ראשי » סביבה ואקלים » אתם כאן

גרין ווש – המהפיכה הירוקה?

קחו אוטובוס. צבעו אותו בשחור. שימו לידו אוטובוס נוסף רק שהפעם צבוע כולו בירוק. תשאלו כל בן אדם ברחוב – יגידו לכם כולם שהאוטובוס הירוק מזהם פחות.

  • מאת אייל עמית | 24 בספטמבר 2009
  • 9,224 צפיות | 13 תגובות
עודכן לאחרונה: 24 בספטמבר 2009

קחו אוטובוס. צבעו אותו בשחור. שימו לידו אוטובוס נוסף רק שהפעם צבוע כולו בירוק. תשאלו כל בן אדם ברחוב – יגידו לכם כולם שהאוטובוס הירוק מזהם פחות.

באותו אופן קחו סוללה. בטריה פשוטה ששמים בפנס. צבעו אחת בצהוב והניחו לידה אחת ירוקה. מי לדעתכם ידידותית יותר לסביבה?

עכשיו, עשו סיבוב בסופר ליד הבית. בדקו מוצר מוצר. כמה מהם עושים שימוש בצבע הירוק בעטיפה ובלוגו של המוצר? כמה מהם עושים שימוש במילים "ידידותיים לסביבה", "טבעיים", "בריאים", "ירוקים" ו"אקולוגיים"? ועל כמה מהם יופיע תצלום או ציור של נוף, שדה, עץ, יער, חקלאים, פרות, טרקטור, בעלי חיים, פרחים, פירות ושלא לדבר על "סיפורים משפחתיים" המוסיפים לדימוי האותנטי וה"ירוק" של המוצר. עכשיו כנסו לבית מרקחת, לסופר פארם, לקניון, לתחנת הדלק, אפילו למקדונלד'ס… התמונה לא תהיה שונה. כולם יודעים את עבודתם נאמנה. כולם "ידידותיים לסביבה", "טבעיים", "בריאים", "ירוקים" ו"אקולוגיים" יותר מתמיד.

לפעמים הדימוי הירוק הוא רק העמדת פנים. חברות רבות מודעות היטב לערך הכלכלי האדיר של התחפושת הירוקה ותחת מסווה ירוק (greenwash) הן ממשיכות לזהם ללא הכרה. חברות, תאגידים, ארגונים, מוסדות, עיריות ואפילו ממשלות הפנימו זאת מזמן. חלקם עושים מאמץ אמיתי לאמץ את אותה אג'נדה ירוקה, השאר רק מטייחים ועושים שימוש ציני בתחפושת "ירוקה".

שימו לב מה כתוב:

שימו לב מה כתוב מתחת לתמונה - ביו-תות

אין ספק, המודעות היום לאיכות סביבה גבוהה מאי פעם. כל כך גבוהה שאם רושמים לנו על שלט ענק את המילים "ביו-תות" ומתחת אפילו מוסיפים תמונה קטנה של דבורה נחמדה, אנחנו משוכנעים שמדובר בתות הכי בריא שיש. איך לא? הרי כתוב "ביו"! ביו זה חייב להיות טוב. כל אחד יודע ש"ביו" זה מלשון "ביולוגי". תות ביולוגי, הדברה ביולוגית – מה יכול להיות יותר טוב מזה?

מדי שנה, בגיל ששון וחדווה, קילוגרמים של ביו-תותים עשו דרכם אל קיבתי. מסביב לביתנו בהוד השרון, פזורים היו שדות ביו-תותים אינסופיים כאלה. שדות על גבי שדות, חממות על גבי חממות ובתוך כל חממה קופאי תאילנדי ללא קופה רושמת, שלא מפסיק להעמיס תותים לנהגים העוצרים בצד הדרך.

"תגיד, מה זה בדיוק ביו-תות?" שאלתי יום אחד את התאילנדי שדיבר עברית יותר טוב ממני.

"הדברה ביולוגית!" הוא ענה בחיוך, בדיוק כפי שלימדו אותו להגיד ושאל מיד כמה קילו אני רוצה.

"אז מה זה?" שלפתי את המצלמה והראתי לו על המסך תמונות של חבריו המרססים בחמש וחצי בבוקר את האמא של התותים. החיוך המתוק של התאילנדי נמחק ובמקומו הופיע צליל חיוג סלולרי לחוץ ועצבני לבעל הבית שלו. לא עברה דקה ומרצדס שחורה בלמה לידי בחרקה שאין להתבלבל בה.

"מה הבעיה?" שאל אותי הגבר החסון שירד מההגה, מנסה רק להבין מי אני ומטעם מי נשלחתי.

"אין שום בעיה, אני רק מנסה להבין מדוע אתם רושמים פה בשלט הדברה ביולוגית ובעצם מרססים מוקדם בבוקר את כל השדות עם כימיקלים."

"מה זאת אומרת??? כי זה ביו-תות!!!" ענה לי בעל הבית – אותו חקלאי עם המרצדס שכבר שכח מזמן את ריח האדמה. "בביו-תות עושים הדברה משולבת. גם ביולוגית וגם כימית. יש לי אישורים של משרד הבריאות. הכל לפי תקן, אני יכול להראות לך אם אתה רוצה."

"אז למה זה לא כתוב בשום מקום. בשלט כתוב הדברה ביולוגית. למה אתם קוראים לזה ביו-תות? למה אתם לא קוראים לזה ביו-כימו-תות?"

כאילו שאני לא יודע. הרי זה ברור ש"ביו-תות" לבדו נשמע הרבה יותר טוב. ומה שנשמע הרבה יותר טוב, מוכר הרבה יותר טוב. מי היה קונה "כימו-תות"? כאילו שהחקלאי לא יודע את זה.

"אנא ערף, ככה קוראים לזה. מה אתה רוצה ממני, זה לא אני המצאתי את השם הזה. מי שלח אותך? מאיפה אתה בכלל?"

"אני מפה ואף אחד לא שלח אותי. סתם רציתי להבין מה אתם מוכרים ומה אני מכניס לפה שלי."

כשהבין החקלאי שאני לא עיתונאי ולא תחקירן מהטלוויזיה, אלא סתם צרכן עלוב וחטטן, דפק פרסה מבלי אפילו להגיד שלום, פשוט נכנס למרצדס שלו ונעלם. התאילנדי המשיך להעמיס תותים לעוברים ולשבים. לא סתם תותים. ביו-תותים! תותים בהדברה ביולוגית, עלאק!

 סמל הביו-תות עם הדבורה הנחמדה מופיע ממש מעל המילים הדברה ביולוגית. את ההדברה הכימית שכחו לציין. מעניין למה?

סמל ה"ביו-תות" עם הדבורה הנחמדה מופיע ממש מעל המילים "הדברה ביולוגית". את ה"הדברה הכימית" שכחו לציין. מעניין למה?

 מתחם 200 הוד השרון. אמפריית תותים!

מתחם 200 הוד השרון. אמפריית תותים!

צולם בחמש וחצי בבוקר. חלילה, שאיש לא יראה את ההדברה הביולוגית הסודית. השדות והשלטים המצולמים כאן קיימים עד עצם היום הזה. התאילנדים גם.

צולם בחמש וחצי בבוקר. חלילה, שאיש לא יראה את ה"הדברה הביולוגית" הסודית. השדות והשלטים המצולמים כאן קיימים עד עצם היום הזה. התאילנדים גם.

בתאבון!

מקור: Mozza

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=2040
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

13 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית