- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

הציונות והיהדות במלחמה

אם אמונה באלוהים, ביוצר המציאות והחלום או בנשמה נצחית מאפיינת אדם דתי, אז אני מחשיב עצמי כדתי. למרות שאני מעדיף להסתכל על האמונה הזו לא כעל אמונה דתית אלא כעל אמונה רוחנית.
בעיניי, דת היא רוחניות צבועה.
יותר מדי הרג, רצח, השמדה, שלילת זכויות האחר, כפייה של דוגמות, צרות עין, פחד ושנאה נובעים מהפרשנות של הידע הטהור שנמצא בבסיס הדתות הגדולות – היהדות, הנצרות והאיסלאם.
את ההתקלקלות של הדת המחיש בצורה ברורה ישו כאשר הרס את דוכני החלפנים בבית המקדש. אני חושב שהוא צדק. ואני חושב שהנצרות היום היא צל חיוור של הרוחניות המקורית של ישו.
למרות כל זאת, אין כל ספק שהדתיות היהודית היתה אחד מגורמי השנאה שהוציא אנשים מדעתם וגרמה להשמדתם של מיליוני יהודים. אדם עם זקן, כובע מצחיק וגלימה שחורה גרם לשדי הפחד לצאת ממחבואם והיטלר ניצל זאת עד תום.

מה שלא ידעתי הוא שגם להרצל, לבן-גוריון ולזאב ז'בוטינסקי; שעד היום החשבתי אותם כאנשים נאורים, חוזי המדינה ובוניה, אנשים שיש להעריך; יש מהמשותף עם הבורות הנאצית, הרצחניות המוסלמית, והחושך הקאתולי.

אני רוצה להבהיר שאני מסתייג מחלק מהדברים שמוצגים בסרט.
ברור שיש בו אלמנטים של החזרה בתשובה ואני מקווה שהצופים בו ידעו לסנן את המוץ הדתי מתבן המידע שמוצג בו.
אך אם תצפו בו בחשיבה פתוחה וביקורתית, בטוחתני שהראיה והחשיבה שלכם, על האנשים שרחובות רבים כ"כ קרויים על שמם במדינת ישראל, חוזי המדינה ובוניה, תשתנה.

לצפיה בסרט [1]