- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

תמיפלו / Tamiflu ושפעת החזירים – השקרים, האמיתות ומי שמרוויח מכל זה

תמי-פלו (oseltamivir phosphate) היא תרופה שאושרה לטיפול במקרי שפעת ללא סיבוך מסוגים A ו- B בילדים מגיל שנה ומעלה. היא גם מאושרת לטיפול בנערים מגיל 13 ומעלה כטיפול מניעתי נגד שפעת. התרופה היא חלק מקבוצת תרופות שנקראות נוגדי שפעת שעובדות ע"י חסימת אנזים ויראלי שעוזר לנגיפי השפעת לחדור לתאים בדרכי הנשימה.

לפי פרסומים באסוסיאטד פרס, לפחות כלכלן אחד מעריך את שווי השוק של התרופה ב-388 מיליון דולר במכירות של התמי-פלו בעתיד הקרוב, וזה בלי שום צורך במגיפה פנדמית.

יותר מחצי תריסר של חברות המייצרות תרופות המטפלות או מונעות שפעת, דיווחו על עליה חדה ברווחיהן בתוך ימים מהפרסום על שפעת החזירים, וניתן להניח שהמגמה אף תגדל אם המגיפה תמשיך להתפשט.

"מגיפת" שפעת החזירים הגיעה בזמן נוח מאוד מבחינת הממשלות שצריכות בקרוב להיפטר ממלאי בשווי מיליארדי דולרים של מיליוני מנות תמיפלו שתאריך התפוגה שלהם עומד לפוג.
ממשלת ארה"ב הזמינה 20 מיליון מנות, שעלו 2 מיליארד דולר, באוקטובר 2005, ובערך באותו הזמן הזמינה ממשלת בריטניה 14.6 מיליון מנות.
ואילו אצלנו בישראל פורסם [1] שהממשלה הקצתה 200 מיליון ש"ח לקניית התרופה באוקטובר 2005.

יצרנית התרופה Tamiflu, חברת התרופות רוש, הצהירה שזמן המדף של התרופה עומד על 3 שנים.

ברגע שהוכרז על מצב חירום [2] בארה"ב בגלל המגיפה לכאורה של שפעת החזירים, 25 אחוז – כ12 מיליון מנות – של תמיפלו ותרופה נוספת, רלנזה, שוחררו מהמאגר הלאומי. כמה נוח שזה קרה בדיוק בזמן סוף התפוגה של התרופה…

יש לזכור שהתרופה תמיפלו לא תוכננה לטפל בשפעת החזירים אלא בזנים של שפעת העופות וזני השפעת הרגילים.
בנוסף, התרופה יעילה רק אם נלקחת תוך 48 שעות ממועד ההדבקה.
בעוד שתסמיני השפעת יכולים להופיע אחרי 4 ימים ממועד ההדבקה.

ציטוט מהערך של שפעת בויקיפדיה [3]:

אין תרופה למחלת השפעת, גם לא תמיפלו – תרופה ותיקה באופן יחסי שהתפרסמה עם התפרצות שפעת העופות, ולו רק משום שיש צורך לקחת את התרופה בתוך 48 שעות לאחר ההידבקות, בעוד שתסמיני המחלה מתחילים בדרך כלל להופיע רק לאחר זמן זה, מה שמותיר את התרופה חסרת יעילות לחלוטין לטיפול במחלה לאחר התפרצותה. עם זאת, מדינות רבות בעולם ובהן מדינת ישראל השקיעו מיליוני דולרים רבים ורכשו את התרופה, בעיקר כטיפול מונע עבור צוותים שעשויים להתעסק עם עופות החולים בשפעת העופות או עם בני אדם החולים בשפעת.

לתמיפלו יש הרבה תופעות לוואי, הכוללות מוות.
בנוסף התרופה יעילה רק בהפחתת הסימפטומים וזאת ל-36 שעות במקרה הטוב.
ובממוצע, לקיחת התרופה מקצרת את משך המחלה ביום אחד בלבד.

אנא הבינו שתרופת התמיפלו איננה תרופה בטוחה לשימוש.
תופעות לוואי רציניות הכוללות, רעד בלתי נשלט והזיות בנוסף לארבעה עשר מקרי מוות של ילדים ובני נוער בגלל בעיות פסיכוטיות וזיהומים במוח.
מחקר יפני [4] פרסם את הנושא אך אף אחד לא הקשיב.

למעשה, יפאן אסרה על שימוש בתמיפלו לילדים ב-2007.
רשות התרופות והמזון האמריקנית החלה לחקור ב-2007, 1800 מקרים חריגים שדווחו הקשורים בתרופה.

תופעות לוואי נוספות הקשורות לתרופה כוללות:

בסך הכל, אותם הסימפטומים שאתם מנסים למנוע, לא?

בנוסף, חלק מהחולים בשפעת נמצאים בסיכון גבוה יותר לזיהומים חיידקיים משניים כאשר הם לוקחים את תרופת תמיפלו, וזיהומים חיידקיים משניים, היו כנראה הסיבה האמיתית לכמות המתים ממגיפת השפעת הגדולה ב-1918.

אז מדוע מישהו ירצה לקחת תרופה שיש סיכוי שתהרוג אותו, נאסרה לשימוש ביפאן, מלאה בתופעות לוואי הדומות לסימטומים של השפעת עצמה ושיכולה במקרה הטוב להפחית את הסימפטומים של המחלה למשך 36 שעות?

זה פשוט לא הגיוני…

מי מרוויח מתמיפלו

אז מי המרוויח העיקרי מתמיפלו? מי מחזיק במניות התרופה? ומי שמח מאוד ממגיפה כמו שפעת החזירים שמשמעותה מיליונים רבים נוספים לחשבון הבנק שלו?

דונלד ראמספלד [5], מזכיר ההגנה האמריקני בממשל פורד ובממשל בוש.
ג'ורג' שולץ, חבר בקבוצת בילדרברג [6].
את הקשר בין קבוצת בילדרברג לממשל אובאמה ולבנק הפדרלי תוכלו לראות בסרט ההונאה של אובאמה [7].

מקור ומידע חשוב נוסף בעניין שפעת העופות: Marcola [8]