ראשי » בריאות » אתם כאן

זיהום מכוון במימון הציבור של מקורות המים בישראל ("ההפלרה")

  • מאת מנהל הפרויקט | 16 בנובמבר 2008
  • 10,092 צפיות | 8 תגובות
עודכן לאחרונה: 8 באפריל 2012

לא כולם יודעים על כך, אבל הוקמה ועדת חקירה ממלכתית בנושא משק המים בישראל. הגיע לידי מכתב שנכתב ע"י שי דוידוביץ שהוא דובר האגודה לבריאות הציבור וקידום הרפואה בישראל. המכתב ממוען עבור עו"ד עדית קרונברגר-רחין, מרכזת ועדת החקירה בנושא משק המים.

שימו לב מה יש למר דוידוביץ לומר בנושא הפלרת המים בישראל:

"מידע רב שנחשף בשנים האחרונות על ידי חוקרים ועיתונאים בכירים, מצביע על כך שלפני כשישים שנה, בתגובה לתביעות שהחלו להיות מוגשות נגד התעשיות המזהמות את האוויר, המים והאדמה בחומרים רעילים (תביעות שגרמו לתעשיות המזהמות הפסדים כספיים), החלו התעשיות המזהמות בארה"ב במסע יחסי ציבור לחומרים הרעילים שהם מפיצים במטרה לצאת נקיות מהתביעות. מסע יחסי הציבור הזה כלל מימון מחקרים מטעם (וכפי הנראה גם מימון לפוליטיקאים), ושיאו בהעברת חוק בחלק מהמדינות שלפיו לא רק שהמדינה לא תסגור תעשיות שמרעילות, אלא אף תקנה מחלק מהתעשיות את הרעלים ותכניס אותם בעצמה למאגרי המים של התושבים. היות והרעל שלגביו היו הכי הרבה תביעות באותו זמן היה הפלואוריד (זיהום הפלואוריד הקטלני בפנסילבניה ב-1948 היווה את תחילתה של התנועה הסביבתיתבריאותית בארה"ב), יחסי הציבור התרכזו בו, ולכן החוק מכונה "הפלרה" (fluoridation).

בתהליך ההפלרה בישראל, המדינה, באמצעות "פקודת בריאות העם", כופה על הרשויות המקומיות לקנות ממעלי הכימיקלים והפוספטים (ביניהם מפעל "רותם אמפרט", המפעל בעל חריגות הזיהום הגדולות ביותר שנמצאו בישראל המגיעות לעשות אלפי אחוזים חריגות מהתקנים) שבבעלות משפחת עופר (כנראה הקבוצה הכלכלית העשירה ביותר בארץ) את 7,000 טון חומרי הפסולת של המפעל, שבעבר המפעלים נאלצו לממן את הטמנתם באתר הפסולת ברמת חובב – ולהכניס אותם למאגרי המים של תושבי ישראל, תוך העלאת מחירי המים לתושבים כדי לממן את התהליך. הפסולת הזו כוללת (למשל ע"פ בדיקה שערכה עיריית הרצליה) כמה מהרעלים העיקריים והמזיקים ביותר הידועים לאדם: כ19% חומצה פלואורסיליצית, תרכובת של פלואור תעשייתי וסיליקון הליד, ששניהם רעילים ביותר, והפלואוריד גם מגביר רעילות של רעלים אחרים, והשאר ארסן, סטרונציום, כרום, בריום, בורון, אלומיניום, עופרת, טיטניום, ניקל וחומרים נוספים הידועים כמסרטנים וכגורמים מחלות אחרות.

ע"פ המחקרים שפורסמו בעשרות שנים האחרונות על ידי מוסדות המחקר המובילים בעולם, הרעלים מצטברים בגוף ולכן אין "מינון בטוח", והפלרת מי שתייה גורמת, גם במינון 1 חלקיק למיליון המוכנס כיום למי השתיה (וכאמור מצטבר), לצורות שונות של סרטן, שברים באגן הירכיים, פגמים מולדים, פלואורוזיס (התפוררות של השיניים והשלד), הפרעות מוחיות כגון ADD, מנת משכל ירודה, מחלת אלצהיימר, לריכוז גבוה של עופרת בדמם של ילדים, לפגיעה בכליות ובמערכת העיכול ולתופעות לוואי אחרות בעיקר בקרב קבוצות אוכלוסייה רגישות, כגון תינוקות, ילדים, קשישים וחולי דיאליזה. לאחרונה פורסם כי בישראל כ72% מהילדים סובלים מעודף פלואוריד ומחקרים הראו כי בארה"ב כ 80% מהילדים סובלים מפלואורוזיס (כתמים בשיניים), הסימן הראשון לעודף פלואוריד.

