- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

שיקרו לכם בנוגע לפיראטים הסומאליים

מי היה מאמין שב-2009, ממשלות העולם יכריזו מלחמה חדשה על… פיראטים?
חיל הים הבריטי, ביחד עם ספינות של יותר מ-12 מדינות – מפליגות לשטח הימי של סומאליה כדי ללחום במה שעולה בדמיון כגברים עם תוכי על כתף אחת ורגל מעץ. בקרוב הם ילחמו בספינות סומאליות ואפילו ירדפו אחרי הפיראטים לתוך היבשה. לתוך אחת המדינות השבורות וההרוסות על פני כדור הארץ. אך מתחת לפני השטח הכה ברורים של התעמולה התקשורתית, זורם זרם עכור של סיפור שלא סופר.
לאנשים עם הרטיה על העין, אלו שממשלות העולם מכריזות עליהם כפיראטים פורעי חוק, יש זווית ראייה אחרת לסיפור, זווית שכמובן אינה מגיעה לעיניכם. ואפילו זווית עם צדק מסויים.

ב-1991, ממשלת סומאליה – מרכז אפריקה – התפרקה לחתיכות. תשעת המיליונים שחיים במדינה תלויים כחוט השערה ממוות מרעב ומעוני. וכמה מהכוחות המכוערים ביותר בעולם ראו זאת כהזדמנות פז לגניבה ושדידה של מקורות המזון של המדינה, בעיקר אזורי הדגה שלהם, וגם… זריקת פסולת גרעינית רדיואקטיבית בשטחם.

כן! פסולת רדיואקטיבית גרעינית.

ברגע שהממשלה בסומאליה התפרקה, הופיעו ספינות אירופאית מסתוריות וזרקו חביות ענק לא מזוהות לשטח הימי של סומאליה. האוכלוסיה לאורך החוף התחילה לחלות. בהתחלה הופיעו גירודים מוזרים, בחילות ותינוקות עם מומים. ואז אחרי הטצונאמי של 2005, מאות חביות זולגות ומחוררות נסחפו לחופים. אנשים החלו לסבול ממחלות קרינה ויותר מ-300 איש מתו.

אחמדו אולד אדבאללה, פליט בסומאליה סיפר לי: "מישהו זורק פסולת גרעינית כאן. יש גם עופרת, מתכות רעילות, קאדמיום וכספית – הכל!" הרבה מזה מגיע מבתי חולים מאירופה וממפעלים שמעבירים אותה למאפיה האיטלקית כדי שיפטרו ממנה בצורה זולה.
כששאלתי את אולד אדבאללה מה ממשלות אירופה עושות בנידון, הוא נאנח, "כלום. לא היה שום ניקוי, שום פיצוי ושום פעולת מניעה."

באותו הזמן, ספינות אירופאיות אחרות שודדות את הים הסומאלי מהמאב החשוב ביותר שלו – אוכל ימי. דילדלנו את אוכלוסיית הדגה הימית שלנו בגלל עודף אוכלוסיה, דגת יתר, זריקת פסולת וביוב וזיהום הים, אז עכשיו אנחנו עוברים לשדוד את שלהם. יותר מ-300 מיליון דולר בשווי של שרימפסים, טונה, סרטנים ודגה נגנבים מדי שנה על-ידי ספינות שנכנסות באופן בלתי חוקי לשטח סומאליה. הדייגים המקומיים איבדו בבת-אחת את מקור ההכנסה היחיד שלהם והם ומשפחותיהם מתים מרעב.

זהו הרקע שממנו הגיעו מי שנקרא "הפיראטים הסומאלים". כולם מסכימים שהם היו פשוט דייגים סומאלים שניסו למנוע משודדי הדגה וזורקי הפסולת לנצל את אדמתם, או לפחות לקבל מהם תשלום עבור זה. הם קוראים לעצמם "מתנדבי משמר החופים הסומאלי" – וזה לא קשה להבין למה.
בראיון טלפוני סוריאליסטי, אחד ממנהיגי הפיראטים, סוגאל אלי, אמר שהמניע שלהם הוא, "למנוע דייג לא חוקי וזריקת פסולת למי הים… אנו לא מחישיבם עצמנו כשודדי ים. אנו מחשיבים את מי שזורק פסולת לים שלנו, מי שלוקח את הדגים ומי שנושא נשק בשטח מדינתנו, כשודדים."

ולא, זה לא מצדיק לקיחת בני ערובה, וכן כמה מהם בהחלט פושעים ופורעי חוק, במיוחד אלו שלקחו מזון מספינות הסיוע. אבל יש סיבה טובה שהפיראטים הללו נהנים מתמיכת רוב מוחלט של אוכלוסיית סומאליה. בסקר שערך אתר חדשות אינטרנטי מרכזי בסומאליה, WardherNews, נמצא ש-70 אחוזים "תומכים בצורה גורפת בפיראטיות כאמצעי הגנה של חופי סומאליה והמים הטריטוריאליים שלה.
בזמן מלחמת העצמאות באמריקה, ג'ורג' וושינגטון והאבות המייסדים של אמריקה שילמו לפיראטים כדי שיגנו על חופי אמריקה, כי לא היה להם משמר חופים או צי ימי משלהם. האם המצב הזה שונה?

האם ציפינו שסומאלים רעבים יעמדו בלי תגובה בזמן שאנו זורקים לשטחם פסולת גרעינית ושודדים את הדגים שלהם כדי להגיש אותם במסעדות של לונדון, פריז או רומא? ממשלות העולם לא עשו דבר כדי להגן על האינטרסים של העם הסומאלי מפשע בינלאומי נגדם, אך כאשר כמה מהדייגים הסומאלים החלו להפריע למעבר הימי של 20 אחוז מהנפט העולמי, התחלנו לצעוק: "פשע!", "פיראטים!".
אם נרצה באמת לטפל בבעיית הפיראטיות אנו צריכים להתחיל לבחון את הפיראטיות שאנו אחראים לה, את בסיס הרשע שהביא ליצירת הפיראטים הסומאליים.

סיפור המלחמה בפיראטיות של 2009 מסוכם באופן מצויין ע"י סיפורו של פיראט נוסף שחי במאה הרביעית לפני הספירה.
הוא נתפס והובא לאלכסנדר הגדול שדרש לדעת "מה חשבת לעצמך כשהשתלטת על חלקים מהים?" הפיראט חייך וענה: "בדיוק מה שחשבת אתה לעצמך כשהשתלטת על כל האדמה; אך בגלל שאני עושה זאת עם ספינה אחת, אני נקרא שודד, בזמן שאתה שעושה זאת עם צבא שלם, נקרא קיסר."

ושוב הציים האימפריאליים שלנו יוצאים לים, אך מי הוא השודד האמיתי?

מקור: HuffingtonPost [1]