- פרויקט אמת אחרת - https://www.emetaheret.org.il -

צפו בפלאי הטבע הנדירים

פלאי הטבע הקלאסיים הם אדירים וקשה לפספס אותם. קניוני ענק, הרים עצומים ועוד…
אך לעתים קשה לראות או למצוא רבים מתצוגות הטבע המופלאות ביותר שישנם.
כמה מהם נדירים ביותר וכמה ממוקמים במקומות שקשה מאוד להגיע אליהם.
מסלעים זזים לענני ענק מרהיבים, מגאות אדומה לקשתות אש, מוצגים בפניכם שבע
מפלאי העולם הטבעי.

סלעים זזים:

סלעים זזים במדבר

סלעים זזים במדבר

המסתורין האופף את הסלעים הזזים ממדבר עמק המוות היו מקור לחילוקי דעות מדעיים במשך עשרות בשנים. ידוע על מקרים שסלעים השוקלים לעתים אף מאות קילוגרמים זזו מאות מטרים בכל פעם. מס' מדענים העלו את הסברה ששילוב של רוחות עזות ומשטח קרח חלקלק אחראים על התופעה המשונה אך הסבר זה אינו מסביר כיצד סלעים במשקל דומה שהתחילו במקום זהה הגיעו למרחקים שונים ואף נעו בכיוונים לגמרי מנוגדים.
גם חישובים פיסיקליים שנערכו שללו את התיאוריה הזו מכיוון שנדרשת רוח במהירות של מאות קילומטרים בשעה כדי להזיז סלעים במשקל כזה, למרחק כזה.
התופעה נשארה עדיין בלתי פתורה.

צוקי הלבה המדהימים:

צורות של סלעים

צורות של סלעים

כאשר שכבה עבה של לבה מתקררת היא מתכווצת בצורה אנכית אך נסדקת בצורה סיבובית לכיוון הזרימה ביוצרה צורות גיאומטריות מופלאות – במרבית המקרים, רשת של צורות הקסגוניות שנראות כמעט עשויות בידי אדם.

אחת מהדוגמאות המפורסמות של מקרה כזה היא הצוק האדיר על חופה של אירלנד. (בצילום למעלה) למרות שהדוגמה הגדולה והמוכרת ביותר היא "מגדל השטן" בוויאומינג, ארה"ב.

חורים כחולים – בלוהול

חורים כחולים - בלוהול

חורים כחולים - בלוהול

החורים הכחולים הם ירידות פתאומיות במשטח הימי שמקבלים את שמם מהגוון הכחול עמוק שלהם כאשר מביטים בהם ממבט על בהשוואה למים הסובבים אותם. עומקם יכול להגיע למאות מטרים וחלקם משמשים למקור משיכה לצוללנים. לעתים קרובות החורים הכחולים חסרי דגים או צמחים בגלל היעדר חמצן שנובע מחוסר בזרימת מים.
בכמה מהחורים הכחולים התגלו מאובנים שמורים במצב מצויין בגלל אותה הסיבה בדיוק.

גאות אדומה

גאות אדומה

גאות אדומה

גאות אדומה ידועה גם בשם "פריחת האצות" – היווצרות כמות עצומה ופתאומית של אצות צבעוניות שיכולות להפוך משטחי אוקיינוס או חום שלמים לצבע אדום דם.
למרות שחלק מהאצות לא מזיקות, במקרים מסויימים הן רעילות מאוד ויכולות לגרום לתמותת דגים, ציפורים ויונקים ימיים. בכמויות קטנות האצות הללו אינן קטלניות כלל.

מעגלי קרח

מעגלי קרח

מעגלי קרח

למרות שהצורות הללו מהוות מקור לא אכזב לתיאוריות קונספירציה שונות, המדענים מסבירים אותם באדוות שיוצרות תנועה סיבובית כאשר הקרח נוצר.
היו מקרים שבהם נצפו מעגלי קרח בגדלים של עשרות מטרים והם יכולים להיווצר גם בקבוצות כמו בתמונה למעלה.

עננים מפלצתיים

עננים מפלצתיים

עננים מפלצתיים

נאמנים לשמם, עננים מפלצתיים לעתים טומנים בחובם סערות ענק או מצבים אטמוספריים קיצוניים. בדר"כ הם מורכבים מקרח, הם יכולים להשתרע למאות קילומטרים בכל כיוון וצורות סטאטיות כגון אלו שבצילום יכולים להישאר עד 15 דקות.

קשתות האש

קשתות האש

קשתות האש

קשתות האש המדהימות הללו הן תוצאת צירוף מקרים נדיר של זמן מסויים, זווית מסויימת של השמש ועננים מסויימים. קריסטלים בתוך העננים שוברים את קרני האור לספקטרום הצבעים הזה אך רק אם הם מסודרים בצורה מסויימת, יחסית לקרקע.
בגלל הנדירות של צירופי המקרים הללו, קיים תיעוד מצולם מועט של התופעה.