כל מדינות אירופה להוציא אירלנד אינן מפלירות, ואלה שעשו זאת הפסיקו. ב98% מאירופה וכמעט בכל שאר העולם לא שותים מים מופלרים בגלל התנגדות הציבור, הממשל ובעיקר המוסדות הרפואיים, שהצליחו (למשל בצרפת, הולנד, בלגיה, דנמרק, נורבגיה, גרמניה, אוסטריה, צ'כיה, שבדיה ויפן) להביא לאיסור על הפלרה או להפסקתה. במעל 100 מקומות בצפון אמריקה מאבקי רופאים וארגונים לבריאות הציבור מנעו או הפסיקו את ההפלרה מאז 1990. לא נמצא כמעט רופאים ומומחים (שאינם ממומנים ע"י הממשלה או אינטרסנטים) שתומכים בהפלרה. כ-95% מאנשיהמקצוע שהתבטאו בנושא מתנגדים להפלרה. התנגדותם מבוססת על מאות רבות של מחקרים שבוצעו עלידי גופים ומדענים בעלי שם עולמי בשטח הרפואה הכללית, רפואת שיניים, ביולוגיה, סביבה ומים, המזהירים מפני סרטן, אלצהיימר, פלואורוזיס, עששת ועוד. בין המתנגדים להפלרה: NTP (National Toxicology Program), NPWA (האגודה הבריטית הלאומית למים), EPA (הסוכנות האמריקנית להגנת הסביבה), ד"ר הרדי לימבק (יועץ בכיר לאיגוד הקנדי לרפואת שיניים), ד"ר צ`רלס גורדון הייד (הנשיא לשעבר של ההתאחדות הרפואית האמריקאית), ד"ר ג'ון קולקון (מומחה לרפואת שיניים מאוניברסיטת אוקלנד, ניוזילנד), ד"ר רוג'ר מאסטרס (ממכללת דרטמוט, מסצ'וסטס), ד"ר רוברט קארטון (לשעבר מדען בסוכנות האמריקנית להגנת הסביבה), לוטי זילברמן (כימאית, יועצת לבריאות תעשייתית ומומחית לטוקסיקולוגיה) ומומחים נוספים מישראל, ארה"ב, אוסטרליה, בריטניה, קנדה, סרילנקה, יוון, מלטה, ספרד, הונגריה, הודו ומדינות נוספות. ועדת עדין לבדיקת איכות המים, שמינה משרד הבריאות, החליטה ברוב קולות להמליץ למשרד הבריאות להפסיק את החיוב של הישובים בישראל להפליר, לאחר שנמסר לה מידע על הנזקים הבריאותיים הכרוכים בכך ולאחר שלא נמצאו עדויות משכנעות ל"תועלת רפואית" מהפלרה. אולם משרד הבריאות החליט להתעלם מהמלצת הועדה.

נראה לכאורה כי ההצדקה היחידה שנותנת המדינה להפלרה היא מספר מחקרים שמומנו על ידי התעשייה המזהמת, לפיהם ההפלרה מונעת חורים בשיניים. זאת למרות שהמחקרים הבלתי תלויים הרבים שנעשו בשמונים השנים האחרונות (למשל המחקר הגדול ביותר שנעשה על הקשר בין הפלרה ועששת, שכלל בדיקת שיניים של 400,000 סטודנטים בהודו) כבר הוכיחו שוב ושוב כי לא רק שההפלרה לא מונעת חורים בשיניים (עששת) היא אף מגבירה אותם. ב-2004 פרסמה גם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל כי "קיימת בארץ עלייה בשיעורי הימצאות העששת, במיוחד במקומות שבהם הוסף פלואוריד." לכך יש להוסיף את העובדה כי ההפלרה עולה כנראה יותר ממה שהיתה עולה למדינה הוספת טיפולי שיניים לנזקקים לסל התרופות. מעבר לכך –אין צורך לציין כי החדרת רעלים מסרטנים "כדי להילחם בעששת" היא אבסורד.

יש לציין שמשרד הבריאות לא מנטר את הכמויות המוכנסות למים, בניגוד להוראת בג"ץ (לפי מכתב ממשרד הבריאות לעמותת "אדם, טבע ודין"). יש לציין גם שבאותו בג"ץ אשר דן בהפלרה השופט היה קרוב משפחה של הנתבע, שר הבריאות (משפחת מצא).

שפיכת כל הפסולת במקום אחד היתה הורגת כנראה מיידית את כל התושבים באותו איזור ויוצרת מחאה גדולה, ולעומתה שפיכת הפסולת הזו בכל ישוב וישוב היא יקרה מאוד, ולכן כנראה המדינה החליטה לשפוך את הפסולת רק בישובים הגדולים (מעל 5,000 איש). כמו כן, נראה שבכדי להצדיק את אי שפיכת הפסולת בכל הישובים, המדינה החליטה (בימים אלה שלאחר אישור ההפלרה בישובים הגדולים ל10 שנים נוספות), ליצור מראית עין של ויכוח ציבורי אמיתי, אך ללא הכללת כל המידע הנוגע למניעי להפלרה, כדי לעשות שימוש בויכוח זה על מנת להצדיק את אי שפיכת הפסולת שלטענתה מוסיפה לבריאות התושבים בכל ישוב וישוב.

משרד הבריאות, הדוחף את ההפלרה, משרת בכך את האינטרסים הכלכליים של התעשיות המרעילות, רופאי השיניים ופוליטיקאים מושחתים, על חשבון בריאות הציבור. כ-30-45 אחוז מהתחלואה והתמותה בטרם עת בישראל היא ממגפת הסרטן, ומומחים עולמים בעלי שם רואים במעשה זה של שפיכת כמה מהחומרים הרעילים ביותר הידועים לאדם למאגרי המים של תושבי המדינה, מעשה הונאה ועוולה מדרגה ראשונה כנגד התושבים, שיכול להתקיים רק בזכות פקידים פחדנים שפוחדים לצאת נגד התעשיות והפוליטיקאים מתוך חשש לאיבוד מקום עבודתם במשרד הבריאות ובתי החולים.

"ההפלרה היא תרגיל ההונאה הגדול ביותר שנעשה מאז ומעולם על המספר הגדול ביותר של אנשים." (פרופ' אלברט שץ, מדען בעל שיעורקומה עולמי, חתן פרס נובל לרפואה)

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
https://www.emetaheret.org.il/?p=17
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל! »

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם. בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר, התייעצו עם רופא מוסמך. כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים. זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

8 תגובות »

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל »

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית