שיקרו לכם בנוגע לפיראטים הסומאליים

זהו הרקע שממנו הגיעו מי שנקרא "הפיראטים הסומאלים". כולם מסכימים שהם היו פשוט דייגים סומאלים שניסו למנוע משודדי הדגה וזורקי הפסולת לנצל את אדמתם, או לפחות לקבל מהם תשלום עבור זה. הם קוראים לעצמם "מתנדבי משמר החופים הסומאלי" - וזה לא קשה להבין למה.

  • מאת מנהל הפרויקט | 3 במאי 2009
  • 9,096 צפיות | 11 תגובות
עודכן לאחרונה: 3 במאי 2009

מי היה מאמין שב-2009, ממשלות העולם יכריזו מלחמה חדשה על… פיראטים?
חיל הים הבריטי, ביחד עם ספינות של יותר מ-12 מדינות – מפליגות לשטח הימי של סומאליה כדי ללחום במה שעולה בדמיון כגברים עם תוכי על כתף אחת ורגל מעץ. בקרוב הם ילחמו בספינות סומאליות ואפילו ירדפו אחרי הפיראטים לתוך היבשה. לתוך אחת המדינות השבורות וההרוסות על פני כדור הארץ. אך מתחת לפני השטח הכה ברורים של התעמולה התקשורתית, זורם זרם עכור של סיפור שלא סופר.
לאנשים עם הרטיה על העין, אלו שממשלות העולם מכריזות עליהם כפיראטים פורעי חוק, יש זווית ראייה אחרת לסיפור, זווית שכמובן אינה מגיעה לעיניכם. ואפילו זווית עם צדק מסויים.

ב-1991, ממשלת סומאליה – מרכז אפריקה – התפרקה לחתיכות. תשעת המיליונים שחיים במדינה תלויים כחוט השערה ממוות מרעב ומעוני. וכמה מהכוחות המכוערים ביותר בעולם ראו זאת כהזדמנות פז לגניבה ושדידה של מקורות המזון של המדינה, בעיקר אזורי הדגה שלהם, וגם… זריקת פסולת גרעינית רדיואקטיבית בשטחם.

כן! פסולת רדיואקטיבית גרעינית.

ברגע שהממשלה בסומאליה התפרקה, הופיעו ספינות אירופאית מסתוריות וזרקו חביות ענק לא מזוהות לשטח הימי של סומאליה. האוכלוסיה לאורך החוף התחילה לחלות. בהתחלה הופיעו גירודים מוזרים, בחילות ותינוקות עם מומים. ואז אחרי הטצונאמי של 2005, מאות חביות זולגות ומחוררות נסחפו לחופים. אנשים החלו לסבול ממחלות קרינה ויותר מ-300 איש מתו.

אחמדו אולד אדבאללה, פליט בסומאליה סיפר לי: "מישהו זורק פסולת גרעינית כאן. יש גם עופרת, מתכות רעילות, קאדמיום וכספית – הכל!" הרבה מזה מגיע מבתי חולים מאירופה וממפעלים שמעבירים אותה למאפיה האיטלקית כדי שיפטרו ממנה בצורה זולה.
כששאלתי את אולד אדבאללה מה ממשלות אירופה עושות בנידון, הוא נאנח, "כלום. לא היה שום ניקוי, שום פיצוי ושום פעולת מניעה."

באותו הזמן, ספינות אירופאיות אחרות שודדות את הים הסומאלי מהמאב החשוב ביותר שלו – אוכל ימי. דילדלנו את אוכלוסיית הדגה הימית שלנו בגלל עודף אוכלוסיה, דגת יתר, זריקת פסולת וביוב וזיהום הים, אז עכשיו אנחנו עוברים לשדוד את שלהם. יותר מ-300 מיליון דולר בשווי של שרימפסים, טונה, סרטנים ודגה נגנבים מדי שנה על-ידי ספינות שנכנסות באופן בלתי חוקי לשטח סומאליה. הדייגים המקומיים איבדו בבת-אחת את מקור ההכנסה היחיד שלהם והם ומשפחותיהם מתים מרעב.

זהו הרקע שממנו הגיעו מי שנקרא "הפיראטים הסומאלים". כולם מסכימים שהם היו פשוט דייגים סומאלים שניסו למנוע משודדי הדגה וזורקי הפסולת לנצל את אדמתם, או לפחות לקבל מהם תשלום עבור זה. הם קוראים לעצמם "מתנדבי משמר החופים הסומאלי" – וזה לא קשה להבין למה.
בראיון טלפוני סוריאליסטי, אחד ממנהיגי הפיראטים, סוגאל אלי, אמר שהמניע שלהם הוא, "למנוע דייג לא חוקי וזריקת פסולת למי הים… אנו לא מחישיבם עצמנו כשודדי ים. אנו מחשיבים את מי שזורק פסולת לים שלנו, מי שלוקח את הדגים ומי שנושא נשק בשטח מדינתנו, כשודדים."

ולא, זה לא מצדיק לקיחת בני ערובה, וכן כמה מהם בהחלט פושעים ופורעי חוק, במיוחד אלו שלקחו מזון מספינות הסיוע. אבל יש סיבה טובה שהפיראטים הללו נהנים מתמיכת רוב מוחלט של אוכלוסיית סומאליה. בסקר שערך אתר חדשות אינטרנטי מרכזי בסומאליה, WardherNews, נמצא ש-70 אחוזים "תומכים בצורה גורפת בפיראטיות כאמצעי הגנה של חופי סומאליה והמים הטריטוריאליים שלה.
בזמן מלחמת העצמאות באמריקה, ג'ורג' וושינגטון והאבות המייסדים של אמריקה שילמו לפיראטים כדי שיגנו על חופי אמריקה, כי לא היה להם משמר חופים או צי ימי משלהם. האם המצב הזה שונה?

האם ציפינו שסומאלים רעבים יעמדו בלי תגובה בזמן שאנו זורקים לשטחם פסולת גרעינית ושודדים את הדגים שלהם כדי להגיש אותם במסעדות של לונדון, פריז או רומא? ממשלות העולם לא עשו דבר כדי להגן על האינטרסים של העם הסומאלי מפשע בינלאומי נגדם, אך כאשר כמה מהדייגים הסומאלים החלו להפריע למעבר הימי של 20 אחוז מהנפט העולמי, התחלנו לצעוק: "פשע!", "פיראטים!".
אם נרצה באמת לטפל בבעיית הפיראטיות אנו צריכים להתחיל לבחון את הפיראטיות שאנו אחראים לה, את בסיס הרשע שהביא ליצירת הפיראטים הסומאליים.

סיפור המלחמה בפיראטיות של 2009 מסוכם באופן מצויין ע"י סיפורו של פיראט נוסף שחי במאה הרביעית לפני הספירה.
הוא נתפס והובא לאלכסנדר הגדול שדרש לדעת "מה חשבת לעצמך כשהשתלטת על חלקים מהים?" הפיראט חייך וענה: "בדיוק מה שחשבת אתה לעצמך כשהשתלטת על כל האדמה; אך בגלל שאני עושה זאת עם ספינה אחת, אני נקרא שודד, בזמן שאתה שעושה זאת עם צבא שלם, נקרא קיסר."

ושוב הציים האימפריאליים שלנו יוצאים לים, אך מי הוא השודד האמיתי?

מקור: HuffingtonPost

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=985
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

11 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית