מהי האמת – מחשבות ושאלות כנות מקורא פשוט

כאשר יש בנו אמונה חזקה באמת שונה מהותית מזו של הקונצנזוס, אנו לעתים שוכחים שלאחרים קשה לקבל אותה כי הפחד שתפיסת עולמם תיהרס גורם להם לפסול אותה על הסף. למשל, רופאים קונוונציונאלים שחונכו לפי דוקטרינה מחשבתית מסויימת,

  • מאת מנהל הפרויקט | 9 באוקטובר 2009
  • 10,520 צפיות | 48 תגובות
עודכן לאחרונה: 9 באוקטובר 2009

כאשר יש בנו אמונה חזקה באמת שונה מהותית מזו של הקונצנזוס,
אנו לעתים שוכחים שלאחרים קשה לקבל אותה כי הפחד שתפיסת עולמם תיהרס גורם להם לפסול אותה על הסף.
למשל, רופאים קונוונציונאלים שחונכו לפי דוקטרינה מחשבתית מסויימת,
יתקשו לקבל הסבר שנוגד את ההגיון שעליו הם חונכו.
כל הסבר שונה מהגיון זה, יתקבל בהתנגדות ולעתים קרובות אפילו בבוז.

50 שנה לקח לרפואה המערבית לקבל את הרפואה הטבעית וההוליסטית כשיטת טיפול לגיטימית.
ואפילו היום, עדיין החלוקה היא מאוד ברורה: רפואה ורפואה משלימה.
רפואה שמשלימה את הרפואה, כלומר רפואה משנית לה.
נחותה יותר.

לפני מס' ימים קיבלתי מייל מגולש באתר בשם מאור.
הוא נשמע אדם כן ומחפש אמת, ובמייל שלו זיהיתי רצון אמיתי ללמוד את
האמת מאחורי הוילון, להבין מה קורה בעולם ולקבל מידע אמין שאינו עובר דרך מסננת הצנזורה התקשורתית.

להלן המייל:

שלום לחברי פרויקט "אמת אחרת".
כבר תקופה מסויימת שאני מתעניין וקורא חומרים שונים באינטרנט, כל מיני
מקורות של מידע אלטרנטיבי ותאוריות שונות, וגם לאתרכם הגעתי.
חשתי צורך לחלוק את הגיגיי בקשר לנושא ולכן כתבתי מאמר שמסכם פחות או
יותר את תחושותי כלפי כל מה שנתקלתי בו.
התרשמתי מאתרכם, בינתיים כמקום הכי מאוזן ורציני שראיתי לכן החלטתי שאני
מעוניין לפרסם בו את המאמר.
אני אשמח אם תסכימו לפרסם את מה שכתבתי, כמו כן אתם מוזמנים לערוך או
להוסיף מה שנראה לכם לנכון.

בתודה, קורא פשוט.
מאור.

קראתי את המאמר שכתב מאור.
בתחילה, לא ראיתי כיצד הוא משתלב בתכנים שבאתר.
הרי המטרה שלי בפרוייקט היא להביא לידיעת הציבור מידע
אחר מזה שהם מולעטים בו ממילא.
ליצור אלטרנטיבה מחשבתית כך שהם יוכלו לעשות בחירות נבונות אחרי ששמעו את כל הצדדים.

אך אחרי קריאה שנייה של המאמר זיהיתי שיש כאן אדם שמייצג ציבור שלם של "כמעט משוכנעים" או כאלו "עם רגל אחת בדלת, אך עם ידיים על המשקוף", ציבור שמרגיש שההסבר שהוא מקבל בדר"כ, משוחד ונגוע באינטרסים לא טהורים.
מידע מוטה.
הציבור הזה מגיע לאתר של הפרוייקט ונבהל.
הוא שומע על תיאוריות, שלנו נשמעות הגיוניות כי שכלנו כבר הסתגל לטירוף באיזה שהוא מובן, אך לו הן נראות הזויות.
או במילים של מאור:

מהצד נראה שמדובר בקבוצת אנשים סהרוריים והזויים שמאמינים בפנטזיות, יוצרים תאוריות והקשרים מהדמיון, אולי מתוך משאלה סמויה למציאות אלטרנטיבית, להרגיש מיוחדים שהם צודקים ויודעים את האמת וכולם לא, מתוך שאיפה להיות נון-קונפורמיסטים.

אני חושב שיש כאן הזדמנות לכולנו, לבדוק פנימה, לחשוב, לנשום ולנסות לצאת רגע מהנסיון לשכנע, להטיף, ואפילו לזלזל "בכבשים" שאינן רואות.
יש כאן הזדמנות לאהבה.
אחרי הכל, עד לא מזמן גם אנחנו חיינו בתחושה ש"ככה זה צריך להיות".
וגם אם לפי תחושתנו אנו מתקרבים לאמת, מתקרבים להבנה יותר מדוייקת של העולם,
מזהים את הבולשיט מסביב ובתקשורת, רואים קצת יותר את חוסר התוחלת של המירוץ המטורף אחרי עושר, צרכנות הרסנית ואלימות,
עדיין בתוכנו, אנו אבודים.
עדיין מחפשים את האור.

אז הנה המאמר שמאור כתב.
ללא שינויים או עריכות.
עצתי לכם: אחרי שקראתם את המאמר, נסו לראות את עצמכם במילים, בשאלות, בחיפוש,
ורק אז תגיבו.

מהי האמת?

חייהם של בני האדם נורא מסובכים. בכל יום עליהם לעסוק בסוגיות שונות ורבות, חלקם ברמת הפרט, ברמת המיקרו וחלקם ברמה רחבה יותר, הארץ העולם, המאקרו. כל זאת האדם עושה על סמך המידע המונח לפניו. בין אם זה ללכת לעבוד, לטפל בילדים ולקנות מזון ובין לדאוג בקשר לרמת החיים בארץ, החינוך והביטחון (האיום האירני לדוגמא). בטוח שלא חסר לאזרח ממוצע בישראל דברים על הראש.

אז מה קורה אם כך כשאותו אדם פוגש במידע אלטרנטיבי שסותר את כל מה שהוא יודע? שטוען שכל חייו מבוססים על שקרים ושישנם דברים גדולים ממנו שהוא לא ידע עליהם?

ברוב המקרים האדם ישלול את הכל וימשיך הלאה, הרי אין סיכוי שדברים כאלה יכולים להיות נכונים.

קומץ קטן יאמין וישתנה לנוכח המידע החדש שהוצג בפניו והשאר ימצאו בקונפליקט. קונפליקט שהוא ממש לא קל.

שאלות רבות צצות ורצות במוח ללא הפסקה, ניגודים, סתירות והתנגשויות של עקרונות וערכים, אישיות וניסיון. מצד אחד באים בגישה של ראש פתוח, לא שוללים שום דבר ומצד שני הראש מסרב להאמין למה שהוא קורא וצופה בו. מאמיני המידע האלטרנטיבי מבקשים חשיבה ביקורתית, לא להאמין לכל מה שכתוב ולחשוב מחוץ לקופסא. אך בתור בן אדם חושב, אפשר גם שלא לקבל את המידע החדש.

סיבות לא לקבל:

* אין ערבות למהימנות של המידע באינטרנט או גיבוי של גופי התקשורת המוכרים.
* מדובר בסתירה של צורת חיים שלמה, של חינוך ומוסכמות.
* המידע מועבר לעיתים בצורה סובייקטיבית וקשה לדעת כמה מן המידע בנוי מעובדות.
* מהצד נראה שמדובר בקבוצת אנשים סהרוריים והזויים שמאמינים בפנטזיות, יוצרים תאוריות והקשרים מהדמיון, אולי מתוך משאלה סמויה למציאות אלטרנטיבית, להרגיש מיוחדים שהם צודקים ויודעים את האמת וכולם לא, מתוך שאיפה להיות נון-קונפורמיסטים.
* המצאותם של תאוריות קיצוניות שהאמונה של אותם אנשים בהם מעלות ספקות כבדים בנוגע לכל שאר המידע (למשל תאוריות החייזרים).
* תאוריות כשמן תאוריות, אין להן הוכחה ולכן בטלות.

סיבות לקבל:

* קיימות עדויות, מחקרים וסרטים התומכים במידע שהובא.
* התערבותם של אליטות ובעלי כוח מונע מהציבור לדעת את האמת ולכן לא ניתן למצוא מידע זה בכלי התקשורת המוכרים.
* המידע מעלה שאלות הגיוניות שצריך לשאול וש"יש משהו בדברים".
* הרוב אולי לרוב צודק אך לפעמים גם המיעוט צודק וכל השאר טועים.
* לא קשה לראות שציבור רחב של אנשים מתנהג כעדר ונשאר עיוור למה שמסביב (שטיפת מוח, כבר קרה בהיסטוריה),מה שהופך את הרעיונות ללא מנותקים מהמציאות.
* בניגוד לעבר, קיומו של האינטרנט היום מאפשר מתן גישה למידע שבעבר לא היה יכול להיחשף לרבים.

האם הקונספירציה היא אכן קונספירציה?

אנשים מדברים בגנות הקפיטליזם, על ההפיכה של כולנו לחבורה של צרכנים נטולי מהות, המשתמשים בבידור זול על מנת לברוח מהמציאות שבה אנו נמצאים, כך אנחנו מסרבים להתעורר.

מישהו תכנן זאת מראש? הייתה פה קשירת קשר? ייתכן מאוד אבל לא במובן המקובל של המילה, סביר יותר להניח שנוצר קשר של שתיקה בין בעלי כוח ואליטות שפעלו מתוך אינטרסים כל אחד על מנת להבטיח את קיומו של המצב היום שבו רק קומץ קטן מחזיק בעושר וכל השאר נרמסים.

האם אנחנו חיים בכלא?

בהמשך לקטע הקודם שבו אנו משועבדים לקפיטליזם, השאלה המתבקשת היא האם אנחנו חיים בעצם בכלא? האם המציאות הבורגנית שלנו כולאת אותנו ומונעת מאיתנו לחיות כאינדיבידואלים חופשיים?

ייתכן שכן, אך זהו כלא שבחרנו בו מרצון, השאיפה הכמוסה לחופש מוחלט אינה יכולה להתקיים שכן האנרכיה תיצור כאוס ובמקום אושר ייווצרו אי וודאות וחוסר אונים. הפחד מלהישאר חשוף, לבד ללא ביטחון וקרקע לעמוד עליה יצר את המסגרות, את החוקים, הגבולות.

זהו המתכון לצורת חיינו כיום, הוא רחוק מלהיות מושלם, לכן קיימים כל המאבקים, הקונפליקטים, כל כוח מנסה לבטא את השקפת עולמו על הכלל (לדוגמא המלחמה הקרה בגדול או המאבק לליגלציה של קנאביס בקטן).

הכל או כלום?

האם אמונה בתאוריה אחת שהיא נכונה מחייבת להאמין שכולן נכונות?

הרי מאחורי רוב הקונספירציות האצבע המאשימה מופנת לגורמים כוללים כגון ה"אילומינטי", "הסדר העולמי החדש" ואחוות סודיות שונות. נוצרת שרשרת תאוריות שמתקשרות אחת לשניה שאי אפשר לנתקן. אם אתה תומך בכך שמחלות האידס ושפעת החזירים הם מעשה ידי אדם אתה חייב להכיר בקיומן של תוכניות לדילול אוכלוסין, ואם אתה מכיר בתוכניות האלה אתה חייב גם לקבל את הגורמים שהגו אותם, כל אותם גורמים שהזכרתי לעיל וכן הלאה. כך שקשה לומר לאדם להאמין רק בדברים בודדים ולא במכלול.

תדמית ויחצנות.

השאיפה של תומכי הקונספירציות היא לחשוף את המידע לכמה שיותר אנשים ולהביא ל"התעוררות" כביכול בציבור האדיש שמובל ומתוכנת כעדר אחר רצונותיהם של בעלי האינטרסים. אך האם הם עושים זאת נכון? הביקורת שלי מופנת לכך שכצופה מהצד זה בכלל לא נראה טוב. איך מצפים מאנשים לקחת את הדברים ברצינות כשמה שכתוב נראה לעיתים כהטפה דתית באיזו כת פגאנית לקול שמחתם של חברי "הכת" שמהללים ותומכים בדברים בצורה נלהבת. איך ניתן לקחת ברצינות אדם שמתפרץ לאיזה כנס שבו נמצא ביל קלינטון וצועק לעברו כל מיני ברבורים על "הסדר העולמי החדש" ועושה מעצמו שוטה.

או כמו ב"מסר מהארכיטקט" שטוען שאנחנו במטריקס (הקונוטציה לסרט לא תורמת לאמינות) בצורה קומית שיוצרת בדיוק את האפקט ההפוך ושמה את הנושא והאנשים מאחוריו ללעג כאשר אמור להיות מדובר בנושא רציני. אי אפשר לנתח כל תמונה, כל אמרה והתנהגות של מנהיגים מסוימים ולומר "זה סמל של אחווה סודית", "התלבושת דומה לתלבושת של אחווה סודית", "הוא אמר ליצור סדר עולמי חדש!, הוכחה!". זה מגחך את הכל, נותן הוכחה לביטוי שאם מישהו מחפש משמעות מסוימת במשהו הוא ימצא אותה (כמו במקרה של "נבואות נסתרות שמוצפנות בתנ"ך").

אותו ערבוב בין עדויות ועובדות מסוימות לבין דעות סובייקטיביות ו"פנאטיות" יוצר בליל של מידע שמאבד מאמינותו גם אם הוא מגובה כמו שצריך.

לסיכום, אין סיבה שלא לקרוא מידע אלטרנטיבי ותאוריות קונספירציה באינטרנט, אתה יכול להסכים עם המידע ולקבל אותו או שלא, בסופו של דבר זה רק מידע ועד שלא עושים איתו משהו הוא משמש רק כחומר עיון לא מזיק. זה יכול להיות קריטי אם בעקבות המידע אתה מחליט לא לקבל חיסונים למשל אך זה נתון לשיקולו של כל אחד. בגדול עד שלא יתרחש איזשהו פיצוץ, אירוע יוצא דופן שיקבל הכרה משמעותית, קשה לי להאמין שאנשים יקחו את המידע האלטרנטיבי ברצינות.

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=2139
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

48 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית