ראשי » חדשות טובות » אתם כאן

פטנט ראשון לאנדראה רוסי ממציא האי-קאט

 • מאת מנהל הפרויקט | 27 באוגוסט 2015
 • 2,565 צפיות | 23 תגובות
עודכן לאחרונה: 27 באוגוסט 2015

מי שעוקב אחרי פרויקט אמת אחרת בשנים האחרונות ודאי נתקל בכתבה על נושא האי-קאט.
אנדראה רוסי, ממציא ומדען איטלקי הדהים את העולם לפני כ-4 שנים כשהכריז על מכשיר המסוגל לייצר חום דרך מה שרוסי טען שהוא תהליך היתוך קר.

אתר אמת אחרת היה כלי התקשורת העיקרי הראשון בארץ שפירסם כתבה מקיפה על רוסי והמצאתו.

תהליך ההיתוך הקר בהמצאתו של רוסי מתבסס על תגובה כימית תוך שימוש באבקת ניקל כזרז כימי.
התגובה מייצרת חום רב (מעל אלף מעלות צלזיוס) לאורך זמן ותוך שימוש מועט במרכיבים נפוצים מאוד.
את החום הזה ניתן לנצל לחימום או, כפי שרבים מצפים לזאת, בייצור חשמל זול ונקי לחלוטין.

שוקלים את האי-קאט אחרי הניסוי (452 גרמים)

שוקלים את האי-קאט אחרי הניסוי (452 גרמים)

האי-קאט, מורכב על מסגרת מתכת.

האי-קאט, מורכב על מסגרת מתכת.

ecat4

אזור הניסוי לבחינת המדידות.

אזור הניסוי לבחינת המדידות.

ecat5

אחד ההבדלים הראשונים בין רוסי לממציאים אחרים, שהכריזו על המצאות בלתי נתפסות או בלתי הגיוניות מבחינה מדעית (נכון לאותה תקופה כמובן),
היה שאנדראה רוסי שיתף פעולה מההתחלה עם אוניברסיטה מכובדת באיטליה ומדענים נוספים שיתפו עימו פעולה.

המצאתו של רוסי והטענה שהיא מתבססת על תהליך כימי של היתוך קר היכה את העולם המדעי בתדהמה.
לפי המדע, היתוך קר אינו יכול להתקיים מבחינה פיסיקלית.

זו הסיבה שרבים הרימו גבה בתחילה ואף פסלו את רוסי והמצאתו מיד כהולכת שולל.

ובכן, 4 שנים לאחר מכן ורוסי עדיין חי ובועט.
כ"כ בועט למעשה עד שכלי תקשורת מרכזיים בעולם החלו לפרסם אותו ואת האי-קאט.
חלק אף השוו את המצאתו להמצאת החשמל עצמו…

והנה השבוע התבשרנו על עוד אבן דרך בהכרה בהמצאה ה-"בלתי אפשרית" של רוסי.
רוסי קיבל אישור פטנט אמריקני על האי-קאט.

אנו ממליצים לכם לקרוא את סדרת הכתבות והידיעות על אנדראה רוסי והמצאתו כדי להבין עד כמה עבודתו חשובה, ואם אכן יתברר כי היא אותנטית, עד כמה תשנה את עולמנו מקצה לקצה בשנים הקרובות.

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
http://www.emetaheret.org.il/?p=13029
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל!»

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד.אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם.בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר,התייעצו עם רופא מוסמך.כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים.זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

23 תגובות »

 • אמיר

  מתי הוא מתכוון למכור משהו?

  הגב לאמיר
 • frosti7

  ב2004 רצחו את איוגינ מאלוב (Eugene Mallove) על הדברים האלו, וכעת נרשם פטנט…בהחלט חדשות מרעישות!

  הגב לfrosti7
 • לא להתרגש

  רוסי הודיע שהגיש בקשות לעוד 64 פטנטים ובכוונתו השנה להגיש בסך הכל 150 בקשות פטנט.

  במקביל, רוסי עוסק בתכנון קווי ייצור לייצור מאות אלפי יחידות, הוא אומר שקיבל בקשות קניה מסוג pre-sale שמבספרן בערך 600,000 אם איני טועה. לא ברור למה הכוונה במילים pre sale, אולי מדובר לא להתחייבות לקנות אלא רק קניית אופציה לקניה, כלומר אם המזמין יתחרט הוא לא יקבל כלום אבל לא יוחזר הכסף ששילם עבור האופציה. האופציה יכולה לתת קדימות בתור לקניה. קווי היצור יתוכננו לייצר במחיר נמוך כדי שלא יהיו לו מתחרים שיעתיקו את המוצר תוך עקיפת זכויות הפטנטים.

  חברת INDUSTRIAL HEAT שבה רוסי עובד כמדען ראשי לצורך פיתוח כורי איקאט קיבלה לפני זמן קצר השקעה של 180 מיליון דולר. ההשקעה היא של קרן השקעות בריטית שיש לה הון של 7 מיליארד דולר. יתכן שההשקעה נועדה למימון קווי הייצור. עד שקווי היצור לא יהיו מוכנים לשיווק מסיבי לא יהיו מכירות. הדגמים שרוסי יכול היה למכור בחודשים האחרונים היו קשים לתחזוקה. רוסי יתחיל למכור רק דגמים ללא בעיות תחזוקה, הוא עסוק מאוד ואין לו זמן לטפל בתחזוקה של דגמים בעייתיים מבחינת תחזוקה. זמן מכירה שוטפת מקווי הייצור המתוכננים יהיה כנראה לא לפני שנת 2017, רוסי אומר שהקמת קווי הייצור תדרוש "חודשים רבים".

  לא מן הנימנע, שלקוחות חשובים מאוד יקבלו מוצר לפני השיווק ההמוני, אבל ספק רב אם המכירה תביה ללקוח שיוכל לגנוב ממנו את סודות המוצר ואז לנכור בעצמו. לא מן הנימנע שדגמים ראשונים ימכרו למשקיעי INDUSTRIAL HEAT עצמם במיוחד לא לתום דארדן שהוא המשקיע בראשי בחברת INDUSTRIAL HEAT.

  הגב ללא להתרגש
  • תודה רבה.
   מה דעתך להכין ידיעה כזו עם קישורים לכל מה שכתבת?
   שלח לי במייל ואני אפרסם.

   • לא להתרגש

    אין לי זמן לעריכה מסודרת. הכל מבוסס על פסיפס של ידיעות רבות שמוצלבות בדרך כלל לצורך בדיקת אמיתותן. אולי אביא בעוד זמן מה לינקים מומלצים לצורך מעקב שוטף הלינקים הם לאתרים באנגלית. וכן מומלץ לקרוא שני ספרים באנגלית שאמסור את פרטיהם באותה הזדמנות. הספרים מתארים את ההתפתחויות של איקאט בשנים האחרונות וכן ביוגרפיה של רוסי, חשוב להכיר את הביוגרפיה שלו כדי להזים את השטויות שהופצו באינטרנט על חוסר מהימנות שלו. אישיות מדהימה וחזקה נגד כל הכוחות הכלכליים שמנסים לדכא את ההמצאה ומה שנילווה לה.

    אני רוצה רק לתקן טעות בנוגע לגודל ההשקעה שקיבלה חברת הפיתוח INDUSTRIAL HEAT מהחברה הבריטית , שם החברה הבריטית הוא WOODFORDFUNDS, זו קרן השקעות בריטית שמפזרת השקעות בהרבה תחומי מסחר ותעשיה. ההשקעה היא 51 מיליון דולר, לא 180 מיליון דולר. הוטעיתי על ידי מישהו שלא מסר פרטים מדוייקים. פרטים מדוייקים יש באתר של קרן ההשקעות הבריטית. מי שיש לו 150 אלף לירות שטרלינג יכול להשקיע בקרן, , זו השקעה מינימלית. תשואה משוערת 10 אחוז לשנה.

    הגב ללא להתרגש
    • להלן שמות שני הספרים עם ביוגרפיה מהימנה של אנדראה רוסי (וכן סקירה מסודרת של הטכנולוגיה שלו):

     ספר ראשון
     AN IMPOSSIBLE INVENTION
     המחבר MATS LEWAN

     המהדורה אחרונה הוצאה לאור מייד לאחר ניסוי לוגאנו וכוללת סקירה של ניסוי לוגאנו. המחבר מאטס הודיע בבלוג שלו שהוא עשוי לפרסם מהדורה שלישית במהלך שנת 2016 ובמהדורה השלישית הוא יכלול סקירה של ניסוי השדה שארך שנה בכור התעשייתי שהספקו 1 מגאווט. בנוסף: בימים אילו מאטס לואן מפרסם באינטרנט (במסגרת סמינר אינטרנטי חינמי שנקראת WEBINAR) סקירה כללית על תחום המחקר LENR , דהינו חקר ריאקציות גרעיניות "קרות" זו אינה סקירה ספציפית על אנדראה רוסי.

     ספר שני
     THE NEW FIRE
     המחברת Vessela Nikolova
     המחברת היא פסיכולוגית בהכשרתה והיא שמה דגש על ההתנהגות הפסיכולוגית של אנדראה רוסי. עניין זה חשוב מכיוון שלאנדראה רוסי כמו להרבה "ממציאים מטורפים" יש צורת התנהגות חריגה (שאינה מעידה על חוסר יושר). לא ידוע לי אם ווסלה עידכנה את ספרה מאז יציאתה לאור של המהדורה הראשונה (נדמה לי בשנת 2013), אבל למי שמעוניין בהבט הפסיכולוגי אין עניין מיוחד בעדכון הטכנולוגיה של איקאט (שהרי האישיות שלו היא עניין שלא משתנה עם השנים).

     • שכחתי לציין את השפה של הספרים.

      שני הספר הראשון כתוב באנגלית, איטלקית ושבדית. הספר השני כתוב באנגלית ואיטלקית. חיפוש בגוגל יוביל אותכם למקומות בהם ניתן לרכוש את הספרים והפורמט שלהם. לפי זכרוני ניתן לרכוש את הספרים כספרים מודפסים הכריכה רכה או כקבצים שניתנים לקריאה במחשב/טבלט.

      באותה הזדמנות אני מציין ששני המחברים מחזיקים בלוגים ששמם כמו שם הספרים שחיברו, בעזרת גוגל ניתן להגיע לבלוגים.

 • התקדמות בטכנולוגיית איקאט.

  הזמן הפנוי שיש לאנדראה רוסי במעקב אחר פעולת ECAT המחסחרי איפשר לו (לדבריו) לשכלל את טענולוגיית ECAT. כור איקאט מסוג חדש שנקרא ECATX מפיק (לדברי רוסי) חשמל בנוסף לחום (המינון של חום או חשמל מאותו כור ניתן לשינוי לפי רצון המשתמש).

  מה שמיוחד בייצור החשמל הוא שייצור החשמל נעשה באופן ישיר מליבת הכור: אין צורך לפלוט חום ולהמיר אותו לחשמל באמצעות דינמו שמסוב מגנטים ויוצר שדה חשמלי באמצעות הסיבוב (שימוש בדינמו הוא השיטה המקובלת בתחנות כוח לרבות גנרטורים "ביתיים"). לטענת רוסי הליבה של הכור בעצמה מייצרת זרם חשמלי. שיטה זו (של ייצור חשמל במישרין מליבת הכור) פשוטה יותר כי אין צורך במתקנים לסיבוב מכני של דינמו, הזרמת חום ניפלט באופו שיסובב את הדינמו ועוד קשיים טכניים.

  לטענות אילו חייבים להוסיף את ההסתייגות הבאה: אילו טענות של אנדראה רוסי ונידרש ניסוי הדגמה לצוות מדענים בלתי תלויים ברוסי שיאמתו את הטענות. מקווה שרוסי יבצע הדגמה כזו במהלך שנת 2016 אם כי לא בטוח שיסכים לעשות זאת (מכיוון שהוא עסוק בהכנות לייצור מסחרי של דגם ECAT הקודם).

  ניסוי שנתי בתנאי שדה של איקאט המסחרי של רוסי עומד להסתיים בפברואר 2015. בסיום ניסוי השדה השנתי יתכן שצוות השופטים הבודק את ביצועי הדגם המסחרי יפרסמו דו:ח לציבור (אבל יתכן שיפרסמו את הדו"ח רק למשקיעים שהשקיעו כבר לפחות 64 מיליון דולר בפיתוח ובייצור). לפי הדלפות של רוסי צפוי שהדו"ח על הניסוי השנתי יהיו חיוביים מאוד ויאפשרו ייצור מיידי של מתקנים למכירה. (קיימת אפשרות שהדו"ח יהיה חיובי אבל לא חיובי במידה שתצדיק ייצור מיידי, אלא יהיה צורך לתכנון מחודש של הכור כדי ליצור מוצר טוב יותר).

 • לא להתרגש

  ניסוי השדה שנתי של מתקן ECAT הגדול הסתיים (כנראה בהצלחה).

  לפני 90 דדקות – העתונאי השוודי MATS LEWAN (בעתון למדע השוודי למדע פופולרי) הודיע (על סמך תגובה של אנדראה רוסי) שהניסי השנתי של כור איקאט הגדול הסתיים לאחר 350 ימי עבודה. קבוצת המומחים ERV שעקבה בקפידה אחר פעולת הכור סיימה את איסוף הנתונים, ידרש בערך חודש עד שקבוצת השופטים תערוך סיכומים ודו"ח על הניסוי. מקורות של MATS LEWAN הדליפו שכנראה הניסוי הסתיים בהצלחה.

  מדובר בכור איקאט בהספק של 1 מגאוואט שהותקן במפעל תעשייתי וסיפק לו חום נמוך (משהו כמו מים חמים שהטמפרטורה שלהם בין 100 מעלות צלסיוס ל- 200 מעלות צלסיוס, מספרים מדוייקים לא פורסמו).

  בינתיים לא ברור אם קבוצת השופטים ERV תפרסם לציבור הרחב את מסקנותיה. אם המסקנות של ERV יהיו חיוביות מאוד תתחלנה הכנות למכירת מתקנים נוספים, או פעולת מסחרית אחרת. אם המסקנות יהיו פחות חיוביות יתכן שידרש תכנון מחדש של הכור במטרה לשפר את ביצועיו. אצייו שהחלק הקשה בשיפור הביצועים אינו "החסכון באנרגיה" אלא "עלויות התחזוקה". עלויות תחזוקה נכנסות בחישוב הכולל של כדאיות מסחרית, למשל אם התחזוקה עולה הון רב לא משתלם לקונה להשתמש בכור.

  הגב ללא להתרגש
  • לא להתרגש

   הדיווח המפורט אודות סיום הניסוי השנתי של כור איקאט 1 מגאוואט נמצא בלינק הבא (הבלוג של MATS LEWAN ) ההודעה אליה אני מתכוון היא מתאריך 17 פברואר.

   https://animpossibleinvention.com/blog/

   במסגרת ההודעה מובא רישום ממוחשב של כור איקאט עליו מדובר. כפי שניתן לראות הכור מותקן בתוך מיכלית ועומד על שטח של מספר מטרים מרובעים. (אם זכרוני לא מטעה אותי השטח שתופס הכור הוא 10 מטר מרובע. בשוליים של הכור רואים רשת צינורות שמעבירים מים חמים למפעל, הכור מחמם את המים. כפי שציינתי, כנראה במקום אחר, הכור מורכב מ- 4 מודולים שכל אחד מהם מספק חום בהספק 0.25 מגאוואט. לפי מה שהבנתי החלוקה ל- 4 מודולים היא כדי לשפר את התחזוקה של הכור: אם אחד המודולים מפסיק לפעול בצורה תקינה אפשר להחליף אותו במודול תקין בלי להפסיק את פעולת הכור, או שפעולת הכור תופסק רק לזמן קצר.

   הגב ללא להתרגש
   • לא להתרגש

    כור איקאט "תעשייתי" נימכר ללקוח בבריטניה. פורסם היום 26 פברואר 2016 בבלוג של אנדראה רוסי. לא נימסרה זהות הלקוח.

    לא אופתע אם הלקוח מקושר לחברת ההשקעות הבריטית WOODFORDFUN, שכן חברת ההשקעות הזו השקיעה כ- 51 מליון דולר בפיתוח הכור וכנראה היתה מעורבת בניסוי השנתי שהסתיים לאחרונה.

    אם אכן WOODFORDFUND היא הלקוח צפויה חשיפה מהירה של הכור (למשל הכור יוצג לציבור כולל לאמצעי התיקשורת ואילו יפרסמו לציבור).

    הגב ללא להתרגש
    • לא להתרגש

     כור איקאט "תעשיעיתי" הוא כור בהספק של 1 מגאווט ויכול לספק חימום מרכזי למאות חדרים כפי שהוכיח הניסוי השנתי.

     הגב ללא להתרגש
    • לא להתרגש

     תיקון טעות
     ==========

     בשלב זה עדיין לא נימכר בפועל שום כור בבריטניה. הניסוח בדבר המכירה הטעה אותי. כרגע יש רק הסכמה למכירה של כור אבל יש מחסום חוקי למכירה של כורים מסוג ECAT בבריטניה כל עוד לא ניתן רישוי למכירה.

     למי שאינו מבין את החשיבות של מכירה בפועל. מאז ניסוי פונס-פליישמן בשנת 1989 האקדמיה לפיסיקה הטילה חרם על חקר LENR. החרם אפקטיבי כל עוד המידע בדבר נכונות ריאקציות גרעיניות קרות עובר דרך המסננת של האקדמיה שאמורה לתת גושפנקא מדעית לתחום מחקר זה, זה מה שעושה את החרם אפקטיבי). האיסטרטגיה של אנדראה רוסי נגד החרם היא לשווק לציבור הרחב כורים שפועלים היטב כדי שהציבור ישפוט במישרין האם ריאקציה גרעינית היא דבר אמיתי, כלומר המידע הזה לא יזדקק לגושפנקא של האקדמיה המחרימה.

     מסתבר שטרם הגיעה השעה: בשלב זה עדיין לא נמכרים כורים גרעיניים קרים לציבור, לא בבריטניה ולא במקום אחר.

     הגב ללא להתרגש
     • לא להתרגש

      תיקון: 3 כורים הוזמנו על ידי חברה הבריטית שנקראת JMC. כנראה אין מניעה להתקין אותם בבריטניה.

      הגב ללא להתרגש
  • לא להתרגש

   אנדראה רוסי הודיע היום שהוא _קיבל לידיו_ את דו"ח של ERV על ניסוי השדה השנתי בכור 1MW וכן הודיע שהוא _מרוצה מאוד מתוצאות הדו"ח_. הוא אמר שהוא מקווה שהתוצאות או חלקן יפורסמו תוך 10 ימים ובכל מקרה הוא מתכוון לאמר "דבר מה" לגבי התוצאות תוך 10 ימים.

   לפי נוסח הדברים שלו משתמע מדבריו שהדו"ח מאשר לפחות את הנכונות המדעית של "אפקט רוסי" כלומר: ניתן לייצור אנרגיה זולה בהיתוך קר בכמות גדולה באמצעות הטכנולוגיה שהוא המציא.

   נקווה שיהיה פרסום מוסמך של חלק מהדו"ח הנוגע _לנכונות המדעית_ של אפקט רוסי ושהפרסום יעשה במגזין יוקרטי לענייני מסחר ותעשיה (לאו דווקא מגזין מדעי). למשל רצוי פרסום תוצאות הדו"ח של ERV במגזין FORTUNE. צריך שמאחורי הפרסום תעמוד החברה INDUSTRIAL HEAT ותאגיד CHEROKEE . אם אפשר רצוי שתזוהה קבוצת הבודקים ERV. כמו כן, רצוי פרסום של החברה שמפעילה את ERV וכן שהחברה שמפעילה את ERV היא בעלת מוניטין בקרב קהילת התעשיינים.
   פרסום בעל מאפיינים אילו נחוץ כי אחרת המכחישים הפתולוגים יתחילו שוב עם הסיפורים שלהם כאילו האישוש לאפקט רוסי הוא עורבא פרח, או שהוא סיפור נוכלות … ושאר השטויות שהורגלנו להן בשנים האחרונות.

   הסיכוי שדו"ח ERV שמאשר את אפקט רוסי יפורסם באכסניה מדעית בעלת מוניטין הוא _סיכוי אפסי_. הדו"ח הזה מטיל אות קלון על התנהגות קהילת הפיסיקאים ב- 27 השנים האחרונות: מאז ניסוי פונס-פליישמן בשנת 1989 שהצביע על יתכנות "היתוך קר" (ליתר דיוק ריאקציה גרעינית קרה LENR). קהילת הפיסיקאים המימסדים ניסתה שוב ושוב לדכא את מחקר LENR כי היא שוחדה על ידי תקציבי מחקר מחקר ענקיים לדכא את מחקר LENR ולהפיץ בציבור את הדעה שתחום זה הוא תחום מחקר שרלטני.

   עניין נוסף, שכנראה הודעתי עליו במקומות אחרים הוא "שלב השיווק המסחרי" של כור ECAT לציבור הרחב. מי שמצפה או _דורש דרישה נואלת_ שכור כזה ישווק תוך שנה לא מבין את הקשיים בשיווק מוצר תעשייתי. לעיתים קרובות נדרש תהליך מחקר ופיתוח ישומי שאורך מספר שנים עד לשיווק מוצר תעשייתי (שכן מוצר תעשייתי דורש רמת איכות גבוהה מאוד ועמידה בתחרות כלכלית מול האלטרנטיבות, במקרה שלנו יתכנו התנגדויות פוליטיות לשיווק). לפי ההשערה שלי עד שיופיע מוצר תעשייתי למכירה בשוק החופשי עלולות לעבור 10 שנים.

   הגב ללא להתרגש
   • לא להתרגש

    * יוקרטי צ"ל יוקרתי.

    מקווה שאין הרבה שגיאות הקלדה נוספות. העדפתי פרסום מהיר על פני פרסום נקי משגיאות כתיב והקלדה.

    הגב ללא להתרגש
    • לא להתרגש

     הגבתי במקום אחר כי בפעמים קודמות תגובתי בפתילים הנוכחיים לא ניקלטה.

     בקיצור:

     * יש סיכסוך בין רוסי לבין השותפים שלו.

     * הוזמנו מרוסי 3 כורים מסוג 1MW על ידי חברת הכימיקלים הבריטית JMC . הכורים כנראה יותקנו ויפעלו בקווי הייצור של JMC במהלך שנת 2016.

     הגב ללא להתרגש
הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל»

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
 • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית