם.

יצוין כי, ההתעניינות העולמית בחומרים רעילים אלה החלה בעקבות הצטברות ממצאים מדעיים בעשור האחרון, המצביעים על עלייה בשכיחותם של תופעות פיזיולוגיות כגון ירידה בפריון הגבר, עלייה בשיעור המומים באיברי המין הגבריים ועלייה ניכרת במספר מקרי סרטן הערמונית. אצל בנות אובחנה עלייה של פי 25 במקרי התפתחות ניצן שד בגיל 8 ומקרי קבלת וסת בגיל 11 הוכפל.

בכתבת התחקיר שלפניכם תגלו עד כמה מסוכן הכימיקל הזה, וכיצד חברות הכימיקלים השפיעו
על קובעי המדיניות דרך לוביסטים והפעלת לחצים כדי להשאיר את החומר הרעיל הזה אצלנו במחזור הדם.