- פרויקט אמת אחרת - http://www.emetaheret.org.il -

הפחתת מס השבח בשנת 2016 – אקמול לדלקת ריאות

מאת ד"ר הנריק רוסטוביץ עו"ד

בשנת 2016 יופחת מס השבח במכירת מגרש לבניית דירות מגורים ל- 25%. המס המופחת נועד לעודד את בעלי המקרקעין למכור קרקע המיועדת לבנייה למגורים על מנת "להציף" את השוק בעשרות אלפי דירות מגורים חדשות ולהביא לירידת מחירי הדירות.

אבל במדינת חכמי-חלם לא ייתכן שכוונה טובה תתממש, ומה שיד ימין בונה – יד שמאל מחריבה. וכך, מס השבח המופחת יחול רק על מכירת קרקע פרטית המיועדת לבניית 8 דירות לפחות, והיא תינתן לפי קצב הבנייה בפועל ולפרק זמן מוקצב של 4 שנים.

אז מה עושה מי שיש לו קרקע שמיועדת לבנייה של 10 דירות, ומעונין ליהנות מסכום מס השבח המופחת?
עליו למצוא קונה שיתחייב לבנות את הבית תוך 4 שנים, ובהסכם המכר להטיל על הקונה קנס כספי אם לא יעמוד בהתחייבות.

שר אוצרנו הבטיח להוזיל את מחירי הדירות, אבל עד כה נחל כשלון מוחלט. העלאת מס הרכישה על משקיע שקונה דירה שנייה לשיעור המוטרף של 8% לא הועילה, מכירת מספר מועט של קרקעות במתכונת של מחיר למשתכן לא הועילה, וכך גם ההוזלה המתוכננת של מס השבח לא תועיל, ומחירי הדירות ימשיכו להעפיל.

money-man [1]

יש סיבה אחת, וסיבה אחת בלבד לעלייה המטאורית של מחירי הדירות – המדינה מספסרת במחירי הקרקע. מינהל מקרקעי ישראל משווק את הקרקע בשיטת המכרז, כל המרבה זוכה, ומחירי הקרקע עולים. על מנת להבטיח עליית מחירים, משווק מינהל מקרקעי ישראל פחות קרקעות ממה שהשוק זקוק לו, וכמו בכל שוק שבו הביקוש עולה על ההיצע – המחירים נוסקים למעלה. בכל מכרז נקבע "מחיר מזערי", המכונה בשפה מכובסת "מחיר שוק", כלומר המחיר המופקע של מכירת הקרקע בשנה החולפת.

את האווז הזה, שמטיל ביצי זהב, שר אוצרנו אינו מוכן לשחוט. אילו היה מינהל מקרקעי ישראל מוציא למכרז בשנת 2015, בבת אחת, קרקעות לבניית 60,000 יחידות דיור באזור המרכז ללא "מחיר מזערי", היו מחירי הקרקע צונחים ב- 50%, מחירי הדירות צונחים ב- 20%, וקופת המדינה "מפסידה" 20 מיליארד ש"ח לטובת תושביה.

במקום לטפל ב"מחלה" של מחירי קרקע מופרזים, מטפל שר אוצרנו בסימפטומים, ורושם אקמול לדלקת ריאות.
___________

הכותב הוא פרקליט המתמחה בנדל"ן ומחבר הספר מס שבח מקרקעין