- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

אז מה אומר מורי ארקין, לשעבר הבעלים של חברת התרופות אגיס?

אולי אנשים יתחילו להתייחס ברצינות לאסון שחברות התרופות מביאות עלינו,
ולמציאות הקרה שבה הממשל, גופי הרגולציה וחברות התרופות קשורות בקשר הדוק ועקוב מדם,
לכסף, אם הם ישמעו את הדברים היישר מפיו של "האריה".

הציטוטים שלהלן הובאו מראיון [1] שנתן מר ארקין לעיתון "דה-מרקר".
ההדגשים הם שלי ואינם בראיון המקורי.

"העסק של תרופות מקוריות מורכב. מצד אחד, האנושות זקוקה לתרופות מקוריות ולחברות שעוסקות בפיתוחן. יש תרופות שממש מצילות ומאריכות חיים, ושאלמלא רצון החברות להרוויח לא היו מפתחים אותן. מצד שני, החברות האלו עושות הרבה פעמים דברים לא כל כך אתיים בתהליך השיווק והמכירה. הן מנסות לטשטש תופעות לוואי ולהדגיש יתרונות סרק (…)

ככל שמעמידים מול חברות התרופות גופים ציבוריים גדולים וחזקים יותר, כך יחסי הכוחות מתאזנים. גם בארה"ב רוצים ללכת בכיוון הזה. המקום שבו הדברים טובים מאוד הוא בישראל. הרפואה ברמה גבוהה, תוחלת החיים גבוהה, וההוצאה על בריאות ודאי לא דומה לארה"ב, אלא לאירופה (…)

בתחום הרפואה, אתה מצפה שכל מה שיגידו לך יהיה אמת לאמיתה משום שמדובר בחיי אדם, בבריאות, בתקציבים גדולים. כששם יש דיסאינפורמציה, נותנים המון מידע אבל לא את המידע הרלוונטי. נמנעים מלעשות בדיוק את המחקר ההשוואתי שיענה על השאלה אם התרופה מהדור החדש, שעולה פי עשרה מהתרופה הגנרית מהדור הקודם, אכן טובה יותר ממנה.

מממנים מחקרים של התרופה החדשה, ואז בסימפוזיונים שונים בכנסים רפואיים שונים כולם מדברים רק עליה, כי רק את המחקרים האלו מימנו (…)

בכל העולם מקובלת שיטה פשוטה לאבחון ורק בארה"ב מעדיפים אנדוסקופיה. למה? כי הרופא ובית החולים מקבלים עליה מחברת הביטוח החזר שגובהו פי עשרה."

מקור: ofanan [2]

מידע נוסף:
"רמאות מקצועית" – כתבה בהארץ מאת פרופ' אבינעם רכס [3]