ראשי » בריאות » אתם כאן

מסתמן – ההפלרה בישראל תבוטל לחלוטין מספטמבר

 • מאת מנהל הפרויקט | 13 באוגוסט 2014
 • 3,172 צפיות | 38 תגובות
עודכן לאחרונה: 13 באוגוסט 2014

מסתבר שלפעמים הגיהנום קופא.

עדכון 13.8.14 (כמה שעות לאחר פרסום המאמר):

שני מקורות שונים מאשרים את הפסקת הוספת הפלואוריד החל מספטמבר 14.

הראשון, תאגיד הביוב והמים של ירושלים. השני, אתר מועצה מקומית להבים. אם למישהו מהגולשים יש עוד מקורות לאישרור העניין, נשמח לדעת מזה…

לפי דיווח ב-YNET, שרת הבריאות יעל גרמן החליטה בצעד אמיץ ויוצא דופן בפוליטיקה הישראלית, לבטל את הפלרת המים (הוספת חומצה תעשייתית למי השתיה של האזרחים).

למרות לחצים שהופעלו עליה, החליטה גרמן שלא לאפשר לראשי הרשויות להחליט אם להוסיף פלואוריד או לא, כפי שנקבע בתחילה בתקנות המים החדשות עליהן חתמה השרה, אלא לבטל את ההפלרה לחלוטין.

משרד הבריאות הוציא תגובה רשמית בזו הלשון:

 "לקראת כניסה לתוקף של התקנה בעניין ההפלרה, קיימה שרת הבריאות דיון בראשותה עם הגורמים המקצועיים במשרד. בסופו של הדיון הוחלט שלא לקדם גם את האפשרות להפלרה, בשל העובדה שקיימות עדויות מדעיות שלפיהן פלואוריד בכמויות גדולות עלול להביא לפגיעה בריאותית.

 אספקת פלואוריד באמצעות מי השתייה, בין שברמה ארצית ובין שברמה מקומית, עלולה להביא לצריכת יתר ולחשיפה לכמות גבוהה, בשל העובדה שאין כל בקרה לגבי כל כמות הפלואוריד הנצרך בפועל."

תנו לי רגע להדגיש משפט חשוב בתגובתו של משרד הבריאות: "…בשל העובדה שקיימות עדויות מדעיות שלפיהן פלואוריד בכמויות גדולות עלול להביא לפגיעה בריאותית."

במשך שנים רבות פרסמתי בפרויקט אמת אחרת, בעזרת חברים חשובים למאבק, כמויות אדירות של מידע, ראיות, הוכחות, סרטים, מחקרים, דעות של בעלי מקצוע, רופאים ומדענים שהראו כי הפרדיגמה בדבר בטיחותה ויעלותה של ההפלרה איננה חד משמעית. רחוק מכך. יש ראיות לכך שבעלי אינטרסים שונים אף הרוויחו ועודדו הכנסת חומרים מסוכנים למי השתיה של אזרחי ישראל, למרות הסכנה הממשית לבריאות ולסביבה.

במשך שנים התייחסו אליי ואל חבריי כאל "הזויים" "קונספירטורים" או סתם "קשקשנים".

ההפגנות שאירגנו ושבהם השתתפתי משכו כמות מועטה יחסית של תומכים, אך בסופו של דבר הלחץ הציבורי שהלך והתעצם, ביחד עם מינוי שרת בריאות שבעצמה התנגדה להפלרה בזמן כהונתה כראש עיריית הרצליה, הביא לכך שכרגע נראה כי רגע ניצחון ההגיון במאבק ממושך זה הגיע.

אני לא תמים. אני עדיין לא חוגג. הפוליטיקה הישראלית הפכפכה, ואני למוד ניסיון מחגיגות מוקדמות שהתהפכו על פיהן.

למרות זאת, נראה כי סוף סוף המטרה שראיתי בעיני רוחי במשך שנים כה רבות נראית כברת השגה ושמסתמן שהחל מספטמבר הקרוב לא תישפך יותר חומצה מסוכנת בכמויות אדירות למי השתיה וההשקיה במדינת ישראל.

הפסקת ההפלרה לא תביא לעליה במקרי העששת, כפי שמומחים מטעם ודאי יזהירו את הציבור. זה כבר הוכך במדינות שבהם הפסיקו להפליר.

הפסקת ההפלרה כן תסיים סאגה ארוכת שנים של עבירה של החוק בחסות ממשלות ושרים ובעיקר תאפשר לאזרחי ישראל לקבל מים קצת יותר נקיים.

איגוד רופאי הילדים מסר בתגובה להחלטה: "אנו מצרים כי דעתנו בדבר החשיבות הבריאותית והחברתית של ההפלרה לא התקבלה על ידי השרה. אנו מקווים מאוד שלא נשלם על ההחלטה המוטעית מחיר כבד בעתיד". על זה ששילמנו מחיר כבד ביותר, בריאותי וסביבתי הם לא מדברים. וגם אף אחד לא ישלם בכיסאו על המחדל.

אך בעיקר, הפסקת ההפלרה תוכיח שיש לנו כוח לשנות החלטות. שיש לנו כוח כציבור מאוחד, עם מטרה אחת ברורה, להביא לשינוי חיובי.

במשך שנים ארוכות המאבק בהפלרה היה בראש מעיניי וחלק גדול מהאנרגיה שלי הושקעה בכיוון זה. אך למרות תרומתי למאבק, יש אנשים שבלעדיהם הציבור עדיין היה בבורות ובעיוורון לנושא חשוב זה. אותם אנשים סיכנו את מעמדם המקצועי, החברתי והכלכלי כי הם לא יכלו לעמוד מהצד ולראות עוול מתרחש אל מול עיניהם.

הם גיבורים. כל אחד ואחד מהם. ואני מקווה שההיסטוריה לא תשכח להזכיר את שמם ביום מן הימים שהדורות הבאים יגרדו את הראש בתדהמה וישאלו: "מה חשבתם לעצמכם? לקחת תוצרי לוואי מזהמים ממפעלים ולשפוך למי השתיה וההשקיה שלכם?"

זו רשימת האנשים שהזהירו מההפלרה לפניי ושעבדו ביחד עימי או בנפרד ממני כדי להביא לסיומה הקרב ובא:

1. בראש ובראשונה אני רוצה להודות מקרב לב ליעקב ושירי גורמן, בולדוזרים של עשייה, עם לב ענק ונדיב, חברים טובים, אנשים שאני מעריץ והורים נפלאים.

יעקב הקים את עמותת "איזון חוזר" שעושה דברים נפלאים נוספים חוץ מהמאבק ארוך השנים בהפלרה. יעקב גם היה השני שהגיש בג"ץ נגד המדינה בעניין ההפלרה והראשון שתבע את חברת מקורות בגין הטעיית הציבור בנושא ההפלרה (תביעה שמתנהלת עדיין בימים אלה). אל תטעו. בלעדיו ובלי שירי, קרוב לודאי שזה לא היה מסתיים.

2. שי דוידוביץ, פעיל חברתי שהיה מהראשונים בארץ לפעול באמת נגד ההפלרה. למרות חילוקי הדעות והחיכוכים בינינו במרוצת השנים, אני מעריך מאוד את עשייתו גם במישור האישי וגם דרך הקמת עמותת "משנים" שהיתה עמוד תווך חשוב במאבק נגד ההפלרה.

3. שי דנון ועמית שוהם. ממקימי אתר האינטרנט והתופעה הקרויה "מעלים את התדר – אהבה 528". שי ועמית, חברים נפלאים ואנשים מיוחדים במינם, ששיתפו עימי פעולה בנושאים נוספים חוץ מהמאבק בהפלרה ושנתנו מזמנם ומכספם למען הוצאת האמת לאור.

4. דוקטור אריה אבני שאף פעם לא רוצה שאזכיר את שמו או שאתן לו קרדיט. אז הנה לך דוקטור! הזכרתי את שמך…

5. אינג' אהוד לשם, לשעבר מהנדס מחוז המרכז והדרום במשרד הבריאות ושותף באישורי מתקני הפלרה ומנהל אגף הנדסת הסביבה תה"ל, שעשה משהו שכה רבים מאנשי המקצוע חסרים את האומץ לעשותו – להודות בטעות ולעבוד כדי לשנותה. אהוד לשם, פנסיונר בן בלי גיל, עבד ללא לאות כדי להפסיק את ההפלרה, שלה הוא עצמו היה שותף ותומך בתחילת דרכו.

6. שרת הבריאות יעל גרמן שעשתה משהו כה נדיר בנוף הפוליטיקה הישראלי – היא הקשיבה לציבור ובחרה באומץ באמת האישית שלה מול לחצים חיצוניים.

7. כל מי שתמך בי ובאנשים נפלאים אלה. המשפחות, בני ובנות הזוג, הילדים והחברים. אנחנו לא עובדים בריק, לשמחתי.

8. גולשי אמת אחרת, ניר רייכמן מנהל פורום אמת אחרת וחברי הפורום הנפלאים. תודה לכולכם על העזרה, התרומה והתמיכה.

קרוב לוודאי ששכחתי מישהו חשוב, זה רק כי רמת הויטמין B-12 שלי נמוכה ולא בגלל שום סיבה אחרת 🙂 אנא, אם יש מישהו כזה ששכחתי, כיתבו בתגובות ואוסיף אותו/אותה מיד.

לא הזכרתי כאן את מובילי המאבק מחוץ לישראל, כי חשוב לי לתת במה למאבק המקומי, אך כל מי שרוצה לדעת יותר, מוזמן לצלול לחומר הרב שקיים באתר פרויקט אמת אחרת בנושא הפלואוריד. לחצו כאן כדי ללמוד עוד.

המאבק בהפלרה איננו מקומי, הוא חוצה גבולות ומדינות. בכל העולם קמים אנשים ומתנגדים להכנסה כפויה של תרופה וקוקטייל כימיקלים למי השתיה שלהם.

כולי תקווה שאכן בספטמבר יסגרו שסתומי הזרמת הפלאוריד בישראל. כאשר זה יקרה, בואו נחגוג יחד, טוב?

ניב

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
http://www.emetaheret.org.il/?p=12634
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל!»

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד.אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם.בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר,התייעצו עם רופא מוסמך.כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים.זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

38 תגובות »

 • פנטנסטי

  מזל טוב נראה שזה באמת רשמי.
  קבל הודעות רשמיות של תאגיד הביוב והמים של ירושלים (הגיחון):
  http://www.hagihon.co.il/News/.....038;id=147

  ושל מקורות (דרך אתר של אחת הרשויות המקומיות):
  http://www.lehavim.muni.il/About/News/1565.htm

  הגב לפנטנסטי
 • dave

  לא ייאמן כי יסופר. הצלחנו לטהר את המים! עכשיו צריך לטהר את המזון. באתר זה פגשתי רבים שמדברים על טיהור הנפש. טוב אולי אני לא כל כך נלהב כמוכם במישור הזה אבל תסכימו איתי שללא גוף טהור ממזהמים במים ובמזון קשה לדבר על טיהור הנפש.

  הגב לdave
  • גיא

   לא… לא מסכים איתך 🙂 אבל כן שיחקה אותה יעל גורמן ובכלל… כל מי שנלחם בשביל מים…

   הגב לגיא
 • יוני

  יאללה אני בעד מפגש לחגוג את הנושא, שווה לארגן משהו ולפרסם כאן באתר.
  מי מביא את השמפניות? =)

  הגב ליוני
 • יואב

  נהדר!!!!
  עכשיו ממשיכים לשלה הבא:
  הנדסה גנטית במזון.

  הגב ליואב
 • אביגיל

  תודה תודה תודה
  ברוכים תהיו לעד

  הגב לאביגיל
 • אביגיל

  תודה רבה רבה על כל השמים של העבודה בלתי נלאית על מנת לעזור לכלל ולפרט

  הגב לאביגיל
 • טלי קיים

  חדשות נהדרות ימים יגידו את גודל המשמעות תודה מעומק הלב על מטרה נעלה זו

  הגב לטלי קיים
 • גיא

  לכל האנשים המופלאים שאותם אני אפילו לא מכיר
  מודה לכם לכל אחד ואחת על האומץ וההקרבה למען בריאות הציבור באשר הוא תודה ענקית אתם מלאכים מופלאים תודה

  הגב לגיא
 • שירן

  כל הכבוד!! תודה רבה! חדשות נפלאות

  הגב לשירן
 • כל הכבוד. מתחילה תזוזה והאמת מתחילה לצאת לאור

 • שירה

  תודה תודה תודה תודה תודה תודה תודה…. אתם אלופי העולם אתם תודה תודה

  הגב לשירה
 • עינבל

  תודה לכם אנשים יקרים על שפעלתם לטובת כולנו, שולחת אינסוף אהבה, תבורכו מכל הלב, תודה תודה

  הגב לעינבל
 • עופר תמיר

  קבל חיבוק, קצת נעלמת לאחרונה

  הגב לעופר תמיר
 • שרון

  תודה רבה, כל הכבוד, ישר כוח!

  הגב לשרון
 • אוהד

  המון תודה על פועלכם. לא יאומן שזה סוף סוף קורה ואנו נזכה לשתות מיים אמיתיים כמו שהם בטבע, נקיים מרעלים.
  תודה רבה!

  הגב לאוהד
 • ליאת

  מדהים! תודה לכם אנשים יקרים, שליחי אור

  הגב לליאת
 • סיגל

  וואו, עשיתם לי את היום! נפלאים אתם על העשייה המבורכת הזו, ימים רבים שאני תוהה מה יהיה על ילדינו המורעלים מדי יום ביומו על שתיית המים המופלרים.
  תודה תודה תודה

  הגב לסיגל
 • ליהי

  תודה רבה לאנשים הנפלאים שנלחמו עבור כולנו! תודה תודה ויישר כח!!!

  הגב לליהי
 • יריב

  גרמן הפתיעה אותי לרעה, כשעם תחילת תפקידה כשרת הבריאות הכריזה בקול ענות גבורה על הפסקת ההפלרה, והתברר שלמעשה ההפלרה נמשכת, והמשמעות האמיתית של מעשיה היא שעוד שנה לא תהיה חובה להפסיק להפליר. אילו גרמן הייתה רצינית היא היתה אוסרת על הפלרה מיידית. נקווה שלא יבוא איזה חוכמולוג בעתיד שיחזיא את ההפלרה.

  הגב ליריב
 • ג

  לא עשיתי דבר למען הפסקת ההפלרה, חוץ מלעקוב במלחמה שלכם.
  אז לפחות אומר תודה עם אנחה עמוקה. ובספטמבר יום ההולדת שלי, לא יכולתי לקבל מתנה יותר טובה.

  הגב לג
  • פרענק

   כן, מה יש לנו לומר על זה –
   http://sharp-thinking.com/2014.....%A8%D7%A2/

   ?

   הגב לפרענק
   • מנהל הפרויקט

    מה שתמיד יש לומר. זה היה ברור שהם לא יסכימו לבלוע את הצפרדע ולהסכים שהם טעו…

    הגב למנהל הפרויקט
   • dave

    בוא נאמר שמחר בבוקר ימצאו חומר מעולה לקשקשים או לפגעי עור או ליבלות ציפורניים או הופך אנשים לאופטימיים יותר. באיזה זכות יש למשטר לשים את החומר הזה בתוך מקורות המים?

    הגב לdave
 • מומחה בקנוניות

  סוף טוב,הכל טוב.

  הגב למומחה בקנוניות
 • יישוב מכמנים שבגליל התחתון גם הוא החל מה-26-8 מספיק את הפלרת המים

 • תדהר

  כל הכבוד לניב ולאנשים האחרים שקידמו את העניין במסירות במשך זמן רב!

  מרגש לשמוע את החדשות האלה…

  אם מישהו מאמין שפלוראיד הוא בעל תועלת בריאותית עבור השיניים (שנוי במחלוקת), אפשר תמיד להשתמש במשחת שיניים עם החומר. אין שום הצדקה לכפות אותו על כולם דרך מי השתייה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בפסולת תעשייתית במקום המינרל הטבעי. אני רואה במה שקורה ניצחון קטן לשפיות טובה.

  תודות רבות רבות.

  הגב לתדהר
  • מומחה בקנוניות

   גם היון הטבעי של הפלואוריד הוא לא מינרל,
   ולכן אינו חיוני לגוף גם בצורתו הטבעית.

   הגב למומחה בקנוניות
 • רם

  שתיתי כוס יין אחת בלבד… וכבר אני הוזה?
  או מחלקי המעטפות לא היו יעילים…
  או אולי 1 באפריל עתה?

  הגב לרם
 • שאול

  תודה גם להוצאת הספרים פוקוס שנרתמה לתרגם ולהוציא לאור בעברית את הספר "הונאת הפלואוריד" (2009) שמאות עותקים ממנו חולקו חינם לנבחרי ציבור ולפקידות המקצועית הבכירה. אני שמח שנרתמתי למשימה הבלתי כלכלית בעליל, מתוך רצון להביא את סיפור ההונאה המכוער שהחל בארה"ב – כמו עוד סיפור הון-שלטון נפוץ ושגרתי בהווייה האמריקאית – והתגלגל לממדים מפלצתיים גם בישראל וארצות נוספות.

  הגב לשאול
 • מומחה בקנוניות

  התקלחתי ביום שלישי בלי לזכור בצורה מודעת שההפלרה נפסקה.
  המים היו יותר טובים במקלחת!
  לקחתי שלוק בלי לשתות בשביל לשטוף את הפה מבפנים והרגשתי שהמים יותר נעימים.

  הגב למומחה בקנוניות
 • דן

  ומי בדיוק הולך לפקח על זה????

  הגב לדן
 • משה

  כל הכבוד על כל אחד הצטרף למאבק זה.

  תודה על הבשורות הטובות וגם כן על המודעות שהמאבק עדיין לא נגמר.

  הגב למשה
הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל»

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
 • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית